Jaki laptop do 1500 zł kupić? TOP 5

22.06.2022 | autor: Jakub Bielecki | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jaki laptop wybrać, aby spełniał nasze oczekiwania? Producenci oferują laptopy w różnych przedziałach cenowych, nie brakuje także propozycji modeli w przystępnych kwotach do 1500 złotych. Sprawdzają się one w podstawowych zastosowaniach, umożliwiają pracę z prostymi aplikacjami biurowymi, przeglądanie Internetu czy materiałów wideo.

Jaki laptop do 1500 zł będzie najlepszy? Wedle własnych preferencji dobierać należy przekątną wyświetlacza, ale zawsze warto zadbać o matową (antyrefleksyjną) powłokę, która zapewni większy komfort obsługi urządzenia w słońcu czy mocno oświetlonym pomieszczeniu. Nigdy za wiele pamięci operacyjnej RAM, dobrze na wydajność i szybkość działania laptopa wpływa obecność dysku SSD.

Co oferuje laptop do 1500 zł?

Jaki laptop do 1500 zł będzie najlepszy? Dziś w tak niskiej cenie możemy liczyć tylko na podstawowe modele. Niektóre z nich mogą jednak zaskoczyć nas funkcjonalnością – posiadają wyjścia HDMI, nowoczesne porty USB-C i łączność na wiele sposobów (Wi-Fi, Bluetooth). Obecnie właściwie już samo znalezienie laptopa w cenie do 1500 złotych może być nie lada wyczynem.

Laptopy do 1500 złotych będą miały zwykle dwurdzeniowy procesor Intel Celeron i zaledwie 4GB RAM. Najczęściej są wyposażone w szybki dysk SSD, którego pojemność jest jednak niewielka (najczęściej 128GB). Dość słabe parametry sprawiają, że komputery przenośne w tej cenie mogą nie sprawdzić się w wielu zastosowaniach.

Laptopy do 1500 zł w Komputronik.pl

Czy nowy laptop do 1500 złotych ma sens?

Być może warto więc zdecydować się na nieco droższy model. Komputery w cenie 1700-2000 złotych oferują znacznie więcej, między innymi możemy liczyć na dość sprawnie działający procesor Intel Core i3, czy 8GB RAM.

W cenie do 1500 złotych można natomiast poszukać urządzenia z oferty outlet, poleasingowego lub po prostu kupić sprzęt używany. Oczywiście jest to obarczone pewnym ryzykiem, a sprzęt może nosić ślady użytkowania. Możemy jednak liczyć wtedy na znacznie lepsze parametry, a tym samym większą wydajność laptopa. Pozwoli to na uruchomienie gier, filmów w 4K, czy obsługę bardziej wymagających programów. Nowe laptopy do 1500 złotych raczej nie pozwolą na to.

Do czego możemy wykorzystać laptop do 1500 złotych?

Nowe laptopy w cenie do 1500 złotych w zupełności wystarczą do przeglądania Internetu, oglądania filmów (jednak nie w wysokiej rozdzielczości), czy prostej pracy biurowej. Sprawdzą się przy edycji tekstu, przeglądaniu social mediów. Uruchomimy na nich proste gry w przeglądarce lub klasyczne tytuły, jak gry karciane, tetris, kulki.

Laptop do 1500 sprawdzi się do nauki zdalnej, a także pracy z domu. Dotyczy to jednak tylko najprostszych aplikacji, prowadzenia wideokonferencji, czy obsługi różnych stron www. Uruchomienie programów jak Adobe Photoshop lub bardziej zaawansowane wykorzystanie Excela może być jednak ponad możliwości takich urządzeń.

Ze względu na dość ograniczoną wydajność, a co za tym idzie – możliwości, laptopów do 1500, dobrą alternatywą może być tablet. Gdy dołączymy do niego klawiaturę, posłuży nam w tych samych zastosowaniach, co tani laptop. Będzie przy tym bardziej kompaktowy, a ekran dotykowy także daje pewne dodatkowe opcje. Dla niektórych minusem tabletu z klawiaturą w roli prostego laptopa może być jednak system operacyjny – najczęściej w tej cenie znajdziemy tablety z systemem Android.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Jakub Bielecki
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej