
Komputery stały się nieodłącznym elementem naszego życia, służą do pracy lub rozrywki, ale mogą być też nieocenioną pomocą podczas nauki, odrabiania lekcji i poszerzania zainteresowań. Jeżeli Wasze dziecko jest już w szkole, na pewno warto zastanowić się nad zakupem takiego sprzętu.
Jaki komputer stacjonarny dla dziecka sprawdzi się najlepiej? W naszym poradniku znajdziecie szczegóły na temat wyboru odpowiedniego PC-ta, zabezpieczenia systemu przed szkodliwymi treściami, a także listę polecanych zestawów z różnych przedziałów cenowych.
Spis treści
- Jak wybrać komputer stacjonarny dla dziecka?
- Jaki komputer dla dziecka wybrać? Ranking TOP 5
- Co dokupić do komputera dla dziecka?
- Kontrola rodzicielska na komputer – jak włączyć?
- Komputer czy laptop dla dziecka – co wybrać?
- Komputer dla dziecka – jaki to koszt?
Jak wybrać komputer stacjonarny dla dziecka?
Jaki komputer dla dziecka wybrać, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie? Przede wszystkim na odpowiednią wydajność. Komputer dla dziecka powinien nadawać się do wszechstronnych zastosowań, choć wcale nie musi być to jednak zestaw z najwyższej póki. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania, jak wybrać:
- Pierwszy komputer dla dziecka
- Gamingowy komputer dla dziecka
- Komputer dla ucznia szkoły średniej
Pierwszy komputer dla dziecka
Najmniejsze wymagania dotyczą zestawów dla młodszych dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej. Pierwszy komputer dla dziecka będzie służyć nauce i odrabianiu lekcji, a w wolnych chwilach zapewne również do oglądania ulubionych bajek, czy grania w gry edukacyjne. Nie są to specjalnie wymagające zastosowania, więc sprawdzą się tutaj nawet tanie konfiguracje do domu – np.: procesor Intel Pentium lub AMD Athlon, 8GB pamięci RAM, zwykły dysk SSD i karta graficzna zintegrowana w procesorze.
Używanie komputera powinno odbywać się pod opieką osoby dorosłej, która będzie czuwać nad przeglądanymi treściami.
Gamingowy komputer dla dziecka
Większe wymagania mogą pojawić się dopiero w przypadku starszych dzieci, z kolejnych klas podstawówki, które wolny czas spędzają na przeglądaniu Internetu, kontakcie ze znajomymi i graniu w gry komputerowe. A gry jak wiadomo są szczególnie wymagające. Rozrywka w najnowszych tytułach wymaga lepszych konfiguracji, więc warto zdecydować się na niedrogi zestaw do gier – np.: procesor Core i3 lub Ryzen 3, 8GB pamięci RAM i karta graficzna GeForce GTX.
Warto również zadbać o zabezpieczenie systemu przed szkodliwymi treściami dla dzieci.
Komputer dla ucznia szkoły średniej
Wymagania rosną jeszcze wyżej w przypadku nastolatków chodzących do szkoły średniej. W przypadku szkół technicznych pojawiają się też przedmioty zawodowe, na których uczniowie mogą korzystać z profesjonalnego, wymagającego oprogramowania. Nie obejdzie się zatem bez wydajniejszej konfiguracji sprzętowej. Komputer posłuży nie tylko nauce, ale również rozrywce i graniu w najnowsze gry komputerowe. Może to być zestaw składający się z dobrego procesora Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5, 8GB pamięci RAM i karty graficznej GeForce GTX.
Najczęściej wybierane komputery
Najpopularniejsze komputery All In One
Ranking TOP 5 komputerów dla ucznia
W tym rankingu znajdziesz:
- Tani komputer do nauki zdalnej za 2000 zł: Lenovo IdeaCentre 5-14IMB
- Komputer dla dziecka do nauki do 3000 zł: Komputronik Sensilo R340
- Komputer stacjonarny dla ucznia za 3000 zł: Komputronik Sensilo X300
- Komputer dla dziecka do gier za 4000 złotych: Komputronik Infinity X510
- Komputer do gier do 5000 złotych: Komputronik Infinity X500
