Architekci potrzebują niezawodnego sprzętu do pracy. Oprócz komputera stacjonarnego z pewnością przyda się również porządny laptop, który zapewni większą mobilność w czasie pracy. Jaki laptop dla architekta będzie najlepszy? Laptopy dla architektów powinny być przede wszystkim solidne i wydajne. Poniżej prezentujemy przykładowe modele i podpowiadamy, jak wybrać sprzęt.
Jeżeli szukasz komputera mobilnego, to zerknij na nasz ranking laptopów, w którym wybraliśmy najlepsze modele 2025 roku. Zachęcamy również do przeczytania poradnika jaki laptop wybrać, gdzie wyjaśniamy, na co zwracać uwagę podczas zakupu.
Spis treści:
Zobacz wszystkie laptopy w sklepie
Laptopy dla architektów – ranking 2025
- HP Victus 15-fb2719nw – tani laptop do projektowania
- Acer Nitro 17 – laptop dla architekta wnętrz z technologią AI
- Gigabyte G5 2024 – gamingowy laptop dla projektanta wnętrz
- Apple MacBook Air – M3 – solidny laptop do projektowania 3D
- Microsoft Surface Laptop Studio 2 – niewielki laptop dla projektanta wnętrz
- Lenovo LOQ 15 – dobry laptop do projektowania
- Apple MacBook Pro – M4 Pro – najlepszy laptop dla architekta wnętrz
Tani laptop do projektowania: HP Victus 15-fb2719nw
Jeżeli jesteś początkujący i masz ograniczony budżet, to ten laptop sprawdzi się do podstawowych projektów. Działa szybko, cicho i nie przegrzewa się pod obciążeniem. Posiada wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia pracy architekta. Sześciordzeniowy procesor AMD Ryzen 5 i 16 GB pamięci RAM umożliwią płynne działanie licznych programów graficznych. Do tego oczywiście dedykowana karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3050 z 6 GB pamięci, która będzie aktywnie wspierać pracę. Antyrefleksyjna matryca Full HD o jasności 300 nitów daje dobry obraz i nie męczy oczu. Mamy tu wszystkie potrzebne złącza, w tym HDMI, RJ45, czytnik kart SD i kilka wejść USB. Podświetlana klawiatura ma wydzielony blok numeryczny. Laptop prezentuje się bardzo estetycznie i nie waży zbyt wiele, więc można go bez problemu nosić w plecaku.
Laptop dla architekta wnętrz z technologią AI: Acer Nitro 17
Acer Nitro 17 to laptop z technologią AI. Sercem urządzenia jest ośmiordzeniowy procesor AMD Ryzen 7 8845HS współpracujący z 64 GB pamięci RAM. Obsługę technologii AI zapewnia również dedykowana karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4070, zwiększająca wydajność laptopa podczas pracy w programach graficznych. Pojemny dysk SSD 2 TB pomieści wszystkie niezbędne aplikacje i gry. Wielogodzinną pracę ułatwia duży ekran IPS o przekątnej 17,3 cala z pokryciem barw 100% DCI-P3. Mamy tu rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli (QHD), zatem obraz jest bardzo wyraźny i czytelny. Powłoka antyrefleksyjna sprawia, że można korzystać z urządzenia w różnych warunkach oświetleniowych, nie martwiąc się o odbijające się promienie słońca czy światło lampy. Mamy tu kilka przydatnych złącz, w tym czytnik kart microSD.
Gamingowy laptop dla projektanta wnętrz: Gigabyte G5 2024
To propozycja dla projektantów, którzy są również graczami. Gigabyte G5 2024 działa bezproblemowo zarówno podczas pracy w programach graficznych, jak i w czasie grania. Wydajność gwarantuje procesor Intel Core i7 13. generacji wspierany przez 64 GB pamięci RAM. Jak przestało na laptop gamingowy, w środku znajduje się dedykowana karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4060. Technologia chłodzenia WINDFORCE sprawia, że laptop pracuje cicho nawet pod obciążeniem. Matowa matryca IPS odświeża obraz z częstotliwością 144 Hz. Mamy tu rozdzielczość Full HD, która jest wystarczająca do pracy. Klawiatura z wydzieloną sekcją numeryczną ma podświetlenie RGB. Wszechstronny zestaw złączy pozwala na podłączenie dowolnych peryferiów. Porty dla grubych przewodów są umieszczone z tyłu, dzięki czemu na biurku nie ma plątaniny kabli.
Solidny laptop do projektowania 3D: Apple MacBook Air – M3
Jeżeli masz iPhone’a, zakup Maca wydaje się oczywisty. Urządzenia w ekosystemie Apple świetnie się ze sobą komunikują, dzięki czemu praca jest o wiele łatwiejsza. MacBook Air działa niezawodnie, a ośmiordzeniowy czip Apple M3 umożliwia płynne działanie wielu programów. Mamy tu 24 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 2 TB. Laptop jest chłodzony pasywnie, czyli nie posiada wentylatorów, a więc pracuje bezgłośnie. Gotowy do pracy natychmiast po uruchomieniu. Niezwykle lekki, z wytrzymają aluminiową obudową. Wyświetlacz Liquid Retina cieszy oczy szeroką gamą kolorów i jest idealny do pracy architekta. Błyszcząca matryca i rozdzielczość 2880 x 1864 pikseli to gwarancja wyraźnego obrazu pełnego szczegółów. Warto wspomnieć, że to model wykonany z materiałów w połowie pochodzących z recyklingu.
Niewielki laptop dla projektanta wnętrz: Microsoft Surface Laptop Studio 2
Microsoft Surface Laptop Studio 2 to propozycja dla osób, które szukają mniejszego i bardziej mobilnego laptopa. Ten wielofunkcyjny biznesowy komputer 2w1 doskonale sprawdzi się w podróży. Waży niecałe 2 kg, więc nie będzie obciążał torby lub plecaka. Świetny do pracy kreatywnej. Posiada 14,4-calowy ekran dotykowy Dolby Vision z rozdzielczością 2400 x 1600 pikseli i częstotliwością odświeżania 120 Hz. Współpracuje z rysikiem Slim Pen 2, który idealnie działa z aplikacjami od Adobe. Za moc obliczeniową odpowiada 14-rdzeniowy procesor Intel Core i7 współdziałający z 32 GB pamięci RAM. Oprócz zintegrowanej karty graficznej znajdziemy również dedykowaną, NVIDIA GeForce RTX 4050 z 6 GB własnej pamięci. Do tego kilka złącz USB, podświetlana klawiatura, kamera FHD i żyroskop. Wewnętrzna bateria umożliwia nawet 15 godzin pracy na jednym ładowaniu.
Dobry laptop do projektowania: Lenovo LOQ 15
Lenovo LOQ 15 to wydajny laptop dla architekta. Matryca IPS z powłoką antyrefleksyjną i pokryciem barw 100% sRGB wyświetla obraz w rozdzielczości Full HD. Procesor Intel Core i5 12. generacji i 64 GB pamięci RAM zapewniają wydajną pracę urządzenia. Do tego dedykowana karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4060 z 8 GB pamięci, która znacząco podnosi szybkość pracy w programach graficznych. Mamy tu dwa dyski SSD, każdy o pojemności 1 TB. Jeden można przeznaczyć na system i programy, a drugi na przechowywanie projektów. Podświetlana klawiatura z wydzielonym blokiem numerycznym i wielodotykowy touchpad ułatwiają wykonywanie rozmaitych zadań. Dodatkowo są tu 4 złącza USB, port HDMI, RJ45, Bluetooth 5.2, a także Wi-Fi 6. To świetne urządzenie do pracy, ale również do gier. Częstotliwość odświeżania matrycy 144 Hz i technologia NVIDIA G-SYNC sprawiają, że można cieszyć się najnowszymi tytułami bez obaw o płynność rozgrywki.
Najlepszy laptop dla architekta wnętrz: Apple MacBook Pro - M4 Pro
MacBook Pro M4 Pro z 2024 roku to idealny sprzęt dla profesjonalistów. Spełnia oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Zaawansowany 14-rdzeniowy procesor Apple M4 Pro i zintegrowana karta graficzna z 20 rdzeniami gwarantują płynną pracę przy rozbudowanych projektach graficznych. To również świetny laptop do edycji filmów oraz gier. Mamy tu aż 48 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 4 TB. Wyświetlacz Liquid Retina XDR o przekątnej 16,2 cala i rozdzielczości 3456 x 2234 pikseli oferuje bardzo szczegółowy obraz. Szeroka gama kolorów P3 gwarantuje głębokie, nasycone kolory. Błyszcząca powłoka ekranu wzmacnia intensywność barw, więc to idealny laptop do projektowania wnętrz. MacBook jest lekki i smukły, więc sprawdza się doskonale nie tylko na co dzień, ale też w podróży.
