Jaki laktator wybrać? Ręczny czy elektryczny?

Karmienie dziecka piersią ma wiele zalet. Najważniejsza z nich to wzmocnienie naturalnej odporności niemowlaka, ale nie bez znaczenia jest również wygoda i praktyczna strona tej metody – dziecko przyjmuje pokarm wtedy, kiedy tego potrzebuje. Laktacja jest procesem stymulowanym przez hormony, jednak jeśli mamy do czynienia z nawałem pokarmu lub po prostu musimy wrócić do pracy i – co za tym idzie – zostawić dziecko na kilka godzin? Wtedy idealnie sprawdzają się laktatory do mleka.

Jaki laktator wybrać? To zależy od indywidualnych potrzeb karmiącej mamy. Dowiedz się jakie są rodzaje laktatorów, czym się charakteryzują i jaki laktator do mleka na początek będzie dla ciebie najlepszy.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Jak działa laktator do mleka?
 • Budowa laktatora
 • Laktator ręczny czy elektryczny? Rodzaje laktatorów
 • Jaki laktator wybrać? Na co zwracać uwagę?
 • Czym powinno się kierować wybierając laktator?

Jak działa laktator do mleka?

Laktator służy do odciągania mleka z piersi w przypadku występowania nawału pokarmu lub konieczności zapewnienia dziecku naturalnego pokarmu podczas nieobecności matki. Mleko wysysane jest dzięki wytwarzanemu przez urządzenie podciśnieniu.

Najpopularniejsze laktatory do mleka

Dlaczego coraz więcej matek sięga po laktator do mleka?

Wiele matek ma dylemat – czy zaopatrzyć się w laktator do ściągania pokarmu? Kierując się jego praktycznymi względami, nietrudno zrozumieć, że taki zakup to bardzo dobra inwestycja, szczególnie w poniższych przypadkach.

 • Nadmiar pokarmu – może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, jak bolesne obrzęki piersi czy zastoje pokarmu.
 • Zapewnienie stałego dostępu do naturalnego pokarmu – urządzenie doskonale sprawdzi się również w przypadku, gdy musisz wrócić do pracy, a nie chcesz całkowicie rezygnować z karmienia piersią. Dzięki laktatorowi możesz zapewnić swojemu dziecku dostęp do naturalnego, najzdrowszego dla niego pokarmu. Laktator sprawdzi się nawet jeśli zostawiasz dziecko sporadycznie i tylko od czasu do czasu potrzebujesz odciągnąć pokarm.
 • Problem z odruchem ssania u dziecka – to również świetne rozwiązanie w przypadku niemowlaków mających problem z odruchem ssania.
 • Pobudzenie laktacji – laktatory są również odpowiedzią na częsty problem ” jak pobudzić laktację?”

jaki laktator

Budowa laktatora

Podstawowe elementy, z jakich składa się laktator to: butelka, lejek i nakrętka. Do tego mogą dochodzić inne akcesoria typu silikonowa nakładka masująca, podstawka stabilizująca, silikonowy smoczek, czy rączka umożliwiająca przestawienie na tryb ręcznego odciągania (w laktatorze elektrycznym).

Niektóre zestawy zawierają również wkładki laktacyjne, sterylizatory do butelek czy przyrządy do regulacji (laktatory elektryczne).

Laktator ręczny czy elektryczny? Rodzaje laktatorów

Zanim zdecydujemy, jaki laktator do mleka do odciągania mleka wybrać, warto wiedzieć, jakie są dostępne rodzaje tych urządzeń. Laktatory dzielimy na ręczne i elektryczne.

Laktatory ręczne

Ręczne laktatory polecane są dla kobiet, które odciągają pokarm sporadycznie. Nie są one niestety zbyt praktyczne na co dzień. Wyróżnia się kilka typów takich laktatorów:

 • gruszkowy wymaga użycia obydwu rąk. Urządzenie posiada pompkę, której rytmiczne zaciskanie i puszczanie powoduje zasysanie brodawki, dzięki czemu odciągamy pokarm.
 • tłokowy ma działanie podobnedpowiednio rytmiczne zaciskanie powoduje odciąganie pokarmu. Zamiast gruszki urządzenie posiada tłok.
 • laktator z pompką może być obsługiwany jedną ręką, ponieważ nakładka i pompka są zainstalowane na butelce.

Laktatory elektryczne

Laktatory elektryczne różnią się od siebie sposobem zasilania. Niektóre modele mogą być zasilane tylko z sieci, inne również na baterie. Bardzo wygodne są laktatory, które można zasilać zarówno z sieci, jak i bateriami oraz z ładowarki samochodowej – takie możliwości składają się na idealny laktator podróżny.

Wśród modeli elektrycznych niezwykle praktyczny jest laktator podwójny, umożliwiający jednoczesne odciągnięcie pokarmu z obydwu piersi. Takie urządzenie powinno usatysfakcjonować kobiety, którym zależy na czasie, a przede wszystkim mamy bliźniąt. Pozwala oszczędzić czas i jednocześnie uzyskać podwójną ilość pokarmu.

jaki laktator

Jaki laktator wybrać? Na co zwracać uwagę?

W zależności od potrzeb i możliwości, możemy wybrać dla siebie idealny laktator do odciągania pokarmu. Warto zatem wiedzieć, co jest atutem skłaniającym do nabycia konkretnego modelu. Warto zwracać uwagę na to, jak zasilane jest urządzenie, czy posiada odpowiednie atesty, czy wykonane jest z materiałów, które nie spowodują alergii u malucha i mamy.

 • Dobrze, jeżeli laktator posiada regulację siły ssania.
 • Laktator do pobudzania laktacji musi mieć funkcję naśladowania rytmu ssania.
 • Warto też zwracać uwagę na to, czy laktator ma silikonową nakładkę.

Dobrze, jeśli w zestawie znajdą się wkładki laktacyjne oraz sterylizator do butelek.

Plusem laktatorów ręcznych będzie z pewnością niższa cena, a elektrycznych fakt, że odciąganie pokarmu nie będzie wymagało od matki takich nakładów siły i czasu, jak przy ręcznym odciąganiu mleka.

jaki laktator

Laktator ręczny czy elektryczny? Czym powinno się kierować przy wyborze?

Właściwie wybór powinien zależeć w pierwszej kolejności od potrzeb i trybu życia matki. Tylko przemyślany zakup spełni oczekiwania mamy i dziecka. Należy więc rozważyć, czy urządzenie potrzebne jest nam sporadycznie, czy na co dzień, czy preferujemy cichą pracę i czy chcemy zyskać na czasie. Innego wyboru dokonamy, chcąc pobudzić laktację, a innego, jeżeli musimy być poza domem wiele godzin, ale nie chcemy rezygnować z karmienia dziecka piersią.

Zanim zapadnie decyzja, jaki laktator elektryczny lub manualny wybrać należy przeanalizować swoje potrzeby, tryb życia, aktywność.

Dla kogo laktator ręczny?

Jeżeli kobieta potrzebuje laktatora tylko czasami, w przypadku nagłych lub nielicznych wyjść, lepiej decydować się na laktator ręczny. Można się na niego zdecydować także w przypadku niepełnego wymiaru godzin pracy.

Dla kogo laktator elektryczny?

Jednak jeśli matka pracuje na cały etat lub często wyjeżdża i – co za tym idzie – dzieckiem opiekuje się ktoś inny, lepiej wybrać laktator elektryczny. Podobnie jest w przypadku aktywnego trybu życia (np. częstych podróży) – wtedy o wiele lepiej sprawdzi się laktator bateryjno–sieciowy.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (5 głosów)

Czytaj więcej