- Komputer AiO dla ucznia: MSI All in One Pro
Tani komputer do nauki zdalnej za 2000 zł: Lenovo IdeaCentre 5-14IMB
Lenovo IdeaCentre 5 (90NA0090PB) to najtańsza propozycja w naszym zestawieniu. Za niecałe 2000 złotych otrzymujemy zestaw, który poradzi sobie z codziennymi zadaniami jak: oglądanie bajek, przeglądanie Internetu czy uczestniczenie w lekcjach zdalnych. Konstrukcję napędza podstawowy procesor Intel Pentium G4600 i 8GB pamięci RAM. Sporym atutem jest szybki dysk SSD NVMe o pojemności 256GB. Co ważne, w cenie otrzymujemy system Windows 10. Lenovo IdeaCentre 5 to tani komputer do nauki zdalnej.
Komputer dla dziecka do nauki do 3000 zł: Komputronik Sensilo R340
Jeżeli dysponujecie nieco większą gotówką, warto zastanowić się nad wyborem modelu Komputronik Sensilo R340 [A6]. Za niecałe 3000 złotych otrzymujemy komputer o dużo lepszej specyfikacji. Na pokładzie znalazł się procesor AMD Ryzen 3 PRO 4350G z grafiką Radeon oraz 16GB pamięci RAM. Konfiguracja pozwoli na komfortowe uczestniczenie w lekcjach zdalnych, komunikację ze znajomymi, a nawet granie w proste, mniej wymagające gry. Zestaw jest sprzedawany z dyskiem SSD, na którym zainstalowano system Windows 10.
Wszystkie komputery Komputronik Sensilo R340
Komputer stacjonarny dla ucznia za 3000 zł: Komputronik Sensilo X300
Komputronik Sensilo X300 [E2] to dobry i niedrogi komputer dla uczenia. Za 3000 złotych otrzymujemy zestaw z procesorem Intel Core i3 dziesiątej generacji, 8GB pamięci RAM i kartą graficzną GeForce GTX 1050Ti. Specyfikacja pozwoli nie tylko na wykonywanie codziennych zadań związanych z nauką, ale też granie w mniej wymagające tytuły. Oczywiście mamy tutaj do czynienia z dyskiem SSD o pojemności 500GB. Komputer jest sprzedawany z systemem Windows 10, więc można z niego korzystać praktycznie zaraz po wyjęciu z opakowania.
Komputer dla dziecka do gier za 4000 złotych: Komputronik Infinity X510
Komputronik Infinity X510 [B2] to właściwie komputer do grania. Za około 4000 złotych kupujemy zestaw z atrakcyjną specyfikacją, który poradzi sobie z nowszymi tytułami na średnich ustawieniach. Nie będzie też problemu z nauką i odrabianiem zadań. W podświetlanej, efektownej obudowie zamontowano procesor Intel Core i5 dziesiątej generacji, 16GB pamięci RAM oraz kartę graficzną GeForce GTX 1650. Komputer jest sprzedawany z szybkim dyskiem SSD NVMe o pojemności 500GB oraz już fabrycznie zainstalowano na nim system Windows 10.
Komputer do gier do 5000 złotych: Komputronik Infinity X500
Nasze zestawienie zamyka Komputronik Infinity X500 [A4], komputer z podobną specyfikacją do wcześniejszego modelu: Core i5, 16GB, GeForce GTX 1650.
W tej cenie oferuje jednak już dwa dyski: szybki SSD 500GB i pojemny HDD 2TB. Zestaw doskonale poradzi sobie z codziennymi zadaniami typu przeglądanie Internetu, nauka zdalna czy odrabianie zadań, a przy okazji pozwoli na granie w nowsze gry na średnich ustawieniach lub sprawną obsługę programów do rozwijania zainteresowań. Na przykład związanych z edycją filmów czy modeli 3D. W podanej cenie oczywiście otrzymujemy też system Windows 10.
Komputer AiO dla ucznia: MSI All in One Pro
Dobrą propozycją w segmencie do 3000 złotych może być także inny zestaw typu All-in-One. Tym razem będzie to komputer All in One MSI dostępny w wersjach z 21,5 oraz 23,8-calowym ekranem. W zależności od ceny do dyspozycji będziemy mieć podstawowe podzespoły lub jeden z mocniejszych układów Intel Core.
