Jaki komunikator internetowy wybrać? Najpopularniejsze aplikacje do rozmów

05.05.2020 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

W ostatnim czasie komunikatory internetowe stały się niezbędne do utrzymania kontaktu z otoczeniem. Obostrzenia związane pandemią ograniczyły do minimum bezpośrednie spotkania, więc sięgaliśmy po inne możliwości. Rozmowy wideo z rodziną czy konferencje online w pracy stały się codziennością.

Wybór aplikacji będących komunikatorami internetowymi jest niezwykle szeroki. Bez względu na platformę, na której chce się z nich korzystać, obsługiwany system operacyjny, a także funkcjonalność i udogodnienia, każdy znajdzie coś dla siebie.

Co to jest komunikator internetowy?

Komunikatory internetowe to aplikacje, dzięki którym możliwe są rozmowy w czasie rzeczywistym. Aplikacje nie tylko umożliwiają darmową komunikację z innymi osobami, posiadają również wiele atrakcyjnych dodatków np. możliwość dodawania zabawnych nakładek na obraz, wspólnego grania podczas rozmowy wideo lub wysyłania plików, zdjęć przy rozmowie tekstowej.

Oto przegląd najpopularniejszych aplikacji, które zyskały szczególną popularność w czasie pandemii.

Darmowe aplikacje do rozmów tekstowych, głosowych czy wideo:

  • Facebook Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
  • Skype
  • Viber
  • WeChat
  • iMessage
  • Discord
  • Snapchat

Jak zwiększyć pamięć w telefonie?

Aktualnie z komunikatorów korzystają już wszyscy niezależnie od wieku. Dzieci w wieku szkolnym utrzymują kontakt z rówieśnikami, dziadkowie z wnukami, pracodawcy z pracownikami. Wybór wśród komunikatorów jest na tyle duży, że ostatecznie okazuje się, że musisz posiadać kilka komunikatorów, aby mieć kontakt np. ze znajomymi używającymi Messengera, rodzicami korzystającymi z WhatsApp oraz pracodawcą preferującym Skype.

Nasze smartfony niekoniecznie były przygotowane na tak dużą ilość aplikacji. Na szczęście pamięć wewnętrzną w telefonach można rozszerzyć za pomocą kart pamięci microSD lub wykorzystując cyfrową chmurę danych. Przed zakupem karty pamięci musisz sprawdzić, czy Twój smartfon posiada gniazdo microSD oraz jaką pojemność pamięci może maksymalnie obsługiwać.

Najpopularniejsze karty microSD:

Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 60,90zł
Samsung Pro PLUS microSDXC 256GB UHS-I U3 [Zapis 120MB/s Odczyt 160MB/s]
Cena od 179,90zł
SanDisk Ultra microSDXC 256GB Nintendo Switch 100/90 MB/s A1 UHS-I
Cena od 199,00zł
Samsung EVO PLUS microSDXC 128GB UHS-I U3 [Zapis 100MB/s Odczyt 130MB/s]
Cena od 69,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
SanDisk microSDXC Extreme 256GB 160/90 MB/s A2 C10 V30 UHS-I U3
Cena od 225,00zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 64GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 29,90zł
SanDisk microSDXC Extreme 128GB 160/90 MB/s A2 C10 V30 UHS-I U3
Cena od 109,90zł
SanDisk Ultra microSDXC 64GB Android 120MB/s A1 UHS-I + Adapter
Cena od 44,90zł
SanDisk Ultra microSDHC 32GB Android 120MB/s A1 UHS-I + Adapter
Cena od 34,90zł
Samsung EVO PLUS microSDXC 64GB UHS-I U1 [Zapis 20MB/s Odczyt 130MB/s]
Cena od 39,90zł
SanDisk Ultra microSDXC 128GB Android 100MB/s UHS-I
Cena od 62,90zł
Samsung Pro PLUS microSDXC 128GB UHS-I U3 [Zapis 120MB/s Odczyt 160MB/s]
Cena od 89,90zł
Samsung EVO PLUS microSDXC 256GB UHS-I U3 [Zapis 100MB/s Odczyt 130MB/s]
Cena od 139,90zł
SanDisk microSDXC Extreme Pro 128GB 170/90 MB/s A2 C10 V30 UHS-I U3
Cena od 129,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 512GB 100R/85W Class 10 UHS-I
Cena od 279,00zł
SanDisk Ultra microSDXC 512GB Android 120MB/s A1 UHS-I + Adapter
Cena od 289,00zł
Samsung PRO Endurance microSDXC 128GB wersja 2022
Cena od 119,90zł
SanDisk Ultra microSDXC 64GB Android 100MB/s UHS-I
Cena od 39,90zł
SanDisk Ultra microSDXC 256GB Android 120MB/s A1 UHS-I + Adapter
Cena od 149,90zł

Facebook Messenger

Aplikacja Facebook Messenger to komunikator internetowy, który cieszy się ogromną popularnością, a także prawdopodobnie najszybszym przyrostem liczby korzystających z niego ludzi na całym świecie.

Początkowo Facebook Messenger był rozwijany wraz z aplikacją-matką, ale w ostatnich latach zaczął funkcjonować jako osobna aplikacja. Dziś jest możliwe, aby korzystać z niego, nie będąc użytkownikiem portalu Facebook. Komunikator umożliwia przesyłanie wiadomości tekstowych, zdjęć, plików czy filmów. Można za jej pośrednictwem prowadzić wideokonferencje oraz połączenia głosowe (również w grupach).

Aplikacja jest wykorzystywana także w działaniach marketingowych wielu firm, dzięki temu, że daje szansę na wejście w interakcję z botami.

WhatsApp

WhatsApp to najpopularniejszy komunikator internetowy na świecie. Aplikacja umożliwiająca kontakt za pośrednictwem smartfona zadebiutowała na rynku w 2009 roku, a obecnie jest na drugim miejscu pod względem liczby użytkowników (ustępuje wyłącznie portalowi Facebook). Jej popularność plasuje ją wysoko w klasyfikacji serwisów internetowych cieszących się największym zainteresowaniem.

W pierwotnej wersji WhatsApp był płatną aplikacją. Po upływie bezpłatnego okresu trwającego rok należało uiścić opłatę za subskrypcję w wysokości 0,99$ za okres 12 miesięcy. Od 2016 roku jest już całkowicie darmowa.

WhatsApp pod wieloma względami przypomina Facebook Messenger. Również dlatego, że w 2014 roku został wykupiony za bagatela 16 miliardów dolarów, właśnie przez Facebooka. Aplikacja umożliwia kontakt pomiędzy dwiema osobami lub grupą, a także przesyłanie wiadomości, plików oraz połączenia głosowe i wideokonferencje.

Telegram

Z aplikacji Telegram korzysta w aktywny sposób blisko 200 milionów użytkowników. Jego popularność jest nieco wyższa we wschodniej Europie, aniżeli w innej części świata. W świadomości ludzi pojawił się po raz pierwszy w 2013 roku, a przez pierwsze dwa lata obecności na rynku cieszył się zainteresowaniem równym komunikatorowi WhatsApp w analogicznym okresie.

Telegram jest darmowy i bazuje na chmurze obliczeniowej. Posiada wielu wiernych fanów, którzy doceniają jego szybkość, intuicyjność oraz bezpieczeństwo korespondencji.

Do najpopularniejszych zalet wymienianych przez użytkowników tego komunikatora internetowego należą: oszczędność pobierania danych, brak nachalnych reklam, a także mikropłatności, możliwość cytowania wiadomości oraz formatowania tekstu, “secret chat”, czyli tryb korespondencji z szyfrowaniem end-to-end, szereg udogodnień usprawniających transfer plików.

Skype

Aplikacja Skype wraz ze wzrostem popularności smartfonów i rozwoju nowych komunikatorów coraz rzadziej wybierana była przez użytkowników. Zainteresowanie spadło aż do momentu pandemii, która ograniczyła bezpośredni kontakt z bliskimi osobami. Skype umożliwia całkowicie darmowe rozmowy głosowe oraz przekazywanie obrazu z kamerki pomiędzy dwoma urządzeniami połączonymi z internetem.

Z jego pomocą można również wykonać połączenie na telefony komórkowe za pomocą technologii VoIP, która jednak wymaga już uiszczenia stosownej opłaty.

Historia Skype sięga 2003 roku, kiedy to założyli go Niklas Zennström i Janus Friis wraz z grupą estońskich programistów. Jego działanie opiera się na technologii przetwarzania danych w chmurze. Na przestrzeni lat spółka należała do wielu właścicieli, aby finalnie trafić w ręce Microsoftu w 2011 roku. Firma zapłaciła za nią 8,5 miliarda dolarów. Aktualnie działa na szeregu różnych platform takich jak Windows, Mac OS X, Linux oraz iOS.

Viber

Aplikacja Viber to komunikator internetowy umożliwiający prowadzenie rozmów telefonicznych za pomocą technologii VoIP, a także przesyłanie zdjęć, filmów oraz plików audio. Liczba aktywnie użytkujących ludzi sięgnęła na koniec 2018 roku 260 milionów.

Viber jest dostępny na wszystkie najpopularniejsze platformy sprzętowe, takie jak Windows, Mac OS, Android, BlackBerry OS, iOS, Series 40, Symbian, Bada, Windows Phone czy Linux, a możliwości aplikacji zależą od tej, na której została zainstalowana. Komunikator internetowy tworzy konto powiązane z numerem zarejestrowanym w sieci telefonii komórkowej, a następnie synchronizuje je z książką adresową.

WeChat

WeChat to jeden z trzech najpopularniejszych komunikatorów internetowych na świecie po Facebook Messenger oraz WhatsApp. Aktualnie najpopularniejszy jest wśród mieszkańców Chin, korzysta z niego aż 90% obywateli tego kraju.

Aplikacja stworzona przez firmę Tencent Inc. pojawiła się na rynku w 2011 roku. Wśród wielu ekspertów uchodzi za najbardziej wszechstronną portal i komunikator internetowy. Chińczycy mogą za jego pośrednictwem komunikować się z innymi osobami, a także dokonywać płatności czy robić zakupy.

iMessage – aplikacja wyłącznie na iOS

Firma Apple Inc. opracowała komunikator internetowy dostępny wyłącznie na jej urządzeniach. iMessage obsługują systemy operacyjne iOS oraz OS X.

Discord

Discord to jedna z najpopularniejszych aplikacji dla graczy. Początkowo jej celem było zrzeszanie tej społeczności, ułatwiając komunikację między nimi oraz organizowanie wspólnych rozgrywek. Ostatecznie przyjazny interfejs oraz główny zamysł aplikacji (opierający się komunikacji głosowej na kanałach tematycznych) przyjął się w wielu innych środowiskach. Obecnie Discord łączy użytkowników interesujących się tematyką znacznie wykraczającą poza gaming.

Snapchat

Snapchat to aplikacja mobilna, która popularność zyskała dzięki możliwości ustawienia limitu czasu wyświetlania wiadomości przez odbiorcę (maksymalnie 10 sekund). Kierowana jest do osób od 13 roku życia i to właśnie w środowisku nastolatków oraz milenialsów (pokolenie Y, obecni 20-30 latkowie) przyjęła się jako podstawowe narzędzie komunikacji. Aplikacja Snapchat podobnie jak Facebook Messenger umożliwia nie tylko wysyłanie zdjęć oraz filmów z różnego rodzaju efektami czy filtrami, ale również pozwala na udostępnianie relacji w obszarze Story, który dostępny jest dla wybranej grupy osób lub publicznie przez 24h. Jedną z większych zalet Snapchata jest niewielkie obciążenie pamięci smartfona, ponieważ wiadomości są automatycznie usuwane.

Najpopularniejsze smartfony w Komputronik.pl:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 1 099,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 60,90zł
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!