Jaki komputer do 3000 zł? Wybieramy komputer do domu

Komputery PC są nieodłącznym elementem naszego cyfrowego życia i bardzo często niezbędnymi urządzeniami w każdym domu. Klasyczne, duże PC oferują najlepszą wydajność, lepsze możliwości rozbudowy lub aktualizacji w przyszłości. Coraz popularniejsze są też komputery klasy All-in-One, czyli wbudowane w monitorze, oraz bardzo małe komputery, które mogą pełnić rolę domowych „media center”.

Jaki komputer do 3000 zł wybrać do gier i multimediów? Jaki komputer do domu i do nauki zdalnej będzie najlepszy? Oto krótki poradnik z wyjaśnieniem cech sprzętowych, który pomoże w wyborze odpowiedniego zestawu.

Co powinien mieć dobry komputer do 3000 zł

Dla komputerów w tym przedziale cenowym większość zadań nie będzie stanowić żadnego problemu, a system i jego aplikacje będą działać bardzo sprawnie. Prace biurowe, aplikacje do nauki, aplikacje do nauki zdalnej i wideokonferencji, aplikacje multimedialne – wszystko to powinno śmigać doskonalne. Odtwarzanie filmów FullHD lub 4K będzie płynne, a na niektórych PC można nawet sprawnie wykonać amatorską edycję wideo.

Znajdą się nawet komputery wyposażone w dodatkową kartę graficzną lub bardzo mocny zintegrowany układ graficzny, jeśli myślisz o graniu. Jest jednak jeszcze kilka innych ciekawych cech, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Dobry komputer stacjonarny do domu to:

  • wydajny procesor – co najmniej czterordzeniowy, możliwie najnowszej generacji,
  • wydajne i odpowiednio ciche chłodzenie,
  • minimum 8GB pamięci RAM (co najmniej 16GB dla graczy),
  • szybki dysk typu SSD, opcjonalnie drugi dysk typu HDD do przechowywania danych,
  • nowoczesny zestaw złączy – przyda się na przykład USB typu C,
  • zasilacz o mocy dopasowanej do podzespołów komputera,
  • bezprzewodowa karta sieciowa WiFi i komunikacja Bluetooth,
  • kamerka internetowa – w razie potrzeby.

Procesor

Dobrze wybrać CPU nowszej generacji, które z reguły mają mocniejszy zintegrowany układ graficzny i lepszą sprzętową akcelerację nowych formatów wideo. Dzięki temu bez problemu poradzą sobie z odtwarzaniem materiałów bez zbędnego obciążania systemu. Funkcja ta będzie miała również znaczenie przy odtwarzaniu filmów 4K z platformy Netflix, gdzie wspierane są tylko nowe układy graficzne.

Zobacz poradnik: Jak wybrać procesor?

Złącza

Komputer powinien dysponować nowoczesnym zestawem złączy, który pozwoli podłączyć monitor lub telewizor. Szczególnie teraz, gdy coraz popularniejsze stają się ekrany wspierające technikę HDR. Zainteresowani podłączeniem nowszego sprzętu powinni zwrócić uwagę na obecność złączy HDMI 1.4 lub DisplayPort.

Chłodzenie

Niekiedy, z uwagi na kompaktowe rozmiary zestawu, konieczne jest zastosowanie specjalnych, mniejszych podzespołów, a wykorzystanie opcjonalnego, pasywnego chłodzenia, przekłada się na całkowicie bezgłośną pracę. Cecha dotycząca cichego chłodzenia ma szczególne istotne znaczenie, bo nawet najmniejszy szmer czy szum powietrza niekorzystnie wpływa na oglądanie filmów czy słuchanie muzyki wieczorem lub w nocy.

Dysk SSD

Nowoczesny komputer do multimediów powinien mieć dysk typu SSD. Pozwoli to na przyspieszenie uruchamiania systemu operacyjnego i aplikacji oraz poprawi ogólny komfort korzystania z komputera. Dyski SSD są jednak zdecydowanie droższe od HDD, co w praktyce oznacza, że za tą samą cenę kupić można dysk SSD o wiele mniejszej pojemności niż w przypadku HDD. Coraz popularniejsze staje się wykorzystanie obu typów dysków. Na SSD instaluje się system operacyjny i aplikacje, a HDD służy do przechowywania dużych ilości danych, na przykład filmów, zdjęć czy muzyki.

Obudowa

W przypadku PC przeznaczonych na MediaCenter, dobrze aby zestaw komponował się z innymi sprzętami znajdującymi się w salonie, albo mógł zmieścić się na półce obok telewizora lub sprzętu audio. Można wybrać PC w standardowej obudowie typu tower, ale warto rozważyć specjalne konstrukcje typu HTPC (Home Theater Personal Computer) w miniaturowych obudowach.

Najpopularniejsze komputery do 3000 zł

Jaki komputer do 3000 zł kupić? Ranking

W tym rankingu znajdziesz:

  • Komputer do gier do 3000zł: Komputronik Sensilo X300 (K2)
  • Komputer do gier za 3000 zł: Komputronik Infinity X300 (A2)
  • Komputer typu all-in-one do 3000 zł: Lenovo IdeaCentre AIO 3-24ALC (F0G10053PB)
  • Mini komputer do 3000 zł: Komputronik Nano X300 (A8)
  • Najtańszy komputer Apple: Mac mini z układem M1

Dostępne inne warianty:


Dostępne inne warianty:



Dostępne inne warianty:



Mogą Cię zainteresować:

Autor
Grzegorz Świątek
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Ze urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.9/5 (7 głosów)

Czytaj więcej