Jaki klimatyzator wybrać? Poradnik zakupowy

07.06.2021 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Gdy za oknami lato w pełni, a upał zaczyna być uciążliwy, wtedy wszyscy szukamy ochłody – najlepiej w klimatyzowanych pomieszczeniach. O ile nikogo nie dziwi klimatyzacja w biurach, czy sklepach, o tyle klimatyzacja w domach była do niedawna raczej rzadkim zjawiskiem. To się jednak zmienia.

Wiele osób doceniając komfort, jaki dają klimatyzatory do pokoju lub nawet całego domu, decyduje się na zakup takiego urządzenia. Więc jaki klimatyzator do domu, a jaki klimatyzator do mieszkania w bloku? Klimatyzator przenośny, czy raczej klimatyzator split? Dowiedzmy się więcej, zanim zdecydujemy się na zakup.

W tym poradniku znajdziesz:

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny?

Zanim zaczniemy analizować konkretne parametry, zastanówmy się nad rodzajem klimatyzatora, który kupimy. Podstawowy podział to urządzenia przenośne i stacjonarne. W ofercie klimatyzatorów spotkamy takie rodzaje jak:

 • klimatyzator przenośny (lub przenośny klimatyzator split; klimatyzer)
 • klimatyzatory stacjonarne (lub klimatyzator stacjonarny typu split)

Jak działają klimatyzatory przenośne?

Klimatyzatory przenośne są przede wszystkim mobilne. Możemy je przenosić pomiędzy pomieszczeniami. Poza tym nie wymagają kucia ścian ani przeróbki okien. Są też stosunkowo tanie. W klimatyzatorze przenośnym, podobnie jak w jego stacjonarnym odpowiedniku, znajdziemy dwa najważniejsze podzespoły – parownik i skraplacz. Oba znajdują się w jednej obudowie.

Klimatyzatory typu monoblok

Tańsze modele klimatyzatorów typu monoblok pobierają ciepłe powietrze z pomieszczenia i schładzają je. Lecz nagromadzone ciepło musi być odprowadzone na zewnątrz. Robi się to przez odpowiednią rurę, która musi być wystawiona za okno. I to jest właśnie największa wada przenośnych klimatyzatorów typu monoblok. Otwarte okno sprawia, że do pomieszczenia dostaje się ciepłe powietrze z zewnątrz, co zmniejsza efekt chłodzenia.

Przenośny klimatyzator split

Bardziej efektywną odmianą urządzeń przenośnych jest przenośny klimatyzator split. Składa się on z dwóch jednostek. Jednostkę wewnętrzną (zawierającą m.in. parownik) stawiamy wewnątrz pomieszczenia. Jednostkę zewnętrzną (zawierającą m.in. sprężarkę i skraplacz) wystawiamy na balkon lub taras. Obie te części łączą cienkie rurki freonowe umieszczone w rurze osłonowej. Są one niewielkie, więc okno może być tylko nieznacznie uchylone. Do wewnątrz nie wpada więc wiele ciepłego powietrza. Można powiedzieć, że jest to klimatyzator przenośny bez rury.

Niewątpliwą zaletą klimatyzatorów przenośnych split jest mniejszy hałas, który towarzyszy ich pracy. Sprężarka pracuje bowiem na zewnątrz. W klimatyzatorach typu monoblok, hałas jest zdecydowanie bardziej dokuczliwy. W przypadku obu tych urządzeń montaż jest dość prosty. Każdy, kto posługuje się instrukcją, powinien poradzić sobie z tym zadaniem. Kupując dobry klimatyzator przenośny typu monoblok, musimy się liczyć z wydatkiem powyżej tysiąca złotych.

jaki klimatyzator

A może klimatyzer (klimator)?

A jaki klimatyzator przenośny wybrać, jeśli nie chcemy otwierać okien? Wtedy powinniśmy zdecydować się na klimatyzer (określany również jako klimator).

W klimatyzerze nie ma czynników chłodzących. Jest po prostu zwykła woda, czasami z dodatkowymi kostkami lodu.

Wentylator pobiera powietrze z tyłu urządzenia. Przepływa ono przez specjalnie nawilżoną tkaninę lub kurtynę wodną. Po takim schłodzeniu wydmuchiwane jest z przodu urządzenia. Wadą klimatyzera jest mała efektywność. Nie spodziewajmy się, że idealnie schłodzi pomieszczenie w upalny dzień.

Jak działają klimatyzatory stacjonarne?

Skupmy się teraz na omówieniu rodzajów klimatyzatorów stacjonarnych. Są one zdecydowanie bardziej wydajne od przenośnych. Jak wybrać klimatyzator tego typu?

Klimatyzator stacjonarny typu split

Działa na identycznej zasadzie jak split przenośny. Jednak przewody łączące jednostkę zewnętrzną, z jednostką wewnętrzną są schowane w murach. W tym przypadku możemy mieć też więcej niż jedną jednostkę wewnętrzną. Wtedy mamy do czynienia z klimatyzatorem typu multisplit. Może on obsługiwać kilka pomieszczeń.

Jednostka zewnętrzna najczęściej instalowana jest na zewnętrznej ścianie budynku. Jednak czasem montuje się je również na dachach, lub stawia po prostu na ziemi. Klimatyzatory stacjonarne typu split są ciche i dyskretne. Zazwyczaj jedynym hałasem jest szum wdmuchiwanego powietrza.

Jeśli chodzi o umiejscowienie jednostki wewnętrznej, to najczęściej montuje się ją na ścianie pod sufitem. Jednak można ją też zamontować w suficie (wersje kasetonowe lub kanałowe). Możemy się też zdecydować na klimatyzator przypodłogowy.

Jak wybrać klimatyzator? Na co zwrócić uwagę?

Znając rodzaje interesujących nas urządzeń, zastanówmy się, jaki klimatyzator kupić. Jakie parametry powinien mieć klimatyzator pokojowy? A jaki klimatyzator wybrać do salonu?

 • Moc – przede wszystkim przeliczmy moc klimatyzatora. Można to zrobić w dość prosty sposób, zakładając, że na 1m2 potrzebna jest moc 0,1kW. Z prostego przeliczenia wynika więc, że na przykład dla pomieszczenia po powierzchni 20m2 potrzebna jest moc 2kW
 • Wydajność, czyli przepływ powietrza – tu zasada jest prosta, im więcej, tym lepiej. Wartość podaje się w m3/h. Im wartość jest wyższa, tym wydajniejsze jest chłodzenie. Najczęściej spotkamy się z urządzeniami o przepływach powietrza w granicach od 200m3/h, do 400m3/h
 • Natężenie hałasu – w przypadku klimatyzatorów przenośnych monoblok za dobry wynik możemy uznać około 63dB. W przypadku klimatyzatorów stacjonarnych typu split będzie to około 35dB. Pamiętajmy przy tym, że nie powinniśmy umieszczać jednostek wewnętrznych w narożnikach pokoi. Wtedy dźwięki odbijają się od trzech płaszczyzn, co dodatkowo je wzmacnia
 • Czynnik chłodzący – jeśli chodzi o rodzaj czynnika chłodzącego, to najpopularniejsze z nich oznaczane są symbolami R407C, R410A oraz R290. Warto polecić R410A. Jest to mieszanka dwóch gazów o zbliżonych objętościach. Ich temperatura parowania jest podobna. Dzięki temu, nawet jeśli po latach klimatyzator straci szczelność, będzie nadal pracował efektywnie
 • Klasa energetyczna – kupując klimatyzator, zwróćmy też uwagę na jego klasę energetyczną. Pamiętajmy, że urządzenie to pracuje bardzo długi czas. Im wyższą klasę energetyczną będzie posiadać, tym mniejsze rachunki otrzymamy. Oczywiście ideał to klasa A+++
 • Regulacja nawiewu – dla własnej wygody wybierzmy też klimatyzator ścienny z szeroką regulacją prędkości nawiewu. Pozwoli nam to dostosować tego efektywność oraz poziom hałasu do naszych preferencji.

Jaki klimatyzator do mieszkania, a jaki do domu?

Klimatyzator do mieszkania

Osoby mieszkające w blokach mają ograniczoną możliwość wyboru. Mogą oczywiście używać wszelkiego rodzaju klimatyzatorów przenośnych. Najlepszym wyborem wydaje się tu przenośny split. Ale też wiele spółdzielni mieszkaniowych daje lokatorom prawo do zainstalowania klimatyzatorów stacjonarnych. Oczywiście po spełnieniu szeregu wskazań, co do prac budowlanych wykonywanych przy ich montażu.

Klimatyzator do domu

Osoby mieszkające w domach są oczywiście w dużo lepszej sytuacji, jeśli chodzi o wybór klimatyzatora. Ponieważ mają pełną możliwość wprowadzania zmian w konstrukcji budynku, to po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń budowlanych, mogą zamontować sobie praktycznie każdy z dostępnych typów.

jaki klimatyzator

Najważniejsze funkcje dodatkowe klimatyzatora

Podejmując decyzję, jaki klimatyzator wybrać, warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje. Najczęściej spotykane to:

 • termostat – dzięki niemu klimatyzator może utrzymywać zaprogramowaną wcześniej, stałą temperaturę w pomieszczeniu
 • timer – pozwala ustawić czas włączenia lub wyłączenia urządzenia
 • pilot – pozwala na zdalne sterowanie pracą klimatyzatora
 • ruch oscylacyjny – nawiew powietrza kierowany jest naprzemiennie w różnych kierunkach
 • ogrzewanie – idealna funkcja na zimę. Nasz klimatyzator może też ogrzewać pomieszczenie.
 • oczyszczanie powietrza – funkcja filtrowania powietrza, pozwalająca oczyszczać je z kurzu, bakterii, czy roztoczy.
 • osuszanie – funkcja, która świetnie sprawdza się, gdy w pomieszczeniu jest zbyt wilgotne powietrze.

Klimatyzator czy wentylator?

A może wentylator zamiast klimatyzatora? Podstawowa różnica pomiędzy tymi urządzeniami jest taka, że wentylator jedynie porusza powietrze – nie chłodzi go. Oczywiście powiew, który generuje, także daje uczucie orzeźwienia. Jednak przy większych upałach ruch ciepłego powietrza nie zapewni nam komfortu. Klimatyzator efektywnie schładza powietrze i dlatego daje realny komfort przez długie godziny.

Więcej o wentylatorach dowiesz się z poradnika: Jak wybrać wentylator?

Czy warto kupić klimatyzator?

Miesiące letnie w Polsce z roku na rok robią się coraz cieplejsze. Dlatego też liczba osób, które decydują się na zakup klimatyzatorów do swoich domów, szybko rośnie. Warto do nich dołączyć. Tym bardziej że urządzenia wyposażone także w funkcje ogrzewania, mogą być też z powodzeniem wykorzystywane w zimie.

Polecane klimatyzatory

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 53,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 58,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 62,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 239,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 59,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 49,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 59,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 9,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 4,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 9,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 82,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 59,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 9,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 21,90zł