Większość komputerów pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows. Są jednak osoby szukające sprzętu z innym oprogramowaniem. Wśród najpopularniejszych systemów znajdziemy też macOS, ChromeOS i Linux. Właśnie tego ostatniego dotyczy nasz dzisiejszy ranking. Przygotowaliśmy zestawienie laptopów, które sprawdzą się z otwartym, bezpiecznym i szybkim systemem operacyjnym. Opiszemy też, co musi mieć laptop do Linuxa i czy tani laptop Linux może zastąpić komputer z systemem Windows.
Laptopy z Linux są wykorzystywane przede wszystkim do zadań profesjonalnych – na przykład przez administratorów sieci i programistów. Bezpłatny system operacyjny może być też sposobem na spore oszczędności – najnowszy Windows to w końcu koszt co najmniej kilkuset dodatkowych złotych. Linux pozwala na uruchomienie wszystkich popularnych aplikacji – przeglądarki internetowej, pakietu biurowego, odtwarzaczy muzyki i filmów (w tym VOD), a nawet gier. Sprawdźmy więc, co oferują najlepsze laptopy do Linuxa.
Spis treści:
Jaki laptop pod Linuxa? Ranking
- Dobry i tani laptop Linux: Acer Chromebook Plus 515 Google AI laptop CB515-2H
- Laptop z dużym ekranem do biura: Lenovo Ideapad 3-17
- Najlepszy laptop do gier pod Linuxa: ASUS TUF Gaming A15 FA506NC-HN001W
- Wszechstronny laptop dla graczy i twórców: Acer Nitro V 15 ANV15-41
- Jaki laptop do Linuxa do 200 zł: ASUS VivoBook 15 X1504VA-BQ968 – i3-1315U
- Jaki laptop do Linuxa dla graczy: MSI Katana 17 B12UCRK-1054PL
- Laptop pod Linuxa do pracy i zadań specjalnych: Gigabyte G5 2024
- Uniwersalny laptop z dużym ekranem: ASUS Vivobook 16X M3604YA-MB187W
- Tani laptop do Ubuntu – HP 255 G10 – Ryzen 5 7530U
Dobry i tani laptop Linux: Acer Chromebook Plus 515 Google AI laptop CB515-2H
Kolejne miejsce w naszym rankingu laptopów z Linuxem to Chromebook Plus 515 marki Acer. System operacyjny ChromeOS jest – podobnie do znanego ze smartfonów Androida – oparty na Linuxie. Komputery z takim oprogramowaniem doskonale nadają się zatem do pracy na Linuxie. Acer Chromebook Plus 515 nie tylko jest niedrogi, producent dorzuca też w gratisie niezły tablet Acer Iconia A8-11. W atrakcyjnej cenie otrzymujesz więc nie jedno, a dwa urządzenia. Chromebook Acer ma dziesięciordzeniowy procesor Intel Core i5 12-tej generacji i 8 GB RAM. Układ graficzny jest bardzo dobry – Intel Iris Xe Graphics ma znacznie lepsze osiągi niż większość zintegrowanych GPU. Zaletą Acer Chromebook Plus 515 są rozmiary. Przekątna ekranu ma 15,6” (rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli, powłoka antyrefleksyjna), a waga to niecałe 1,7 kg. Mimo sporej powierzchni roboczej wyświetlacza, komputer bez trudu zmieści się do plecaka. Na wyposażeniu mamy szereg przydatnych portów, obsługę szybkiego Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.1. Jest też kamera FHD z wbudowaną zaślepką i dwa mikrofony do prowadzenia rozmów online. Laptop pozwoli na korzystanie z Linuxa lub wyglądającego podobnie do Androida systemu ChromeOS, który jest prosty w obsłudze (to dobry wybór m.in. dla seniorów lub dla dzieci).