Podobnie jak we wcześniej opisanym komputerze, także tutaj największa zaleta tego AiO jest jego kompaktowość i uniwersalność. W jednej obudowie otrzymujemy kompletny komputer z monitorem, który jest gotowy do pracy (w przypadku wersji z zainstalowanym systemem Windows).
Co dokupić do komputera dla dziecka?
Przy zakupie komputera należy również zadbać o odpowiednie dodatki. Podstawą są: monitor, mysz komputerowa oraz klawiatura.
Monitor do komputera dla dziecka
Szczególnie warto tutaj zwrócić uwagę na monitor. Powinien oferować funkcje, które pozwolą zadbać o zdrowie dziecka, nawet podczas długotrwałego użytkowania PC-ta:
- technologie chroniące wzrok użytkownika – redukcja niebieskiego światła i efektu migotania obrazu,
- ergonomiczną podstawę – pozwalającą na regulację położenia ekranu.
Jeśli monitor nie ma wbudowanych głośników, na pewno przydadzą się zewnętrzne, niewielkie głośniki na biurko np. zestaw 2.0, a dla starszego dziecka głośniki 2.1. Opcjonalnie, zamiast głośników mogą to być słuchawki. W przypadku nauki języków obcych niezbędny będzie również zewnętrzny mikrofon lub słuchawki z wbudowanym mikrofonem.
Mysz komputerowa oraz klawiatura
Ważne są też akcesoria i peryferia, czyli ergonomiczna, wygodna myszka (najlepiej bezprzewodowa) dopasowana do wielkości dłoni dziecka, oraz klawiatura z odpowiednio miękko działającymi klawiszami.
W przypadku starszych dzieci, zainteresowanych grami komputerowymi, dobrym pomysłem może być wybranie akcesoriów zaprojektowanych z myślą o graczach. Pozwolą uatrakcyjnić spędzanie wolnego czasu właśnie na elektronicznej rozrywce. Nie są to jednak konieczne dodatki.
Kamerka internetowa
Niezbędnym elementem stanowiska ucznia jest również kamera internetowa. Urządzenie pozwoli na komfortowe uczestniczenie w lekcjach zdalnych, a w wolnych chwilach ułatwi kontakt ze znajomymi. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość wideo. Najbardziej odpowiedni będzie model rejestrujący obraz w rozdzielczości FullHD (1080p) i 30kl./s. Przy czym istotnym parametrem jest również przepustowość łącza internetowego.
Oprogramowanie antywirusowe
Warto również pamiętać o oprogramowaniu antywirusowym, które zabezpieczy komputer przez skutkami złośliwego oprogramowania czy atakami cyberprzestępców. Windows 10 co prawda posiada wbudowany program antywirusowy, ale specjaliści rekomendują dodatkowy solidny antywirus dla zapewnienia wyższego bezpieczeństwa.
Kontrola rodzicielska na komputer
Niezbędnym dodatkiem do komputera dla dziecka jest program z funkcją kontroli rodzicielskiej. Oprogramowanie to pozwala blokować dostęp do niebezpiecznych treści w Internecie, a także definiować listę niedozwolonych stron. Wybrane pakiety pozwalają też ustawić limity czasowe korzystania z komputera przez dziecko.
Kontrola rodzicielska Windows 10 – jak włączyć?
Moduł kontroli rodzicielskiej został już wbudowany w system Windows 10, a jego konfiguracja nie powinna sprawić problemów nawet mniej doświadczonym użytkownikom:
- Tworzymy nowe konto użytkownika dla rodzica (obowiązkowo z hasłem dostępu)
- Tworzymy nowe konto użytkownika dla dziecka (poprzez dodanie nowego członka rodziny)
- Logujemy się do panelu zarządzania kontami rodzinny
- W zakładce „Przeglądanie Internetu” można zablokować dostęp do nieodpowiednich treści
- W zakładce „Aplikacje, gry i multimedia” można zablokować dostęp do konkretnych gier i aplikacji
- W zakładce „Godziny korzystania z urządzeń” można ustawić limity czasowe korzystania z komputera
- W zakładce „Zakupy i wydatki” można zablokować funkcje płatności w systemie, grach i aplikacjach
