Jaki komputer dla dziecka? Jak wybrać?

Komputery stały się nieodłącznym elementem naszego życia, służą do pracy lub rozrywki, ale mogą być też nieocenioną pomocą podczas nauki, odrabiania lekcji i poszerzania zainteresowań. Jeżeli Wasze dziecko jest już w szkole, na pewno warto zastanowić się nad zakupem takiego sprzętu. Jaki komputer stacjonarny dla dziecka sprawdzi się najlepiej? W naszym poradniku znajdziecie szczegóły na temat wyboru odpowiedniego PC-ta, zabezpieczenia systemu przed szkodliwymi treściami, a także listę polecanych zestawów z różnych przedziałów cenowych.

Spis treści


Najczęściej wybierane komputery


Ranking TOP 5 komputerów dla ucznia

W tym rankingu znajdziesz:Jak wybrać komputer stacjonarny dla dziecka?

Jaki komputer dla dziecka wybrać, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie? Przede wszystkim na odpowiednią wydajność. Komputer dla dziecka powinien nadawać się do wszechstronnych zastosowań, choć wcale nie musi być to jednak zestaw z najwyższej póki. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania, jak wybrać:

Pierwszy komputer dla dziecka

Najmniejsze wymagania dotyczą zestawów dla młodszych dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej. Pierwszy komputer dla dziecka będzie służyć nauce i odrabianiu lekcji, a w wolnych chwilach zapewne również do oglądania ulubionych bajek, czy grania w gry edukacyjne. Nie są to specjalnie wymagające zastosowania, więc sprawdzą się tutaj nawet tanie konfiguracje do domu – np.: procesor Intel Pentium lub AMD Athlon, 8GB pamięci RAM, zwykły dysk SSD i karta graficzna zintegrowana w procesorze.

Używanie komputera powinno odbywać się pod opieką osoby dorosłej, która będzie czuwać nad przeglądanymi treściami.

Komputer dla ucznia podstawówki

Jeśli zastanawiacie się, jaki komputer dla szkoły podstawowej kupić, to śpieszymy z kilkoma podpowiedziami. Z pewnością powinien być on nieco bardziej wydajny niż opisany wyżej pierwszy komputer dla dziecka.

W tym przypadku dobrze sprawdzi się procesor Intel Core i3 lub i5 dziesiątej lub nowszej generacji albo AMD Ryzen 3 czy ewentualnie AMD Ryzen 5. Pamięci operacyjnej, czyli RAM nie powinno być mniej niż 8 GB. Przyda się także dysk SSD o pojemności co najmniej 256 GB. Jeśli rodzice nie chcą by dziecko grało w bardziej zaawansowane gry, to zaoszczędzić można wybierając zintegrowaną, a nie dedykowaną kartę graficzną.

jaki komputer dla dziecka

Gamingowy komputer dla dziecka

Większe wymagania mogą pojawić się dopiero w przypadku starszych dzieci, z kolejnych klas podstawówki, które wolny czas spędzają na przeglądaniu Internetu, kontakcie ze znajomymi i graniu w gry komputerowe. A gry jak wiadomo są szczególnie wymagające. Rozrywka w najnowszych tytułach wymaga lepszych konfiguracji, więc warto zdecydować się na niedrogi zestaw do gier – np.: procesor Core i3 lub Ryzen 3, 8GB pamięci RAM i karta graficzna GeForce GTX.

Warto również zadbać o zabezpieczenie systemu przed szkodliwymi treściami dla dzieci.

Komputer dla ucznia szkoły średniej

Wymagania rosną jeszcze wyżej w przypadku nastolatków chodzących do szkoły średniej. W przypadku szkół technicznych pojawiają się też przedmioty zawodowe, na których uczniowie mogą korzystać z profesjonalnego, wymagającego oprogramowania. Nie obejdzie się zatem bez wydajniejszej konfiguracji sprzętowej. Komputer posłuży nie tylko nauce, ale również rozrywce i graniu w najnowsze gry komputerowe. Może to być zestaw składający się z dobrego procesora Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5, 8GB pamięci RAM i karty graficznej GeForce GTX.

Komputer dla dziecka – jakie parametry?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kluczowe jest to, by parametry dobrane były do potrzeb użytkownika. Inną specyfikację będzie mieć komputer do pierwszej klasy, inną komputer do liceum, a jeszcze inną komputer gamingowy dla siedmiolatka. O tym jakie parametry powinien mieć komputer dla poszczególnych grup docelowych pisaliśmy wyżej, ale warto dodać, że są pewne minimalne zalecane specyfikacje, które zapewnią płynne działanie komputera, a co za tym idzie – komfortową naukę.

W obecnych czasach nie warto kupować komputera, który ma mniej niż 8 GB pamięci operacyjnej, czyli tak zwanej pamięci RAM. Niemal koniecznością w nowoczesnym komputerze jest także szybki dysk typu SSD. Jeśli budżet jest ograniczony to można wybrać taki o pojemności 256 GB albo nawet 128 GB. To niezbyt wiele, ale w przypadku komputera stacjonarnego w łatwy sposób zamontować można tradycyjny dysk twardy typu HDD, który jest zdecydowanie tańszy przy tej samej pojemności. W takiej konfiguracji na szybszym dysku instaluje się system operacyjny oraz najważniejsze programy, a dane, czyli na przykład zdjęcia czy filmy, przechowuje się na dysku HDD.

Z najważniejszych elementów został jeszcze procesor. Absolutne minimum to Intel Pentium lub AMD Athlon, ale zdecydowanie lepiej sięgnąć do czipy Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3 albo ich bardziej wydajne odpowiedniki. Karta graficzna istotna będzie tylko w przypadku chęci grania w bardziej wymagające gry. W przypadku młodszych dzieci, które grają w nieskomplikowane gry edukacyjne, wystarczy zintegrowana karta graficzna będąca częścią lepszych procesorów.

Do czego potrzebny jest komputer Twojemu dziecku?

Czy warto kupić komputer do szkoły? Oczywiście, że tak. Nad tym nie ma co się zastanawiać. Jak już wspomnieliśmy, to jaki komputer do szkoły kupić zależy przede wszystkim od potrzeb użytkownika, które wynikają między innymi z zadań, które będą na tym komputerze realizowane.

Mając komputer, młodsze dzieci mogą w atrakcyjny sposób uczyć się liczenia, czytania, pisania (w tym ortografii) oraz języków obcych. Na rynku dostępnych jest wiele programów edukacyjnych, które ułatwią, usprawnią i uatrakcyjnią naukę. Są także gry, które uczą przez zabawę. Starsze dzieci wykorzystają komputer na znacznie więcej sposobów. Może zdarzyć się, że w niektórych szkołach jego posiadanie będzie wręcz wymagane, ponieważ czasami na lekcję trzeba przygotować prezentację multimedialną albo napisać wypracowanie, a w tym zdecydowanie pomoże dostęp do Internetu.

Należy jednak pamiętać, aby kontrolować sposób, w jaki dziecko korzysta z komputera oraz ograniczać spędzany przed monitorem czas.

Co dokupić do komputera dla dziecka?

Przy zakupie komputera należy również zadbać o odpowiednie dodatki. Podstawą są: monitor, mysz komputerowa oraz klawiatura.

Monitor do komputera dla dziecka

Szczególnie warto tutaj zwrócić uwagę na monitor. Powinien oferować funkcje, które pozwolą zadbać o zdrowie dziecka, nawet podczas długotrwałego użytkowania PC-ta:

  • Technologie chroniące wzrok użytkownika – redukcja niebieskiego światła i efektu migotania obrazu
  • Ergonomiczną podstawę – pozwalającą na regulację położenia ekranu

Jeśli monitor nie ma wbudowanych głośników, na pewno przydadzą się zewnętrzne, niewielkie głośniki na biurko np. zestaw 2.0, a dla starszego dziecka głośniki 2.1. Opcjonalnie, zamiast głośników mogą to być słuchawki. W przypadku nauki języków obcych niezbędny będzie również zewnętrzny mikrofon lub słuchawki z wbudowanym mikrofonem.

Mysz komputerowa oraz klawiatura

Ważne są też akcesoria i peryferia, czyli ergonomiczna, wygodna myszka (najlepiej bezprzewodowa) dopasowana do wielkości dłoni dziecka, oraz klawiatura z odpowiednio miękko działającymi klawiszami. W przypadku starszych dzieci, zainteresowanych grami komputerowymi, dobrym pomysłem może być wybranie akcesoriów zaprojektowanych z myślą o graczach. Pozwolą uatrakcyjnić spędzanie wolnego czasu właśnie na elektronicznej rozrywce. Nie są to jednak konieczne dodatki.

Kamerka internetowa

Niezbędnym elementem stanowiska ucznia jest również kamera internetowa. Urządzenie pozwoli na komfortowe uczestniczenie w lekcjach zdalnych, a w wolnych chwilach ułatwi kontakt ze znajomymi. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość wideo. Najbardziej odpowiedni będzie model rejestrujący obraz w rozdzielczości FullHD (1080p) i 30kl./s. Przy czym istotnym parametrem jest również przepustowość łącza internetowego.

Oprogramowanie antywirusowe

Warto również pamiętać o oprogramowaniu antywirusowym, które zabezpieczy komputer przez skutkami złośliwego oprogramowania czy atakami cyberprzestępców. Windows 10 co prawda posiada wbudowany program antywirusowy, ale specjaliści rekomendują dodatkowy solidny antywirus dla zapewnienia wyższego bezpieczeństwa.

Kontrola rodzicielska na komputer

Niezbędnym dodatkiem do komputera dla dziecka jest program z funkcją kontroli rodzicielskiej. Oprogramowanie to pozwala blokować dostęp do niebezpiecznych treści w Internecie, a także definiować listę niedozwolonych stron. Wybrane pakiety pozwalają też ustawić limity czasowe korzystania z komputera przez dziecko.

Kontrola rodzicielska Windows 10 – jak włączyć?

Moduł kontroli rodzicielskiej został już wbudowany w system Windows 10, a jego konfiguracja nie powinna sprawić problemów nawet mniej doświadczonym użytkownikom:

  • Tworzymy nowe konto użytkownika dla rodzica (obowiązkowo z hasłem dostępu)
  • Tworzymy nowe konto użytkownika dla dziecka (poprzez dodanie nowego członka rodziny)
  • Logujemy się do panelu zarządzania kontami rodzinny
  • W zakładce „Przeglądanie Internetu” można zablokować dostęp do nieodpowiednich treści
  • W zakładce „Aplikacje, gry i multimedia” można zablokować dostęp do konkretnych gier i aplikacji
  • W zakładce „Godziny korzystania z urządzeń” można ustawić limity czasowe korzystania z komputera
  • W zakładce „Zakupy i wydatki” można zablokować funkcje płatności w systemie, grach i aplikacjach

Kontrola rodzicielska Windows 10 to prosty i skuteczny sposób na zabezpieczenie dziecka przed szkodliwymi treściami, a także ustawienie limitów korzystania z komputera. Dodatkowym atutem jest fakt, że funkcja ta została wbudowana w system operacyjny, więc nie wymaga ponoszenia dodatkowych wydatków.

Komputer czy laptop dla dziecka – co wybrać?

Przy zakupie odpowiedniego komputera dla dziecka często pojawia się pytanie – lepszym wyborem będzie komputer czy laptop a może komputer AiO? Warto więc przeanalizować zalety i wady każdego z rozwiązań.

Kiedy wybrać laptop dla dziecka?

Laptop to urządzenie mobilne, więc można go zabrać ze sobą np. do szkoły lub kolegi. Warto jednak pamiętać, że laptopy zwykle oferują nieco słabszą wydajność (przy podobnej cenie) niż komputery stacjonarne, a modele nadające się do grania są już wyraźnie droższe od komputerów PC. Zależnie od zakupionego modelu laptopa, modernizacja może nie być możliwa w ogóle, tylko w serwisie komputerowym lub będzie możliwe rozszerzenie jedynie pamięci RAM.

Jeżeli jesteście zainteresowani szczegółami na temat wyboru laptopa dla uczenia, zerknijcie do naszego poradnika: Laptop dla ucznia – jaki powinien być?


Polecane laptopy w Komputronik.pl


Kiedy wybrać komputer dla dziecka?

Komputer stacjonarny może być wykorzystywany w domu na ustalonym stanowisku pracy. Głównym atutem jest wyższa wydajność, łatwa możliwość późniejszej modernizacji zestawu. Rozwiązanie to szczególnie powinny docenić dzieci, które wolny czas za kilka lat mogą spędzają podczas grania w gry komputerowe (w tej sytuacji wystarczy dołożyć wydajną kartę graficzną i gotowe). Warto również zwrócić uwagę na możliwość dopasowania peryferiów, m.in. klawiatury, a gdy się zużyją lub zepsują, łatwą wymianę na nowe.

Kiedy wybrać komputer AIO do szkoły?

Zadając pytanie: komputer czy laptop dla ucznia, większość z nas ma na myśli tradycyjny komputer stacjonarny. Nie należy zapominać o trzecim typie, czyli komputerze All-In-One.

Można powiedzieć, że jest to komputer zintegrowany z monitorem. Taki model sprawdzi się na przykład w mniejszym pokoju lub po prostu na mniejszym biurku, ponieważ cały zestaw ma formę monitora, a do korzystania z niego potrzebna jest jedynie myszka oraz klawiatura.

Czy warto wybrać komputer dla dziecka?

W dzisiejszych realiach pokolenia cyfrowego odpowiedź wydaje się prosta: już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Komputer to nie tylko urządzenie służące do rozrywki i gier, ale też dobra inwestycja na przyszłość, która wspomoże naukę i rozwój zainteresowań dziecka. Historia zna przypadki, gdy komputer podarowany jako prezent w wieku 7 lat rozwinął w dziecku zainteresowanie i umiejętności do programowania. W wieku 13 lat był już świetnym programistą (np.: Aaron Swartz).

Warto jednak pamiętać, aby kontrolować sposób korzystania z komputera przez dziecko, inspirować i kierunkować zainteresowania, odpowiednio zabezpieczyć system. Dotyczy to nie tylko dostępu do szkodliwych treści, ale też zadbania o limity czasowe użytkowania urządzenia.

Komputer dla dziecka – jaki to koszt?

Najtańsze komputery dla dzieci kosztują od 1500 do 2000 złotych. Modele nadające się do grania są odpowiednio droższe, ich cena wynosi co najmniej 2500 lub 3000 zł. Mocniejsze zestawy, na których można grać z wyższym trybem jakości grafiki, kosztują od 4000 złotych.

Do podanych cen trzeba doliczyć cenę wybranego monitora od 300 do 800zł – zależnie od modelu. Wyjątkiem jest komputer typu All-in-One, który monitor zawsze ma już w cenie. Peryferia, również zależnie od typu i marki to wydatek od 50 do 200zł.


Najpopularniejsze komputery All In One


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Paweł Maziarz
Typowy sprzętowiec, który z wypiekami na twarzy śledzi przecieki o nadchodzących premierach, ale nie wierzy we wszystko, co można znaleźć w sieci. Lubi kawę, ciastka i dobre procesory.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 (9 głosów)

Czytaj więcej