Jaki kabel sieciowy wybrać? Rodzaje kabli do Internetu

29.03.2022 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Szybki dostęp do sieci jest dziś podstawą normalnego funkcjonowania wielu użytkowników internetu, szczególnie sieciowych graczy, osoby posiadające własne serwery NAS, czy entuzjastów seriali VOD w najwyższej rozdzielczości. Dlatego właśnie ważne jest to, by połączenie działało jak należy i pozwalało komfortowo korzystać z Internetu, jak i sieci lokalnej.

Duże znaczenie w tej kwestii mają kable sieciowe LAN RJ45. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki kabel sieciowy do routera będzie dla ciebie najlepszy, to spieszymy z poradami, które pomogą w podjęciu decyzji.

Spis treści

Co to jest kabel sieciowy?

Kabel sieciowy RJ45 to kabel wykorzystywany po to, by podłączyć komputer, router, serwer NAS, telewizor, konsolę lub inne urządzenie do Internetu, oraz sieci lokalnej. Jest to kabel typu skrętka, przeznaczony do przesyłania informacji pomiędzy dwoma urządzeniami.

Należy podkreślić, że kabel sieciowy do Internetu to nie to samo, co kabel telefoniczny. Te dwa różnią się zarówno budową wewnętrzną, jak i końcówkami (RJ45 w przypadku pierwszego i RJ11 w przypadku drugiego). Kabel telefoniczny nie jest ponadto przystosowany do obsługi tak szybkiej transmisji danych, jak sieciowy.

Oczywiście nie jest też tak, że każdy kabel Ethernet oferuje takie same możliwości. Od jego specyfikacji zależy to, jakiego rodzaju sieć jesteśmy w stanie stworzyć, jak odporna na warunki zewnętrzne ona będzie i jaką prędkość Internetu możemy osiągnąć (choć to zależy też naturalnie od oferty naszego operatora). To, na co należy zwracać uwagę, omawiamy w kolejnych rozdziałach.

Kable sieciowe w Komputronik.pl

Rodzaje końcówek kabli sieciowych

Zacznijmy od tego, że każdy kabel RJ45 ma dwie końcówki, a te mogą występować w jednym z dwóch rodzajów:

 • Typ A to taka końcówka, w której piny są ułożone w kolejności: biało-zielony, zielony, biało-pomarańczowy, niebieski, biało-niebieski, pomarańczowy, biało-brązowy, brązowy.

Zdjęcie: Kabel sieciowy LAN RJ45 Typ A

 • Typ B to taka końcówka, w której piny są ułożone w kolejności: biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy.

Kabel, którego obie końcówki są tego samego typu, to tzw. kabel prosty. To uniwersalne rozwiązanie, umożliwiające połączenie komputera z routerem i nie ma większego znaczenia to, czy jest to typ A, czy typ B. W przypadku, gdy chce się połączyć dwa komputery, potrzebny jest natomiast tzw. kabel krosowany, a więc taki, który z jednej strony ma końcówkę typu A, a z drugiej – typu B.

Zatem jaki kabel do routera wybrać? Taki, który ma dwie takie same końcówki.

Rodzaje kabli Ethernet

Kable Ethernet można podzielić także ze względu na ekranowanie. Od niego zależy to, jak wysoka jest odporność przewodu na zakłócenia, wynikające czy to z obecności innych kabli w pobliżu, czy też występowania silnego pola magnetycznego.

Kabel sieciowy LAN występuje w trzech podstawowych rodzajach:

 • kable UTP (Unshielded Twisted Pair) – skrętka nieekranowana: najtańsza i najpopularniejsza, do użytku przede wszystkim wewnątrz pomieszczeń,
 • kable FTP (Foiled Twisted Pair) – skrętka całościowo ekranowana folią: rozwiązanie często stosowane w sieciach, zapewniające większe bezpieczeństwo,
 • STP – S/FTP (Shielded Twisted Pair) – skrętka całościowo ekranowana folią, a do tego ekranowane są jeszcze poszczególne pary przewodów: wykorzystywana głównie w przemyśle, chroniąca przed szkodliwym wpływem elektromagnetycznym.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli mielibyśmy ułożyć ranking kabli sieciowych według ich wytrzymałości, to (licząc od najlepszego), wyglądałby on następująco: S/FTP, FTP i na końcu UTP. W rzeczywistości jednak ten ostatni typ jest w zupełności wystarczający w warunkach domowych.

Kategorie kabli sieciowych

Rodzaj to jedno, ale kable sieciowe różnią się od siebie także kategoriami (według normy europejskiej EN 50173). Co zależy od tego, jakiej kategorii jest kabel Ethernet? Przepustowość i możliwa do osiągnięcia długość połączenia – to przede wszystkim. Aktualnie wybór ogranicza się najczęściej do trzech wariantów. Kabel Ethernet – kategorie, które polecane są do następujących sieci:

Kategoria 5e – 10/100 Mb/s

 • grubość 0,51mm, częstotliwość do 100MHz, prędkość do 1Gb/s (1000Base-T na odległość do 100m)

Kategoria 6 – 100/1000 Mb/s

 • grubość 0,585mm, częstotliwość do 250MHz, prędkość do 10Gb/s (10GBase-T na odległość do 55m)

Kategoria 6a – 10Gb/s

 • grubość 0,585 mm, częstotliwość do 500MHz, prędkość do 10Gb/s (10GBase-T na odległość do 100m)

Kategoria 7 – 10Gb/s

 • częstotliwość do 600MHz, prędkość do 10Gb/s

Kategoria 8 – 40Gb/s

 • częstotliwość do 1 GHz, prędkość do 40Gb/s

Zatem jaki kabel Ethernet do światłowodu wybrać? Najlepiej zdecydować się na kategorię 6 (lub bardziej przyszłościowo 6A), która bez problemu i niezależnie od odległości pozwoli wykorzystać łączność 1Gb/s (a takie właśnie porty najczęściej znajdują się w urządzeniach, jakie mamy w swoich domach). Wyższe kategorie przeznaczone są głównie dla zastosowań profesjonalnych np. serwerowni.

Najważniejsze cechy kabli RJ45

Jakie są najważniejsze cechy, które należy brać pod uwagę, gdy chce się kupić najlepszy dla siebie kabel do Internetu? Oto one:

 • Długość – jeśli router znajduje się przy samym komputerze, wystarczy 50cm przewód, ale w razie potrzeby dostępne są również kable kilku-, kilkudziesięcio- i kilkusetmetrowe.
 • Ekranowanie – w zastosowaniach domowych sprawdzi się skrętka nieekranowana UTP, a w przypadku większych wymagań lepiej postawić na ekranowaną skrętkę FTP lub STP.
 • Kategoria – podstawowa kategoria to 5e, a w przypadku chęci uzyskania połączenia szybszego lub o większej długości minimum to 6, a optimum: 6A,
 • Typ-końcówka – kabel przeznaczony do połączenia komputera lub innego urządzenia z routerem, powinien z obu stron być zakończony wtykiem RJ45.

Zdjęcie: Kabel sieciowy LAN RJ45 S/FTP

Jak wybrać kabel do Internetu?

Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy kabel sieciowy czy WiFi, zależy nam na jak największej prędkości. W przypadku połączenia przewodowego istotna jest kategoria kabla. Należy brać ją pod uwagę, podobnie jak ekranowanie i długość, o czym wspominaliśmy wcześniej. Mamy nadzieję, że dzięki tym poradom, wybór odpowiedniego produktu nie będzie stanowił większego problemu.

Na koniec poruszmy jeszcze temat tego, czy przejście na światłowód musi wiązać się z wymianą kabli sieciowych. Tych, które dochodzą do mieszkania z zewnątrz (od operatora) – niejednokrotnie tak, ale tych, łączących router z komputerem i innymi urządzeniami w domu – nie. Choć owszem, aby uzyskać pełną prędkość, konieczna może okazać się modernizacja domowej sieci, szczególnie jeśli wykorzystywane są kable kategorii 5e (lub gorszej).

Może Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!