Jaki komputer na Komunię wybrać? Polecane modele 2025

W dzisiejszym poradniku postaramy się podpowiedzieć, jaki komputer na komunię wybrać. Aby podjąć właściwą decyzję, warto uwzględnić nie tylko posiadany budżet, ale również przeznaczenie sprzętu. Tani komputer na komunię zwykle sprawdzi się do nauki, czy przeglądania internetu. Można na nim uruchomić proste gry, jednak często dzieci mają znacznie większe oczekiwania. Jeżeli komputer dla 9-latka ma posłużyć także do gier, powinniśmy przygotować około 4000 złotych i zwrócić uwagę na obecność mocnej karty graficznej. Poza poradami, jak wybrać komputer na komunię, przedstawiamy dziś listę kilku sprawdzonych propozycji. To polecane modele w różnych cenach. Każdy powinien więc znaleźć produkt, który  zmieści się w budżecie i spełni oczekiwania. Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu  Jak wybrać komputer dla dziecka, w którym szerzej opisujemy potrzebne do grania, szkoły czy rozrywki parametry PC.


Ranking – polecane modele 2025

Jaki komputer na Komunię dla dziecka sprawdzi się najlepiej? Sprawdź nasz ranking, a w nim najlepsze komputery dla dzieci do gier i do nauki. Podpowiadamy, na jakie parametry w szczególności warto zwrócić uwagę, wyjaśniamy również, o które komponenty warto rozbudować sprzęt, w zależności od potrzeb jego przyszłego posiadacza.









Spis treści:

Jak wybrać komputer na Komunię? Na co zwrócić uwagę?

Żyjemy w czasach, gdy komputer jest nieodłącznym narzędziem dla każdego dziecka. Urządzenie może służyć nie tylko rozrywce, ale też nauce i rozwijaniu zainteresowań. Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu?

Głównym kryterium wyboru komputera powinno być jego zastosowanie, wymagania (nauka, rozrywka, gry), a do nich odpowiednio dopasowana specyfikacja (podzespoły).

Jeżeli nie wiesz, jaki komputer na komunię wybrać, zastanów się nad jego przeznaczeniem:

  • Tani komputer na komunię do nauki – do nauki i codziennych zastosowań typu przeglądanie Internetu, słuchanie muzyki czy oglądanie filmów nada się nawet tańszy zestaw za 2600~3600 zł. Taki komputer poradzi sobie z najprostszymi grami, czy tytułami dostępnymi w przeglądarce. Wybierając jeden z modeli zwróć uwagę na możliwość rozbudowy (np. zwiększenie pamięci RAM, czy dodanie dobrej karty graficznej).
  • Komputer dla dziecka do grania – jeżeli PC na komunię ma służyć również do grania, wtedy warto zainwestować w wydajniejszą, przyszłościową konfigurację – ceny takich modeli zaczynają się od 4000~4500 zł. Przy wyborze zestawu warto szukać konfiguracji bazujących na nowszych komponentach, które oferują lepszą wydajność i wolniej się starzeją. Zwróć uwagę na obecność naprawdę dobrej karty graficznej (np. NVIDIA GeForce RTX z serii 40xx lub nieco tańszej RTX 30xx), a także mocny procesor. W przypadku komputerów dla 10-latka, które mają posłużyć do gier, istotne jest także dobre chłodzenie.

Do uruchomienia komputera konieczny jest system operacyjny. Obecnie większość dobrych komputerów  na komunię posiada najnowszy system Windows 11 – w wersji Home lub Pro. Jeżeli go nie ma, musisz się liczyć z dodatkowym wydatkiem (nawet kilkaset złotych za oryginalny system).

Oprócz tego warto jeszcze zainstalować pakiet antywirusowy, który zabezpieczy komputer przed złośliwym oprogramowaniem, a moduł kontroli rodzicielskiej pozwala uchronić dziecko przed nieodpowiednimi treściami. W przypadku młodszych dzieci użytkowanie komputera powinno odbywać się pod opieką osoby dorosłej.

Przeczytaj również Jaki antywirus kupić? Najlepsze płatne programy antywirusowe


Laptop czy PC na komunię?

