Jaki komputer do biura wybrać? Polecane komputery

Dobre stanowisko pracy powinno mieć odpowiednio wydajny, optymalny komputer. Dotyczy to tak samo pracy w biurze, stanowiska dla projektantów, grafików czy inżynierów. Gdy komputer będzie dostosowany do wymagań wykonywanej pracy, ta będzie efektywniejsza i przyjemna. Jak go wybrać?

W tym artykule postaramy się wyjaśnić najważniejsze kwestie związane wyborem komputera do pracy i doradzimy czego możemy oczekiwać w poszczególnych segmentach cenowych.

Spis treści:

  • Komputer do biura – czym cechuje się wydajny komputer biznesowy?
  • Komputronik Pro – wydajne zestawy do pracy biurowej
  • Komputer do biura za 2000, 3000 i 4000 zł
  • Komputery Lenovo do biura
  • Komputery Dell do biura

Komputer do biura – czym cechuje się wydajny komputer biznesowy?

Komputer do biura ma inne cechy niż komputer do domu lub gier. Na co zwrócić uwagę?

  • Dobra wydajność – wydajność to jedna z głównych cech komputera. W wielu przypadkach ma ona również znaczenie, gdy kupujemy komputer do biura. Aby pozwalał na komfortowe realizowanie bieżących zadań, radził sobie płynnie z używanym  oprogramowaniem. Wydajny komputer biurowy powinien oferować dobry procesor –  choć niekoniecznie musi to być topowy model – odpowiednią ilość pamięci RAM i dysk SSD.
  • Odpowiednie podzespoły – może to być istotne gdy wybieramy komputer do pracy w specjalistycznym oprogramowaniu. Projektanci i twórcy treści często wymagają lepszych podzespołów, np. profesjonalnej karty graficznej, lepszej klasy karty dźwiękowej,  wbudowanej karty sieciowej WiFi lub łączności Bluetooth. Warto o tym pamiętać przy planowaniu zakupu PCta.
  • Cicha praca – czasami może być ważna kultura pracy komputera. Szum chłodzenia wydobywający się z obudowy może dekoncentrować i obniżać efektywność pracy, szczególnie gdy w biurze panuje cisza i skupienie. Gdy w jednym pomieszczeniu znajduje się większa ilość komputerów, taki szum może się kumulować. Cichy komputer do biura to przede wszystkim komputer z cichym chłodzeniem procesora i bezgłośnym dyskiem SSD.
  • Odpowiedni zestaw złączy – na stanowisku pracy do komputera zwykle podłączone są do niego także urządzenia peryferyjne – drukarka, skaner, czytnik kart, dysk zewnętrzny do tworzenia kopii. Jeżeli wybieracie komputer do biura, warto zadbać o odpowiednią ilość złączy USB i typ portów wideo do połączania monitora lub dwóch monitorów.
  • Kompaktowe wymiary – rozmiar komputera czasami też może być istotnym kryterium wyboru, zwłaszcza jeżeli stanowisko ma ograniczoną przestrzeń. Mały komputer do biura można postawić obok monitora lub nawet monitor postawić na komputerze. W takim przypadku powinien zaliczać się do konstrukcji typu SFF lub mini-PC.

Komputronik Pro – wydajne zestawy do pracy biurowej

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem nowego komputera, warto zwrócić uwagę na serię Komputronik Pro. To konfiguracje zaprojektowane typowo do pracy.

Komputronik Pro oferuje najróżniejsze zestawy – począwszy od niedrogich modeli do podstawowych zadań, a skończywszy na wydajnych stacjach do wymagających zastosowań.

Warto dodać, że modele Komputronik Pro występują w konfiguracjach bez systemu operacyjnego oraz z systemem Windows 10 Pro. Pierwsza opcja sprawdzi się w firmach mających podpisaną umowę licencjonowania zbiorowego lub korzystających z innych systemów.

Wybór komputerów jest naprawdę spory, więc każdy będzie mógł wybrać konfigurację dostosowaną do wymagań i budżetu. Zestawy wyposażono w procesory Intel Core ósmej  dziewiątej generacji. Dobrą alternatywą są też najnowsze modele AMD Athlon i Ryzen.

Można zdecydować się na 8, 16 lub 32 GB pamięci RAM, oraz szybki dysk SSD o pojemności 240 lub 480 GB.

Komputer biznesowy do 2000 zł: Komputronik Pro 310

To typowy komputer do biura do 2000zł dla firm i profesjonalistów. Komputer Komputronik Pro 310 [C010] oferuje podstawową specyfikację: czterordzeniowy procesor Intel Core i3-8100, ze zintegrowanym układem graficznym Intel UHD Graphics 630, oraz 8GB pamięci RAM DDR4.

To pozwoli na komfortową pracę w większości standardowych zastosowań. Atutem jest szybki dysk SSD 240GB oraz zainstalowany w cenie systemem Windows 10Pro. W dowolnej chwili możemy go rozbudować o drugi dysk HDD o dużej pojemności. Całość zamknięto w solidnej obudowie Chieftec, która ma także porty USB na przednim panelu.


Komputer dla biznesu do 3000 zł: Komputronik Pro 520

Model z serii Pro 520 [B002] to komputer do biura z i5, a zatem nadający się już do bardziej wymagających prac. Na pokładzie znalazł się 6-rdzeniowy procesor Intel Core i5-9400, pamięć RAM 8GB typu DDR4 oraz szybki dysk SSD 240GB. Zainstalowano na nim już systemem Windows 10Pro. Również w tym zestawie jest miejsce na dodatkowe dyski HDD, jeśli zechcemy przechowywać większe ilości danych lub kopie zapasowe.

Komputronik Pro 520 to przykład na to, że komputer do biura do 3000 zł oferuje więc już całkiem dobrą specyfikację.


Komputer do biura do 4000 zł: Komputronik Pro 520

Komputronik Pro 520 [K006] to komputer dla biznesu, który obecnie kosztuje nieco ponad 3000 złotych i otrzymujemy zestaw o dobrej specyfikacji z systemem Windows 10Pro. W środku zainstalowano 6-rdzeniowy procesor Intel Core i5-9400F, dwukrotnie więcej, bo już 16 GB pamięci RAM, a do tego dedykowaną kartę graficzną GeForce GT 710 z 2GB VRAM.

Zestaw wyróżnia się także pojemnym dyskiem SSD 480GB. Będzie lepszy, jeśli chcemy pomieścić dużo aplikacji i bazę plików z bardzo szybkim dostępem.


Komputer do biura za 2000 zł

Komputer stacjonarny do biura można kupić nawet za 2000 złotych. Co oferuje taki zestaw? Zwykle jest to dwu- lub cztero-rdzeniowy procesor i 8 GB pamięci RAM. Konfiguracja sprawdzi się w podstawowych zastosowaniach typu przeglądanie internetu czy obsługa pakietów biurowych. W tej cenie sporym atutem jest szybki dysk SSD – 240 lub 480 GB – który poprawi szybkość uruchamiania systemu i komfort pracy z aplikacjami.

Komputer do pracy za 3000 zł

Nieco droższe modele oferują lepszą specyfikację, zwłaszcza jeżeli chodzi o procesor. Często jest to już komputer do biura z i5 lub układem AMD Ryzen. Każdy z nich poradzi sobie w bardziej wymagających scenariuszach, np. z obsługą programów graficznych. Oprócz tego mają 8 GB pamięci RAM, dysk SSD 240 lub 480 GB, a czasami dedykowaną kartę graficzną, np.: GeForce GT. W tej cenie z reguły otrzymamy komputer biurowy z Windows 10 Pro.

Komputer biznesowy do 4000 zł

Co można kupić za 4000 złotych? W tym przedziale cenowym bez problemu znajdziemy komputer do biura z i7. Nadaje się do pracy w specjalistycznych, wymagających aplikacjach. Najlepsze konfiguracje mogą się pochwalić 8-rdzeniowym procesorem Intel Core i7-9700 oraz 16 GB pamięci RAM działającej w trybie 2-kanałowym (2×8 GB). Całość uzupełnia szybki dysk SSD 240 lub 480 GB. Oczywiście będzie to komputer do biura z Windows 10 Pro.


Komputer Lenovo do biura

Firma Lenovo ma w swojej ofercie kilka serii komputerów do pracy. Począwszy od miniaturowych modeli ThinkCentre, przez nieduże konstrukcje typu SFF, a skończywszy na pełnowymiarowych zestawach IdeaCentre.

Uwagę zwraca nowoczesna stylistyka obudowy, aczkolwiek są to modele z przystępnego cenowo segmentu, nadające się do podstawowych zadań. Dostępne konfiguracje obejmują procesory Intel Core i AMD Ryzen, pamięć RAM od 4 do 16GB, a także pojemny dysk HDD lub szybki SSD, albo konfiguracje łączące obydwa nośniki.

Warto dodać, że zależnie od modelu, komputer może być już wyposażony w kartę WiFi i Bluetooth. Każdy komputer jest dostarczany z fabrycznie zainstalowanym systemem Windows 10 Home lub Pro. W cenie może być już uwzględniona mysz i klawiatura.

Wszystkie komputery Lenovo >

Komputer Dell do biura

Równie ciekawą propozycją są komputery Dell. W ofercie producenta znajdziemy podstawowe modele z serii Dell Inspiron i Vostro, a także stacje robocze Dell Precision – to typowy komputer stacjonarny do pracy. Ciekawostką są też miniaturowe modele Dell Optiplex, które zajmują mało miejsca na stanowisku pracy.

Producent wyróżnia się bogatą ofertą konfiguracji, więc każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Najtańsze modele oferują podstawową specyfikację, często jest to procesor Intel Core i3, pamięć RAM od 4 do 8GB, dysk HDD lub SSD. To sprzęt nadający się do mniej wymagających zastosowań.

W ofercie producenta nie brakuje też stacji roboczych dla profesjonalistów. To topowe konfiguracje Dell Precision. Oferują sześcio- i ośmio-rdzeniowe procesory Intel Core i7, nawet do 32GB pamięci RAM, a także profesjonalne karty graficzne Nvidia Quadro i AMD Radeon Pro. To sprzęt z górnej półki, który może zainteresować przede wszystkim grafików, projektantów i inżynierów.

Wszystkie komputery Dell >