Laptop z dużym ekranem do biura: Lenovo Ideapad 3-17
To laptop chętnie wybierany przez osoby, które szukają urządzenia z dużym 17-calowym ekranem i zależy im na dobrym stosunku jakości do ceny. Produkt Lenovo jest uniwersalny – docenisz go jeżeli potrzebujesz sprawnego laptopa do biura, a w domu chcesz obejrzeć na nim film czy przeglądać internet. Zajrzyjmy do jego specyfikacji. Producent zaopatrzył Lenovo Ideapad 3-17 w Intel Core i5-1235U (10 rdzeni: 2P + 8E), 16 GB pamięci RAM oraz szybki dysk SSD o pojemności 512 GB. Zintegrowana karta graficzna Intel Iris Xe Graphics dobrze współpracuje z systemami Linux. Na matowym ekranie IPS (jasność 300 nitów) zobaczysz wyraźnie wszystkie treści. Złącza USB-C, HDMI i czytnik kart SD zapewniają mu wszechstronność, a bateria o pojemności 45 Wh wystarczy na 7 godzin standardowej pracy. W razie potrzeby możesz skorzystać z szybkiego ładowania (80% baterii zapełnisz w godzinę).
Laptop do gier pod Linuxa: ASUS TUF Gaming A15 FA506NC-HN001W
W naszym rankingu laptopów z Linuxem znalazło się miejsce także dla typowo gamingowego sprzętu. Ten model napędza AMD Ryzen 5 7535HS (6 rdzeni, 12 wątków, maks. taktowanie 4.55 GHz) oraz karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3050 z 4 GB VRAM. To dobry wybór nie tylko dla graczy, zestaw sprawdzi się np. w pracy z bardziej zaawansowanymi aplikacjami graficznymi. Obraz? Będzie płynny i szczegółowy dzięki wyświetlaczowi Full HD o przekątnej 15,6 cala, z częstotliwością odświeżania 144 Hz i powłoką antyrefleksyjną. Dobrą wydajność w systemach Linux gwarantuje 16 GB RAM DDR5 (w razie potrzeby rozbudujesz ją do 64 GB) i szybki dysk SSD 512 GB. Wśród złączy znajdziesz USB-C, HDMI 2.0b i port RJ45. O wytrzymałości obudowy świadczy norma MIL-STD-810H, trzy radiatory utrzymują temperaturę na odpowiednim poziomie, a gamingowego charakteru nadaje temu laptopowi klawiatura z podświetleniem RGB.
Wszechstronny laptop dla graczy i twórców: Acer Nitro V 15 ANV15-41
Jaki jest najlepszy laptop do Linuxa? Można dyskutować, jednak mocna specyfikacja tego modelu z 8-rdzeniowym procesorem AMD Ryzen 7-7735HS (3.2-4.75 GHz) i 32 GB RAM stawia go na półce ze sprzętem świetnie radzącym sobie z pracą w środowiskach Linux. Dedykowana karta NVIDIA GeForce RTX 4060 umożliwi komfortową pracę i przyjemne, płynne granie. Matryca 15,6” IPS Full HD z powłoką antyrefleksyjną i odświeżaniem 144 Hz sprawi, że obraz jest płynny, a kolory żywe. Warto też zwrócić uwagę na pojemny dysk SSD 1 TB M.2 PCIe. Laptop z łatwością rozbudujesz – ma dwa gniazda RAM. Co jeszcze? Aplikacja NitroSense pozwoli Ci dostosować pracę wentylatorów do aktualnych potrzeb i monitorować temperaturę urządzenia. Do tego laptopa podłączysz wiele urządzeń, a to dzięki bogatemu zestawowi portów (USB 4.0 Type-C z DisplayPort, 3x USB 3.2, HDMI 2.1). System chłodzenia z dwoma wentylatorami gwarantuje stabilną pracę pod obciążeniem.
Jaki laptop do Linuxa do 200 zł: ASUS VivoBook 15 X1504VA-BQ968 - i3-1315U
Myślisz nad zakupem taniego laptopa Ubuntu? ASUS VivoBook 15 X to sprawdzona propozycja. Ma wyświetlacz IPS z powłoką antyrefleksową, o dość standardowej przekątnej 15,6” i nie waży dużo – 1,7 kg. Taka wielkość jest optymalnym kompromisem między czytelnością a mobilnością urządzenia. Dla niektórych użytkowników sporą zaletą jest już sam wygląd – klasyczny, ale z granatową, nieco mieniącą się w promieniach światła pokrywą. ASUS VivoBook 15 X ma pełne wyposażenie – zestaw portów i nowoczesne systemy łączności (Bluetooth 5.3 i Wi-Fi 6E). Wydajność na odpowiednim poziomie gwarantuje sześciordzeniowy procesor Intel Core i3 13-tej generacji i 16 GB RAM. Szybki dysk SSD ma pojemność 512 GB, a jej podwojenie wymaga dopłaty w wysokości zaledwie 100 złotych. Ten tani laptop Linux nie posiada Windowsa, co jest sposobem na spore oszczędności. Zintegrowany układ graficzny Intel UHD Graphics pozwoli odpalić na tym komputerze proste gry (np. starsze tytuły lub gry przeglądarkowe), poradzi sobie też z filmami i serialami VOD, a nawet pracą z dodatkowym monitorem (podłączysz go dzięki HDMI).
Jaki laptop do Linuxa dla graczy: MSI Katana 17 B12UCRK-1054PL
Zwróć uwagę na ten model, bo za niespełna 4000 zł możesz kupić laptop z wydajnymi podzespołami, o solidnej jakości wykonania i wysokiej kulturze pracy. Spójrz na specyfikację. Laptop ma procesor Intel Core i5-12450H (12. generacji) z 8 rdzeniami oraz dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3050 – taki duet zapewni Ci wydajność w wielu popularnych grach i poradzi sobie z jednoczesnym wykonywaniem wielu zadań. Inne zalety tego laptopa? To z pewnością duży 17,3-calowy ekran IPS Full HD z szybką matrycą 144 Hz. Cooler Boost 5 efektywnie odprowadza ciepło i pomaga w stabilnej pracy urządzenia. Jak przystało na laptop o zacięciu gamingowym, jego klawiatura ma podświetlenie RGB (i wydzieloną sekcję numeryczną). Ten model ma dobre parametry dla Linuxa, m.in. szybki dysk SSD i kartę graficzną ze sterownikami kompatybilnymi z różnymi dystrybucjami tego systemu.
Laptop pod Linuxa do pracy i zadań specjalnych: Gigabyte G5 2024
Mocny laptop do Linuxa. Dlaczego? Napędza go procesor Intel Core i7-13620H z 10 rdzeniami, który świetnie sprawdzi się w wielozadaniowym środowisku. W parze z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 4060 z technologiami AI (DLSS 3) zyskujemy wysoką wydajność w grach, obróbce wideo i oczywiście mniej wymagających domowych zastosowaniach. Matowy ekran 15,6″ Full HD z odświeżaniem 144 Hz sprzyja komfortowej pracy, docenisz go również podczas korzystania z multimediów. Duży dysk SSD 1 TB M.2 PCIe oraz 16 GB pamięci RAM DDR5 przekładają się na szybką pracę, masz też naprawdę dużo miejsca na dane. System chłodzenia WINDFORCE trzyma temperaturę w ryzach, nawet podczas intensywnej pracy. Dobre wsparcie dla Wi-Fi 6E czyni ten laptop wszechstronnym narzędziem także dla użytkowników Linuxa, a całości dopełniają podświetlana klawiatura RGB i dość lekka konstrukcja (2,08 kg).
Uniwersalny laptop z dużym ekranem: ASUS Vivobook 16X M3604YA-MB187W
Elegancki laptop z ekranem 16-calowym WUXGA (1920 x 1200) IPS, który ma sporo do zaoferowania (szerokie kąty widzenia nie są jego jedyną zaletą). Jego mózgiem jest procesor AMD Ryzen 7 7730U, który poradzi sobie z codziennymi zadaniami, a zintegrowana grafika Radeon sprawdzi się w pracy biurowej i do oglądania filmów oraz przeglądania internetu. Aplikacje i własne pliki pomieścisz na szybkim dysku SSD (1 TB), a 16 GB pamięci RAM DDR4 dobrze wspiera jednoczesne płynne działanie wielu aplikacji. Dzięki szybkiemu ładowaniu doładujesz baterię do 60% w zaledwie godzinę. Zwróć uwagę, że to przy okazji naprawdę wytrzymały laptop. Jego odporność potwierdza certyfikat MIL-STD-810G (m.in. jest bardzo odporny na wilgoć i potrafi znieść ekstremalne temperatury, od -51 do 71 stopni C). Zawias 180° sprawi, że ekran możesz położyć na płasko.
Tani laptop do Ubuntu: HP 255 G10 - Ryzen 5 7530U
HP 255 G10 to kolejna polecana propozycja w dzisiejszym rankingu laptopów z Linux. To sprzęt, na którym Linux (np. w wersji Ubuntu) będzie działał szybko i sprawnie. Dostaniesz go w cenie około 1750 złotych, co jest niedużym kosztem, jeśli spojrzymy na możliwości komputera. Ten tani laptop Linux ma szybki i nowoczesny procesor Ryzen 5 7530U (6 rdzeni, taktowanie do 4,5 GHz w trybie Turbo) i zintegrowaną kartę graficzną AMD Radeon Graphics. Uruchomisz na nim proste lub nieco starsze tytuły gier, choć nie na maksymalnych ustawieniach detali. Pamięć o pojemności 512 GB i 32 GB RAM w razie potrzeby możesz dość łatwo rozbudować, choć te wartości są co najmniej dobre. Wyposażenie HP 255 G10 jest kompletne – mamy zestaw portów, w tym USB 3.2 i HDMI, jest nowoczesny Bluetooth 5.3 i szybka sieć bezprzewodowa Wi-Fi 6E. Zaletą jest dość niska waga – niecałe 1,5 kg, co przy przekątnej 15,6” i pełnej klawiaturze jest dobrym wynikiem.
Co to jest Linux?
Linux to otwarty system operacyjny, za który nie musisz płacić. Jego bezpłatność, to nie wszystko. Linux jest na rynku od ponad 30 lat i nadal cieszy się nieustającym entuzjazmem programistów, administratorów IT i innych miłośników technologii. Jest elastyczny, wysoce niezawodny i stanowi platformę dla serwerów, komputerów i urządzeń mobilnych. Co ciekawe, Linux jest systemem operacyjnym zainstalowanym na ponad 90 procentach superkomputerów i na 70% serwerów www, a niemal całość efektów specjalnych, które widzimy w filmach z Hollywood, tworzonych jest właśnie na nim.
Jakie są najważniejsze cechy Linuxa? To przede wszystkim:
- Otwartość i dostępność – kod źródłowy Linuxa jest publicznie dostępny, każdy może go modyfikować, dostosowywać i udoskonalać zgodnie z własnymi potrzebami
- Wiele dystrybucji, czyli wersji Linuxa – do najbardziej popularnych należy Ubuntu (wraz z Linux Mint to dobry wybór dla początkujących), Fedora (dla bardziej zaawansowanych), Debian czy Arch Linux (to już dystrybucja dedykowana profesjonalistom), każda ma unikalny interfejs i rozwiązania dostosowane do konkretnych potrzeb użytkowników, od początkujących po zaawansowanych
- Intuicyjna obsługa – szczególnie w przypadku dystrybucji przyjaznych początkującym (jak wspomniane wcześniej Ubuntu czy Linux Mint), które oferują prosty, przejrzysty interfejs. Wystarczy kilka chwil, by przyzwyczaić się do tego oprogramowania. Aplikacje i gry wyglądają natomiast niemal identycznie, jak na Windowsie
- Stabilność – zwolennicy Linuxa chętnie podkreślają, że to system wyjątkowo odporny na awarie i wirusy. Sprzyjają temu regularne aktualizacje
- Fakt, że zadziała nawet na starszych urządzeniach – Linux wspiera aplikacje natywne, daje większą swobodę i prywatność niż konkurenci (żadne programy nie zainstalują się bez twojej wiedzy i wbrew twojej woli)
- Współpraca z platformami gamingowymi (np. Steam oferuje SteamOS oparty na Linuxie oraz obsługę wielu gier dzięki technologii Proton)
- Wysoki poziom bezpieczeństwa – dzięki otwartemu kodowi źródłowemu potencjalne luki są szybko wykrywane i usuwane, a system rzadziej staje się celem cyberataków. Nie bez przyczyny z Linuxa często korzystają profesjonaliści z branży IT
- Dłuższy czas pracy na baterii – wiele “lekkich” dystrybucji (czyli wersji) Linuxa pozwala ograniczyć zużycie zasobów, co przekłada się na mniejsze zużycie energii i wydłużony czas działania laptopa bez ładowania
Gdzie znajdziesz dystrybucje Linuxa? W wielu dziedzinach, od systemów serwerowych, przez komputery osobiste, aż po urządzenia mobilne (Android oparty jest na jądrze Linux). Dedykowane narzędzia sprawiają, że z Linuxa chętnie korzystają programiści, naukowcy, graficy i użytkownicy ze świata biznesu.
