Jaki laptop biznesowy? Wybieramy laptop do pracy

Profesjonaliści i przedsiębiorcy coraz częściej stawiają nie na komputer stacjonarny, lecz na laptopa, ponieważ ten daje im dużą większą swobodę działania: zarówno w biurze, jak i poza nim. Jednak nie każdy notebook sprawdzi się w pracy równie dobrze – aby spełnić pokładane w nim nadzieje, musi charakteryzować się konkretnymi cechami.

W tym poradniku wskazujemy:

 • Jakie cechy powinny mieć dobre laptopy biznesowe, dzięki czemu łatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie, jaki laptop do pracy wybrać?
 • Wybraliśmy również najlepsze modele i stworzyliśmy ranking laptopów biznesowych, który znajdziesz na końcu artykułu.

Najpopularniejsze laptopy biznesowe w Komputronik.pl

W skrócie, czyli najważniejsze cechy laptopa biznesowego:

Jeśli nie masz czasu na przeczytanie całego poradnika (chociaż gorąco do tego zachęcamy), to poniżej zamieszczamy najważniejsze cechy, którymi powinien charakteryzować się dobry laptop do pracy.

 • obudowa z wysokiej jakości materiałów (np. włókno węglowe, stop aluminium lub magnezu)
 • niska waga – mniej niż 1,5 kg w przypadku ekranu do 14 cali i 2 kg przy ekranie 15,6 cala
 • wodoodporna klawiatura
 • długi czas pracy na jednym ładowaniu
 • dysk SSD
 • minimum 8 GB pamięci RAM
 • złącza USB 3.0, USB typ C i Thunderbolt
 • port HDMI lub Display Port
 • czytnik kart pamięci
 • modem 4G / LTE
 • czytnik linii papilarnych
 • matowa matryca

Laptop dla biznesu – czym powinien się cechować?

Co to znaczy, że laptop jest biznesowy? Laptop do pracy to przenośny komputer, od którego oczekujemy nieco innych właściwości niż od notebooka dla graczy czy do obsługi multimediów. Takie urządzenie przede wszystkim powinno być solidne, oferować możliwie najszerszą funkcjonalność, zapewniać wysoką wydajność konieczną dla wielozadaniowości i obsługi specjalistycznego oprogramowania i cechować się ergonomią, przekładającą się bezpośrednio na komfort użytkowania.

Cechy idealnego laptopa biznesowego:

 • lekka i wytrzymała konstrukcja
 • mobilność, czyli długi czas pracy na baterii
 • liczne złącza i łączność bezprzewodowa
 • dysk SSD i dużo pamięci RAM

Wytrzymała obudowa

Zacznijmy od warstwy zewnętrznej. Obudowa powinna być wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego lub z metalu. Nnajczęściej stosowane materiały to aluminium, włókno węglowe, stop magnezu. Taki wytrzymały laptop biznesowy zapewnia niezawodność w różnych warunkach.

Praktycznym dodatkiem jest klawiatura odporna na zalanie/zachlapanie, która ochroni nas przed przypadkowym uszkodzeniem podzespołów.

Stopień wytrzymałości laptopów może być oznaczony w specyfikacji technicznej. Taką informacją jest m.in. potwierdzenie pomyślnie zdanego testu MIL-STD-810G, który jest militarnym standardem trwałości i odporności na czynniki zewnętrzne (kurz, pył, wodę, temperaturę, wstrząsy, uderzenia i upadki).

jaki laptop biznesowy
Laptop Lenovo ThinkPad T490s

Niska waga

W parze z wytrzymałością powinna iść nieduża waga urządzenia. Lekki laptop biznesowy to przede wszystkim mobilność, a więc możliwość komfortowego przenoszenia go z miejsca na miejsce i co za tym idzie – bezproblemowa praca zdalna.

Przedsiębiorcy, którym zdarza się pracować nie tylko w biurze, ale też poza nim, np. w trasie, powinni zwracać na ten element szczególną uwagę. Najlżejsze laptopy ważą ok. 1 kg, ale zazwyczaj są to również najdroższe modele. Najlepiej więc gdy waga obudowy nie przekracza:

 • 1,5 kg – w przypadku notebooków do 14 cali
 • 2,0 kg – w przypadku wyświetlacza o przekątnej 15,6 cala

Lekkie laptopy biznesowe

Mobilność to także długi czas pracy na baterii

Mobilny laptop dla profesjonalisty powinien mieć również na pokładzie pojemny akumulator, który zapewni długi czas pracy na jednym naładowaniu.

Biznesowy laptop powinien zapewniać co najmniej 8 godzin pracy na jednym ładowaniu.

Najlepsze modele oferują nawet kilkanaście godzin pracy, dzięki czemu można swobodnie korzystać w nich w sytuacjach, bez dostępu do gniazdka elektrycznego, np. w podróży.

Liczne złącza i porty

Biznesowy notebook powinien też oddawać do dyspozycji użytkownika pełną gamę gniazd wejścia/wyjścia. Zwiększają one funkcjonalność laptopa i pozwalają w pełni wykorzystać jego możliwości.

 • USB – podstawowe złącza to oczywiście USB 3.0 (USB 3.1), ale standardem staje się także uniwersalne złącze USB typu C. To ostatnie pozwoli m.in. wygodnie podłączyć nowoczesnego smartfona, replikator portów, a nawet monitor. Niektóre laptopy umożliwiają również ładowanie akumulatora za pomocą tego portu
 • Thunderbolt – nowoczesne złącze gwarantujące najszybszy przesył danych
 • HDMI i Display Port – nowoczesny laptop do biura oferuje też wyjścia wideo służące do podłączenia zewnętrznego monitora lub projektora, co przydaje się w pracy oraz w trakcie biznesowych spotkań
 • Ethernet / RJ45 – umożliwia przewodowe połączenie z Internetem. Ze względu na smukłą obudowę czasem brakuje tego złącza, wówczas w razie potrzeby można skorzystać z przejściówki USB na RJ45, aby połączyć się z siecią w ten sposób
 • Czytnik kart pamięci – przydatny dodatek do szybkiego transferu plików np. z aparatu fotograficznego lub smartfona
 • Gniazdo słuchawkowe – gniazdo mini jack pozwoli na podłączenie słuchawek i zewnętrznych głośników

Łączność bezprzewodowa

Dopełnieniem powinny być szerokie opcje łączności bezprzewodowej, na czele z szybkim Wi-Fi. Obecnie standardem jest Wi-Fi 5 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac), który pozwala na pracę w dwóch pasmach: 2,4 i 5 GHz). Najnowsze urządzenia obsługują już bardziej wydajny standard Wi-Fi 6 (Wi-Fi ax).

Więcej o nim przeczytasz w artykule WiFi 6 – nowy standard sieciowy WiFi ax.

Jeśli będziemy często korzystać z laptopa w podróży, warto rozważyć zakup laptopa z wbudowanym modemem 4G LTE oraz gniazdem SIM. To pozwoli mieć stały dostęp do sieci praktycznie wszędzie, gdzie jest zasięg sieci komórkowej.

Laptopy z modemem LTE

Laptopy z modemem LTE >

jaki laptop biznesowyPrzykładem laptopa z modemem 4G jest Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7

Pamięć RAM i dysk SSD

Te dwa parametry decydują w znacznej mierze o szybkości działania laptopa i komforcie pracy.

 • Pamięć RAM – w przypadku pamięci operacyjnej zasada jest prosta – im jest jej więcej, tym lepiej. Pozwala ona bowiem w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w sercu laptopa, a więc w procesorze. Absolutnym minimum jest obecnie 8 GB RAM, ale warto rozważyć wybór modelu z większą ilością pamięci operacyjnej. Pozwoli to cieszyć się płynną pracą nawet przy wielu uruchomionych aplikacjach. Nie mniej ważny od ilości pamięci jest jej typ. Nowoczesne notebooki do pracy wykorzystują DDR4 o wyższej przepustowości i niższym poborze mocy.

Dobrze też, gdy pamięć RAM jest rozszerzalna, czyli istnieje możliwość zainstalowania dodatkowych kości pamięci. Dzięki temu zakup początkowy jest tańszy, a jeśli wydajność okaże się nie wystarczająca, nic nie stoi na przeszkodzie, by ją poprawić.

Zobacz pamięci do laptopów (SO-DIMM) >

 • Dysk SSD – szybki laptop do pracy potrzebuje również odpowiedniego dysku. Obecnie – nie bez powodu – prym wiodą dyski SSD. Zapewniają one szybsze transfery (dzięki czemu, między innymi, system i aplikacje uruchamiają się krócej) i cechują się większą niezawodnością, a do tego mniej się nagrzewają i pracują niemal bezgłośnie. Korzyści są więc niezaprzeczalne.

Laptopy biznesowe z dyskiem SSD

Jak wybrać laptop biznesowy? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przejdźmy teraz do tego, jakie konkretnie elementy specyfikacji zapewniają spełnienie wymagań, o których pisaliśmy wcześniej. Innymi słowy: na co należy zwrócić uwagę, by dobrze wybrać laptopa dla siebie.

Jaki system operacyjny?

Najczęściej wybieranym systemem operacyjnym w laptopach biznesowych jest Windows 10 Pro. Jest on przystosowany do zastosowań profesjonalnych, ma też większą funkcjonalność niż domowa wersja, czyli Windows 10 Home.

Bardzo dużą popularnością cieszą się laptopy Apple MacBook. Działają one pod kontrolą autorskiego systemu Mac OS, który ceniony jest przede wszystkim za stabilność, wydajność i komfort pracy.

Więcej o systemach operacyjnych dowiesz się z poradników:

Jaki ekran w laptopie biznesowym?

Są trzy podstawowe parametry ekranu w laptopie: przekątna, rozdzielczość i powłoka ekranu.

 • Przekątna ekranu – lekki laptop biznesowy najczęściej ma 13,3 lub 14-calowy ekran, ale zdarzają się też większe modele, np. z wyświetlaczem o przekątnej 15,6 cala, zapewniającym wyższy poziom komfortu pracy na miejscu (np. w biurze), ale jednocześnie ogranicza jego mobilność (mniej poręczna, cięższa obudowa).

jaki laptop biznesowy

 • Rozdzielczość – najczęściej stosowana jest 1920×1080 pikseli, czyli Full HD. Gwarantuje dobrą szczegółowość obrazu oraz duży obszar roboczy, sprzyjający pracy na kilku oknach. Oczywiście im większa rozdzielczość, tym więcej „zmieści się” na ekranie. Dlatego modele z wyższej półki mogą dysponować wyświetlaczem o rozdzielczości 2560×1440 lub nawet 4K Ultra HD, czyli 3840×2160 pikseli.
 • Matowa matryca – zapobiega powstawaniu odblasków na powierzchni ekranu, a co za tym idzie zwiększa czytelność wyświetlanego obrazu. Dzięki temu zdecydowanie lepiej sprawdza się podczas pracy w terenie, poza biurem niż błyszcząca matryca.

Laptopy biznesowe z matową matrycą

Jaki procesor w laptopie biznesowym?

Szybki laptop biznesowy powinien mieć wydajny, a zarazem energooszczędny procesor, który zapewni sprawną obsługę wielu programów i aplikacji, a jednocześnie umożliwi długi czas pracy na baterii.

Odpowiednią wydajność gwarantują procesory z co najmniej czterema rdzeniami.

Dobrym wyborem będą tutaj układy Intel Core i5 oraz Core i7 ósmej, dziewiątej i dziesiątej generacji.

Łatwo je rozpoznać i zidentyfikować, gdyż ich nazwy zaczynają się od liczby wskazującej konkretną generację np. Intel Core i5-8265U lub Intel Core 10510U. Alternatywą dla nich są wydajne układy AMD Ryzen 5 i AMD Ryzen 7.

Jaka karta graficzna?

Jeśli laptop służyć będzie wyłącznie do obsługi aplikacji biurowych i mało wymagających programów, to w zupełności wystarczą układy graficzne zintegrowane z procesorem – Intel UHD Graphics lub AMD Radeon Vega.

Jeśli natomiast laptop będzie wykorzystywany np. do edycji grafiki lub wideo, to konieczne będzie zainwestowanie w dedykowany układ graficzny Nvidia Geforce (GTX i RTX) lub AMD Radeon (RX lub Pro – te ostatnie stosowane są w laptopach Apple MacBook Pro).

Dodatkowe cechy laptopów biznesowych

Czytnik linii papilarnych

Laptop do pracy powinien nie tylko być wydajny, lekki, funkcjonalny, ergonomiczny i wytrzymały. Musi też dbać o bezpieczeństwo ważnych plików, które przechowujemy na jego dysku twardym. Dlatego też dobrze jest, gdy ma dodatkowe zabezpieczenia, na przykład czytnik linii papilarnych.

Czytnik Smart Card

Stanowi dodatkowe zabezpieczenie komputera. Laptop z czytnikiem Smart Card umożliwia zablokowanie dostępu do danych dla osób nieposiadających specjalnej inteligentnej karty (zbliżonej wyglądem do karty płatniczej).

TPM

Laptopy biznesowe powinny być wyposażone w moduł TPM (Trusted Platform Module), umożliwiający zaszyfrowanie dostępu do danych przechowywanych na dysku komputera, a co za tym idzie utrudnienie dostępu do nich przez niepowołane osoby.

Złącze blokady Kensington

Pozwala na przypięcie laptopa do biurka za pomocą specjalnej linki, a tym samem uniemożliwiają kradzież sprzętu. Blokada może być wyposażona w zamek szyfrowy lub kłódkę.

Touchpad z obsługą gestów i TrackPoint

Warto też wspomnieć o rozwiązaniach poprawiających komfort pracy. Odpowiadają za to między innymi: touchpad z obsługą gestów oraz coś, co wyróżnia każdy laptop biznesowy Lenovo ThinkPad, czyli TrackPoint – dżojstik umieszczony między klawiszami G, H i B, który pozwala wygodniej pracować bez myszy.

Gwarancja

Wybierając laptopa biznesowego warto też zwrócić uwagę na zasady gwarancji oferowane przez danego producenta. Im wyższy standard usługi tym spokojniej będziemy mogli korzystać z laptopa, a w razie problemów szybko usunąć usterkę. Istotny jest nie tylko czas trwania gwarancji, ale także sposób jej realizacji. Wygodną usługą jest gwarancja door-to-door, czyli uszkodzony laptop jest odbierany spod wskazanego adresu i dostarczany z powrotem po jego naprawie.


Ranking laptopów biznesowych

Tani laptop do pracy: Lenovo Ideapad C340-14API

jaki laptop biznesowy

Lenovo Ideapad C340-14API (81N6004FPB) to mobilny laptop 2w1 wyposażony w 14-calowy dotykowy ekran. Zastosowany tu zawias pozwala ustawiać ekran w wielu pozycjach i korzystać z laptopa także w trybie podstawki czy tabletu. Mimo niskiej ceny producent oferuje tutaj system Windows 10 Home.

W połączeniu z procesorem AMD Ryzen 3 3200U, z grafiką AMD Radeon Vega 3, pamięcią RAM 4GB i dyskiem SSD 256GB, laptop sprawdzi się w podstawowych zdaniach. Chociażby obsłudze dokumentów tekstowych czy prezentacji multimedialnych, odbieraniu poczty e-mail i przeglądaniu Internetu.


Pozostałe wersje Lenovo IdeaPad C340-14

Laptop biznesowy do 3500 zł: DELL Vostro 3590

Dysponując nieco bardziej zasobnym portfelem, można skierować wzrok na DELL Vostro 3590. To nieco większy model, który dobrze sprawdzi się jako laptop do pracy biurowej. Posiada 15,6-calowy ekran FullHD z antyrefleksyjną powłoką. Ma czterordzeniowy procesor Intel Core i5 lub Core i7 dziesiątej generacji, 8GB RAM i dysk SSD 256 GB.

Oferuje łączność bezprzewodową Bluetooth i Wi-Fi 5, a także dysponuje szybkimi złączami USB 3.1. Klawiatura jest odporna na rozlanie płynu. Plusem jest fakt, że nad wszystkim czuwa tu system Windows 10 Pro.

Laptop biznesowy 14 cali: DELL Vostro 5490

jaki laptop biznesowy

Potrzebny Ci lekki laptop biznesowy? DELL Vostro 5490 waży zaledwie 1.49 kg, w związku z czym bezsprzecznie może być tak określany. Nie należy obawiać się jednak wydajności, czuwa nad nią mocny procesor Intel Core i5-10210U współpracujący z 8GB RAM i dyskiem SSD 512GB.

14-calowy, antyrefleksyjny ekran IPS FullHD osadzono na zawiasie, który podnosi nieco klawiaturę zapewniającym tym samym wygodniejsze pisanie. Wysoką mobilność sprzętu potwierdza też bateria z funkcją szybkiego ładowania – od 0% do 80% w zaledwie godzinę.


Inne konfiguracje Dell Vostro 5490

Laptop biznesowy do 3000 zł

Nieco większa kwota, ale wciąż pozostająca do przełknięcia dla większości osób pozwala na wybór spośród większej liczby laptopów biznesowych. Szukając laptopa do pracy warto czasem dołożyć nieco pieniędzy do zakładanej wcześniej kwoty. W ostatecznym rozrachunku przed ekranem komputera spędza się znaczną część dnia, a im lepszy laptop, tym praca będzie wygodniejsza i bardziej efektywna.

W przedziale cenowym do 3000 zł można znaleźć m.in. takie laptopy biznesowe: Lenovo V15 z podzespołami AMD Ryzen lub Intel (do wyboru), 14-calowy Dell Vostro 3490 lub 15-calowy Lenovo ThinkBooko 15.

Laptop biznesowy do 4000 zł: Lenovo ThinkPad E14

jaki laptop biznesowy

Lenovo ThinkPad E14 (20RA001DPB) sprawdzi się u osób, które potrzebują laptopa do pracy w trudnych warunkach. Obudowa tego modelu spełnia wymagania standardu MIL-STD-810G, zapewnia odporność przed uderzeniami, zalaniem czy skrajnymi temperaturami. 14-calowy ekran IPS pokrywa antyrefleksyjna powłoka, dzięki czemu obraz jest widoczny nawet w słońcu czy silnym oświetleniu.

Procesor Intel Core i5-10210U, 16GB RAM i dysk SSD, to zestaw podzespołów zapewniających dobrą wydajność. Podświetlana klawiatura została wzbogacona o praktyczny TrackPoint.


Inne warianty Lenovo ThinkPad E14

Laptop biznesowy 17 cali: Lenovo V340-17

Wiele osób ceni sobie laptopy z większymi ekranami, takie jak Lenovo V340-17. Mobilność jest tu drugorzędna, ale w zamian można cieszyć się dużą powierzchnią roboczą 17,3-calowego ekran z powłoką antyrefleksyjną. Takie połączenie sprawia, że praca jest wygodna i komfortowa, niemal jak po podłączeniu zewnętrznego monitora.

Solidna obudowa skrywa procesor Intel Core i3 lub Core i5, 8 / 16 GB pamięci RAM oraz dysk SSD. Niektóre warianty dysponują ponadto dedykowaną kartą graficzną Nvidia Geforce MX230.

Laptop bez problemu poradzi sobie z obsługą wielu aplikacji jednocześnie, a wygodna klawiatura ułatwia szybkie pisanie. Producent zadbał także o bezpieczeństwo użytkownika. Laptop ma wbudowany układ TPM do szyfrowania danych, a także złącze blokady Kensington.

Lekki laptop biznesowy 13 cali

Dla osób preferujących mniejsze i znacznie bardziej poręczne laptopy przeznaczone są modele wyposażone w ekran i przekątnej 13,3 cala. W naszej ofercie mamy sporo laptopów biznesowych, których jedną z większych zalet jest właśnie mobilność i niewielkie rozmiary obudowy. Taka konstrukcja znacząco ułatwia przenoszenie laptopa i częste podróżowanie. Jednocześnie taki laptop zachowuje wszelkie funkcje i możliwości większych modeli. Idealnie sprawdzi się więc w rękach dynamicznych osób, prowadzących aktywny tryb życia.

