Laptop dla nauczyciela. Jaki wybrać? Polecane modele 2023

Laptop dla studenta architektury

Jaki laptop dla nauczyciela będzie najlepszy w 2023 roku? Czy przed zakupem warto zwracać uwagę tylko na pamięć RAM, czy może też na kartę graficzną? A co z wagą notebooka i czasem pracy na baterii? W tym artykule pomożemy Ci wybrać najlepszy laptop dla nauczyciela – sprzęt, którego będziesz używać przez lata nie tylko do surfowania w sieci i przeglądania internetu. Pozwoli on również zaprezentować uczniom materiały edukacyjne, multimedia, zdjęcia, filmy oraz inne pomoce dydaktyczne. Dzięki temu dzieci łatwiej przyswoją wiedzę, którą przekazuje im nauczyciel. 

Laptopy dla nauczycieli powinny być lekkie, mobilne i wydajne. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie wymagania musi spełniać notebook dla nauczyciela, byś mógł wykorzystać bon na 2500 zł, koniecznie przeczytaj artykuł Bon na laptop dla nauczyciela. Komu należy się dofinansowanie? Koniecznie sprawdź też nasz Ranking laptopów, w którym wybraliśmy najlepsze modele na 2023 rok.


Laptop dla nauczyciela do kupienia za bon


Spis treści:

Jakie są wymagania sprzętowe laptopa dla nauczyciela kupując za bon?

Do najważniejszych elementów, które musi spełniać laptop dla nauczyciela, należą:

 • pamięć RAM lub zunifikowana – co najmniej 8GB;
 • pamięć masowa (dysk SSD) – co najmniej 256GB;
 • złącza komunikacyjne – co najmniej 2 (w tym złącze umożliwiające podłączenie wideo);
 • klawiatura w układzie QWERTY;
 • czas pracy laptopa przy zasilaniu bateryjnym i średnim obciążeniu powinien wynosić co najmniej 360 minut;
 • WiFi – co najmniej wersja 5;
 • Bluetooth – co najmniej wersja 5;
 • ekran z kolorowym wyświetlaczem, przekątną co najmniej 13 cali, rozdzielczości co najmniej FHD;
 • waga nie większa niż 2,5 kg..

Oprócz tego laptop dla nauczyciela musi być fabrycznie nowy, nieużywany i oryginalnie zapakowany. Nie może być także wyprodukowany wcześniej niż 9 miesięcy od dnia sprzedaży. Musi być objęty co najmniej 36-letnią miesięczną gwarancją producenta, a także nie może być obciążony prawami na rzecz osób trzecich.

Jak laptopy mogą ułatwić pracę nauczyciela?

Chromebook, Dell, Apple MacBook, MSI czy HP? A może Acer, Lenovo lub Asus? Czy marka laptopa naprawdę ma tak duże znaczenie przy wyborze notebooka dla pedagogów?

Zasadniczo to, czy będzie Ci się dobrze na nim pracować, nie jest zależne stricte od producenta, a od parametrów konkretnego urządzenia. Wybierając notebook dla nauczyciela powinieneś zwrócić uwagę na inne parametry, niż wyłącznie marka komputera. Nauka zdalna pokazała już, że lepiej zainwestować w sprzęt, który ma nowoczesny procesor, ekran FullHD oraz wbudowany system operacyjny niż w komputer przenośny marki, do której jesteśmy przyzwyczajeni od lat. To, co sprawdza się przy rozwiązaniach domowych może po prostu nie wystarczyć do pracy w celach zawodowych.

laptop dla nauczyciela

Jakie parametry powinien mieć laptop dla nauczycieli bez bonu?

Bon na 2500 zł pozwoli Ci kupić podstawowego notebooka, który co prawda doskonale sprawdzi się podczas pracy nauczyciela, ale musi spełniać wiele wymagań, które niekoniecznie mogą pokrywać się z Twoimi potrzebami. Jeżeli wiesz już, że interesujące Cię laptopy nie podlegają pod bon lub interesują Cię mocniejsze modele notebooków, to ten ranking jest właśnie dla Ciebie.

Przeznaczenie większej kwoty na laptopa do pracy nauczyciela pozwoli Ci  na korzystanie ze sprzętu także do innych rzeczy, jak np. oglądania filmów, grania czy pracy dodatkowej. Notebooki, które prezentujemy w tym rankingu, spełniają inne kryteria niż te, które można kupić za bon na 2500 zł. Dzięki temu mogą być wydajniejsze i bardziej wytrzymałe.

Właśnie dlatego przedstawiamy Ci szereg podpowiedzi odnośnie specyfikacji laptopa bez bonu, żebyś mógł znaleźć sprzęt idealny:

 1. Procesor (CPU) – w każdym notebooku procesor odgrywa kluczową rolę. Odpowiada on za przetwarzanie wszystkich procesów, obsługiwanych przez komputer. Nieważne czy proces ten jest skomplikowany, czy prosty jak ruch kursora – im lepszy procesor, tym działanie laptopa jest lepsze. Najlepiej więc celować w AMD Ryzen 3 lub AMD Ryzen 5 bądź Intel Core i3 lub Intel Core i5, które sprostają wymaganiom, stawianym przez pracę w szkole.
 2. Pamięć RAM – im większa, tym lepiej. Do pracy w szkole na spokojnie wystarczy 8 GB pamięci RAM, ewentualnie 6. Laptopy dla nauczycieli poniżej 6 GB RAM mogą jednak nie spełnić Twoich oczekiwań pod kątem wydajności. Mniej istotny będzie tu typ pamięci RAM – zarówno pamięci DDR4 jak i DDR5 zapewnią w zupełności wystarczającą wydajność.
 3. Waga – notebooki to komputery przenośne. Im mniejsza waga, tym lepiej dla użytkownika. Chociaż tutaj należy uważać, ponieważ często bardzo niska waga jest wynikiem „odchudzenia” podzespołów i włożenia lżejszych, mniej wydajnych elementów. Wyjątkiem są ultrabooki, które jednak są stosunkowo drogie i mogą nie sprostać budżetom niektórych osób. Najlepiej więc celować w laptopy o wadze 2 kg. Jeżeli mobilność urządzenia jest jednym z kluczowych parametrów, warto zwrócić uwagę na laptopy 2 w 1, które łatwo można zamienić w lżejszy i bardziej mobilny tablet.
 4. Wydajna bateria – to konieczność. Najlepiej, żeby akumulator miał pojemność powyżej 5500 mAh (ok. 60 Wh). Taki notebook będzie pracował na pełnym naładowaniu około 7-12 godzin (w zależności od podzespołów, stylu pracy oraz eksploatacji laptopa).
 5. System operacyjny – wersje bez systemu operacyjnego kuszą niską ceną, jednak jeżeli nie masz płyty instalacyjnej (obecnie coraz rzadziej się je spotyka) lub pendrive’a z systemem, to możesz w efekcie znacznie przepłacić. Do pracy w szkole polecamy Windows 11 lub starszą wersję Windows 10 w wersji Home. Są to najbardziej uniwersalne systemy w Polsce.
 6. Kamera – pandemia i zdalne nauczanie pokazało nam wszystkim, że sprawna kamerka jest konieczna. Do nauczania zdalnego w zupełności wystarczy zintegrowana kamerka.
 7. Wyświetlacz – nie tylko przekątna ekranu, ale także rozdzielczość. Wybierz Full HD, która pozwoli ci na bezproblemowe przeglądanie plików oraz zdjęć i filmów na laptopie. Obecnie to niemal standard w notebookach. Jeśli chodzi o przekątną ekranu, to 14-15,6 cali powinna zapewnić Ci optymalną powierzchnię pracy. Pamiętaj jednak, że im większa matryca, tym cięższy laptop. Z kole im mniejsza przekątna ekranu, tym ciężej pracuje się na urządzeniu.
 8. Matryca – dla nauczycieli najlepszym rozwiązaniem będzie matryca matowa w technologii wykonania IPS. Tego typu matryce oferują bardzo szerokie kąty widzenia w pionie i w poziomie. Z kolei matowa matryca bardzo dobrze się sprawdza, gdy korzystasz z notebooka w pomieszczeniu z kilkoma różnymi źródłami światła.
 9. Klawiatura – najlepiej wybrać laptopa z klawiaturą podświetlaną, która ma wbudowaną klawiaturę numeryczną.
 10. Dysk – w przypadku laptopów dla nauczycieli najlepiej jest wybrać dysk SSD. Jest szybszy i bardziej zaawansowany niż dysk HDD. SSD może skrócić czas wgrywania, a także znacząco poprawić czas reakcji systemu.
 11. Karta graficzna (GPU) – do pracy biurowej czy oglądania filmów lub pracy w szkole wystarczy na spokojnie grafika z 2 GB pamięci RAM. Może to być zintegrowany układ graficzny. W przypadku, gdyby komputer miał służyć również do przygotowywania i obróbki materiałów wideo ułatwiających uczniom naukę, lepiej postawić na urządzenie, w którym jest dedykowana karta graficzna z min. 4 GB pamięci RAM.

Polecane modele notebooków dla nauczycieli na 2023 rok bez bonu

Jakie laptopy dla nauczycieli są polecane na rok szkolny 2023/2024? Czy laptopy konwertowalne się opłacają? A może lepiej kupić laptop do 2000 zł 15 cali i zmieścić się w zakładanym budżecie? Sprawdź w naszym poradniku czego możesz oczekiwać od notebooka w danym przedziale cenowym. Ranking jest skierowany do osób, które chcą zakupić laptop bez bonu.

Tanie notebooki dla nauczycieli do 2000 zł

Dobry laptop dla nauczyciela, który mieści się w budżecie do 2000 zł, powinien mieć procesor Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3 i co najmniej 8GB RAM DDR4, jak np. seria Lenovo Ideapad 3-15. W przypadku tej wersji laptopy wyposażono w dwa mikrofony do jeszcze lepszej jakości rozmów, a także kamerę HD z wbudowaną zaślepką – doskonałą do prowadzenia lekcji zdalnych. Na uwagę w tej cenie zasługuje także niska waga notebooka, którą doceni nauczyciel często podróżujący z urządzeniem – celuj w modele, które ważą mniej niż 2 kg.

Za 2000 zł można także kupić nieco bardziej zaawansowany model, taki jak Lenovo V15 G2: również 15-calowy notebook, który zapewnia wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie dokumentów czy kart pracy lub materiałów do prezentacji. W tym budżecie można oczekiwać także dużej odporności na wstrząsy czy wibracje, a także smukłą i lekką obudowę i czas pracy na baterii do minimum 8 godzin na pełnym ładowaniu.

Podstawowe laptopy dla nauczycieli do 2500 zł

W budżecie 2500 zł powinieneś oczekiwać od laptopa niezawodności i wydajności, a także co najmniej 8 GB pamięci RAM oraz czasu pracy do 10 godzin na pełnym naładowaniu. W tej cenie najpopularniejsze są procesory Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3, a także dyski SSD o pojemności co najmniej 512 GB.

Notebooki za 2500 zł mają dobrej jakości głośnik i mikrofon, idealny do prowadzenia e-lekcji, jak w serii Dell Inspiron 15. Pamiętaj jednak, że im mocniejsze podzespoły – tym cena laptopa może rosnąć i przekroczyć Twój zakładany budżet. Tutaj już możesz wymagać wielu portów, pozwalających podłączyć komputer do monitora czy projektora.

Laptopy z wytrzymałą baterią dla nauczycieli do 3000 zł

W tej cenie znajdziesz porządne laptopy z procesorem Intel Core i5 lub nawet AMD Ryzen 5/7. Dyski twarde SSD o pojemności co najmniej 512 GB to w tym budżecie standard. Zwróć też uwagę na liczbę portów, które pozwolą Ci podłączyć do laptopa np. rzutnik czy ekran multimedialny. Za 3000 zł możesz znaleźć porządny Acer Aspire 5 lub Lenovo Ideapad 5-15, oba o przekątnej ekranu 15 cali.

W tej cenie powinieneś także oczekiwać karty graficznej, np. AMD Radeon Graphics oraz dodatkowych zabezpieczeń, jak np. szyfrowania TPM. W przypadku notebooków za 3000 zł nie powinieneś godzić się także na kompromisy w przypadku baterii – akumulator powinien mieć pojemność co najmniej 6000 mAh.

Laptopy dla nauczycieli z dedykowaną kartą graficzną do 3500 zł

Za 3500 zł możesz kupić porządny sprzęt, od którego nie powinieneś oczekiwać kompromisów. Dobrym przykładem notebooka dla nauczyciela za 3500 zł jest seria HP Victus 15, która oferuje wydajny procesor Intel Core i5 oraz aż 16 GB pamięci RAM. Będzie doskonałym wyborem, gdy szukasz czegoś zarówno do pracy, nauki, jak i do użytku domowego.

Co więcej – w tej cenie możesz kupić także przyzwoity laptop gamingowy, jak np. Asus TUF Gaming. Laptopy gamingowe są zwykle wyposażone w porządne karty graficzne, a także mocniejsze podzespoły – muszą przecież sprostać wymaganiom nowych tytułów, które w kwestii sprzętu są naprawdę ogromne. Zaletą laptopów gamingowych w tej cenie jest jednak nie tylko karta graficzna, ale i podświetlana klawiatura oraz możliwość rozszerzenia pamięci wbudowanej – nierzadko do 1 TB! Gamingowy laptop dla nauczyciela będzie więc doskonałym wyborem dla wszystkich osób, które chcą, by sprzęt spełnił wymagania biznesowe oraz domowe.

