Jaki kijek do selfie? Doradzamy jak wybrać selfie stick

26.04.2022 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Selfie z przyjaciółmi na tle cudownego, nadmorskiego krajobrazu? Niemożliwe bez kijka do selfie. Ten niepozorny gadżet robi furorę na wszystkich wyprawach i nic w tym dziwnego – to po prostu praktyczne akcesorium, które pozwala w jeszcze bardziej efektowny sposób uwiecznić swoje wspomnienia.

Jak kijek w ogóle działa i o czym należy pamiętać, decydując, jaki kijek do selfie kupić?

Kijek do selfie, monopod, selfie stick – przeglądając oferty sklepów, można spotkać się z różnymi nazwami tych akcesoriów GSM, a producenci często używają ich naprzemiennie.

Dlatego też nie należy się sugerować nazwą, lecz tym, co konkretny model potrafi, a różnice mogą być wyraźne – przede wszystkim w sposobie działania.

W tym artykule znajdziesz:

Najtańsze kijki do selfie

Podstawowe monopody takie jak Selfie Stick Mini, działają w bardzo prosty sposób, będąc w rzeczywistości jedynie „przedłużeniem ręki”. Aby zrobić zdjęcie przy jego pomocy, należy uruchomić aplikację aparatu w smartfonie, włączyć samowyzwalacz (robienie zdjęcia z opóźnieniem), wysunąć kijek przed siebie i pozować.

Prostota obsługi, odpowiednie usztywnienie telefonu oraz mobilność to jego największe zalety.

Selfie sticki do telefonu wykorzystujące technologię Bluetooth są już nieco droższe

Dzięki komunikacji akcesorium ze smartfonem za pomocą Bluetooth nie trzeba bawić się w ustawianie samowyzwalacza, lecz można zdalnie (to znaczy poprzez wciśnięcie przycisku na rączce) kontrolować spust migawki aparatu. Takie rozwiązanie może mieć tylko jeden minus dla osób, które lubią robić dużo zdjęć – akumulator może się wyczerpać prędzej, niż się tego spodziewamy.

jaki kijek do selfie

Co potrafi kijek do selfie za ponad 100 złotych?

Kijek do selfie może kosztować nawet grubo powyżej 100 złotych. Taki model ma jednak najczęściej sporo do zaoferowania. Oprócz wspomnianej już technologii Bluetooth mogą być wyposażone w lampę pozwalająca lepiej doświetlić zdjęcie, a nawet praktyczne lusterko, stanowiące swego rodzaju podgląd zdjęcia, które chcemy wykonać. Zainwestować mogą w nie szczególnie osoby, którym zależy na najwyższej jakości zdjęć.

Może to być również kijek do selfie z pilotem, za pomocą którego można całkowicie zdalnie zrobić zdjęcie. Przydatne jest to szczególnie w selfie stickach połączonych z tripodem.

W produkt z górnej półki warto też zainwestować, jeśli posiadamy drogi telefon. Korzystając z flagowca lepiej kupić kijek do selfie do iPhone niż najtańszy model, którego jakość wykonania może pozostawiać do życzenia.

Kijek do selfie z górnej półki, czyli ręczne kamery sportowe

Kamera sportowa kijkiem do selfie? Dokładnie. Takim przykładem są kamery sportowe DJI – urządzenia, które gwarantują nie tylko wyjątkową jakość zdjęcia, ale również idealne selfie. Zastosowana w kamerach technologia pozwala uzyskać perfekcyjny obraz w ujęciach panoramicznych.

Czym dokładnie charakteryzują się kamery sportowe z cechami kijka do selfie? Chociażby 3-osiową stabilizacją obrazu, która niezależnie od okoliczności zapewni płynny i wyrazisty obraz, zdalnym sterowaniem dla wszystkich trybów fotografowania i nagrywania, rejestracją wideo w 4K oraz solidną obudową z wielokierunkowym mikrofonem.

jaki kijek do selfie

Jak wybrać kijek do selfie w 5 krokach?

  1. Zdecyduj, czy wolisz kijek-statyw czy akcesorium z Bluetoothem, a może kamera sportowa i kijek w jednym?
  2. Sprawdź szerokość uchwytu lub listę kompatybilnych smartfonów
  3. Zwróć uwagę na jakość wykonania i wykorzystane materiały
  4. Zdecyduj, na jakich dodatkach ci zależy – lampa, lusterko, a może power bank?
  5. Po wszystkim kieruj się wyłącznie gustem

Co jeszcze warto wiedzieć o kijkach do selfie?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie: „czy potrzebuję kijka do selfie?”. Jeśli dużo fotografujesz i lubisz robić autoportrety ze znajomymi lub z ciekawymi tłami, to na pewno nie będziesz żałować.

Trzeba jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. Choć pierwsze kijki pojawiały się już kilka dekad temu, to dopiero ostatnio, przede wszystkim za sprawą popularyzacji smartfonów i mediów społecznościowych, stały się tak dużym trendem.

Nieprzemyślane korzystanie może prowadzić do licznych zagrożeń (a i historia zna przypadki śmierci przy robieniu selfie).

Dlatego też należy zwracać uwagę na to, gdzie używa się kijka. Nie brakuje nawet miejsc, w których znajdują się zakazy (w formie znaku lub tabliczki) – to między innymi stadiony, muzea czy mosty.

Najczęściej kupowane selfie stick

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 - (7 głosów)

Czytaj więcej