W zależności od posiadanego budżetu na zakup, możemy zdecydować się na dość przystępny cenowo Lenovo ThinkBook 13s lub Dell Inspiron 13. Bardziej wymagający użytkownicy z zasobniejszym portfelem powinni zwrócić swój wzrok na serię Dell Latitude lub Dell XPS 13. Zwłaszcza ten ostatni zachwyca perfekcyjną jakością wykonania i komfortem użytkowania.

Laptop biznesowy z dotykowym ekranem: DELL XPS 7590

DELL XPS 7590 to laptop dla profesjonalisty potrzebującego bardzo wydajnego sprzętu. Obudowa tego modelu skrywa bardzo wydajne podzespoły: cztero-, sześcio- lub nawet ośmiordzeniowy procesor Intel Core, 8 lub 16 GB RAM, dysk SSD o pojemności nawet 1000 GB oraz dedykowany układ graficzny NVIDIA GeForce GTX 1650.

Na uwagę zasługuje także wyświetlacz o przekątnej 15,6 cala. Wybierać możemy spośród ekranu klasy IPS i rozdzielczości Full HD. Dostępna jest także wersja z olśniewającym wyświetlaczem OLED o rozdzielczości Ultra HD oraz wariant dotykowy.

Solidna obudowa wycięta jest z jednego bloku aluminium. Pracami DELL XPS 7590 zarządza Windows 10 Pro i jak przystało na sprzęt tej klasy jest to laptop z czytnikiem linii papilarnych.

7 990,00

Laptop biznesowy dla profesjonalisty: ASUS ZenBook Pro Duo 15

Oryginalny, bardzo wydajny i nienagannie wyglądający, tak opisywać można ASUS ZenBook Pro Duo 15. Moce obliczeniowe zapewnia tu potężny procesor Intel Core i7 lub Core i9 współpracujący z nawet 32GB RAM, dyskiem SSD 1000GB i dedykowaną kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 2060. W największym stopniu model ten wyróżnia się jednak dwoma ekranami dotykowymi o wysokich rozdzielczościach 3840×2160 pikseli i 3840×1100 pikseli.

Zapewnia to bardzo duże możliwości, wykorzystanie pełni kreatywności (zwłaszcza przy obsłudze rysikiem) i wygodną pracę z wieloma aplikacjami jednocześnie. Obok klawiatury znalazł się blok numeryczny podświetlany diodami LED. Świetnie wypadają też głośniki Harman Kardon oraz łączność bezprzewodowa Bluetooth 5.0 i szybkie Wi-Fi 6. Całość umieszczono w trwałej, aluminiowej obudowie.

Dostępna jest także wersja z mniejszym, 14-calowym ekranem i nieco mniej wydajnymi podzespołami, ale za to bardziej mobilna i przede wszystkim tańsza.

Najlepszy laptop biznesowy: Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7

jaki laptop biznesowy

Laptopy Lenovo ThinkPad to jedne z najbardziej cenionych przez użytkowników notebooków biznesowych. Wśród nich zdecydowanie najbardziej pożądaną serią jest Lenovo ThinkPad X1 Carbon. Jego najnowsza wersja jest już siódmą generacją, a producent coraz bardziej zbliża się do ideału laptopa biznesowego.

ThinkPad X1 Carbon 7 ma wszystko, czego można oczekiwać od tego typu sprzętu. Jest lekki (waży nieznacznie powyżej 1 kg), wytrzymały (obudowa z włókna węglowego i stopu magnezu jest odporna na mechaniczne uszkodzenia i zalania) i ma mocną baterię zapewniającą bardzo długi czas pracy na baterii. Z innych zalet trzeba wspomnieć o jednej z najlepszych i najwygodniejszych klawiatur stosowanych w laptopach, wbudowany modem 4G LTE i mocne podzespoły.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 dostępny jest w wielu wersjach różniących się m.in. procesorem, ekranem (dostępne są warianty z FHD i Ultra HD) oraz ilością pamięci RAM.


Wszystkie warianty Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.