Jaki irygator do zębów? Ranking najlepszych irygatorów

Jaki irygator wybrać?

Choroby zębów i dziąseł to nie tylko problem estetyczny. Ich stan przekłada się też w pewnym stopniu na zdrowie całego naszego organizmu. Dlatego już od najmłodszych lat zachęcani jesteśmy do jak najlepszego dbania o zęby. Używanie szczoteczek elektrycznych staje się powoli standardem.

Dużą popularnością wśród sprzętów do higieny jamy ustnej cieszą się aktualnie irygatory do zębów. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujesz, jaki irygator do zębów wybrać dla siebie.

W tym poradniku znajdziesz:

Czy warto kupić irygator do zębów?

Jest to sprzęt od dawna wykorzystywany w gabinetach stomatologicznych, co tylko potwierdza skuteczność tej metody usuwania kamienia i osadów. Użycie irygatora trwa zaledwie kilka minut, a urządzenie nie zajmie nam wiele miejsca w łazience. Cena tego typu sprzętu też nie jest szczególnie wysoka, jeśli odniesiemy to do korzyści i niemalże codziennego stosowania. Jeśli często lub regularnie używasz nici dentystycznych do dbania o higienę i komfort, z pewnością warto spróbować irygatora.

Polecane irygatory do zębów

Co to jest irygator do zębów?

Irygatory do zębów to urządzenia, które wynalezione zostały już wiele lat temu. Jednak ich duże rozmiary powodowały, że do niedawna stanowiły one głównie wyposażenie gabinetów stomatologicznych. W ostatnich latach ich miniaturyzacja spowodowała, że pojawiły się w masowej sprzedaży i każdy z nas może korzystać z ich skuteczności.

Irygator służy przede wszystkim do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Używany jest też do masażu dziąseł. Urządzenie jest niewielkie, lekkie i bez problemu mieści się w dłoni.

Najważniejszym elementem jest specjalna, zminiaturyzowana pompka generująca wąski strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Strumień ten generowany jest w pulsacyjnie, skutecznie i szybko rozbija płytkę nazębną, której tworzenie jest jedną z przyczyn próchnicy.

Dodatkowo strumień wody bardzo dokładnie usuwa resztki pokarmu i osady z trudno dostępnych miejsc. Ponadto irygator wypłukuje ukryte w kieszonkach przyzębnych bakterie, powodujące choroby dziąseł.

Co bardzo ważne, dobry irygator do zębów jest niezwykle delikatny zarówno dla dziąseł, jak i dla szkliwa. Jest to jego przewaga nad nicią dentystyczną, której właściwe używanie wymaga wprawy.

Irygator można używać po umyciu zębów szczoteczką. Uzupełnia on jej działanie. Nie jest to drogie urządzenie. Wiele osób traktuje jego zakup jak inwestycję w zdrowie zębów, gdyż ceny zabiegów w gabinetach stomatologicznych potrafią być bardzo wysokie.

jaki irygator do zębów

Irygator do zębów – jak używać?

Używanie irygatora jest tak proste, że poradzą sobie z nim nawet kilkuletnie dzieci. Po włączeniu urządzenia, należy:

 1. Przysunąć irygator do zębów.
 2. Uruchomić strumień wody i skierować w kierunku przestrzeni pomiędzy zębami.
 3. W takiej pozycji należy trzymać go przez kilka sekund, a następnie przesunąć do przestrzeni pomiędzy kolejnymi zębami.

Warto wiedzieć, że irygator może działać zarówno w oparciu o zwykłą wodę, jak i różnego rodzaju płyny i płukanki. Zaleta używania wody to przede wszystkim brak dodatkowych kosztów. Z kolei płyny zawierają w sobie różnego rodzaju dodatkowe substancje, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej – m.in. działanie bakteriobójcze.

Kiedy szczególnie warto kupić irygator do zębów?

Irygatory do zębów są szczególnie polecane dla osób używających stałe aparaty ortodontyczne. Obecność aparatu powoduje, że odpowiednia higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna. Resztki jedzenia gromadzą się w zakamarkach aparatu, skąd trudno je wydobyć za pomocą szczoteczki. Zęby mogą być też wyjątkowo wrażliwe w początkowym okresie noszenia aparatu, a irygator zapewnia dużą delikatność czyszczenia.

Podobna sytuacja występuje w przypadku posiadania implantów i mostów protetycznych. One również potrzebują skutecznego i jednocześnie delikatnego oczyszczania. Irygatory są też polecane osobom mającym bardzo ciasne przestrzenie międzyzębowe. Tam, gdzie trudno dojść ze szczoteczką, bez problemu dotrze wąski strumień wody pod wysokim ciśnieniem.

Kolejną grupą, której szczególnie można polecić irygatory, są osoby z wrażliwymi lub krwawiącymi dziąsłami. W tym przypadku natrysk wodą pod niskim ciśnieniem zapewnia masaż dziąseł, co działa wzmacniająco.

Irygatory są polecane wszystkim osobom, które przywiązują dużą wagę do zdrowia zębów. Doskonale uzupełniają one czyszczenie z pomocą szczoteczki elektrycznej. Są proste w użyciu, a ich użycie zajmuje zaledwie kilka minut.

Irygatory do jamy ustnej są zatem polecane, dla osób posiadających:

 • stałe aparaty ortodontyczne
 • implanty i mosty protetyczne
 • ciasne przestrzenie między-zębowe
 • wrażliwe lub krwawiące dziąsła.

Jaki irygator do zębów wybrać? Rodzaje

Irygatory mogą występować zarówno w wersji stacjonarnej, jak i bezprzewodowej.

 • Irygator stacjonarny – zwykle ma nieco wyższą cenę, ale za to posiada zbiornik o dużej pojemności (często przekraczającej 500ml), co zapewnia długą pracę bez konieczności uzupełniania wody. Zbiornik znajduje się w bazie urządzenia. Do niego dołączona jest rączka z wężykiem, za pomocą której prowadzimy irygację.
 • Irygator bezprzewodowy – nie ogranicza nas przewodami, ale za to ich zbiorniki na wodę są znacznie mniejsze. Z uwagi na znajdujący się w urządzeniu akumulator, są one też nieco cięższe niż końcówki irygatorów stacjonarnych. Ich zaletą jest natomiast lepsza mobilność i możliwość zabrania ze sobą w podróż.

Irygatory stacjonarne w większości są zasilane sieciowo. W przypadku urządzeń bezprzewodowych są dwa sposoby: wbudowany akumulator lub baterie. Optymalnym wyborem mogą być urządzenia korzystające z zarówno zasilania sieciowego, jak i akumulatorowego. Wówczas możemy mieć pewność, że irygator przenośny zawsze będzie gotowy do użycia.

jaki irygator do zębów

Dodatkowe funkcje irygatorów do zębów

Na rynku jest duży wybór modeli. Jeśli zastanawiasz się, jaki irygator do zębów wybrać, warto spojrzeć na jego funkcje dodatkowe, które zwiększą skuteczność lub komfort obsługi.

 • Regulacja ciśnienia wody – funkcja ta pozwoli dostosować siłę strumienia wody do wrażliwości Twoich zębów i dziąseł. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci. Droższe modele irygatorów mogą mieć nawet 10 wariantów ciśnienia.
 • Regulacja częstotliwości pracy – kolejna opcja, która pozwoli dostosować pracę irygatora do naszych wymagań. Niektóre z modeli mają też opcję dostosowania ilości uderzeń wody po pojedynczym naciśnięciu przycisku aktywującego.
 • Technologia mikrokropelek – doskonała dla osób o szczególnie wrażliwych dziąsłach. Urządzenie z tą funkcją może łączyć płyn z powietrzem, co zwiększa delikatność zabiegu i poprawia jego skuteczność.
 • Obrotowa końcówka – niektóre modele irygatorów wyposażone są w obrotowe końcówki, które ułatwiają manewrowanie i trafianie do trudno dostępnych miejsc. Końcówka taka może obracać się nawet o 360 stopni.
 • Pulsacyjny tryb pracy – tryb pulsacyjny cechuje się zróżnicowaną siłą strumienia dla uzyskania jak najlepszej efektywności czyszczenia.
 • Uchwyt magnetyczny – praktyczne rozwiązanie dla irygatorów stacjonarnych. Końcówka do irygacji przyczepiana jest do bazy za pomocą magnesu. W ten sposób nie dotyka żadnej innej powierzchni, co pozwala lepiej zachować jej higienę.

Higiena jamy ustnej – co jeszcze?

Należy pamiętać, że używanie irygatora to tylko część czynności, które powinniśmy podejmować, dbając o higienę jamy ustnej. Wśród innych urządzeń i środków należy wymienić przede wszystkim: szczoteczki rotacyjne lub szczoteczki soniczne. Absolutna podstawa dla zdrowia Twoich zębów. Zarówno jeden, jak i drugi wariant jest o wiele bardziej skuteczny w działaniu niż zwykłe, manualne szczoteczki.

 • Szczoteczka rotacyjna – wyposażona jest w bardzo szybko rotującą głowicę. Wykonuje ona błyskawiczne ruchy obrotowe, czyszcząc powierzchnię zębów.
  Więcej o szczoteczkach rotacyjnych przeczytasz w poradniku: Jak wybrać szczoteczkę elektryczną?
 • Szczoteczka soniczna – dodatkowo wprawiana jest w ruch pulsacyjny, emitując też ultradźwięki. W efekcie tego lepiej walczy z płytką nazębną.
  Sprawdź również poradnik: Wszystko, co warto wiedzieć o szczoteczkach sonicznych
 • Szczoteczka z irygatorem -Irygator może znajdować się też w zestawie z elektryczną szczoteczką. Wtedy możemy łatwo połączyć skuteczność obu tych urządzeń.
 • Płyny do płukania jamy ustnej – płyny do płukania jamy ustnej stosowane są po myciu i irygacji. Zawierają one substancje antybakteryjne oraz odświeżające oddech. Mogą one też występować w wersjach specjalistycznych, na przykład wersji do stosowania po zabiegach implantologicznych.
 • Urządzenia do wybielania zębów – urządzenia te wykorzystują technologię niebieskiego światła do stopniowego wybielania zębów. Tego typu sprzęt jest niewielki i można z powodzeniem stosować go w warunkach domowych.

Najlepsze irygatory do zębów

W naszym zestawieniu wybraliśmy kilka irygatorów, które wybrać. Są to modele w różnych cenach.


Najczęściej wybierane irygatory do zębów


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.7/5 (6 głosów)

Czytaj więcej