Jaki iPhone wybrać? Najlepsze telefony Apple w 2022

14.01.2022 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Smartfony Apple iPhone cieszą się na świecie ogromną popularnością. Dostępnych modeli jest coraz więcej, więc można zastanawiać się, który iPhone jest najlepszy.

W każdym przypadku liczyć można na doskonałą jakość wykonania, wydajne podzespoły, świetnie zoptymalizowany system iOS (z gwarancją aktualizacji przez wiele lat) które pozwalają na komfortową, niczym niezakłóconą pracę.

Oczywiście poszczególne modele różnią się od siebie wieloma elementami. Zastanawiasz się, który iPhone wybrać? Wskazujemy na najbardziej godne uwagi modele sugerując, jakiego iPhone wybrać by najlepiej dopasować go do swoich potrzeb.

W tym rankingu znajdziesz:

Tani iPhone: iPhone SE (2020)

W kwietniu 2020 roku firma Apple zaprezentowała iPhone SE drugiej generacji. Do jego wykonania wykorzystano konstrukcję znaną ze starszych modeli, na przykład iPhone 6S, iPhone 7 oraz iPhone 8. Smartfon posiada zatem niewielki, w porównaniu do obecnych standardów ekran, przycisk Home z czytnikiem linii papilarnych Touch ID oraz dość szerokie ramki wokół ekranu. Ten sam wygląd kryje jednak znacznie lepsze możliwości.

W nowym SE wykorzystano układ A13 Bionic, dokładnie ten sam, który znajduje się w modelach serii 11. iPhone SE działać będzie więc płynnie i bez zacięć, a wydajny procesor umożliwi aktualizację systemu operacyjnego przez kilka następnych lat. Prawdopodobne jest, że nowe systemy operacyjne będzie można na nim instalować jeszcze przez około cztery lata. Obudowa iPhone SE jest wodoodporna (standard IP67), wytrzyma zanurzenie na jeden metr przez 30 minut.

Smartfon wyposażony jest w wysokiej jakości aparat z obiektywem szerokokątnym o rozdzielczości 12MP z przysłoną f/1,8. Wykorzystuje on między innymi technologię Smart HDR oraz optyczną stabilizację obrazu, co zapewnia bardzo dobrą jakość zdjęć i wideo.

iPhone SE (2020) dostępny jest w trzech kolorach: białym, czarnym i czerwonym (z którego część dochodu przeznaczona jest na cele charytatywne) i trzech wersjach różniących się pamięcią (64 GB, 128 GB, 256 GB). Ceny zaczynają się od 2199 zł, co czyni go wyjątkowo atrakcyjną propozycją. Będzie on dobrym wyborem dla mniej wymagających użytkowników.


Najnowsza seria iPhone 13

Najnowsze modele iPhone’ów są pod każdym względem lepsze od poprzedników, ale ich wygląd wiele się nie zmienił. Warto zwrócić uwagę na mniejsze wcięcie przy górnej części ekranu, czyli tak zwany notch. Podczas prezentacji tych urządzeń najwięcej uwagi poświęcono nowym funkcjom związanym z fotografią i nagrywaniem wideo.

Apple zaprezentowało dwie nowe funkcje: style fotograficzne i tryb filmowy. Pierwsza pozwala na edycję kolorów fotografowanego otoczenia bez wpływu na odcień skóry w przypadku, gdy na zdjęciu znajduje się człowiek. Dzięki drugiej, podczas nagrywania wideo automatycznie utrzymywana jest ostrość wybranego obiektu, a tło jest rozmyte. Obiekt znajdujący się w centrum uwagi zmienia się w zależności od kadru, co tworzy niesamowity efekt.

iPhone 13 posiadają nowy układ A15. Posiada on w 6-rdzeniowy CPU i 4-rdzeniowy procesory graficzny – w przypadku modeli 13 mini i 13. W modelach serii Pro wykorzystano ten sam układ, ale ma on znacznie wydajniejszy, 5-rdzeniowy procesor graficzny.

Nowe modele posiadają też lepsze wyświetlacze. Modele 13 mini i 13 wyposażono w wyświetlacz typu OLED, który jest znacznie jaśniejszy niż w przypadku poprzednich modeli. W modelach Pro dodatkowo zastosowano technologię Pro Motion, czyli adaptacyjne odświeżanie ekranu. W celu zapewnienia najlepszej jakości obrazu i efektywnego zarządzania energią, częstotliwości odświeżania zmienia się w zakresie od 10 do 120 razy na sekundę.

Na uwagę zasługuje także znaczna poprawa czasu pracy na baterii. Wszystkie nowe modele charakteryzują się zdecydowanie dłuższym czasem pracy na baterii niż ich poprzednicy. Dwukrotnie zwiększono pojemność pamięci wewnętrznej w przypadku podstawowego wariantu. Wynosi ona obecnie 128 GB.


Podstawowy iPhone 13 2022


Mały iPhone 13 mini

Modele 13 mini i 13 wyposażone są w dwa obiektywy: szerokokątny i ultraszerokokątny. Zmieniono jednak ich położenie, dzięki czemu możliwe było zastosowanie większych matryc, co znacznie wpłynęło na polepszenie jakości zdjęć. Obiektywy są ułożone po przekątnej, a nie jeden pod drugim.

iPhone 13 mini i 13 dostępne są w pięciu wariantach kolorystycznych: różowym, niebieskim, północ (odcień czarnego), księżycowa poświata (odcień białego), czerwonym. Ceny rozpoczynają się odpowiednio od 3599 oraz 4199 złotych.

iPhone mini to smartfon dla osób, które przywiązały się do starszych modeli, wyposażonych w niewielkie ekrany, np. iPhone 4, 4S czy 5. To także najtańszy smartfon z tegorocznej linii, który charakteryzuje się niemal taką samą specyfikacją co o 600 złotych droższy model 13. Różnicą jest jedynie krótszy czas pracy na baterii w przypadku mini.

Najbardziej uniwersalny model to iPhone 13. Ma większy ekran i zdecydowanie dłuższy czas pracy na baterii niż model mini.


Najlepszy iPhone 2022 – iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max

iPhone 13 serii Pro wyposażone są w trzy obiektywy: szerokokątny i ultraszerokokątny i teleobiektyw. Smartfony te umożliwiają między innymi wykonywanie zdjęć w trybie makro. Smartfony serii 13 Pro dostępne są w czterech wariantach kolorystycznych: górski błękit, srebrny, złoty, mocny grafit. Ceny rozpoczynają się od 5199 złotych dla wersji Pro, a 5699 złotych dla wersji Pro Max.

Seria Pro przeznaczona jest dla najbardziej wymagających użytkowników. Od podstawowych modeli wyróżnia ją między innymi lepszy aparat, lepszy wyświetlacz i wydajniejszy procesor graficzny. Pro Max to tylko i aż, większy wyświetlacz niż w 13 Pro oraz dłuższy czas pracy na baterii. Pozostałe parametry są takie same.


Ubiegłoroczna seria iPhone 12

Po premierze iPhone serii 13, z oficjalnej oferty firmy Apple zniknęły modele 12 Pro i 12 Pro Max, ale wciąż można je kupić m.in. w sklepach Komputronik. Całe szczęście, gdyż seria iPhone 12 to nadal bardzo atrakcyjne urządzenia, które dla wielu okażą się najbardziej trafnym wyborem. Kupić może je każdy, komu nie zależy na najlepszym aparacie oraz bardzo długim czasie pracy na baterii. To główne różnice w stosunku do najnowszych modeli.

iPhone 12 i 12 mini to pierwsze smartfony niepochodzące z serii Pro, które wyposażone zostały w ekran typu OLED. Jego przewaga nad tradycyjnym IPS jest widoczna w kontraście, jakości kolorów i mniejszym zużyciu energii. Parametry tych wyświetlaczy są nieco gorsze niż w przypadku najnowszych modeli 13, ale obraz jest bardzo dobrej jakości. Różnicą jest przede wszystkim jasność. Ekran najnowszych modeli jest o ponad 20% jaśniejszy, co z pewnością będzie widoczne, szczególnie w warunkach mocnego oświetlenia, na przykład w ostrym słońcu.

Smartfony te wyposażone są w układ A14 Bionic, którego wydajność jest nadal wyższa niż w przypadku większości konkurencyjnych urządzeń. Można więc mieć pewność, że wszystko działać będzie płynnie i tak pozostanie przez długi czas. Na tych smartfonach będzie można instalować nowe systemy operacyjne co najmniej przez kolejne pięć lat.

W obu modelach wykorzystano warstwę Ceramic Shield, która zwiększa ochronę przed upadkiem nawet czterokrotnie. Urządzenia te mają charakterystyczne wcięcie w ekranie, czyli tak zwany notch. Umieszczono tam moduł Face ID służący do rozpoznawania twarzy. Warto zwrócić uwagę, że wcięcie jest nieco większe niż w przypadku serii 13, ale z pierwszych recenzji najnowszych modeli wynika, że różnica nie jest duża.

Każde z tych urządzeń obsługuje sieć 5G, więc mamy pewność, że kupując go będziemy korzystać z najnowszych standardów łączności przez najbliższe lata.

Jeśli chodzi o aparaty, to smartfony te wyposażone są w dwa obiektywy – szerokokątny i ultraszerokokątny. Jest również tryb nocny, który włącza się automatycznie przy słabym oświetleniu. Z kolei technologia Deep Fusion poprawia widoczność detali przy rożnych warunkach oświetleniowych. Usprawniono również nagrywanie wideo, dzięki czemu można nagrywać filmy HDR w jakości 4K i w formacie Dolby Vision.

Główne różnice między iPhone 12 mini, a iPhone 12 są dwie – wielkość ekranu oraz czas pracy na baterii. Pierwszy wyposażony jest w wyświetlacz o przekątnej, której długość wynosi 5,4 cala, a w przypadku drugiego wynosi ona 6,1. Jeśli chodzi o baterię, to jest ona piętą achillesową w 12 mini. Wiele osób narzekało na krótki czas działania tego smartfona na jednym ładowaniu. Było to z pewnością jedną z przyczyn, dla których firma zdecydowała się na znaczne polepszenie tych parametrów w najnowszych modelach.

iPhone 12 i iPhone 12 mini dostępne są w szczęściu kolorach: fioletowym, niebieskim, zielonym, białym, czarnym i czerwonym oraz w trzech wariantach pojemności pamięci – 64, 128 oraz 256 GB. Ceny rozpoczynają się od 3149 złotych w przypadku mini i 3599 zł w przypadku „dwunastki”. To odpowiednio 450 i 600 złotych mniej niż rok temu.

Mały iPhone 12 mini


Dobry iPhone do zdjęć: iPhone 12 Pro

Bardziej wymagający użytkownicy mogą sięgnąć po iPhone 12 Pro. Jego stylistyka jest podobna, ale obudowę wykonano z jeszcze lepszych jakościowo materiałów. Boczne krawędzie wykonane są z chirurgicznej stali nierdzewnej, która prezentuje się fenomenalnie. Dostępne są cztery wersje kolorystyczne: złota, srebrna, pacyficzna i grafitowa.

Ponadto mamy oczywiście procesor A14 Bionic, łączność 5G i ekran OLED. Ten ostatni ma przekątną 6,1 cala i jest pokryty ochronną warstwą Ceramic Shield. Większa jest za to wbudowana pamięć – podstawowa wersja to 128 GB (maksymalnie 512 GB).

Znacznie lepiej wypadają możliwości fotograficzne iPhone 12 Pro w porównaniu do podstawowej wersji bez Pro. Przede wszystkim mamy tutaj dodatkowy teleobiektyw (4-krotny zoom optyczny). Drugą nowością jest skaner Lidar. Umożliwia on do badania głębi otoczenia, co poprawia działanie autofokusa oraz może służyć do uzyskania efektów AR (Augmented Reality, czyli rzeczywistości rozszerzonej).

iPhone 12 Pro jest w stanie nagrywać wideo HDR z 10-bitową głębią kolorów i w standardzie Dolby Vision.


Najlepszy iPhone 2020: iPhone 12 Pro Max

Ten telefon z poprzedniej generacji Apple ma nie tylko najdłuższą nazwę, ale też najwięcej do zaoferowania. Dla osób, które chcą najlepszego doświadczenia z iPhone 12, chcą świetnej jakości zdjęć, największego wyświetlacza i wszystkiego innego również „naj”, nie ma praktycznie innego wyboru.

iPhone 12 Pro Max ma wyświetlacz OLED Super Retina XDR o przekątnej 6,7 cala. Do tej pory Apple nie zrobił aż tak dużego telefonu. Poza nowym designem, obsługą sieci 5G i wszystkimi wcześniej wymienionymi zaletami i nowymi rozwiązaniami, ten smartfon stawia na możliwości foto i wideo.

