Jaki komunikator internetowy wybrać? Najpopularniejsze aplikacje do rozmów

05.05.2020 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

W ostatnim czasie komunikatory internetowe stały się niezbędne do utrzymania kontaktu z otoczeniem. Obostrzenia związane pandemią ograniczyły do minimum bezpośrednie spotkania, więc sięgaliśmy po inne możliwości. Rozmowy wideo z rodziną czy konferencje online w pracy stały się codziennością.

Wybór aplikacji będących komunikatorami internetowymi jest niezwykle szeroki. Bez względu na platformę, na której chce się z nich korzystać, obsługiwany system operacyjny, a także funkcjonalność i udogodnienia, każdy znajdzie coś dla siebie.

Co to jest komunikator internetowy?

Komunikatory internetowe to aplikacje, dzięki którym możliwe są rozmowy w czasie rzeczywistym. Aplikacje nie tylko umożliwiają darmową komunikację z innymi osobami, posiadają również wiele atrakcyjnych dodatków np. możliwość dodawania zabawnych nakładek na obraz, wspólnego grania podczas rozmowy wideo lub wysyłania plików, zdjęć przy rozmowie tekstowej.

Oto przegląd najpopularniejszych aplikacji, które zyskały szczególną popularność w czasie pandemii.

Darmowe aplikacje do rozmów tekstowych, głosowych czy wideo:

  • Facebook Messenger
  • WhatsApp
  • Telegram
  • Skype
  • Viber
  • WeChat
  • iMessage
  • Discord
  • Snapchat

Jak zwiększyć pamięć w telefonie?

Aktualnie z komunikatorów korzystają już wszyscy niezależnie od wieku. Dzieci w wieku szkolnym utrzymują kontakt z rówieśnikami, dziadkowie z wnukami, pracodawcy z pracownikami. Wybór wśród komunikatorów jest na tyle duży, że ostatecznie okazuje się, że musisz posiadać kilka komunikatorów, aby mieć kontakt np. ze znajomymi używającymi Messengera, rodzicami korzystającymi z WhatsApp oraz pracodawcą preferującym Skype.

Nasze smartfony niekoniecznie były przygotowane na tak dużą ilość aplikacji. Na szczęście pamięć wewnętrzną w telefonach można rozszerzyć za pomocą kart pamięci microSD lub wykorzystując cyfrową chmurę danych. Przed zakupem karty pamięci musisz sprawdzić, czy Twój smartfon posiada gniazdo microSD oraz jaką pojemność pamięci może maksymalnie obsługiwać.

Najpopularniejsze karty microSD:

Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 69,90zł
SanDisk Ultra microSDHC 32GB Android 120MB/s A1 UHS-I + Adapter
Cena od 33,90zł
SanDisk Ultra microSDXC 64GB Android 100MB/s UHS-I
Cena od 39,90zł
SanDisk Ultra microSDXC 64GB Android 100MB/s A1 UHS-I + Adapter
Cena od 44,90zł
SanDisk Ultra microSDXC 128GB Android 100MB/s A1 UHS-I + Adapter
Cena od 89,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 64GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 43,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 30,90zł
Samsung EVO PLUS microSDHC 32GB UHS-I U1 [Zapis 20MB/s Odczyt 95MB/s]
Cena od 48,90zł
Samsung EVO PLUS microSDXC 128GB UHS-I U3 [Zapis 50MB/s Odczyt 100MB/s]
Cena od 94,90zł
Samsung EVO PLUS microSDXC 64GB UHS-I U1 [Zapis 20MB/s Odczyt 100MB/s]
Cena od 56,90zł
Samsung EVO PLUS microSDXC 256GB UHS-I U3 [Zapis 90MB/s Odczyt 100MB/s]
Cena od 169,90zł
SanDisk Ultra microSDHC 32GB Android 98MB/s A1 UHS-I + Adapter
Cena od 34,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 16GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 17,90zł
Kingston Industrial microSDHC 8GB Class 10 UHS-I + SD Adapter
Cena od 50,90zł
Samsung EVO PLUS microSDXC 128GB UHS-I U3 [Zapis 90MB/s Odczyt 100MB/s]
Cena od 139,90zł
SanDisk Ultra microSDHC 16GB Android 98MB/s A1 UHS-I + Adapter
Cena od 26,90zł
SanDisk microSDXC Extreme 64GB 160/90 MB/s A2 C10 V30 UHS-I U3
Cena od 59,90zł
SanDisk High Endurance microSDHC 32GB V30 + Adapter
Cena od 35,90zł
SanDisk Ultra microSDXC 200GB Android 100MB/s A1 UHS-I + Adapter
Cena od 134,90zł
SanDisk microSDXC Extreme Pro 64GB 170/90 MB/s A2 C10 V30 UHS-I U3
Cena od 86,90zł

Facebook Messenger

Aplikacja Facebook Messenger to komunikator internetowy, który cieszy się ogromną popularnością, a także prawdopodobnie najszybszym przyrostem liczby korzystających z niego ludzi na całym świecie.

Początkowo Facebook Messenger był rozwijany wraz z aplikacją-matką, ale w ostatnich latach zaczął funkcjonować jako osobna aplikacja. Dziś jest możliwe, aby korzystać z niego, nie będąc użytkownikiem portalu Facebook. Komunikator umożliwia przesyłanie wiadomości tekstowych, zdjęć, plików czy filmów. Można za jej pośrednictwem prowadzić wideokonferencje oraz połączenia głosowe (również w grupach).

Aplikacja jest wykorzystywana także w działaniach marketingowych wielu firm, dzięki temu, że daje szansę na wejście w interakcję z botami.

WhatsApp

WhatsApp to najpopularniejszy komunikator internetowy na świecie. Aplikacja umożliwiająca kontakt za pośrednictwem smartfona zadebiutowała na rynku w 2009 roku, a obecnie jest na drugim miejscu pod względem liczby użytkowników (ustępuje wyłącznie portalowi Facebook). Jej popularność plasuje ją wysoko w klasyfikacji serwisów internetowych cieszących się największym zainteresowaniem.

W pierwotnej wersji WhatsApp był płatną aplikacją. Po upływie bezpłatnego okresu trwającego rok należało uiścić opłatę za subskrypcję w wysokości 0,99$ za okres 12 miesięcy. Od 2016 roku jest już całkowicie darmowa.

WhatsApp pod wieloma względami przypomina Facebook Messenger. Również dlatego, że w 2014 roku został wykupiony za bagatela 16 miliardów dolarów, właśnie przez Facebooka. Aplikacja umożliwia kontakt pomiędzy dwiema osobami lub grupą, a także przesyłanie wiadomości, plików oraz połączenia głosowe i wideokonferencje.

Telegram

Z aplikacji Telegram korzysta w aktywny sposób blisko 200 milionów użytkowników. Jego popularność jest nieco wyższa we wschodniej Europie, aniżeli w innej części świata. W świadomości ludzi pojawił się po raz pierwszy w 2013 roku, a przez pierwsze dwa lata obecności na rynku cieszył się zainteresowaniem równym komunikatorowi WhatsApp w analogicznym okresie.

Telegram jest darmowy i bazuje na chmurze obliczeniowej. Posiada wielu wiernych fanów, którzy doceniają jego szybkość, intuicyjność oraz bezpieczeństwo korespondencji.

Do najpopularniejszych zalet wymienianych przez użytkowników tego komunikatora internetowego należą: oszczędność pobierania danych, brak nachalnych reklam, a także mikropłatności, możliwość cytowania wiadomości oraz formatowania tekstu, “secret chat”, czyli tryb korespondencji z szyfrowaniem end-to-end, szereg udogodnień usprawniających transfer plików.

Skype

Aplikacja Skype wraz ze wzrostem popularności smartfonów i rozwoju nowych komunikatorów coraz rzadziej wybierana była przez użytkowników. Zainteresowanie spadło aż do momentu pandemii, która ograniczyła bezpośredni kontakt z bliskimi osobami. Skype umożliwia całkowicie darmowe rozmowy głosowe oraz przekazywanie obrazu z kamerki pomiędzy dwoma urządzeniami połączonymi z internetem.

Z jego pomocą można również wykonać połączenie na telefony komórkowe za pomocą technologii VoIP, która jednak wymaga już uiszczenia stosownej opłaty.

Historia Skype sięga 2003 roku, kiedy to założyli go Niklas Zennström i Janus Friis wraz z grupą estońskich programistów. Jego działanie opiera się na technologii przetwarzania danych w chmurze. Na przestrzeni lat spółka należała do wielu właścicieli, aby finalnie trafić w ręce Microsoftu w 2011 roku. Firma zapłaciła za nią 8,5 miliarda dolarów. Aktualnie działa na szeregu różnych platform takich jak Windows, Mac OS X, Linux oraz iOS.

Viber

Aplikacja Viber to komunikator internetowy umożliwiający prowadzenie rozmów telefonicznych za pomocą technologii VoIP, a także przesyłanie zdjęć, filmów oraz plików audio. Liczba aktywnie użytkujących ludzi sięgnęła na koniec 2018 roku 260 milionów.

Viber jest dostępny na wszystkie najpopularniejsze platformy sprzętowe, takie jak Windows, Mac OS, Android, BlackBerry OS, iOS, Series 40, Symbian, Bada, Windows Phone czy Linux, a możliwości aplikacji zależą od tej, na której została zainstalowana. Komunikator internetowy tworzy konto powiązane z numerem zarejestrowanym w sieci telefonii komórkowej, a następnie synchronizuje je z książką adresową.

WeChat

WeChat to jeden z trzech najpopularniejszych komunikatorów internetowych na świecie po Facebook Messenger oraz WhatsApp. Aktualnie najpopularniejszy jest wśród mieszkańców Chin, korzysta z niego aż 90% obywateli tego kraju.

Aplikacja stworzona przez firmę Tencent Inc. pojawiła się na rynku w 2011 roku. Wśród wielu ekspertów uchodzi za najbardziej wszechstronną portal i komunikator internetowy. Chińczycy mogą za jego pośrednictwem komunikować się z innymi osobami, a także dokonywać płatności czy robić zakupy.

iMessage – aplikacja wyłącznie na iOS

Firma Apple Inc. opracowała komunikator internetowy dostępny wyłącznie na jej urządzeniach. iMessage obsługują systemy operacyjne iOS oraz OS X.

Discord

Discord to jedna z najpopularniejszych aplikacji dla graczy. Początkowo jej celem było zrzeszanie tej społeczności, ułatwiając komunikację między nimi oraz organizowanie wspólnych rozgrywek. Ostatecznie przyjazny interfejs oraz główny zamysł aplikacji (opierający się komunikacji głosowej na kanałach tematycznych) przyjął się w wielu innych środowiskach. Obecnie Discord łączy użytkowników interesujących się tematyką znacznie wykraczającą poza gaming.

Snapchat

Snapchat to aplikacja mobilna, która popularność zyskała dzięki możliwości ustawienia limitu czasu wyświetlania wiadomości przez odbiorcę (maksymalnie 10 sekund). Kierowana jest do osób od 13 roku życia i to właśnie w środowisku nastolatków oraz milenialsów (pokolenie Y, obecni 20-30 latkowie) przyjęła się jako podstawowe narzędzie komunikacji. Aplikacja Snapchat podobnie jak Facebook Messenger umożliwia nie tylko wysyłanie zdjęć oraz filmów z różnego rodzaju efektami czy filtrami, ale również pozwala na udostępnianie relacji w obszarze Story, który dostępny jest dla wybranej grupy osób lub publicznie przez 24h. Jedną z większych zalet Snapchata jest niewielkie obciążenie pamięci smartfona, ponieważ wiadomości są automatycznie usuwane.

Najpopularniejsze smartfony w Komputronik.pl:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP No. 652 kolor
Cena od 68,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 39,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP No. 652 czarny
Cena od 80,90zł
Samsung 860 Evo 500GB
Cena od 299,00zł
HP No. 650 czarny
Cena od 66,90zł
Woreczek do prania Fassino Veneto 2szt.
Cena od 1,99zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 39,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 14,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 19,90zł
Accura Yorba ACC-M1203
Cena od 19,90zł
Accura VGA
Cena od 39,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 29,90zł
McAfee Anti-Virus Plus ESD PL 1 - device - licencja na rok
Cena od 69,90zł
Accura Premium micro USB 1.0m czarny
Cena od 9,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 34,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 1,00zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 29,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Fartuszek kuchenny Fassino Pelago 67x71
Cena od 2,49zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 19,90zł
HP No. 650 kolor
Cena od 57,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 129,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 49,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 30,90zł
Rękawice do mycia Fassino Pelago (komplet)
Cena od 5,90zł
GOODRAM CX400 512GB
Cena od 349,00zł
Fartuszek kuchenny Fassino Rufina 89x60
Cena od 9,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 39,90zł
Hozelock OO-HOZ2177 Przyłącze do kranu 24mm
Cena od 29,90zł
Razer Goliathus Control Fissure Small
Cena od 49,00zł
HP No. 301 czarny
Cena od 89,90zł
Accura Accucharge Triple 17W AccuQuick
Cena od 59,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 69,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Accucharge Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 29,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 19,90zł