Jaki laptop do obróbki i montażu filmów? Ranking

Sprzęt do nagrywania filmów posiada w dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas. Oczywiście osoby, które zawodowo zajmują się tym tematem, dysponują sprzętem profesjonalnym. Jednak cała rzesza osób nagrywa za pomocą smartfonów lub aparatów fotograficznych. Wszystkich jednak łączy jedno – nagrany film należy obrobić i zmontować. Do tego potrzebujemy odpowiednio mocnego sprzętu. Może być to nowoczesny laptop.

Jaki laptop do obróbki filmów wybrać? Sprawdźmy, czym powinny się charakteryzować dobre laptopy do obróbki i montażu filmów.

W tym artykule znajdziesz:

 • Laptop do obróbki filmów – co powinien mieć?
 • Monitor i mysz do montażu filmów – czy są niezbędne?
 • Jaki laptop do obróbki i montażu filmów? Polecane modele

Laptop do obróbki filmów – co powinien mieć?

 • Procesor – zacznijmy od dobrania odpowiedniego procesora. Obróbka filmów, szczególnie w wysokich rozdzielczościach, wymaga bardzo dużej mocy obliczeniowej. Powinniśmy więc postawić na co najmniej czterordzeniowy procesor. W laptopie może to być przede wszystkim Intel Core i5 lub Intel Core i7.
 • Pamięć RAM – laptop do obróbki filmów 4K musi dysponować też odpowiednią ilością pamięci RAM, najlepiej 16 GB, z możliwością rozbudowy do 32 GB.
 • Karta graficzna – kolejna istotna sprawa to karta graficzna. Zdecydowanie powinna być ona dedykowana. Karty zintegrowane nie radzą sobie wystarczająco płynnie przy większych plikach wideo i wysokich rozdzielczościach. Jeśli budżet nam na to pozwala, warto zdecydować się na przykład na kartę z serii GeForce GTX. Zapewni ona doskonałą płynność pracy.
 • Dyk twardy – ponieważ filmy zajmują najczęściej bardzo dużo miejsca na dysku, będziemy potrzebować odpowiednio dużego dysku twardego. Musi być szybki i wydajny, więc naturalnym wyborem jest SSD – najlepiej o pojemności co najmniej 250 GB, że wskazaniem na 500 GB lub więcej.
 • Matryca – kolejna kwestia to matryca. Jeśli planujemy często zajmować się obróbką filmów to i tak zapewne zdecydujemy się na dodatkowy, zewnętrzny monitor. Nie znaczy to, że powinniśmy odpuścić sobie parametry matrycy w laptopie. Minimalna rozdzielczość to Full HD (1920 x 1080). Jeśli jednak mamy kamerę 4K, to taką też rozdzielczością powinniśmy dysponować.
  Postawmy na technologię IPS, powłokę antyrefleksyjną i przekątną najlepiej powyżej 17 cali.
 • Złącza – jeśli chodzi o złącza, to warto mieć dużą dowolność w podłączaniu urządzeń zewnętrznych. Minimalny zestaw to HDMI, opcjonalnie DisplayPort. Do tego kilka złącz USB najlepiej 3.0 lub typu C.
 • Chłodzenie – na koniec zwróćmy jeszcze uwagę na układ chłodzenia naszego sprzętu. Laptop do montowania filmów często będzie pracował z maksymalną wydajnością i na najwyższych obrotach wentylatora. Lecz nawet wtedy hałas nie powinien być dla nas irytujący.
 • Bateria – jeśli często pracować będziemy poza domem, zadbajmy też o dużą pojemność akumulatora.

Monitor i mysz do montażu filmów

Jeśli masz zamiar rzadziej montować filmy i zajmujesz się tym amatorsko, to dodatkowy monitor nie jest Ci niezbędny. Jeśli jednak robisz to często, to bez dodatkowego monitora raczej się nie obejdzie.

Jaki monitor do montażu i obróbki filmów?

Wybierając monitor do montażu i obróbki filmów bardzo ważna jest matryca – najlepiej IPS z uwagi na szeroki kąt widzenia i bardzo dobre odzwierciedlenie kolorów. W przypadku rozmiaru zasada jest prosta – im większy, tym wygodniej będzie Ci pracować. Minimalna rozdzielczość to Full HD (1920 × 1080), ale patrząc przyszłościowo najlepiej zaopatrzyć się w 4K. Ważna jest też głębia koloru, wyrażona w bitach. Za minimum możemy uznać monitor 8-bitowy.

Jaka myszka do montażu i obróbki filmów?

Do montażu filmów przyda się też osobna myszka – najlepiej bezprzewodowa. Pamiętajmy, że montaż często wymaga dużej precyzji, a interfejs programów do obróbki często składa się z wielu drobnych elementów. Pomocne będą też programowalne przyciski na naszym gryzoniu.

Laptop do montażu i obróbki filmów – polecane modele

Prezentujemy nasze typy na najlepsze modele laptopów do obróbki i montażu filmów. W tym rankingu znajdziesz:

 • Laptop do obróbki filmów 4k: Apple MacBook Pro
 • Laptop do amatorskiej obróbki filmów: Lenovo Ideapad L340-17
 • Dell Inspiron 17 3793: laptop do edycji wideo do 4000 zł
 • Laptop do obróbki filmów: Dell Vostro 7580
 • ASUS ROG Strix G G531: laptop do montażu filmów

Laptop do obróbki filmów 4K: Apple MacBook Pro

laptop do obróbki filmów

Apple MacBook Pro to seria laptopów dla wymagającego użytkownika. Trzeba liczyć się z wysokimi cenami, ale w zamian za to otrzymamy wysoką jakość wykonania i mocne podzespoły. Pod kątem obróbki i montażu filmów wato wybierać warianty z większymi ekranami o przekątnych 15 cali lub 16 cali, oraz wysokie rozdzielczości – odpowiednio 2880×1800 pikseli oraz 3072×1920 pikseli.

Laptopy Apple MacBook Pro napędzane są przez bardzo wydajne procesory Intel Core i7 lub Intel Core i9, oraz mocne karty graficzne AMD Radeon Pro 5300M. Komputery mają 16GB RAM i pojemne dyski SSD – 512GB oraz 1000GB.

Dzięki świetnie zoptymalizowanemu systemowi Mac OS zapewniają bardzo wysoki komfort pracy, także z rozbudowanymi programami dedykowanymi grafikom i filmowcom.Laptop do amatorskiej obróbki filmów: Lenovo Ideapad L340-17

Osoby niezaliczające się do profesjonalistów będą celować raczej w tańszy sprzęt. W takim wypadku trzeba liczyć się z kompromisami, a wartą rozważenia propozycją są modele Lenovo Ideapad L340-17.

Ten model cechuje 17-calowy ekran typu IPS Full HD (1920×1080 pikseli), który w niższym segmencie cenowym nie zdarza się często. Komputer ma odpowiednio dużo pamięci RAM 8 GB i dysk SSD o pojemności 256GB lub 480GB. Lenovo Ideapad L340-17 występuje w wariantach z dwurdzeniowym procesorem AMD Ryzen 3 i czterordzeniowym procesorem AMD Ryzen 5. Z myślą o obróbce zdjęć zdecydowanie lepiej postawić wydajniejszy układ.Laptop do edycji wideo do 4000 zł: Dell Inspiron 17 3793

laptop do edycji filmów

Mając do wydania 4000 zł warto wybrać model Dell Inspiron 17 3793. Pierwszy atut w ich przypadku tu duży, 17-calowy ekran FullHD pokryty antyrefeksyjną powłoką. Nad wydajnością czuwa procesor Intel Core i5 współpracujący z 8GB RAM i dyskiem SSD 512GB.

Odpowiednią moc graficzną zapewni dedykowana karta NVIDIA GeForce MX230. Serię Inspiron 17 3793 wspierają także dodatkowe technologie, między innymi CinemaColor. Oferuje bogatsze, bardziej wyraziste kolory oraz dokładniejsze szczegóły dzięki profilom Dell Color. Dodatkowym plusem może być tutaj klawiatura odporna na rozlanie płynu.Laptop do obróbki filmów: Dell Vostro 7580

laptop do montowania filmów

DELL Vostro 7580 to dobry laptop do grafiki. Został wyposażony w wydajny sześciordzeniowy procesor Intel Core i7-8750H, pamięć 16GB RAM oraz dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 1060 Max-Q z 6GB. Ma też dwa dyski twarde, SSD 256GB oraz HDD 1000GB. Pozwala to na szybką pracę systemu, a także zapewnia wiele miejsca na dane, np. zdjęcia czy filmy. Komputer został też wyposażony w efektywne chłodzenie.

Vostro 7580 ma bardzo dobry ekran IPS FullHD z antyrefleksyjną powłoką. Dodatkowe atuty to super szybkie złącze USB Type-C/Thunderbolt 32 i wygodna podświetlana klawiatura.


Laptopy do obróbki filmów do 6000 zł


Laptop do montażu filmów: ASUS ROG Strix G G531

laptop do montażu filmów

Zastosowanie laptopów gamingowych nie jest ograniczone wyłącznie do grania. Wielu graczy chce cieszyć się niczym niezakłóconą rozgrywką, ale zarazem zająć się po niej dodatkowymi czynnościami, np. obróbką wideo na swój kanał na YouTube.
Umożliwią to np. modele ASUS ROG Strix G G531 wyposażone w wydajne procesory Intel Core i5 oraz Intel Core i7, nawet 32GB pamięci RAM.

Zależnie od wariantu mogą mieć dedykowane karty graficzne GeForce RTX 2060 lub GeForce GTX 1660Ti. Oferują ekran typu IPS-Level FullHD z odświeżaniem 120Hz – przydatny zarówno do grania i dłuższej pracy przy montażu.

ROG Strix G cechuje też efektowny design inspirowany współpracą z BMW Designworks Group, oraz oświetlenie Aura Sync.