Dowiedz się więcej w artykule: Co to jest Linux? Najpopularniejsze dystrybucje Linuxa
Najważniejsze cechy laptopa do Linuxa
Wiemy już, że system operacyjny Linux ma sporo zalet i może być całkiem prosty w obsłudze. W formie rankingu przedstawiliśmy Ci polecane modele, które są odpowiedzią na pytanie, jaki laptop do Linuxa wybrać. Warto pamiętać, że nawet tani laptop Ubuntu powinien działać całkiem sprawnie, ponieważ system nie wymaga wysokiej wydajności.
Najważniejsze cechy: co musi mieć laptop do Linuxa:
- Markowe podzespoły, kompatybilne z Linuxem – obecnie to właściwie standard. Procesor marki Intel lub AMD i pozostałe komponenty (układ graficzny, dysk SSD) znanych firm to gwarancja, że Linux je rozpozna, a praca będzie bezproblemowa
- Pamięć SSD – dziś nie warto wybierać już laptopów ze starszego typu dyskami HDD. Są bardziej awaryjne, głośniejsze i wolniejsze. Dyski SSD są niedrogie i za stosunkowo niską cenę zapewniają sporo miejsca na dane
- Co najmniej 8 GB RAM – w 2025 roku taka wartość to niezbędne minimum. Na szczęście, rozbudowa pamięci operacyjnej jest stosunkowo prosta i niedroga. W razie potrzeby w przyszłości możesz więc zwiększyć jej ilość
- Ekran z dobrą rozdzielczością – przy standardowej przekątnej (ponad 13-14 cali) rozdzielczość Full HD będzie optymalna. Korzystanie z ekranu z mniejszą rozdzielczością możesz zobaczyć pojedyncze piksele, co nie wygląda zbyt dobrze
- Wiele złącz – pozwolą podłączyć różne akcesoria, dodatkowy dysk, czy pendrive, a nawet smartfona (do ładowania i transmisji danych). Sprawdź, czy porty USB są odpowiednio szybkie i czy dany model posiada popularne złącza USB typu C. Złącze HDMI przyda się do podłączenia zewnętrznego monitora lub połączenia laptopa z Linuxem do telewizora (np. aby komfortowo obejrzeć film w “domowym kinie”)
- Długi czas pracy na baterii – nawet tani laptop Linux powinien pracować co najmniej 5-6 godzin na pełnej baterii. Wyniki przekraczające 10 godzin nie są natomiast żadnym wyjątkiem – Linux to mało wymagający system, odpowiedni laptop z dużą baterią pozwala więc na pracę nawet przez cały dzień bez podłączenia do prądu
obecność Windowsa – przydaje się, jeśli potrzebujesz też innego oprogramowania, niż Linux. Jeżeli z komputera korzystają inni użytkownicy (którzy mogą nie znać Linuxa) lub planujesz uruchomić różne tytuły gier komputerowych (nie wszystkie działają na Linuxie), zainstalowany Windows może być pomocny
Zobacz też wszystkie laptopy
Mogą Cię zainteresować: