Jaki klimatyzator wybrać? Poradnik zakupowy

20.06.2022 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Gdy za oknami lato w pełni, a upał zaczyna być uciążliwy, wtedy wszyscy szukamy ochłody – najlepiej w klimatyzowanych pomieszczeniach. O ile nikogo nie dziwi klimatyzacja w biurach, czy sklepach, o tyle klimatyzacja w domach była do niedawna raczej rzadkim zjawiskiem. To się jednak zmienia.

Wiele osób doceniając komfort, jaki dają klimatyzatory do pokoju lub nawet całego domu, decyduje się na zakup takiego urządzenia. Więc jaki klimatyzator do domu, a jaki klimatyzator do mieszkania w bloku? Klimatyzator przenośny, czy raczej klimatyzator split? Dowiedzmy się więcej, zanim zdecydujemy się na zakup.

W tym poradniku znajdziesz:

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny?

Zanim zaczniemy analizować konkretne parametry, zastanówmy się nad rodzajem klimatyzatora, który kupimy. Podstawowy podział to urządzenia przenośne i stacjonarne. W ofercie klimatyzatorów spotkamy takie rodzaje jak:

 • klimatyzator przenośny (lub przenośny klimatyzator split; klimatyzer)
 • klimatyzatory stacjonarne (lub klimatyzator stacjonarny typu split)

Jak działają klimatyzatory przenośne?

Klimatyzatory przenośne są przede wszystkim mobilne. Możemy je przenosić pomiędzy pomieszczeniami. Poza tym nie wymagają kucia ścian ani przeróbki okien. Są też stosunkowo tanie. W klimatyzatorze przenośnym, podobnie jak w jego stacjonarnym odpowiedniku, znajdziemy dwa najważniejsze podzespoły – parownik i skraplacz. Oba znajdują się w jednej obudowie.

Klimatyzatory typu monoblok

Tańsze modele klimatyzatorów typu monoblok pobierają ciepłe powietrze z pomieszczenia i schładzają je. Lecz nagromadzone ciepło musi być odprowadzone na zewnątrz. Robi się to przez odpowiednią rurę, która musi być wystawiona za okno. I to jest właśnie największa wada przenośnych klimatyzatorów typu monoblok. Otwarte okno sprawia, że do pomieszczenia dostaje się ciepłe powietrze z zewnątrz, co zmniejsza efekt chłodzenia.

Przenośny klimatyzator split

Bardziej efektywną odmianą urządzeń przenośnych jest przenośny klimatyzator split. Składa się on z dwóch jednostek. Jednostkę wewnętrzną (zawierającą m.in. parownik) stawiamy wewnątrz pomieszczenia. Jednostkę zewnętrzną (zawierającą m.in. sprężarkę i skraplacz) wystawiamy na balkon lub taras. Obie te części łączą cienkie rurki freonowe umieszczone w rurze osłonowej. Są one niewielkie, więc okno może być tylko nieznacznie uchylone. Do wewnątrz nie wpada więc wiele ciepłego powietrza. Można powiedzieć, że jest to klimatyzator przenośny bez rury.

Niewątpliwą zaletą klimatyzatorów przenośnych split jest mniejszy hałas, który towarzyszy ich pracy. Sprężarka pracuje bowiem na zewnątrz. W klimatyzatorach typu monoblok, hałas jest zdecydowanie bardziej dokuczliwy. W przypadku obu tych urządzeń montaż jest dość prosty. Każdy, kto posługuje się instrukcją, powinien poradzić sobie z tym zadaniem. Kupując dobry klimatyzator przenośny typu monoblok, musimy się liczyć z wydatkiem powyżej tysiąca złotych.

jaki klimatyzator

A może klimatyzer (klimator)?

A jaki klimatyzator przenośny wybrać, jeśli nie chcemy otwierać okien? Wtedy powinniśmy zdecydować się na klimatyzer (określany również jako klimator).

W klimatyzerze nie ma czynników chłodzących. Jest po prostu zwykła woda, czasami z dodatkowymi kostkami lodu.

Wentylator pobiera powietrze z tyłu urządzenia. Przepływa ono przez specjalnie nawilżoną tkaninę lub kurtynę wodną. Po takim schłodzeniu wydmuchiwane jest z przodu urządzenia. Wadą klimatyzera jest mała efektywność. Nie spodziewajmy się, że idealnie schłodzi pomieszczenie w upalny dzień.

Jak działają klimatyzatory stacjonarne?

Skupmy się teraz na omówieniu rodzajów klimatyzatorów stacjonarnych. Są one zdecydowanie bardziej wydajne od przenośnych. Jak wybrać klimatyzator tego typu?

Klimatyzator stacjonarny typu split

Działa na identycznej zasadzie jak split przenośny. Jednak przewody łączące jednostkę zewnętrzną, z jednostką wewnętrzną są schowane w murach. W tym przypadku możemy mieć też więcej niż jedną jednostkę wewnętrzną. Wtedy mamy do czynienia z klimatyzatorem typu multisplit. Może on obsługiwać kilka pomieszczeń.

Jednostka zewnętrzna najczęściej instalowana jest na zewnętrznej ścianie budynku. Jednak czasem montuje się je również na dachach, lub stawia po prostu na ziemi. Klimatyzatory stacjonarne typu split są ciche i dyskretne. Zazwyczaj jedynym hałasem jest szum wdmuchiwanego powietrza.

Jeśli chodzi o umiejscowienie jednostki wewnętrznej, to najczęściej montuje się ją na ścianie pod sufitem. Jednak można ją też zamontować w suficie (wersje kasetonowe lub kanałowe). Możemy się też zdecydować na klimatyzator przypodłogowy.

Jak wybrać klimatyzator? Na co zwrócić uwagę?

Znając rodzaje interesujących nas urządzeń, zastanówmy się, jaki klimatyzator kupić. Jakie parametry powinien mieć klimatyzator pokojowy? A jaki klimatyzator wybrać do salonu?

 • Moc – przede wszystkim przeliczmy moc klimatyzatora. Można to zrobić w dość prosty sposób, zakładając, że na 1m2 potrzebna jest moc 0,1kW. Z prostego przeliczenia wynika więc, że na przykład dla pomieszczenia po powierzchni 20m2 potrzebna jest moc 2kW
 • Wydajność, czyli przepływ powietrza – tu zasada jest prosta, im więcej, tym lepiej. Wartość podaje się w m3/h. Im wartość jest wyższa, tym wydajniejsze jest chłodzenie. Najczęściej spotkamy się z urządzeniami o przepływach powietrza w granicach od 200m3/h, do 400m3/h
 • Natężenie hałasu – w przypadku klimatyzatorów przenośnych monoblok za dobry wynik możemy uznać około 63dB. W przypadku klimatyzatorów stacjonarnych typu split będzie to około 35dB. Pamiętajmy przy tym, że nie powinniśmy umieszczać jednostek wewnętrznych w narożnikach pokoi. Wtedy dźwięki odbijają się od trzech płaszczyzn, co dodatkowo je wzmacnia
 • Czynnik chłodzący – jeśli chodzi o rodzaj czynnika chłodzącego, to najpopularniejsze z nich oznaczane są symbolami R407C, R410A oraz R290. Warto polecić R410A. Jest to mieszanka dwóch gazów o zbliżonych objętościach. Ich temperatura parowania jest podobna. Dzięki temu, nawet jeśli po latach klimatyzator straci szczelność, będzie nadal pracował efektywnie
 • Klasa energetyczna – kupując klimatyzator, zwróćmy też uwagę na jego klasę energetyczną. Pamiętajmy, że urządzenie to pracuje bardzo długi czas. Im wyższą klasę energetyczną będzie posiadać, tym mniejsze rachunki otrzymamy. Oczywiście ideał to klasa A+++
 • Regulacja nawiewu – dla własnej wygody wybierzmy też klimatyzator ścienny z szeroką regulacją prędkości nawiewu. Pozwoli nam to dostosować tego efektywność oraz poziom hałasu do naszych preferencji.

Jaki klimatyzator do mieszkania, a jaki do domu?

Klimatyzator do mieszkania

Osoby mieszkające w blokach mają ograniczoną możliwość wyboru. Mogą oczywiście używać wszelkiego rodzaju klimatyzatorów przenośnych. Najlepszym wyborem wydaje się tu przenośny split. Ale też wiele spółdzielni mieszkaniowych daje lokatorom prawo do zainstalowania klimatyzatorów stacjonarnych. Oczywiście po spełnieniu szeregu wskazań, co do prac budowlanych wykonywanych przy ich montażu.

Klimatyzator do domu

Osoby mieszkające w domach są oczywiście w dużo lepszej sytuacji, jeśli chodzi o wybór klimatyzatora. Ponieważ mają pełną możliwość wprowadzania zmian w konstrukcji budynku, to po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń budowlanych, mogą zamontować sobie praktycznie każdy z dostępnych typów.

jaki klimatyzator

Najważniejsze funkcje dodatkowe klimatyzatora

Podejmując decyzję, jaki klimatyzator wybrać, warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje. Najczęściej spotykane to:

 • termostat – dzięki niemu klimatyzator może utrzymywać zaprogramowaną wcześniej, stałą temperaturę w pomieszczeniu
 • timer – pozwala ustawić czas włączenia lub wyłączenia urządzenia
 • pilot – pozwala na zdalne sterowanie pracą klimatyzatora
 • ruch oscylacyjny – nawiew powietrza kierowany jest naprzemiennie w różnych kierunkach
 • ogrzewanie – idealna funkcja na zimę. Nasz klimatyzator może też ogrzewać pomieszczenie.
 • oczyszczanie powietrza – funkcja filtrowania powietrza, pozwalająca oczyszczać je z kurzu, bakterii, czy roztoczy.
 • osuszanie – funkcja, która świetnie sprawdza się, gdy w pomieszczeniu jest zbyt wilgotne powietrze.

Klimatyzator czy wentylator?

A może wentylator zamiast klimatyzatora? Podstawowa różnica pomiędzy tymi urządzeniami jest taka, że wentylator jedynie porusza powietrze – nie chłodzi go. Oczywiście powiew, który generuje, także daje uczucie orzeźwienia. Jednak przy większych upałach ruch ciepłego powietrza nie zapewni nam komfortu. Klimatyzator efektywnie schładza powietrze i dlatego daje realny komfort przez długie godziny.

Więcej o wentylatorach dowiesz się z poradnika: Jak wybrać wentylator?

Czy warto kupić klimatyzator?

Miesiące letnie w Polsce z roku na rok robią się coraz cieplejsze. Dlatego też liczba osób, które decydują się na zakup klimatyzatorów do swoich domów, szybko rośnie. Warto do nich dołączyć. Tym bardziej że urządzenia wyposażone także w funkcje ogrzewania, mogą być też z powodzeniem wykorzystywane w zimie.

Polecane klimatyzatory

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej