Jaki laptop dla architekta? Ranking 2025

Jakie laptopy dla architektów?

Architekci potrzebują niezawodnego sprzętu do pracy. Oprócz komputera stacjonarnego z pewnością przyda się również porządny laptop, który zapewni większą mobilność w czasie pracy. Jaki laptop dla architekta będzie najlepszy? Laptopy dla architektów powinny być przede wszystkim solidne i wydajne. Poniżej prezentujemy przykładowe modele i podpowiadamy, jak wybrać sprzęt.

Jeżeli szukasz komputera mobilnego, to zerknij na nasz ranking laptopów, w którym wybraliśmy najlepsze modele 2025 roku. Zachęcamy również do przeczytania poradnika jaki laptop wybrać, gdzie wyjaśniamy, na co zwracać uwagę podczas zakupu.

Spis treści:


Zobacz wszystkie laptopy w sklepie


Laptopy dla architektów – ranking 2025









Czym kierować się przy wyborze laptopa do projektowania wnętrz? 

Najlepsze laptopy dla architektów nie są tanie. Pracujący zazwyczaj decydują się na laptopy biznesowe, które ogólnie są bardzo dobrym rozwiązaniem. Architekt powinien jednak wybierać sprzęt świadomie, więc musi wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Jaki laptop dla architekta

Pamiętaj, że laptop do projektowania powinien być wydajny, niezawodny i ułatwiać wielozadaniowość. W pracy architekta istotna jest też matryca poprawnie odwzorowująca kolory. Doskonałym wyborem będą laptopy Apple, które sprawdzają się idealnie do wszelkich prac graficznych. Laptopy dla architektów powinny również spełniać wymogi programów, na których będą wykonywane projekty. Poniżej krótko wyjaśnimy, na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia dla siebie.

Procesor

Porządny procesor to podstawa każdego komputera. W pracy architekta sprawdzą się wielordzeniowe procesory od Intela i AMD. Najlepiej mające przynajmniej 6 lub 8 rdzeni. Warto wybierać nowsze generacje, które będą wydajnie wspierały nowoczesne technologie.

Pamięć RAM

Spora ilość pamięci operacyjnej ułatwia płynne działanie programów graficznych. W tym przypadku 16 GB RAM to minimum, jednak warto od razu rozważyć laptopy 32 GB RAM, które umożliwią realizację większych i bardziej złożonych projektów.

 

Karta graficzna

Laptop do projektowania 3D powinien poradzić sobie z płynną obsługą programów graficznych. Najlepsza będzie karta dedykowana z przynajmniej 6 GB pamięci. Karta zintegrowana nie ma własnej pamięci i dzieli ją z systemem, który może być obciążony podczas intensywniejszych zadań. Dlatego wybierając laptopa z zintegrowaną grafiką, warto kupić model z wydajniejszym procesorem i większą ilością pamięci RAM.


Zobacz karty graficzne w sklepie


Dyski

Do projektów graficznych potrzebna jest duża ilość miejsca na dysku. Możesz zdecydować się na jeden dysk SSD o dużej pojemności, albo dwa: jeden na system i programy, a drugi jako magazyn na projekty. W przypadku laptopów, warto rozważyć również dysk zewnętrzny. Przechowywane na nim prace można mieć zawsze przy sobie i przeglądać je na laptopie w czasie podróży służbowej. Po powrocie da się je uruchomić na komputerze stacjonarnym bez konieczności przenoszenia na inny dysk.

Monitor

Większy ekran do prac graficznych bardzo podnosi komfort pracy. Dlatego też lepiej wybierać laptopy z ekranem o przekątnej 15 cali i większej. Dla wielu istotna będzie matowa matryca, która umożliwia pracę w różnych warunkach oświetleniowych. Jednak osoby preferujące bardziej intensywne kolory na ekranie mogą zdecydować się na matrycę błyszczącą. Bardzo ważne jest też poprawne skalibrowanie kolorów, co wpływa na tworzone projekty. Świetnie sprawdzą się laptopy Full HD z dodatkowym monitorem, który można podłączyć w razie potrzeby. Jednak profesjonalny architekt doceni możliwości oferowane przez laptopy 4K UHD, dające bardzo wyraźny obraz.


Zobacz też monitory


Dodatkowe złącza

Istotna jest też duża ilość złącz. Dodatkowe gniazda USB, HDMI czy czytniki kart pamięci mogą okazać się niezwykle przydatne w pracy architekta. Opłaca się też dokupić hub USB, by podłączyć znacznie więcej urządzeń.

Akcesoria

Dodatkowe akcesoria mogą znacząco wpłynąć na komfort pracy. Ważna jest dobra myszka, która będzie wygodnie leżeć w dłoni przez wiele godzin. Możesz potrzebować również podkładki pod mysz i nadgarstki, a czasem nawet dodatkowego napędu na płyty. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Marta Andronik
Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
Brak głosów.

Czytaj więcej