Jaki kijek do selfie? Doradzamy jak wybrać selfie stick

Selfie z przyjaciółmi na tle cudownego, nadmorskiego krajobrazu? Niemożliwe bez kijka do selfie. Ten niepozorny gadżet robi furorę na wszystkich wyprawach i nic w tym dziwnego – to po prostu praktyczne akcesorium, które pozwala w jeszcze bardziej efektowny sposób uwiecznić swoje wspomnienia. Jak kijek w ogóle działa i o czym należy pamiętać, decydując, jaki kijek do selfie kupić?

Kijek do selfie, monopod, selfie stick – przeglądając oferty sklepów, można spotkać się z różnymi nazwami tych akcesoriów GSM, a producenci często używają ich naprzemiennie. Dlatego też nie należy się sugerować nazwą, lecz tym, co konkretny model potrafi, a różnice mogą być wyraźne – przede wszystkim w sposobie działania.

W tym artykule znajdziesz:

 • Najtańsze kijki do selfie można kupić już za mniej niż 20 złotych
 • Selfie sticki wykorzystujące technologię Bluetooth są już nieco droższe
 • Co potrafi kijek do selfie za ponad 100 złotych?
 • Kijki z górnej półki, czyli ręczne kamery sportowe
 • Jak wybrać kijek do selfie w 5 krokach?
 • Co jeszcze warto wiedzieć o kijkach do selfie?

Najczęściej kupowane selfie stick

Najtańsze kijki do selfie można kupić już za mniej niż 20 złotych

Podstawowe monopody takie jak Selfie Stick Mini, działają w bardzo prosty sposób, będąc w rzeczywistości jedynie „przedłużeniem ręki”. Aby zrobić zdjęcie przy jego pomocy, należy uruchomić aplikację aparatu w smartfonie, włączyć samowyzwalacz (robienie zdjęcia z opóźnieniem), wysunąć kijek przed siebie i pozować. Prostota obsługi, odpowiednie usztywnienie telefonu oraz mobilność to jego największe zalety.

Selfie sticki wykorzystujące technologię Bluetooth są już nieco droższe

Przykładowo zakup kijka Huawei Selfie Stick AF11 to wydatek rzędu 40 złotych. Czasem warto jednak dopłacić – w zamian otrzymujemy bowiem zdecydowanie bardziej wygodną obsługę. Przykładem takiego modelu jest Fresh ‚n Rebel Wireless Selfie Stick za 79 zł.

jaki kijek do selfie
Dzięki komunikacji akcesorium ze smartfonem za pomocą Bluetooth nie trzeba bawić się w ustawianie samowyzwalacza, lecz można zdalnie (to znaczy poprzez wciśnięcie przycisku na rączce) kontrolować spust migawki aparatu. Takie rozwiązanie może mieć tylko jeden minus dla osób, które lubią robić dużo zdjęć – akumulator może się wyczerpać prędzej, niż się tego spodziewamy.

Co potrafi kijek do selfie za ponad 100 złotych?

Kijek do selfie może kosztować nawet grubo powyżej 100 złotych. Taki model ma jednak najczęściej sporo do zaoferowania. Oprócz wspomnianej już technologii Bluetooth mogą być wyposażone w lampę pozwalająca lepiej doświetlić zdjęcie, a nawet praktyczne lusterko, stanowiące swego rodzaju podgląd zdjęcia, które chcemy wykonać.

Kijek do selfie z górnej półki, czyli ręczne kamery sportowe

Kamera sportowa kijkiem do selfie? Dokładnie. Takim przykładem są kamery sportowe DJI – urządzenia, które gwarantują nie tylko wyjątkową jakość zdjęcia, ale również idealne selfie. Zastosowana w kamerach technologia pozwala uzyskać perfekcyjny obraz w ujęciach panoramicznych.

Czym dokładnie charakteryzują się kamery sportowe z cechami kijka do selfie? Chociażby 3-osiową stabilizacją obrazu, która niezależnie od okoliczności zapewni płynny i wyrazisty obraz, zdalnym sterowaniem dla wszystkich trybów fotografowania i nagrywania, rejestracją wideo w 4K oraz solidną obudową z wielokierunkowym mikrofonem.

jaki kijek do selfie

Jak wybrać kijek do selfie w 5 krokach?

 1.  Zdecyduj, czy wolisz kijek-statyw czy akcesorium z Bluetoothem, a może kamera sportowa i kijek w jednym?
 2.  Sprawdź szerokość uchwytu lub listę kompatybilnych smartfonów
 3.  Zwróć uwagę na jakość wykonania i wykorzystane materiały
 4.  Zdecyduj, na jakich dodatkach ci zależy – lampa, lusterko, a może power bank?
 5.  Po wszystkim kieruj się wyłącznie gustem

Co jeszcze warto wiedzieć o kijkach do selfie?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie: „czy potrzebuję kijka do selfie?”. Jeśli dużo fotografujesz i lubisz robić autoportrety ze znajomymi lub z ciekawymi tłami, to na pewno nie będziesz żałować.

Trzeba jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach. Choć pierwsze kijki pojawiały się już kilka dekad temu, to dopiero ostatnio, przede wszystkim za sprawą popularyzacji smartfonów i mediów społecznościowych, stały się tak dużym trendem.

Nieprzemyślane korzystanie może prowadzić do licznych zagrożeń (a i historia zna przypadki śmierci przy robieniu selfie). Dlatego też należy zwracać uwagę na to, gdzie używa się kijka. Nie brakuje nawet miejsc, w których znajdują się zakazy (w formie znaku lub tabliczki) – to między innymi stadiony, muzea czy mosty.

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.