Jaki iPhone z najlepszą baterią kupić? Polecane modele

iPhone z najlepszą baterią

Chcesz kupić iPhone, ale obawiasz się, że czas pracy po pełnym naładowaniu będzie zbyt krótki? Nic bardziej mylnego. O ile pierwsze generacje smartfonów marki Apple nie radziły sobie pod tym względem najlepiej, to obecnie wygląda to zupełnie inaczej. W dzisiejszych czasach iPhone’y dorównują w tym aspekcie smartfonom z Androidem. W tym poradniku podpowiadamy, jaki iPhone z najlepszą baterią kupić oraz jak dbać o baterię, by jak najdłużej zachować jej dobrą kondycję. Smartfony, które wybraliśmy do tego rankingu, są od lat na topie, jeżeli chodzi o opinie użytkowników pod kątem baterii.

Jeśli zastanawiasz się, jaki model iPhone wybrać, sprawdź również ranking najlepszych telefonów Apple.


Polecane telefony Apple Iphone


iPhone z najlepszą baterią

Jednym z parametrów decydujących o długości czasu pracy smartfona po pełnym naładowaniu jest pojemność baterii. Nie należy jednak sugerować się nią wprost. Baterie w iPhone’ach mają niższą pojemność niż w smartfonach z Androidem, ale w ich przypadku ważny jest także wysoki poziom optymalizacji oraz integracji sprzętu z systemem operacyjnym iOS. Innymi słowy, iOS 16 zainstalować można dokładnie na 23 modelach iPhone’ów, więc każdy może być potraktowany indywidualnie. W przypadku smartfonów z Androidem, obsługiwanych modeli jest znacznie więcej, więc zdecydowanie trudniej o dobrą optymalizację.

Warto też dodać, że każdy kolejny procesor, w który wyposażone są coraz nowsze iPhone’y, charakteryzuje się niższym stosunkiem zużywanej energii do mocy obliczeniowej. Zasada jest więc prosta. iPhone z najlepszą baterią to najnowszy, a przy okazji najdroższy model. Najlepiej pod tym względem radzą sobie modele Pro Max.

Jednak iPhone z dobrą baterią nie musi kosztować majątku. W naszym zestawieniu znajdziecie aż 8 modeli smartfonów marki Apple. Ułożyliśmy je w kolejności od najdłuższego do najkrótszego czasu pracy po pełnym naładowaniu. Nie oznacza to jednak, że ostatni z wymienionych nie radzi sobie w tym aspekcie dobrze. Co ważne, wszystkie z wymienionych modeli dostępne są w oficjalnej sprzedaży.
Spis treści:

Od czego zależy zużycie baterii w iPhone?

Zastanawiasz się, dlaczego bateria w iPhone szybko spada? Wyjaśnijmy, że bateria w iPhone, tak jak w zdecydowanej większości innych smartfonów na rynku, to akumulator litowo-jonowy (Li-Ion), który ma wiele zalet – jest lekki, szybko się ładuje oraz charakteryzuje się długą żywotnością. Trzeba jednak wiedzieć, że każda bateria zużywa się tak jak na przykład klocki hamulcowe w samochodzie. Po jakimś czasie jej kondycja spada i należy ją wymienić.

Zużycie baterii zależy od bardzo wielu czynników. Jednym z nich są na przykład aplikacje działające w tle. Chodzi o to, że niektóre z nich na bieżąco aktualizują dane i czuwają, by wysłać powiadomienie wtedy, gdy coś się wydarzy, na przykład kiedy otrzymamy wiadomość w jakimś komunikatorze. Wpływ na zwiększone zużycie mają także aplikacje włączone i nieużywane przez dłuższy czas.

Kolejnym klasycznym przykładem jest korzystanie z Internetu. Pozostawienie aktywnej funkcji Wi-Fi po wyjściu z domu sprawia, że smartfon cały czas szuka sieci, do której może się podłączyć i traci przy tym energię zgromadzoną w akumulatorze. Podobny efekt występuje w przypadku aktywnego modułu do obsługi danych komórkowych w zasięgu sieci Wi-Fi, która jest bardziej energooszczędna.

Na długość czasu pracy wpływa także aktywny moduł Bluetooth i liczba podłączonych do smartfona urządzeń. Nie bez znaczenia są też animowane tapety, interaktywne widżety, które aktualizują się na bieżąco, funkcja always-on w modelach 14 Pro i 14 Pro Max oraz wysoka jasność ekranu.

iphone z najlepszą baterią

Jak dbać o baterię w iPhone?

Jak dbać o baterię w iPhone? Jak ograniczyć zużycie baterii w iPhone? Jest na to wiele sposób. Poniżej podajemy kilka najskuteczniejszych działań, które znacznie ograniczą zużycie baterii.

  • Bieżące aktualizowanie systemu operacyjnego. Aby sprawdzić, czy dostępna jest nowa wersja wystarczy wybrać kolejno Ustawienia > Ogólne > Uaktualnienia
  • Włączenie automatycznej regulacji jasności ekranu: Ustawienia > Dostępność > Ekran i wielkość tekstu > Jasność automatyczna
  • Ograniczenie korzystania lub odinstalowanie aplikacji, które drenują baterię. Lista aplikacji posortowanych od tych, które zużywają najwięcej energii znajduje się w zakładce Bateria w Ustawieniach systemu iOS
  • Wyłączenie odświeżania niektórych aplikacji w tle: Ustawienia > Ogólne > Odświeżanie aplikacji w tle
  • Ograniczenie działania usług lokalizacji: Ustawienia > Prywatność i ochrona > Usługi lokalizacji
  • Ograniczenie liczby aplikacji, które wysyłają powiadomienia: Ustawienia > Powiadomienia

Nie zaszkodzi także unikanie skrajnych temperatur, ponieważ baterie litowo-jonowe takich nie lubią. Warto też dodać, że system iOS pozwala na sprawdzenie kondycji baterii. W tym celu należy wejść w Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii. Na stronie Apple znaleźć można informację, że jeśli kondycja wynosi 80% lub mniej to warto wymienić baterię.

Jaki jest iPhone z najlepszą baterią?

Jeśli do tej pory nie wiedzieliście jakiego iPhone’a z najlepszą baterią wybrać to ten poradnik z pewnością rozwiał wszystkie wątpliwości. iPhone z dobrą baterią to przede wszystkim modele serii Pro Max. Niewiele gorzej radzą sobie pod tym względem iPhone 14 Plus oraz mniejsze modele Pro. Warto też wiedzieć, że wszystkie nowsze modele można ładować bezprzewodowo za pomocą magnetycznych ładowarek MagSafe, a niecierpliwi użytkownicy z pewnością docenią funkcję szybkiego ładowania.


Zobacz także Apple iPad w naszym sklepie


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Grzegorz Świątek
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Z urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (2 głosy)

Czytaj więcej