Selfie z przyjaciółmi na tle cudownego, nadmorskiego krajobrazu? Niemożliwe bez kijka do selfie. Ten niepozorny gadżet robi furorę na wszystkich wyprawach i nic w tym dziwnego – to po prostu praktyczne akcesorium, które pozwala w jeszcze bardziej efektowny sposób uwiecznić swoje wspomnienia. Jak kijek w ogóle działa i o czym należy pamiętać, decydując, jaki kijek do selfie kupić?
Kijek do selfie, monopod, selfie stick – przeglądając oferty sklepów, można spotkać się z różnymi nazwami tych akcesoriów GSM, a producenci często używają ich naprzemiennie. Przy rozmyślaniu jaki selfie stick wybrać nie należy się sugerować nazwą, lecz tym, co konkretny model potrafi, a różnice mogą być wyraźne – przede wszystkim w sposobie działania. Poniższy tekst zawiera zarówno nasz selfie stick ranking, jak i porady, czym się kierować przy wybieraniu kijka do selfie.
Ranking selfie stick – najlepsze kijki do selfie w 2025 roku
Tani kijek do selfie: Hama selfie FUN 70 bluetooth
Dobry kijek do selfie: Fresh n Rebel Wireless Selfie Stick #2
Ten uniwersalny selfie stick składa się do zaledwie 19 centymetrów i rozkłada do 80 cm, więc z łatwością go przetransportujemy, ale i uchwycimy nawet najszersze panoramy. Sprzęt posiada rączkę wykonaną z warstwy gumowej pianki, zapewniając bardzo stabilny uchwyt, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Gadżet jest również bardzo łatwy w obsłudze. Paruje się on przez Bluetooth ze smartfonem na system Android lub iOS i oferuje funkcję zdalnego spustu, dzięki czemu nie trzeba dotykać telefonu ani używać żadnych aplikacji.
Selfie stick do zdjęć: Digipower Active Minipod
Stawiasz na małe gabaryty i przenośność? Mierzący zaledwie 19 centymetrów i ważący zaledwie 200 gramów Digipower Active Minipod to produkt w sam raz dla Ciebie. Ten minipod posiada uchwyt na smartfon, jak i na kamerę sportową oraz zintegrowany pilot do migawki na Bluetooth z zasięgiem aż do 9 metrów. Głowica kulowa o zakresie 360 stopni pozwoli uzyskać dowolny kąt przy zdjęciu. Uchwyt pozwala na zamontowanie smartfona i kamery sportowej jednocześnie, a także jest oprócz tego zgodny z każdą lustrzanką i aparatem bezlusterkowym, co dodaje mu uniwersalności.
Spis treści:
- Najtańsze kijki do selfie
- Selfie sticki z Bluetooth
- Co potrafi kijek do selfie za ponad 100 złotych?
- Kijki z górnej półki, czyli ręczne kamery sportowe
- Jak wybrać kijek do selfie w 5 krokach?
- Co jeszcze warto wiedzieć o kijkach do selfie?
- Polecane kijki do selfie
Co potrafi kijek do selfie
Podstawowe monopody takie jak Selfie Stick Mini, działają w bardzo prosty sposób, będąc w rzeczywistości jedynie „przedłużeniem ręki”. Aby zrobić zdjęcie przy jego pomocy, należy uruchomić aplikację aparatu w smartfonie, włączyć samowyzwalacz (robienie zdjęcia z opóźnieniem), wysunąć kijek przed siebie i pozować. Prostota obsługi, odpowiednie usztywnienie telefonu oraz mobilność to jego największe zalety.
Jeśli masz większe oczekiwania, możesz zwrócić uwagę na selfie sticki do telefonu wykorzystujące technologię Bluetooth, które są już nieco droższe.
Dzięki komunikacji akcesorium ze smartfonem za pomocą Bluetooth nie trzeba bawić się w ustawianie samowyzwalacza, lecz można zdalnie (to znaczy poprzez wciśnięcie przycisku na rączce) kontrolować spust migawki aparatu. Takie rozwiązanie może mieć tylko jeden minus dla osób, które lubią robić dużo zdjęć – akumulator może się wyczerpać prędzej, niż się tego spodziewamy.
Kijek do selfie może kosztować nawet grubo powyżej 100 złotych. Taki model ma jednak najczęściej sporo do zaoferowania. Oprócz wspomnianej już technologii Bluetooth mogą być wyposażone w lampę pozwalająca lepiej doświetlić zdjęcie, a nawet praktyczne lusterko, stanowiące swego rodzaju podgląd zdjęcia, które chcemy wykonać. Zainwestować mogą w nie szczególnie osoby, którym zależy na najwyższej jakości zdjęć.
Może to być również kijek do selfie z pilotem, za pomocą którego można całkowicie zdalnie zrobić zdjęcie. Przydatne jest to szczególnie w selfie stickach połączonych z tripodem.
W produkt z górnej półki warto też zainwestować, jeśli posiadamy drogi telefon. Korzystając z flagowca lepiej kupić kijek do selfie do iPhone niż najtańszy model, którego jakość wykonania może pozostawiać do życzenia.
Jeśli dysponujesz znacznie większym budżetem, może zainteresować Cię gimbal, czyli kamera sportowa kijkiem do selfie. Przykładem dobrego gimbala są kamery sportowe DJI – urządzenia, które gwarantują nie tylko wyjątkową jakość zdjęcia, ale również idealne selfie. Zastosowana w kamerach technologia pozwala uzyskać perfekcyjny obraz w ujęciach panoramicznych.
Czym dokładnie charakteryzują się gimbale, czyli kamery sportowe z cechami kijka do selfie? Chociażby 3-osiową stabilizacją obrazu, która niezależnie od okoliczności zapewni płynny i wyrazisty obraz, zdalnym sterowaniem dla wszystkich trybów fotografowania i nagrywania, rejestracją wideo w 4K oraz solidną obudową z wielokierunkowym mikrofonem.
Jak wybrać kijek do selfie
1. Zwróć uwagę na szerokość uchwytu, jego jakość oraz długość i możliwość składania.
To najważniejsze aspekty selfie sticka – jego uchwyt musi pasować do Twojego telefonu, a poza tym, jeśli chcesz uchwycić piękne panoramiczne ujęcia, ramię musi być odpowiednio długie. Warto jednak pamiętać o tym, aby oferowało elastyczność składania – tak, żeby selfie stick przydał się przy każdej okazji i typie zdjęcia. Odnośnie jakości, warto pamiętać, że plastikowe rączki mogą być śliskie – lepiej sięgać po modele z rączką gumową bądź wykonaną z gąbki, dla lepszego uchwytu.
2. Zdecyduj, na jakich dodatkach Ci zależy.
Mogą to być: łączność Bluetooth, która pozwoli Ci robić zdjęcia bez dotykania telefonu (np. dołączonym pilotem), albo lusterko, umożliwiające wykonywanie selfie za pomocą tylnej kamerki, która ma znacznie lepszą optykę i przez to uzyskamy o wiele piękniejsze zdjęcia. Jeśli natomiast potrzebujesz po prostu większego zasięgu i kąta robienia zdjęć, wybierzesz standardowy kijek selfie i zignorujesz dodatki.
Najważniejsze cechy kijków do selfie
- Rodzaj i długość uchwytu
- Kompatybilność z Bluetooth
- Lusterko
- Wodoodporność
Najczęściej kupowane selfie stick
Mogą Cię zainteresować: