Jaki komputer do biura wybrać? Polecane zestawy

15.11.2021 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Dobre stanowisko pracy powinno mieć odpowiednio wydajny, optymalny komputer. Dotyczy to tak samo pracy w biurze, stanowiska dla projektantów, grafików czy inżynierów. Gdy komputer będzie dostosowany do wymagań wykonywanej pracy, ta będzie efektywniejsza i przyjemna. Jak go wybrać?

W tym artykule postaramy się wyjaśnić najważniejsze kwestie związane wyborem komputera do pracy i doradzimy czego możemy oczekiwać w poszczególnych segmentach cenowych.

Spis treści:

Komputer do biura – czym cechuje się wydajny komputer biznesowy?

Komputer do biura ma inne cechy niż komputer do domu lub gier. Na co zwrócić uwagę?

  • Wydajność – jedna z głównych cech komputera. Ma ona również znaczenie przy wyborze komputera do biura, a istotne jest dopasowanie jej do potrzeb użytkownika i realizowanego typu pracy. Komputer powinien pozwolić na komfortowe wykonywanie bieżących zadań oraz płynnie radzić sobie z używanym oprogramowaniem. Komputer do pracy biurowej powinien posiadać wydajny procesor – najlepiej czterordzeniowy, co najmniej 8GB pamięci RAM oraz dysk typu SSD.
  • Odpowiednie podzespoły –może to być istotne, gdy komputer służyć ma do pracy, w której wykorzystywane jest specjalistyczne oprogramowanie. Graficy, projektanci oraz twórcy innych treści potrzebować będą lepszych podzespołów, np. profesjonalnej karty graficznej, lepszej klasy karty dźwiękowej oraz większej ilości pamięci RAM. Warto o tym pamiętać przy planowaniu zakupu komputera.
  • Cicha praca – czasami może być ważna kultura pracy komputera. Szum chłodzenia wydobywający się z obudowy może dekoncentrować i obniżać efektywność pracy, szczególnie gdy w biurze panuje cisza i skupienie. Gdy w jednym pomieszczeniu znajduje się większa ilość komputerów, taki szum może się kumulować. Cichy komputer do biura to przede wszystkim komputer wyposażony w wydajny system chłodzenia oraz dysk typu SSD.
  • Odpowiedni zestaw złączy – na stanowisku pracy do komputera zwykle podłączone są urządzenia peryferyjne, na przykład drukarka, skaner, czytnik kart SD czy dysk zewnętrzny do tworzenia kopii zapasowej danych. Jeżeli wybieracie komputer do biura, warto zadbać o odpowiednią liczbę i rodzaj złączy. Powinna ona być dostosowana do liczby wykorzystywanych urządzeń peryferyjnych. Warto także zwrócić uwagę na typ portów, w które wyposażone są te urządzenia.
  • Kompaktowe wymiary – rozmiar komputera czasami też może być istotnym kryterium wyboru, zwłaszcza jeżeli stanowisko pracy ma ograniczoną przestrzeń. Mały komputer do biura można postawić obok monitora lub nawet monitor postawić na komputerze. W takim przypadku wybrać można komputer typu all-in-one (podzespoły komputera ukryte są w obudowie monitora), SFF (small form factor) lub mini-PC. W dwóch ostatnich przypadkach rozmiary obudowy są zdecydowanie mniejsze od tradycyjnej.

Komputronik Pro – wydajne zestawy do pracy biurowej

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem nowego komputera, warto zwrócić uwagę na serię Komputronik Pro. To konfiguracje zaprojektowane typowo do pracy.

Komputronik Pro oferuje najróżniejsze zestawy – począwszy od niedrogich modeli do podstawowych zadań, a skończywszy na wydajnych stacjach do wymagających zastosowań.

Warto dodać, że modele Komputronik Pro występują w konfiguracjach bez systemu operacyjnego oraz z systemem Windows 10 Pro. Pierwsza opcja sprawdzi się w firmach mających podpisaną umowę licencjonowania zbiorowego lub korzystających z innych systemów.

Wybór komputerów jest naprawdę spory, więc każdy będzie mógł wybrać konfigurację dostosowaną do wymagań i budżetu. Zestawy wyposażono w procesory Intel Core 10. oraz 11. generacji. Są modele ze zintegrowaną lub dedykowaną kartą graficzną, różną ilością pamięci RAM oraz różnym typem i pojemnością dysków twardych.




Komputer do biura za 2000 zł

Komputer stacjonarny do biura można kupić nawet za niecałe 2000 złotych. Co oferuje taki zestaw? Zazwyczaj to czterordzeniowy procesor ze zintegrowaną kartą graficzną oraz 8GB pamięci RAM. Konfiguracja sprawdzi się w podstawowych zastosowaniach typu przeglądanie Internetu czy obsługa pakietu biurowego. W tej cenie sporym atutem jest szybki dysk SSD, który poprawi szybkość uruchamiania systemu i komfort pracy z aplikacjami.


Komputer do pracy za 3000 zł

Nieco droższe modele oferują lepszą specyfikację, zwłaszcza jeżeli chodzi o procesor. Często jest to już komputer z procesorem Intel Core i5. Każdy z nich poradzi sobie w bardziej wymagających zadaniach takich jak obsługa programów graficznych. Oprócz tego mają bardziej pojemny dysk SSD, a czasami dedykowaną kartę graficzną. W tej cenie z reguły otrzymamy komputer biurowy z Windows 10 Pro.


Komputer biznesowy do 4000 zł

Co można kupić za 4000 złotych? W tym przedziale cenowym bez problemu znajdziemy komputer, który nadaje się do pracy w specjalistycznych, wymagających aplikacjach. Najbardziej wydajne konfiguracje wyposażone są w co najmniej sześciordzeniowe procesory oraz 16GB pamięci RAM działającej w trybie 2-kanałowym (2×8GB), szybki dysk SDD o dużej pojemności. Takie komputery posiadają zainstalowany system Windows 10 Pro.


Komputer Lenovo do biura

Firma Lenovo to jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów komputerów na świecie. W swojej ofercie posiada między innymi stacjonarne komputery serii IdeaCentre, które przeznaczone są właśnie do pracy biurowej, a także miniaturowe PC ThinkCentre oraz zamknięte w średnich rozmiarach obudowy komputery z serii Lenovo V.

Uwagę zwraca nowoczesna stylistyka obudowy oraz przystępna cena. To komputery, które sprawdzą się raczej w pracy biurowej niż w bardziej zaawansowanych zadaniach. Wyposażone są w procesor Intel Core i3 dziesiątej generacji. Ilość pamięci RAM w zależności od modelu to 16 lub 32GB. Komputery te wyposażone są szybki dysk SSD, a niektóre modele posiadają drugi dysk typu HDD, który przeznaczony jest do przechowywania dużych ilości danych. Większość komputerów Lenovo IdeaCentre posiada zainstalowany system operacyjny Windows 10.


Komputer Dell do biura

Ciekawą propozycją są komputery marki Dell, która renomą nie ustępuje firmie Lenovo. W ofercie znajdują się między innymi modele z serii Vostro, które przeznaczone są do mniej skomplikowanych zadań oraz stacje robocze Dell Precision, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Komputery Dell Vostro wyposażone są w procesory Intel Core i3 lub Core i5 dzisiątej generacji, 8 lub 16GB pamięci RAM oraz jeden lub dwa dyski twarde. W drugim przypadku jeden z nich to dysk typu SSD, na którym instaluje się system operacyjny i najważniejsze oprogramowanie, a drugi to HDD, służący do przechowywania dużych ilości danych.

Stacje robocze Dell Precision, to maszyny przeznaczone dla profesjonalistów. Wyposażone mogą być między innymi w dziesięciordzeniowy procesor Intel Core i9, dedykowaną kartę graficzną oraz 32GB pamięci RAM. To sprzęt z górnej półki, który może zainteresować przede wszystkim grafików, projektantów i inżynierów.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 - (6 głosów)

Czytaj więcej