Wybierając dobry komputer na komunię często stajemy przed takim wyborem. Jeżeli porównujemy sprzęt w podobnym budżecie, komputer stacjonarny (PC) zaoferuje lepsze osiągi, daje też możliwość rozbudowy w przyszłości (np. wymianę karty graficznej na lepszą, dołożenie pamięci RAM). Należy natomiast pamiętać o tym, że do komputera stacjonarnego musimy dokupić kilka dodatków, o czym przeczytasz nieco niżej.

Laptop to niezła alternatywa dla PC na komunię. Jedno urządzenie zawiera wszystkie niezbędne elementy (choć ekran nie jest zbyt duży, a większość osób i tak decyduje się na korzystanie z laptopa z dodatkową myszką). Największą zaletą laptopów jest możliwość korzystania z komputera także poza domem – w szkole, na wycieczce, czy podczas wizyty u dziadków.

Znacznie mniej popularnym, ale też dobrym wyborem jest zakup komputera AiO na komunię. Komputer zintegrowany z monitorem (zwykle w rozmiarze 24 lub 27 cali) pozwala zaoszczędzić miejsce na biurku i ograniczyć liczbę okablowania.

Przydatne peryferia i akcesoria komputerowe

Do komputera stacjonarnego (PC) należy dokupić dodatkowe peryferia. Do najważniejszych należą klawiatury, myszki, głośników i monitora. Niezbędna może okazać się również drukarka atramentowa (przy częstszej eksploatacji lepszym wyborem będzie drukarka laserowa).

Dobierając peryferia i akcesoria do komputera dla 9-latka na komunię, zwróć uwagę na:

  • dobry monitor – to bardzo istotny element zestawu komputerowego. Duży ekran zwiększa czytelność, pozwala też na jednoczesną pracę w kilku oknach (np. pisanie pracy domowej i jednoczesne przeglądanie internetu w poszukiwaniu informacji źródłowych). Zajmuje za to więcej miejsca na biurku – nie każdy ma tyle miejsca, aby komfortowo używać monitora 27 cali lub większego. Rozwiązaniem może być natomiast zawieszenie monitora na ścianie lub specjalnym uchwycie (nie tracimy wtedy powierzchni roboczej blatu biurka). W tym celu monitor musi posiadać możliwość montażu w systemie VESA 100×100 m. Kupując monitor dla dziecka zwróć szczególną uwagę na ochronę wzroku – obecność filtra światła niebieskiego i inne nowoczesne technologie.
  • myszka – dziś najwygodniejsze (i niedrogie) są myszki bezprzewodowe. Pozwalają ograniczyć liczbę kabli na biurku, co pomaga w utrzymaniu porządku. Myszka dla dziecka powinna być nieduża. Najbardziej komfortowe są myszki ergonomiczne z odpowiednim wyprofilowaniem – dostępne w wersjach dla prawo- i leworęcznych.
  • klawiatura – to kolejny niezbędny element zestawu. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu zajmowanego miejsca, wybierz niedużą klawiaturę TKL. Modele bezprzewodowe są wygodne, natomiast doskonałym uzupełnieniem komputera gamingowego będzie klawiatura mechaniczna, z efektownym podświetleniem RGB.
  • dźwięk – słuchawki lub głośniki to kolejny sprzęt, o jakim warto pomyśleć. Bez nich PC na komunię nie będzie wydawał dźwięków.
  • akcesoria do rozmów wideo – spotkania online, a nawet lekcje przez internet stały się codziennością. Pomyśl więc o zakupie kamery i mikrofonu (lub słuchawek wyposażonych w mikrofon).
  • sprzęt do gier – doskonałym dodatkiem (lub kolejnym prezentem na komunię) może być pad do gry lub kierownica. W wielu grach pozwalają przenieść rozgrywkę na zupełnie inny, wyższy poziom.

Przygotowaliśmy szereg poradników ułatwiających wybór wszystkich niezbędnych urządzeń:

Przy okazji zerknijcie na nasz poradnik, w którym opisaliśmy co warto zrobić przy pierwszym uruchomieniu komputera.

Jaki komputer na komunię?


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Jakub Bielecki
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (6 głosów)

Czytaj więcej