Jaki komputer do 2000 złotych? Ranking tanich PC

Planujecie zakup gotowego komputera, ale nie wiecie na jaki model się zdecydować? Wybór jest naprawdę ogromny, aczkolwiek nie trzeba od razu kupować drogiej konfiguracji – do podstawowego użytku w zupełności wystarczy nawet tani PC. Taki zestaw sprawdzi się jako komputer do domu, komputer multimedialny czy komputer do nauki zdalnej. Mówimy więc o mniej wymagających zastosowaniach. Jaki komputer za 2000 zł będzie najlepszym wyborem? W naszym rankingu znajdziecie kilka polecanych modeli.

Spis treści:

Komputer do 2000 zł – czego można oczekiwać?

Jaki komputer można kupić za 2000 zł? Cóż, na pewno nie powinniśmy tutaj oczekiwać rewelacji – będzie to raczej podstawowy sprzęt, nadający się do mniej wymagających zastosowań. Jeżeli liczyliście, że w podanym budżecie kupicie komputer do gier, to raczej możecie się przeliczyć (chyba, że chodzi o najprostsze i najmniej wymagające tytuły).

W podanej kwocie należy oczekiwać tańszego procesora pokroju Intel Pentium lub Intel Core i3, który oferuje zintegrowany układ graficzny. Dobrze, aby zestaw oferował też co najmniej 8 GB pamięci RAM – które w przyszłości będzie można rozbudować np. do 16 GB. Kluczowy będzie dysk SSD, który poprawi komfort pracy z aplikacjami (stare dyski HDD mogą mocno wpływać na szybkość pracy PC).

Najtańsze modele są sprzedawane bez systemu operacyjnego (trzeba go dokupić we własnym zakresie), ale – dopłacając kilkaset złotych – można znaleźć przyzwoite zestawy z zainstalowanym systemem Windows 10, który da się za darmo zaktualizować do nowego Windows 11.

Wiele też zależy od tego, jaki potrzebujesz komputer i gdzie chcesz go używać. Przede wszystkim możesz wybrać jeden z trzech typów PC:

  • Mini komputer – idealny na małe biurko lub jako media center.
  • Komputer typu All in One – zintegrowany w obudowie monitora, czyli wszystko w jednym i jednocześnie monitorem w cenie.
  • Klasyczny PC – standardowy komputer w obudowie ATX lub nieco mniejszej microATX.

Mini komputer

Największą zaletą mini-komputera są oczywiście jego wymiary. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jest niewiele przestrzeni ma postawienie dużego PC lub istnieje potrzeba stworzenia schludnego stanowiska pracy. Minusem może być nieco niższa wydajność niż standardowego PC i dużo mniejsze możliwości rozbudowy w przyszłości (dysk, pamięć RAM).

Jaki komputer do 2000 złotych? Ranking tanich PC

Komputer typu All in One

Podobnie w przypadku komputera All-in-One, pozwala na efektywniejsze zorganizowanie stanowiska pracy i eliminuje konieczność rezerwowania miejsca na dużą obudowę z komputerem. Dużym atutem jest też monitor w cenie. Minusem dużo niższa wydajność niż standardowego PC (w tym zakresie cenowym). Wydajność może być porównywalna do laptopa w cenie do 2000 zł.

Zobacz również: Poradnik zakupowy i ranking komputerów AiO

Klasyczny PC

Klasyczny PC w przedziale cenowym do 2000 zł oferuje najwyższą wydajność. Daje też lepsze możliwości na rozbudowę w przyszłości – o dodatkowe dyski, RAM, czy mocniejszą kartę graficzną.

Jaki komputer za 2000 zł? Ranking tanich PCMogą Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 (6 głosów)

Czytaj więcej