Jaki komputer dla dziecka? Jak wybrać?

10.08.2020 | autor: Paweł Maziarz | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Komputery stały się nieodłącznym elementem naszego życia, służą do pracy lub rozrywki, ale mogą być też nieocenioną pomocą podczas nauki, odrabiania lekcji i poszerzania zainteresowań. Jeżeli Wasze dziecko jest już w szkole, na pewno warto zastanowić się nad zakupem takiego sprzętu.

Jaki komputer stacjonarny dla dziecka sprawdzi się najlepiej? W naszym poradniku znajdziecie szczegóły na temat wyboru odpowiedniego PC-ta, zabezpieczenia systemu przed szkodliwymi treściami, a także listę polecanych zestawów z różnych przedziałów cenowych.

Spis treści

 • Jak wybrać komputer stacjonarny dla dziecka?
 • Jaki komputer dla dziecka wybrać? Ranking TOP 5
 • Co dokupić do komputera dla dziecka?
 • Kontrola rodzicielska na komputer – jak włączyć?
 • Komputer czy laptop dla dziecka – co wybrać?
 • Kiedy warto wybrać komputer dla dziecka?

Jak wybrać komputer stacjonarny dla dziecka?

Jaki komputer dla dziecka wybrać, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie? Przede wszystkim na odpowiednią wydajność. Komputer dla dziecka powinien nadawać się do wszechstronnych zastosowań, choć wcale nie musi być to jednak zestaw z najwyższej póki. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania, jak wybrać:

 • Pierwszy komputer dla dziecka
 • Gamingowy komputer dla dziecka
 • Komputer dla ucznia szkoły średniej

jaki komputer dla dziecka

Pierwszy komputer dla dziecka

Najmniejsze wymagania dotyczą zestawów dla młodszych dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej. Pierwszy komputer dla dziecka będzie służyć nauce i odrabianiu lekcji, a w wolnych chwilach również oglądaniu ulubionych bajek czy graniu w gry edukacyjne. Nie są to specjalnie wymagające zastosowania, więc sprawdzą się tutaj nawet tanie konfiguracje do domu (np.: procesor Celeron lub Pentium, 4GB pamięci RAM) Zobacz poniżej „Tani komputer do nauki” oraz „Komputer dla ucznia do 2500 zł” w części Polecane modele.

Używanie komputera powinno odbywać się pod opieką osoby dorosłej, która będzie czuwać nad przeglądanymi treściami.

Gamingowy komputer dla dziecka

Większe wymagania mogą pojawić się dopiero w przypadku starszych dzieci, które wolny czas mogą spędzać na graniu w gry komputerowe. Najnowsze tytuły potrafią wymagać ciut lepszych konfiguracji, więc warto zdecydować się na niedrogi zestaw do gier (np.: procesor Core i3 lub Core i5, 8GB pamięci RAM i wydajna karta graficzna) Zobacz poniżej „Komputer dla dziecka do gier” w polecanych modelach.

Warto również zadbać o zabezpieczenie systemu przed szkodliwymi treściami dla dzieci.

Komputer dla ucznia szkoły średniej

Wymagania rosną w przypadku nastolatków chodzących do szkoły średniej. Komputer służy nie tylko nauce, ale również rozrywce i graniu w najnowsze gry komputerowe. Może to być zestaw składający się z : procesor Core i5, dysk SSD, 8GB pamięci RAM i bardzo wydajna karta graficzna. Zobacz poniżej „Wydajny komputer” w polecanych modelach.

W przypadku szkół technicznych pojawiają się też przedmioty zawodowe, na których uczniowie mogą korzystać z profesjonalnego, wymagającego oprogramowania. Nie obejdzie się bez wydajniejszej konfiguracji sprzętowej.

Najczęściej wybierane komputery

Najpopularniejsze komputery All In One

Ranking TOP 5 komputerów dla ucznia

W tym rankingu znajdziesz:

 • Tani komputer do nauki za 1500 zł: Komputronik Sensilo BX-710 (bez systemu)
 • Wydajny komputer dla ucznia do 2000 zł: Komputronik Sensilo BX-710
 • Komputer dla ucznia do 2000 zł: Lenovo IdeaCentre A340
 • Komputer dla ucznia do 2500 zł: Lenovo IdeaCentre A340
 • Komputer dla ucznia do 2500 zł: Komputronik Infinity RX610 (bez systemu)


Wszystkie komputery Komputronik Sensilo BX710


Komputer AiO dla ucznia: Lenovo IdeaCentre A340

Kolejny bardzo interesujący i tani komputer to Lenovo IdeaCentre A340, a przede wszystkim dlatego, że jest to zestaw typu All in One. To oznacza, że otrzymujemy zestaw z monitorem o przekątnej 23,8 cala i FullHD. IdeaCentre A340 dostępny jest w wersji z procesorem Intel Core i3 i Core i5 oraz 8 GB pamięci RAM. Każdy model dysponuje ponadto szybkim dyskiem SSD.

Jego największym atutem są kompaktowe wymiary i bardzo ładny design. Kluczowy przy jego wyborze może być fakt, że bez problemu zmieści się nawet na najmniejszym biurku ucznia, bo nie potrzebuje dodatkowego miejsca na obudowę komputerową, jak klasyczne zestawy.

Zestaw ma już zintegrowane moduły łączności Bluetooth i WiFi. W monitorze umieszczona jest też kamerka internetowa i mikrofon, a w cenie otrzymamy również pasującą do zestawu klawiaturę i myszkę.


Komputer dla ucznia do 2000 zł: MSI All in One Pro

Dobrą propozycją w segmencie do 3000 złotych może być także inny zestaw typu All-in-One. Tym razem będzie to komputer All in One MSI dostępny w wersjach z 21,5 oraz 23,8-calowym ekranem. W zależności od ceny do dyspozycji będziemy mieć podstawowe podzespoły (np. procesor Intel Celeron, albo mocniejszy Pentium lub jeden z układów Intel Core.

Podobnie jak we wcześniej opisanym komputerze, także tutaj największa zaleta tego AiO jest jego kompaktowość i uniwersalność. W jednej obudowie otrzymujemy kompletny komputer z monitorem, który jest gotowy do pracy (w przypadku wersji z zainstalowanym systemem Windows).


Gamingowy komputer dla dziecka i do nauki do 3500 zł

Za niecałe 3500 złotych (bez systemu Windows w cenie) można również znaleźć całkiem przyzwoity komputer do gier. Wiadomo, że nie samą nauką dziecko będzie żyło, więc warto od razu zainwestować w nieco mocniejszego peceta, który poradzi sobie z popularnymi grami.

W cenie do 3500 zł można liczyć na mocną kartę graficzna np. GTX 1650, GTX 1650 Super, czy GTX 1660 Super. Oprócz tego nie zabraknie wydajnego procesora np. Intel Core i5-10400F, Intel Core i5-9400F, czy AMD Ryzen 5 2400G. Oprócz tego w dobrym komputerze do nauki i gier powinno znaleźć się co najmniej 8 GB pamięci RAM i szybki dysk SSD, które zapewnią szybką i płynną pracę peceta.


Co dokupić do komputera dla dziecka?

Przy zakupie komputera należy również zadbać o odpowiednie dodatki. Podstawą są: monitor, mysz komputerowa oraz klawiatura.

Monitor do komputera dla dziecka

Szczególnie warto tutaj zwrócić uwagę na monitor. Powinien oferować funkcje, które pozwolą zadbać o zdrowie dziecka, nawet podczas długotrwałego użytkowania PC-ta:

 • technologie chroniące wzrok użytkownika – redukcja niebieskiego światła i efektu migotania obrazu,
 • ergonomiczną podstawę – pozwalającą na regulację położenia ekranu.

Jeśli monitor nie ma wbudowanych głośników, na pewno przydadzą się zewnętrzne, niewielkie głośniki na biurko np. zestaw 2.0, a dla starszego dziecka głośniki 2.1. Opcjonalnie, zamiast głośników mogą to być słuchawki. W przypadku nauki języków obcych niezbędny będzie również zewnętrzny mikrofon lub słuchawki z wbudowanym mikrofonem.

Mysz komputerowa oraz klawiatura

Nie bez znaczenia są też same peryferia, ergonomiczna i wygodna myszka (najlepiej bezprzewodowa) dopasowana do wielkości dłoni dziecka, oraz klawiatura z odpowiednio miękkimi klawiszami.

W przypadku starszych dzieci, zainteresowanych grami komputerowymi, dobrym pomysłem może okazać się wybranie akcesoriów zaprojektowanych z myślą o graczach. Pozwolą uatrakcyjnić spędzanie wolnego czasu właśnie na elektronicznej rozrywce. Nie są to jednak konieczne dodatki.

Oprogramowanie antywirusowe

Warto również pamiętać o oprogramowaniu antywirusowym. O tym, jak wybrać antywirus na komputer dowiesz się w poradniku: Jaki antywirus kupić? Najlepsze płatne programy

Kontrola rodzicielska na komputer

Niezbędnym dodatkiem do komputera dla dziecka jest program z funkcją kontroli rodzicielskiej. Oprogramowanie to pozwala blokować dostęp do niebezpiecznych treści w Internecie, a także definiować listę niedozwolonych stron. Wybrane pakiety pozwalają też ustawić limity czasowe korzystania z komputera przez dziecko.

Kontrola rodzicielska Windows 10 – jak włączyć?

Moduł kontroli rodzicielskiej został już wbudowany w system Windows 10, a jego konfiguracja nie powinna sprawić problemów nawet mniej doświadczonym użytkownikom:

 • Tworzymy nowe konto użytkownika dla rodzica (obowiązkowo z hasłem dostępu)
 • Tworzymy nowe konto użytkownika dla dziecka (poprzez dodanie nowego członka rodziny)
 • Logujemy się do panelu zarządzania kontami rodzinny
 • W zakładce „Przeglądanie Internetu” można zablokować dostęp do nieodpowiednich treści
 • W zakładce „Aplikacje, gry i multimedia” można zablokować dostęp do konkretnych gier i aplikacji
 • W zakładce „Godziny korzystania z urządzeń” można ustawić limity czasowe korzystania z komputera
 • W zakładce „Zakupy i wydatki” można zablokować funkcje płatności w systemie, grach i aplikacjach

Kontrola rodzicielska Windows 10 to prosty i skuteczny sposób na zabezpieczenie dziecka przed szkodliwymi treściami, a także ustawienie limitów korzystania z komputera. Dodatkowym atutem jest fakt, że funkcja ta została wbudowana w system operacyjny, więc nie wymaga ponoszenia dodatkowych wydatków.

Jakie sprzęty można jeszcze zablokować w trosce o bezpieczeństwo dziecka? Dowiedz się z poradnika:

Komputer czy laptop dla dziecka – co wybrać?

Przy zakupie odpowiedniego komputera dla dziecka często pojawia się pytanie – lepszym wyborem będzie komputer czy laptop? Warto więc przeanalizować zalety i wady obydwóch rozwiązań.

Kiedy wybrać laptop dla dziecka?

Laptop to urządzenie mobilne, więc można go zabrać ze sobą np. do szkoły lub kolegi. Warto jednak pamiętać, że laptopy zwykle oferują nieco słabszą wydajność (przy podobnej cenie) niż komputery stacjonarne, a modele nadające się do grania są już wyraźnie droższe od komputerów PC. Zależnie od zakupionego modelu laptopa, modernizacja może nie być możliwa w ogóle, tylko w serwisie komputerowym lub będzie możliwe rozszerzenie jedynie pamięci RAM.

Jeżeli jesteście zainteresowani szczegółami na temat wyboru laptopa dla uczenia, zerknijcie do naszego poradnika: Laptop dla ucznia – jaki powinien być?

Polecane laptopy w Komputronik.pl

Kiedy wybrać komputer dla dziecka?

Komputer stacjonarny może być wykorzystywany w domu na ustalonym stanowisku pracy. Głównym atutem jest wyższa wydajność, łatwa możliwość późniejszej modernizacji zestawu. Rozwiązanie to szczególnie powinny docenić dzieci, które wolny czas za kilka lat mogą spędzają podczas grania w gry komputerowe (w tej sytuacji wystarczy dołożyć wydajną kartę graficzną i gotowe). Warto również zwrócić uwagę na możliwość dopasowania peryferiów, m.in. klawiatury, a gdy się zużyją lub zepsują, łatwą wymianę na nowe.

Czy warto wybrać komputer dla dziecka?

W dzisiejszych realiach pokolenia cyfrowego odpowiedź wydaje się prosta: już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Komputer to nie tylko urządzenie służące do rozrywki i gier, ale też dobra inwestycja na przyszłość, która wspomoże naukę i rozwój zainteresowań dziecka. Historia zna przypadki, gdy komputer podarowany jako prezent w wieku 7 lat rozwinął w dziecku zainteresowanie i umiejętności do programowania. W wieku 13 lat był już świetnym programistą (np.: Aaron Swartz).

Warto jednak pamiętać, aby kontrolować sposób korzystania z komputera przez dziecko, inspirować i kierunkować zainteresowania, odpowiednio zabezpieczyć system. Dotyczy to nie tylko dostępu do szkodliwych treści, ale też zadbania o limity czasowe użytkowania urządzenia.

Komputer dla dziecka – jaki to koszt?

Najtańsze komputery dla dzieci kosztują około 1500 do 2000 złotych. Modele nadające się do grania są odpowiednio droższe, ich cena wynosi co najmniej 2500zł, a mocniejsze zestawy na których można grać z wyższym trybem jakości grafiki kosztują od 3000 złotych.
Do podanych cen trzeba doliczyć cenę wybranego monitora od 300 do 500zł – zależnie od modelu (chyba że jest to komputer typu All-in-One) i peryferia, również zależnie od typu i marki od 50 do 200zł.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Paweł Maziarz
Typowy sprzętowiec, który z wypiekami na twarzy śledzi przecieki o nadchodzących premierach, ale nie wierzy we wszystko, co można znaleźć w sieci. Lubi kawę, ciastka i dobre procesory.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 56,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 70,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 56,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 29,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 19,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 39,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 9,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 2,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 24,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 47,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 119,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 19,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 74,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 65,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł