Jaki klimatyzator przenośny wybrać?

Klimatyzatory domowe są coraz popularniejsze, zwłaszcza w okresie letnich wakacji. Wielu z nas nie wyobraża sobie odpoczynku w nagrzanym mieszkaniu, kiedy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza. Rozwiązaniem tego problemu jest klimatyzacja. Jednak co zrobić, jeśli to zbyt duży wydatek? Cichy klimatyzator przenośny będzie idealnym urządzeniem na lato, który przy okazji nie zrujnuje domowego budżetu.

Poniżej podpowiadamy, jaki klimatyzator przenośny wybrać.

Klimatyzator przenośny – co to jest i czym się różni od klasycznego?

Najlepsze klimatyzatory to te klasyczne, które mogą chłodzić duże powierzchnie. Niestety, większa wydajność idzie w parze z wyższą ceną oraz bardziej skomplikowanym montażem. Najczęściej trzeba skorzystać z usług profesjonalisty, który zamontuje i przygotuje urządzenie do pracy. Jeżeli nie chcemy przeprowadzać zawiłych instalacji, warto wziąć pod uwagę przenośny klimatyzator.

Klimatyzator przenośny ma mniejszą moc niż klasyczny, więc będzie odpowiedni do małych i średnich pokoi. Ogromnym plusem jest prosta instalacja urządzenia, bez korzystania z pomocy fachowców. Wystarczy zamontować prosty system wylotowy w oknie. Mobilność to też spory atut, ponieważ w razie potrzeby można przenieść klimatyzator do innego pomieszczenia. To szczególnie przydatne w domach oraz wynajmowanych mieszkaniach.

W miarę możliwości warto znaleźć najcichszy klimatyzator domowy, który będzie mógł działać również w nocy, nie budząc domowników. Opłaca się też wybrać klimatyzator z funkcją grzania, który, oprócz chłodzenia latem, zadba o ogrzewanie pomieszczenia w zimniejsze dni.

jaki klimatyzator przenośny

Jak działa klimatyzator przenośny?

Przenośny klimatyzator do mieszkania to praktyczny wybór. To niewielkie urządzenie dba u usuwanie z pomieszczenia ciepłego powietrza, które wypuszczane jest przez rurę wylotową na zewnątrz, najczęściej przez okno. Urządzenie też usuwa wilgoć z powietrza, co docenią osoby borykające się z problemem pleśni w mieszkaniu.

Działanie klimatyzatora przenośnego opiera się na cyrkulacji powietrza. Urządzenie pobiera ciepłe powietrze przy pomocy wentylatora. Wędruje ono przez filtr do skraplacza, gdzie jest schładzane a wilgoć odprowadzana. Zimne powietrze wytwarzane jest przez kompresor, który przepuszcza czynnik chłodniczy przez specjalny system zamknięty. Wentylator pomaga wyciągnąć ciepłe powietrze z pomieszczenia na zewnątrz.

Przed zakupem lepiej dobrze się zastanowić, jaki klimatyzator przenośny wybrać. Warto przemyśleć miejsce, w którym będzie stać, wymiary, a także czy odpowiada on wizualnie. Dodatkowe funkcje też mają znaczenie. Cichy klimatyzator zapewni większy komfort użytkowania.

Trzeba tutaj wspomnieć też o klimatorach (lub klimatyzerach), które często można znaleźć w ofercie z klimatyzatorami. Mimo podobnej nazwy i wyglądu, to trochę inny rodzaj urządzenia. Klimator jest cichszy i przeważnie tańszy od klimatyzatora przenośnego, ale również mniej skuteczny. Nie ma też rury wychodzącej za okno, dzięki czemu można postawić go w dowolnym miejscu. A jak działa? Do urządzenia wystarczy wlać zimną wodę lub włożyć wkłady chłodzące, a wydmuchiwane powietrze będzie przyjemnie chłodne. Jednak działa bardziej miejscowo niż klimatyzator przenośny, który na dłużej obniża temperaturę w mieszkaniu.

Oprócz chłodzenia, klimator nawilża i oczyszcza powietrze w pomieszczeniu. Wielu osobom takie urządzenie w zupełności wystarczy na czas upałów.

Jaki klimatyzator przenośny kupić?

Jak wybrać klimatyzator domowy? Zobaczmy, na co zwrócić uwagę przed zakupem:

  • Wydajność chłodzenia – o tym, jaki klimatyzator przenośny kupić, decyduje właśnie ten kluczowy czynnik. Im wyższa moc urządzenia, tym skuteczniejsze chłodzenie.
  • Wielkość i waga – należy pamiętać, że to nie są malutkie urządzenia. Klimatyzator domowy może okazać się za duży do malutkiego pokoju.
  • Głośność pracy – warto sprawdzić, czy wybrane urządzenie nie będzie wytwarzać zbyt wielkiego hałasu.
  • Dodatkowe funkcje – cichy klimatyzator przenośny może dodatkowo osuszać powietrze i je nagrzewać. Przydatne będzie też sterowanie przez Wi-Fi oraz automatyczne wyłączanie.
  • Koszty – to nie tylko cena urządzenia. Trzeba pamiętać o energii jaką zużywa, co może wpłynąć na wyższe rachunki za prąd.

Polecane klimatyzatory przenośne do domu i biuraMogą Cię zainteresować:

Autor
Marta Andronik
Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3/5 (3 głosy)

Czytaj więcej