Jaki laptop biznesowy? Wybieramy laptop do pracy

Profesjonaliści i przedsiębiorcy coraz częściej stawiają nie na komputer stacjonarny, lecz na laptopa, ponieważ ten daje im dużą większą swobodę działania: zarówno w biurze, jak i poza nim. Jednak nie każdy notebook sprawdzi się w pracy równie dobrze – aby spełnić pokładane w nim nadzieje, musi charakteryzować się konkretnymi cechami.

W tym poradniku wskazujemy, na co przede wszystkim należy zwracać uwagę przy wyborze laptopa biznesowego. Jaki laptop do pracy wybrać?

W skrócie, czyli specyfikacja laptopa biznesowego:

 • obudowa z wysokiej jakości tworzywa lub metalu,
 • wodoodporna klawiatura,
 • lekkość (2 kg w przypadku ekranu do 14 cali i 2,5 kg przy ekranie 15,6 cala),
 • złącza USB 3.0 i USB 2.0,
 • port HDMI lub VGA,
 • pojemny akumulator i długi czas pracy na jednym ładowaniu,
 • czytnik kart pamięci,
 • Wi-Fi oraz Bluetooth,
 • duża pamięć RAM,
 • dysk twardy SSD.

Laptop dla biznesu – czym powinien się cechować?

Co to znaczy, że laptop jest biznesowy? Laptop do pracy to przenośny komputer, od którego oczekujemy nieco innych właściwości niż od notebooka dla graczy czy do obsługi multimediów. Takie urządzenie przede wszystkim powinno być solidne, oferować możliwie najszerszą funkcjonalność, zapewniać wysoką wydajność konieczną dla wielozadaniowości i obsługi specjalistycznego oprogramowania i cechować się ergonomią, przekładającą się bezpośrednio na komfort użytkowania.

Cechy idealnego laptopa biznesowego:

 • lekka i wytrzymała konstrukcja,
 • mobilność, czyli długi czas pracy na baterii,
 • liczne złącza i łączność bezprzewodowa,
 • pamięć x2, czyli dysk twardy i RAM.

Lekka i wytrzymała konstrukcja

Zacznijmy od warstwy zewnętrznej. Obudowa powinna być wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego lub z metalu – taki wytrzymały laptop biznesowy zapewnia niezawodność w różnych warunkach. Praktycznym dodatkiem jest wodoodporna klawiatura, która również ma pozytywny wpływ na ten aspekt.

Pojemną baterią i odporną na zalanie klawiaturą cechuje się np. Lenovo ThinkPad T480S, w którym potwierdzeniem trwałości jest pomyślnie zdany test MIL-STD-810G.


Laptop Lenovo ThinkPad T480s

W parze z wytrzymałością powinna iść nieduża waga urządzenia. Lekki laptop biznesowy to przede wszystkim mobilność, a więc możliwość komfortowego przenoszenia go z miejsca na miejsce i co za tym idzie – bezproblemowa praca zdalna. Przedsiębiorcy, którym zdarza się pracować nie tylko w biurze, ale też poza nim, np. w trasie, powinni zwracać na ten element szczególną uwagę (najlepiej gdy waga nie przekracza 2 kg w przypadku notebooków do 14 cali i 2,5 kg w przypadku wyświetlacza o przekątnej 15,6 cala).

Zobacz laptopy biznesowe do 2,5 kg >

Mobilność to także długi czas pracy na baterii

Mobilny laptop dla profesjonalisty powinien mieć również na pokładzie pojemny akumulator, który zapewni długi czas pracy na jednym naładowaniu.

Dla przykładu laptop Lenovo ThinkPad T570 nie odmawia posłuszeństwa nawet przez 16 godzin, gdy naładujemy jego akumulator do pełna, co oznacza, że bez problemu przepracujemy na nim całą dniówkę, a i w drodze do i z biura nadal będzie nam wiernie towarzyszył.

Liczne złącza i łączność bezprzewodowa

Biznesowy notebook powinien też oddawać do dyspozycji użytkownika pełną gamę gniazd wejścia/wyjścia. Podstawowe złącza to oczywiście USB 3.0 i USB 2.0, ale nowoczesny laptop do biura oferuje też porty HDMI lub VGA, które umożliwiają podłączenie zewnętrznego monitora, rozszerzającego obszar roboczy, Ethernet –do przewodowego połączenia z Internetem, a do tego dochodzić może jeszcze czytnik kart pamięci (tak jak ma to miejsce między innymi w laptopach Lenovo ThinkPad X280).

jaki laptop biznesowy

Laptop Lenovo ThinkPad X280

Dopełnieniem powinny być szerokie opcje łączności bezprzewodowej, na czele z szybkim Wi-Fi. Wbudowanej karcie sieciowej może również towarzyszyć na przykład powszechnie wykorzystywana technologia Bluetooth, służąca do połączenia ze smartfonem lub urządzeniami peryferyjnymi (takimi jak myszka bezprzewodowa).

Zobacz laptopy biznesowe z USB 3.0 >

Pamięć x2, czyli dysk twardy i RAM

Wreszcie: pamięć, która jest jedną z najważniejszych cech charakteryzujących każdy komputer. Przede wszystkim jest to pamięć operacyjna, czyli RAM. Zasada tutaj jest prosta: im jest jej więcej, tym lepiej. Pozwala ona bowiem w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w sercu laptopa, a więc w procesorze.

Szybki laptop do pracy potrzebuje również odpowiedniego dysku twardego. Obecnie – nie bez powodu – prym wiodą dyski SSD. Zapewniają one szybsze transfery (dzięki czemu, między innymi, system i aplikacje uruchamiają się krócej) i cechują się większą niezawodnością, a do tego mniej się nagrzewają i pracują niemal bezgłośnie. Korzyści są więc niezaprzeczalne i zdecydowanie przewyższają jednego jedynego minusa, którym jest nieco wyższa cena.

Zobacz laptopy biznesowe z dyskiem SSD >

Jak wybrać laptop biznesowy? Na co zwrócić uwagę?

Przejdźmy teraz do tego, jakie konkretnie elementy specyfikacji zapewniają spełnienie wymagań, o których pisaliśmy wcześniej. Innymi słowy: na co należy zwrócić uwagę, by dobrze wybrać laptopa dla siebie.

Jaki system operacyjny?

Laptop do biura i do pracy zdalnej powinien mieć system operacyjny Windows 10 Pro, Windows 8.1 Pro lub Windows 7 Professional, a więc edycje, które są przystosowane do zastosowań profesjonalnych. Ten pierwszy jest nowszy, a przez to dłużej pozostanie wspierany przez firmę Microsoft.

Więcej o systemach operacyjnych dowiesz się z poradników Jaki system operacyjny wybrać? oraz Jaki system operacyjny Microsoft Windows do laptopa lub komputera?

Zobacz systemy operacyjne >

Jaki ekran?

Są trzy podstawowe parametry ekranu w laptopie: przekątna, rozdzielczość i powłoka ekranu. Lekki laptop biznesowy najczęściej ma 12,5, 13,3 lub 14-calowy ekran, ale zdarzają się też większe modele, np. z wyświetlaczem o przekątnej 15,6 cala, zapewniającym wyższy poziom komfortu pracy na miejscu, w biurze.

jaki laptop biznesowy

Jeśli chodzi o rozdzielczość, to najczęściej spotykana jest 1920×1080 pikseli, czyli Full HD. Gwarantuje ona duży obszar roboczy, sprzyjający pracy na kilku oknach. Oczywiście im większa rozdzielczość, tym więcej „zmieści się” na ekranie.

Wreszcie mamy powłokę ekranu. Błyszcząca powłoka w laptopie oznacza przeważnie żywsze kolory, ale matowa zdecydowanie lepiej sprawdza się podczas pracy w terenie, ponieważ padające na nią promienie słoneczne nie stanowią aż tak dużego problemu.

Zobacz laptopy biznesowe z ekranem Full HD >

Jaki procesor w laptopie biznesowym?

Szybki laptop biznesowy powinien mieć wydajny, a zarazem energooszczędny procesor. Tym właśnie charakteryzują się układy Intel Core i5 oraz i7 siódmej generacji. Łatwo można je poznać, ponieważ ich nazwy zaczynają się właśnie od siódemki (np. i5-7200U lub i7-7500U).
To „U” na końcu świadczy zaś o wysokiej efektywności energetycznej.

Ile pamięci?

Absolutne minimum w laptopie biznesowym to 8 GB pamięci RAM. Oczywiście 12 czy nawet 16 GB zapewni jeszcze większe możliwości, ale już 8 GB pozwala cieszyć się płynną pracą nawet przy wielu uruchomionych aplikacjach. Nie mniej ważny od ilości pamięci jest jej typ. Nowoczesne notebooki do pracy wykorzystują DDR4 o wyższej przepustowości i niższym poborze mocy.

Dobrze też, gdy pamięć RAM jest rozszerzalna, czyli istnieje możliwość zainstalowania dodatkowych kości pamięci. Dzięki temu zakup początkowy jest tańszy, a jeśli wydajność okaże się nie wystarczająca, nic nie stoi na przeszkodzie, by ją poprawić.

Zobacz pamięci do laptopów (SO-DIMM) >

Jaka karta graficzna?

Karta graficzna odgrywa mniej ważną rolę w laptopie do biura, dlatego też nie ma potrzeby inwestowania w dedykowane układy GeForce lub Radeon. W zupełności wystarczające są nowoczesne karty Intel HD Graphics.

Jaki dysk do laptopa biznesowego – SSD, HDD czy SSHD?

Solidny laptop biznesowy powinien mieć dysk SSD, który zapewnia większą niezawodność, a zarazem szybszą pracę systemu operacyjnego i programów. Alternatywą może SSHD, czyli dysk hybrydowy, który w tej samej cenie jest w stanie zaoferować nieco większą pojemność (kosztem wydajności i – nieznacznie – niezawodności). Samo HHD zaś nie jest najlepszym wyborem.

jaki laptop biznesowy

Zobacz laptopy biznesowe z dyskiem SSD >

Jaki czas pracy na baterii?

Czas pracy na baterii jest istotną cechą laptopa, ale taką, którą każdy musi dostosować pod swoje potrzeby. Jeśli notebook będzie wykorzystywany głównie w biurze, wystarczy, że bez zasilacza wytrzyma kilka godzin, a mniej pojemny akumulator może pozytywnie wpłynąć na wagę urządzenia. Jeśli jednak szukamy laptopa do pracy zdalnej, powinien on przynajmniej wytrzymać pełną dniówkę, czyli 8 godzin.

Jaka łączność i jakie złącza w laptopie do pracy?

Pozostała jeszcze łączność przewodowa i bezprzewodowa. Pierwsza to gniazda znajdujące się po bokach laptopa – obowiązkowo muszą być porty USB i złącza wideo (albo HDMI, albo VGA) do podłączenia monitora. Gniazdo mini jack pozwala też podłączyć słuchawki, a slot kart pamięci – …karty pamięci.

Jeśli chodzi o łączność bezprzewodową, to najważniejsza jest obsługa bezprzewodowego połączenia z Internetem, czyli Wi-Fi. Aktualnym standardem jest IEEE 802.11a/b/g/n/ac, który pozwala na pracę w dwóch pasmach: 2,4 i 5 GHz.

Zobacz laptopy biznesowe ze standardem Wi-Fi IEE 802.11a/b/g/n/ac >

Dodatkowe cechy laptopów biznesowych

Czytnik linii papilarnych

Laptop do pracy powinien nie tylko być wydajny, lekki, funkcjonalny, ergonomiczny i wytrzymały. Musi też dbać o bezpieczeństwo ważnych plików, które przechowujemy na jego dysku twardym. Dlatego też dobrze jest, gdy ma dodatkowe zabezpieczenia, na przykład czytnik linii papilarnych.

Touchpad z obsługą gestów i TrackPoint

Warto też wspomnieć o rozwiązaniach poprawiających komfort pracy.
Odpowiadają za to między innymi: touchpad z obsługą gestów oraz coś, co wyróżnia każdy laptop biznesowy Lenovo ThinkPad, czyli TrackPoint – dżojstik umieszczony między klawiszami G, H i B, który pozwala wygodniej pracować bez myszy.

Cechy dodatkowe:

Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.

Jaki laptop biznesowy? Wybieramy laptop do pracy
4.3 (86.67%) 3 głosów