Kontrola rodzicielska Windows 10 to prosty i skuteczny sposób na zabezpieczenie dziecka przed szkodliwymi treściami, a także ustawienie limitów korzystania z komputera. Dodatkowym atutem jest fakt, że funkcja ta została wbudowana w system operacyjny, więc nie wymaga ponoszenia dodatkowych wydatków.
Jakie sprzęty można jeszcze zablokować w trosce o bezpieczeństwo dziecka? Dowiedz się z poradnika:
Komputer czy laptop dla dziecka – co wybrać?
Przy zakupie odpowiedniego komputera dla dziecka często pojawia się pytanie – lepszym wyborem będzie komputer czy laptop? Warto więc przeanalizować zalety i wady obydwóch rozwiązań.
Kiedy wybrać laptop dla dziecka?
Laptop to urządzenie mobilne, więc można go zabrać ze sobą np. do szkoły lub kolegi. Warto jednak pamiętać, że laptopy zwykle oferują nieco słabszą wydajność (przy podobnej cenie) niż komputery stacjonarne, a modele nadające się do grania są już wyraźnie droższe od komputerów PC. Zależnie od zakupionego modelu laptopa, modernizacja może nie być możliwa w ogóle, tylko w serwisie komputerowym lub będzie możliwe rozszerzenie jedynie pamięci RAM.
Jeżeli jesteście zainteresowani szczegółami na temat wyboru laptopa dla uczenia, zerknijcie do naszego poradnika: Laptop dla ucznia – jaki powinien być?
Polecane laptopy w Komputronik.pl
Kiedy wybrać komputer dla dziecka?
Komputer stacjonarny może być wykorzystywany w domu na ustalonym stanowisku pracy. Głównym atutem jest wyższa wydajność, łatwa możliwość późniejszej modernizacji zestawu. Rozwiązanie to szczególnie powinny docenić dzieci, które wolny czas za kilka lat mogą spędzają podczas grania w gry komputerowe (w tej sytuacji wystarczy dołożyć wydajną kartę graficzną i gotowe). Warto również zwrócić uwagę na możliwość dopasowania peryferiów, m.in. klawiatury, a gdy się zużyją lub zepsują, łatwą wymianę na nowe.
Czy warto wybrać komputer dla dziecka?
W dzisiejszych realiach pokolenia cyfrowego odpowiedź wydaje się prosta: już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Komputer to nie tylko urządzenie służące do rozrywki i gier, ale też dobra inwestycja na przyszłość, która wspomoże naukę i rozwój zainteresowań dziecka. Historia zna przypadki, gdy komputer podarowany jako prezent w wieku 7 lat rozwinął w dziecku zainteresowanie i umiejętności do programowania. W wieku 13 lat był już świetnym programistą (np.: Aaron Swartz).
Warto jednak pamiętać, aby kontrolować sposób korzystania z komputera przez dziecko, inspirować i kierunkować zainteresowania, odpowiednio zabezpieczyć system. Dotyczy to nie tylko dostępu do szkodliwych treści, ale też zadbania o limity czasowe użytkowania urządzenia.
Komputer dla dziecka – jaki to koszt?
Najtańsze komputery dla dzieci kosztują od 1500 do 2000 złotych. Modele nadające się do grania są odpowiednio droższe, ich cena wynosi co najmniej 2500 lub 3000 zł. Mocniejsze zestawy, na których można grać z wyższym trybem jakości grafiki, kosztują od 4000 złotych.
Do podanych cen trzeba doliczyć cenę wybranego monitora od 300 do 800zł – zależnie od modelu. Wyjątkiem jest komputer typu All-in-One, który monitor zawsze ma już w cenie. Peryferia, również zależnie od typu i marki to wydatek od 50 do 200zł.
Mogą Cię zainteresować:
Najnowsze


Jaki alkomat kupić? Polecane alkomaty


Jaka hulajnoga elektryczna dla dorosłych i dla dzieci? Najlepsze hulajnogi elektryczne


Jaki tablet graficzny wybrać? Ranking i poradnik zakupowy


Jak wybrać robot ogrodowy? Jaki robot koszący kupić?


Jaki laptop kupić? Doradzamy, jak dobrze wybrać laptopa


Jaki system operacyjny wybrać? Poradnik zakupowy


Jaki aparat cyfrowy? Jak wybrać? Poradnik zakupowy


Jaki prezent na Komunię dla dziewczynki? Najlepsze pomysły