Czym kierować się przy wyborze laptopa do projektowania wnętrz?
Najlepsze laptopy dla architektów nie są tanie. Pracujący zazwyczaj decydują się na laptopy biznesowe, które ogólnie są bardzo dobrym rozwiązaniem. Architekt powinien jednak wybierać sprzęt świadomie, więc musi wiedzieć, na co zwracać uwagę.
Pamiętaj, że laptop do projektowania powinien być wydajny, niezawodny i ułatwiać wielozadaniowość. W pracy architekta istotna jest też matryca poprawnie odwzorowująca kolory. Doskonałym wyborem będą laptopy Apple, które sprawdzają się idealnie do wszelkich prac graficznych. Laptopy dla architektów powinny również spełniać wymogi programów, na których będą wykonywane projekty. Poniżej krótko wyjaśnimy, na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia dla siebie.
Procesor
Porządny procesor to podstawa każdego komputera. W pracy architekta sprawdzą się wielordzeniowe procesory od Intela i AMD. Najlepiej mające przynajmniej 6 lub 8 rdzeni. Warto wybierać nowsze generacje, które będą wydajnie wspierały nowoczesne technologie.
Pamięć RAM
Spora ilość pamięci operacyjnej ułatwia płynne działanie programów graficznych. W tym przypadku 16 GB RAM to minimum, jednak warto od razu rozważyć laptopy 32 GB RAM, które umożliwią realizację większych i bardziej złożonych projektów.
Karta graficzna
Laptop do projektowania 3D powinien poradzić sobie z płynną obsługą programów graficznych. Najlepsza będzie karta dedykowana z przynajmniej 6 GB pamięci. Karta zintegrowana nie ma własnej pamięci i dzieli ją z systemem, który może być obciążony podczas intensywniejszych zadań. Dlatego wybierając laptopa z zintegrowaną grafiką, warto kupić model z wydajniejszym procesorem i większą ilością pamięci RAM.
Zobacz karty graficzne w sklepie
Dyski
Do projektów graficznych potrzebna jest duża ilość miejsca na dysku. Możesz zdecydować się na jeden dysk SSD o dużej pojemności, albo dwa: jeden na system i programy, a drugi jako magazyn na projekty. W przypadku laptopów, warto rozważyć również dysk zewnętrzny. Przechowywane na nim prace można mieć zawsze przy sobie i przeglądać je na laptopie w czasie podróży służbowej. Po powrocie da się je uruchomić na komputerze stacjonarnym bez konieczności przenoszenia na inny dysk.
Monitor
Większy ekran do prac graficznych bardzo podnosi komfort pracy. Dlatego też lepiej wybierać laptopy z ekranem o przekątnej 15 cali i większej. Dla wielu istotna będzie matowa matryca, która umożliwia pracę w różnych warunkach oświetleniowych. Jednak osoby preferujące bardziej intensywne kolory na ekranie mogą zdecydować się na matrycę błyszczącą. Bardzo ważne jest też poprawne skalibrowanie kolorów, co wpływa na tworzone projekty. Świetnie sprawdzą się laptopy Full HD z dodatkowym monitorem, który można podłączyć w razie potrzeby. Jednak profesjonalny architekt doceni możliwości oferowane przez laptopy 4K UHD, dające bardzo wyraźny obraz.
Zobacz też monitory
Dodatkowe złącza
Istotna jest też duża ilość złącz. Dodatkowe gniazda USB, HDMI czy czytniki kart pamięci mogą okazać się niezwykle przydatne w pracy architekta. Opłaca się też dokupić hub USB, by podłączyć znacznie więcej urządzeń.
Akcesoria
Dodatkowe akcesoria mogą znacząco wpłynąć na komfort pracy. Ważna jest dobra myszka, która będzie wygodnie leżeć w dłoni przez wiele godzin. Możesz potrzebować również podkładki pod mysz i nadgarstki, a czasem nawet dodatkowego napędu na płyty. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.
Mogą Cię zainteresować: