W dzisiejszym poradniku postaramy się podpowiedzieć, jaki komputer na komunię wybrać. Aby podjąć właściwą decyzję, warto uwzględnić nie tylko posiadany budżet, ale również przeznaczenie sprzętu. Tani komputer na komunię zwykle sprawdzi się do nauki, czy przeglądania internetu. Można na nim uruchomić proste gry, jednak często dzieci mają znacznie większe oczekiwania. Jeżeli komputer dla 9-latka ma posłużyć także do gier, powinniśmy przygotować około 4000 złotych i zwrócić uwagę na obecność mocnej karty graficznej. Poza poradami, jak wybrać komputer na komunię, przedstawiamy dziś listę kilku sprawdzonych propozycji. To polecane modele w różnych cenach. Każdy powinien więc znaleźć produkt, który zmieści się w budżecie i spełni oczekiwania. Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu Jak wybrać komputer dla dziecka, w którym szerzej opisujemy potrzebne do grania, szkoły czy rozrywki parametry PC.
Ranking – polecane modele 2025
Jaki komputer na Komunię dla dziecka sprawdzi się najlepiej? Sprawdź nasz ranking, a w nim najlepsze komputery dla dzieci do gier i do nauki. Podpowiadamy, na jakie parametry w szczególności warto zwrócić uwagę, wyjaśniamy również, o które komponenty warto rozbudować sprzęt, w zależności od potrzeb jego przyszłego posiadacza.
- Gamingowy PC na komunię – Komputronik Infinity X512 [X08]
- Komputer do gier do 10-latka – Komputronik Infinity R550 [W06]
- Dobry komputer do nauki na komunię – Dell Vostro 3030 MT
- Jaki komputer na komunię, do najnowszych gier – Komputronik Infinity X514 [B14]
- Mały i dobry PC na komunię – Dell Vostro 3030 SFF
- Bardzo dobry komputer na komunię za 10 tysięcy – Komputronik Ultimate R770 [J14]
- Tani komputer na komunię do gier – Komputronik Infinity X512 [X02]
Gamingowy PC na komunię: Komputronik Infinity X512
Dobry komputer na komunię powinien być jak najbardziej uniwersalny. Kupujemy w końcu sprzęt na kilka lat. Wydajne podzespoły, a takie znajdziesz w Komputronik Infinity X512 [X08], pozwolą nie tylko odtwarzać multimedia, ale też uruchomić właściwie wszystkie gry. Mocna konfiguracja w cenie około 4500 złotych została oparta o markową płytę główną ASUS i posiada wydajny procesor Intel Core i5 12-tej generacji (taktowanie do 4,4 GHz w trybie Turbo). Pamięć operacyjna 32 GB RAM pozwoli uruchomić jednocześnie nawet wiele programów, przyda się też m.in. w przypadku montowania filmów wideo. Pomoże w tym również niezła karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4060 z 8 GB pamięci. Poradzi sobie nawet z nowymi grami, choć nie na najwyższych ustawieniach detali. Funkcjonalność komputera zapewnia zestaw niezbędnych złącz i spory dysk SSD o pojemności 1 TB. Całość zamknięto w gamingowej obudowie. Nie tylko pozwala na efektywne chłodzenie, ma też podświetlenie, co w pokoju młodego gracza będzie wyglądało naprawdę dobrze.
Komputer do gier do 10-latka: Komputronik Infinity R550
Komputronik Infinity R550 [W06] to kolejny dobry komputer na komunię za około 4500 złotych. W tym przypadku sercem jest procesor AMD Ryzen 5 z 6 rdzeniami i 12 wątkami. Posiada dodatkowe chłodzenie ENDORFY 120mm Heat Pipe (Fera 5), aby nawet wielogodzinna gra nie powodowała spadków wydajności. Także w tym modelu znajdziesz popularny i sprawdzony model karty graficznej – NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB. Wydajne podzespoły bez trudu poradzą sobie z obsługą kilku ekranów. Spora liczba wyjść pozwoli też na podłączenie tego PC na komunię do telewizora lub projektora. Sprzęt ma 32 GB RAM i bardzo duży dysk – szybki SSD M.2 o pojemności 2 TB. Sporym plusem jest efektowna obudowa ENDORFY Ventum 200 ARGB z podświetleniem, dobrym chłodzeniem i przydatnymi złączami z przodu. Dzięki nim bez trudu można podłączyć do komputera gamepada, kierownicę, czy naładować smartfon z wykorzystaniem jednego z wyjść USB. Komputer posiada system operacyjny Windows 11 Home, czyli najpopularniejsze obecnie oprogramowanie.
Dobry komputer do nauki na komunię: Dell Vostro 3030 MT
Dell Vostro 3030 MT to zdecydowanie tańszy komputer, w cenie poniżej 3500 złotych. Uniwersalny “pecet” ma najnowszy procesor Intel Core i5 (14. generacja) ze zintegrowanym układem graficznym Intel UHD Graphics 730. Takie połączenie sprawdza się w codziennym użytkowaniu, choć nie jest to najlepsza opcja dla graczy. Dell Vostro 3030 MT ma za to elegancką obudowę, która przypadnie do gustu miłośnikom stonowanych rozwiązań. Ten komputer na komunię zużywa też mało prądu. To dobry komputer na komunię, który przyda się do nauki, przeglądania internetu, oglądania filmów i seriali VOD, czy obsługi większości aplikacji (w tym wszystkich programów biurowych). Nowoczesne podzespoły, w tym 16 GB RAM i dysk SSD 1 TB, pozwolą pracować na takim sprzęcie co najmniej przez kilka kolejnych lat. Zainstalowany system operacyjny to Windows 11 Pro. W zestawie z Dell Vostro 3030 MT otrzymasz markową mysz i klawiaturę (Dell, bezprzewodowe). W razie chęci uruchomienia na nim gier, w przyszłości możliwa jest rozbudowa poprzez dołożenie dedykowanej karty graficznej.
Jaki komputer na komunię, do najnowszych gier: Komputronik Infinity X514
Szukasz komputera dla 9-latka, który poradzi sobie z każdą nową grą, także przez następne 2-3 lata? W cenie 5500 złotych Komputronik Infinity X514 [B14] oferuje naprawdę wyważoną, przemyślaną konfigurację. Znajdziesz w nim mocną kartę graficzną GeForce RTX 4060 Ti z 8 GB pamięci. Odpowiednie osiągi gwarantuje też 32 GB RAM, pamięć możesz rozszerzyć dzięki obecności dwóch wolnych slotów (np. do 64 GB). Mocnym punktem specyfikacji jest najnowszy procesor Intel Core i5. Ma 10 rdzeni, taktowanie do 4,7 GHz w trybie Turbo i bardzo dobry układ chłodzenia ENDORFY 120mm Heat Pipe (Fera 5). Estetyczna obudowa midi Tower (ENDORFY Ventum 200 ARGB) posiada podświetlenie, którym można sterować. To dobry sposób na dopasowanie wyglądu biurka młodego gracza do jego upodobań. Cztery duże wentylatory (120 mm) nie tylko świecą, pozwalają też na efektywne chłodzenie podzespołów gamingowego komputera. To ważne, przede wszystkim przy dłuższej zabawie w wymagających grach (osiągi komputera nie spadają). Komputronik Infinity X514 [B14] jest gotowy do użycia od momentu wyjęcia z pudełka – ma zainstalowany system Windows 11 Home.
Mały i dobry PC na komunię: Dell Vostro 3030 SFF
Obudowa Small Form Factor obecna w komputerze Dell Vostro 3030 SFF jest naprawdę kompaktowa i elegancka. Sprzęt nie zajmuje więc dużo miejsca na biurku. To kolejna propozycja dla użytkowników, którzy nie planują grać w najnowsze lub wymagające gry komputerowe. Dell Vostro 3030 SFF jest za to tanim komputer na komunię, który nadaje się do nauki, rozrywki, czy kontaktu ze znajomymi. Jego zaletami są energooszczędność i cicha praca. Sprzęt został wyposażony w 10-rdzeniowy procesor Intel Core i5-14400 (2,5 GB, do 4,7 GHz w trybie Turbo) z niezłym (jak na ten typ karty) zintegrowanym układem graficznym Intel UHD 730. Mimo, że nie jest to gamingowy PC, uruchomisz na nim proste gry (np. tytuły sprzed kilku lat). Często właśnie tego oczekujemy po komputerze dla 9-latka. Pamięć na dane (512 GB) i pamięć operacyjną (8 GB) można w razie potrzeby rozbudować, jeżeli wymagania dziecka wzrosną w przyszłości. Niedrogi PC na komunię ma Windowsa 11 Pro, wszystkie niezbędne złącza (w tym HDMI, Ethernet, czy USB typu C) oraz Bluetooth i Wi-Fi do łączności bezprzewodowej. W zestawie otrzymasz bezprzewodową myszkę i klawiaturę marki Dell.
Bardzo dobry komputer na komunię za 10 tysięcy: Komputronik Ultimate R770
Jeżeli szukasz PC na komunię, a budżet jest spory – postaw na bezkompromisowy sprzęt do gier. Komputronik Ultimate R770 [J14] nie tylko jest wydajnym, nowoczesnym i bardzo dobrym komputerem na komunię, wygląda też po prostu zjawiskowo! Obudowa ze szklanymi bokami i efektownym podświetleniem może stanowić prawdziwą ozdobę pokoju dziecka. Przezroczyste ścianki sprawiają, że bez problemu zobaczymy pracujące podzespoły – te są natomiast naprawdę mocne. Mocny procesor AMD Ryzen 7 800X3D z taktowaniem do 5,0 GHz ma 8 rdzeni i 16 wątków. O niskie temperatury dba topowe rozwiązanie, jakim jest chłodzenie wodne (ENDORFY Navis F360 ARGB), w tym przypadku wyposażone w podświetlenie. Układ graficzny GeForce RTX 4070 Super z 12 GB pamięci pozwoli na uruchomienie każdej gry, zwykle na najwyższych detalach. Komputronik Ultimate R770 [J14] posiada też sporo pamięci – 64 GB RAM DDR5-6000 i 2 TB na dane użytkownika (szybki dysk SSD M.2). W wysokiej klasy obudowie Corsair 2500X Tempered Glass umieszczono bardzo mocny zasilacz 850 W (spełniający wymogi standardu bezpieczeństwa EU 80+ Gold). Na wyposażeniu są też m.in. szybka łączność bezprzewodowa Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2, czy dobra karta dźwiękowa w systemie 7.1.
Tani komputer na komunię do gier: Komputronik Infinity X512
Szukasz gamingowego PC na komunię, ale nie chcesz wydawać zbyt dużo? Komputronik Infinity X512 [X02] to idealny komputer dla 10-latka, który poradzi sobie nawet z nowymi tytułami wymagających gier. W niektórych grach konieczne będzie zmniejszenie liczby detali lub rozdzielczości, powinny jednak działać płynnie i dawać mnóstwo frajdy. Komputronik Infinity X512 [X02] to też doskonały wybór do gier e-sportowych (np. Fortnite, Call of Duty, Counter-Strike), a także do EA Sports FC, czy Minecrafta. Posiada dobrą kartę graficzną NVIDIA GeForce 4060 z 8 GB pamięci i procesor Intel Core-i5-12400F z taktowaniem 4,4 GHz (tryb Turbo). Mamy też 16 GB RAM i pamięć o pojemności 1 TB. Procesor posiada akcesoryjne chłodzenie ENDORFY z dużym wentylatorem 120 mm. W samej obudowie mamy natomiast 4 wentylatory 120 mm z podświetleniem RGB, którym można sterować. Podświetlenie nadaje temu niezłemu PC na komunię gamingowy charakter. Oczywiście, poza grami sprzęt poradzi sobie też w innych zadaniach – programach biurowych, do przeglądania sieci, czy oglądania filmów VOD. Uniwersalność i bezpieczeństwo gwarantuje najnowszy system operacyjny Windows 11 Home.
Spis treści:
- Jak wybrać komputer na Komunię? Na co zwrócić uwagę?
- Polecane komputery dla dziecka na Komunię
- Przydatne peryferia i akcesoria komputerowe
Jak wybrać komputer na Komunię? Na co zwrócić uwagę?
Żyjemy w czasach, gdy komputer jest nieodłącznym narzędziem dla każdego dziecka. Urządzenie może służyć nie tylko rozrywce, ale też nauce i rozwijaniu zainteresowań. Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu?
Głównym kryterium wyboru komputera powinno być jego zastosowanie, wymagania (nauka, rozrywka, gry), a do nich odpowiednio dopasowana specyfikacja (podzespoły).
Jeżeli nie wiesz, jaki komputer na komunię wybrać, zastanów się nad jego przeznaczeniem:
- Tani komputer na komunię do nauki – do nauki i codziennych zastosowań typu przeglądanie Internetu, słuchanie muzyki czy oglądanie filmów nada się nawet tańszy zestaw za 2600~3600 zł. Taki komputer poradzi sobie z najprostszymi grami, czy tytułami dostępnymi w przeglądarce. Wybierając jeden z modeli zwróć uwagę na możliwość rozbudowy (np. zwiększenie pamięci RAM, czy dodanie dobrej karty graficznej).
- Komputer dla dziecka do grania – jeżeli PC na komunię ma służyć również do grania, wtedy warto zainwestować w wydajniejszą, przyszłościową konfigurację – ceny takich modeli zaczynają się od 4000~4500 zł. Przy wyborze zestawu warto szukać konfiguracji bazujących na nowszych komponentach, które oferują lepszą wydajność i wolniej się starzeją. Zwróć uwagę na obecność naprawdę dobrej karty graficznej (np. NVIDIA GeForce RTX z serii 40xx lub nieco tańszej RTX 30xx), a także mocny procesor. W przypadku komputerów dla 10-latka, które mają posłużyć do gier, istotne jest także dobre chłodzenie.
Do uruchomienia komputera konieczny jest system operacyjny. Obecnie większość dobrych komputerów na komunię posiada najnowszy system Windows 11 – w wersji Home lub Pro. Jeżeli go nie ma, musisz się liczyć z dodatkowym wydatkiem (nawet kilkaset złotych za oryginalny system).
Oprócz tego warto jeszcze zainstalować pakiet antywirusowy, który zabezpieczy komputer przed złośliwym oprogramowaniem, a moduł kontroli rodzicielskiej pozwala uchronić dziecko przed nieodpowiednimi treściami. W przypadku młodszych dzieci użytkowanie komputera powinno odbywać się pod opieką osoby dorosłej.
Przeczytaj również Jaki antywirus kupić? Najlepsze płatne programy antywirusowe
Laptop czy PC na komunię?
Wybierając dobry komputer na komunię często stajemy przed takim wyborem. Jeżeli porównujemy sprzęt w podobnym budżecie, komputer stacjonarny (PC) zaoferuje lepsze osiągi, daje też możliwość rozbudowy w przyszłości (np. wymianę karty graficznej na lepszą, dołożenie pamięci RAM). Należy natomiast pamiętać o tym, że do komputera stacjonarnego musimy dokupić kilka dodatków, o czym przeczytasz nieco niżej.
Laptop to niezła alternatywa dla PC na komunię. Jedno urządzenie zawiera wszystkie niezbędne elementy (choć ekran nie jest zbyt duży, a większość osób i tak decyduje się na korzystanie z laptopa z dodatkową myszką). Największą zaletą laptopów jest możliwość korzystania z komputera także poza domem – w szkole, na wycieczce, czy podczas wizyty u dziadków.
Znacznie mniej popularnym, ale też dobrym wyborem jest zakup komputera AiO na komunię. Komputer zintegrowany z monitorem (zwykle w rozmiarze 24 lub 27 cali) pozwala zaoszczędzić miejsce na biurku i ograniczyć liczbę okablowania.
Przydatne peryferia i akcesoria komputerowe
Do komputera stacjonarnego (PC) należy dokupić dodatkowe peryferia. Do najważniejszych należą klawiatury, myszki, głośników i monitora. Niezbędna może okazać się również drukarka atramentowa (przy częstszej eksploatacji lepszym wyborem będzie drukarka laserowa).
Dobierając peryferia i akcesoria do komputera dla 9-latka na komunię, zwróć uwagę na:
- dobry monitor – to bardzo istotny element zestawu komputerowego. Duży ekran zwiększa czytelność, pozwala też na jednoczesną pracę w kilku oknach (np. pisanie pracy domowej i jednoczesne przeglądanie internetu w poszukiwaniu informacji źródłowych). Zajmuje za to więcej miejsca na biurku – nie każdy ma tyle miejsca, aby komfortowo używać monitora 27 cali lub większego. Rozwiązaniem może być natomiast zawieszenie monitora na ścianie lub specjalnym uchwycie (nie tracimy wtedy powierzchni roboczej blatu biurka). W tym celu monitor musi posiadać możliwość montażu w systemie VESA 100×100 m. Kupując monitor dla dziecka zwróć szczególną uwagę na ochronę wzroku – obecność filtra światła niebieskiego i inne nowoczesne technologie.
- myszka – dziś najwygodniejsze (i niedrogie) są myszki bezprzewodowe. Pozwalają ograniczyć liczbę kabli na biurku, co pomaga w utrzymaniu porządku. Myszka dla dziecka powinna być nieduża. Najbardziej komfortowe są myszki ergonomiczne z odpowiednim wyprofilowaniem – dostępne w wersjach dla prawo- i leworęcznych.
- klawiatura – to kolejny niezbędny element zestawu. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu zajmowanego miejsca, wybierz niedużą klawiaturę TKL. Modele bezprzewodowe są wygodne, natomiast doskonałym uzupełnieniem komputera gamingowego będzie klawiatura mechaniczna, z efektownym podświetleniem RGB.
- dźwięk – słuchawki lub głośniki to kolejny sprzęt, o jakim warto pomyśleć. Bez nich PC na komunię nie będzie wydawał dźwięków.
- akcesoria do rozmów wideo – spotkania online, a nawet lekcje przez internet stały się codziennością. Pomyśl więc o zakupie kamery i mikrofonu (lub słuchawek wyposażonych w mikrofon).
- sprzęt do gier – doskonałym dodatkiem (lub kolejnym prezentem na komunię) może być pad do gry lub kierownica. W wielu grach pozwalają przenieść rozgrywkę na zupełnie inny, wyższy poziom.
Przygotowaliśmy szereg poradników ułatwiających wybór wszystkich niezbędnych urządzeń:
- Jaka klawiatura komputerowa?
- Jaka mysz komputerowa? Jak wybrać?
- Jakie głośniki 2.1 do komputera, konsoli i TV wybrać?
- Jaki monitor wybrać? Poradnik zakupowy
- Jak wybrać drukarkę?
Przy okazji zerknijcie na nasz poradnik, w którym opisaliśmy co warto zrobić przy pierwszym uruchomieniu komputera.
Mogą Cię zainteresować:
- Jaki prezent na Komunię do 500 złotych wybrać? Polecane prezenty
- Najlepsze prezenty na Komunię dla dziecka
- Jaki prezent na Komunię do 1000 złotych wybrać?
- Jaki prezent na Komunię do 1500 złotych wybrać?
- Jaki prezent na Komunię do 2000 złotych wybrać?
- Jaki tablet na Komunię wybrać? TOP 5
- Jaki smartfon na Komunię wybrać? TOP 5
- Komputer do 4000 zł