Bardzo wydajne laptopy dla nauczycieli do 4000 zł

Za 4000 złotych kupisz naprawdę dobrego laptopa, który będzie spełniał wszystkie oczekiwania nauczyciela. Możesz spodziewać się m.in. procesora AMD Ryzen 5 lub Intel Core i5/7, co najmniej 16 GB RAM oraz karty graficznej np. NVIDIA GeForce RTX 3050 czy AMD Radeon Graphics. W tej cenie kupisz także Lenovo YOGA Slim 7 Pro, który jest zalecany do ultrabooków. Ma 16 GB pamięci RAM oraz szybki dysk SSD 512 GB, co pozwala na pracę na wielu aplikacjach jednocześnie bez spowolnienia komputera. Akumulator pozwala na 15 godzin pracy na jednym ładowaniu. Z innych wartych uwagi urządzeń w tym przedziale cenowym warto wspomnieć Microsoft Surface, które także odznacza wysoka wydajność i mobilność, dzięki czemu praca na nim jest niezwykle przyjemna.

Dodatkowo na pewno oczekuj matrycy w technologii IPS, która wyświetla obraz w rozdzielczości co najmniej 1920×1080 pikseli. No i oczywiście co najmniej 15 godzin czasu pracy na pełnym naładowaniu – zakładając jednak, że nie będziesz w tym czasie grał.


Co trzeba koniecznie dokupić do laptopa?

Słuchawki

Jeżeli chcesz zadbać o komfort swojej pracy – szczególnie przy nauczaniu zdalnym – to warto posiadać dodatkowy sprzęt. W tym przypadku niezwykle przydatne okażą się słuchawki do komputera.

Najlepiej, żeby miały mikrofon oraz redukcję szumów. Dobrze też, by były bezprzewodowe – im mniej kabli, tym lepiej. Warto zerknąć na słuchawki True Wireless, chociaż z powodzeniem wystarczą Ci klasyczne słuchawki bezprzewodowe.

Przeczytaj nasz poradnik Jakie słuchawki do komputera? Ranking słuchawek komputerowych, żeby dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy wyborze słuchawek do laptopów i komputerów stacjonarnych.

Myszka

Myszka komputerowa do laptopa to konieczność. Co prawda niektórym wystarcza touchpad, jednak korzystanie z myszki jest dużo wygodniejsze, szczególnie podczas pokazywania prezentacji, udostępniania ekranu czy po prostu ogólnej pracy na materiałach dla uczniów. Możesz kupić klasyczny sprzęt – myszka komputerowa bezprzewodowa lub postawić na zestaw klawiatury i myszki.

Torba na laptopa

Laptop dla nauczycieli to opcja zdecydowanie wygodna – te mobilne komputery znacznie ułatwiają życie nie tylko pedagogom, ale i innym grupom zawodowym. Konieczne jest jednak dokupienie torby na laptopy. Przenoszenie notebooka bez torby jest nie tylko niewygodne, ale też po prostu niebezpieczne. Dużo łatwiej uszkodzić mobilny komputer dla nauczyciela – może wypaść Ci z rąk na przerwie lub możesz nim przypadkowo uderzyć np. o kant biurka, wchodząc do pokoju nauczycielskiego.

Peryferia do laptopa dla nauczycieli

To, co będzie przydatne dla nauczycieli, to zdecydowanie drukarka, kamerka oraz mikrofon. Drukarki szkolne lubią nie działać w najważniejszych momentach, a gdy przygotowuje się całą lekcję w oparciu o wydrukowane materiały, to lepiej przygotować się zawczasu, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Jeżeli masz obawy co do pojemności dysku w swoim komputerze, to kup pendrive lub postaw na nieco droższą opcję: dysk zewnętrzny.

Jakie oprogramowanie warto kupić do laptopa

To, czy sprzęt posiada wgrane oprogramowanie, determinuje jego cenę. Tańsze laptopy to zwykle te, do których system operacyjny nie został dołączony, dlatego musisz uważać, czy wybrany przez Ciebie model nie ma niskiej ceny właśnie ze względu na brak Windowsa. Najlepiej jest więc wybrać notebook dla nauczyciela, który ma już system Windows (najlepiej Windows 11). Możesz wybrać także macOS, jednak w przypadku komputerów laptopy z Windowsem są przystępniejsze cenowo, niż sprzęt Apple.


Mogą Cię też zainteresować:

Autor
Karolina Wojdała
Miłośniczka tekstowych gier RPG i dobrego jedzenia. Fanka fantastyki oraz kryminałów. Kocha zwierzęta, w szczególności swojego kota i dwa psy. Jej trudny związek ze sportem podtrzymują najnowsze zegarki sportowe i gadżety fitness.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
2.9/5 (88 głosów)

Czytaj więcej