Również mamy tutaj skaner Lidar, ale przede wszystkim zastosowano tutaj o 47 procent większą matrycę (niż w zwykłym 12 Pro). Sprawia to, że wyłapuje ona więcej światła. Apple chwali się, że przekłada to się na 87 procent lepsze zdjęcia w słabszym oświetleniu oraz znacznie lepsze filmy w kiepskim świetle.

Oprócz tego jest tutaj jeszcze nowy system stabilizacji matrycy, zapobiegający drganiom i poruszeniom w trakcie fotografowania. W sumie mamy więc 3 obiektywy: główny, szerokokątny i teleobiektyw.


Najbardziej opłacalny iPhone: Apple iPhone 11

Poza wymienionymi modelami, w ofercie Apple jest jeszcze iPhone 11. To obecnie najtańszy model z wąskimi ramkami wokół ekranu, wyposażony w technologię Face ID do rozpoznawania twarzy. Krawędzie jego obudowy są bardziej zaokrąglone niż w przypadku serii 12 i 13, ale laik raczej nie odróżni tych modeli.

iPhone 11 wyposażony jest w układ A13 Bionic, ten sam który zastosowano w nowym modelu SE. Oznacza to, że firma Apple będzie wspierać to urządzenie jeszcze przez około cztery lata.

Smartfon wyposażony jest w wyświetlacz, który Apple szumnie nazywa Liquid Retina HD, ale jest to po prostu ekran LCD wykonany w technologii IPS. Jest to już przestarzała technologia, ale osoby, które nie mają porównania z najnowszymi wyświetlaczami typu OLED będą zadowolone z jakości obrazu.

iPhone 11 posiada aparat na który składają się dwa obiektywy: szerokokątny i ultraszerokokątny, wspierane przez nowoczesne rozwiązania: tryb nocny, tryb portretowy oraz optyczną stabilizację obrazu. Jakość zdjęć stoi więc na naprawdę wysokim poziomie, w każdych warunkach oświetleniowych.

iPhone 11 dostępny jest w sześciu kolorach: fioletowym, zielonym, białym, czarnym, żółtym i czerwonym oraz w dwóch wariantach pojemności pamięci – 64 i 128 GB. Ceny rozpoczynają się od 2599 złotych.


A może starszy model iPhone?

Jedną z największych zalet smartfonów Apple jest system iOS z długoletnim wsparciem. Nawet w przypadku zakupu nieco starszego modelu można mieć pewność, że producent wyda dla niego aktualizację i tym samym wprowadzi nowe funkcje oraz poprawki zabezpieczeń.

Jaki iPhone z oferty starszych modeli wybrać? W ofercie sklepu Komputronik znaleźć można nie tylko wymienione wyżej propozycje, ale również kilka innych, nieco starszych, ale wciąż wspieranych modeli.

iPhone XR – iPhone z dobrą baterią

Smartfon z 2018 roku. Jest ukłonem w stronę osób z nieco mniej zasobnym portfelem. Wyposażony jest w wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1792×828 pikseli i posiada nieco skromniejsze możliwości fotograficzne, ale wciąż lepszymi niż spora część konkurencji. To wiele oferujący smartfon, ponieważ wyposażony jest w układ A12 Bionic. Obudowa to połączenie aluminium i szkła. Smartfon wspiera też bezprzewodowe ładowanie. Na ten moment to, z racji ceny, gabarytów i podzespołów, najciekawszy iPhone dla dziecka.

iPhone X

iPhone X to flagowiec firmy Apple z 2017 roku. Był pierwszym z jej smartfonów wyposażonym w wyświetlacz OLED o rozdzielczości 2436×1125 pikseli oraz bardzo smukłych ramkach. W połączeniu z obudową wykonaną ze szkła i stali nierdzewnej, zapewnia niezwykle atrakcyjny design. Procesor A11 Bionic gwarantuje płynną pracę systemu iOS, wszystkich aplikacji i gier. Urządzenie może liczyć na aktualizacje jeszcze przez około dwa lata.

Smartfon posiada też podwójną kamerę i rozpoznawanie twarzy Face ID. iPhone X czy warto? Zdecydowanie tak, to wciąż świetny i nowoczesny smartfon.

iPhone 8 i iPhone 8 Plus

Na pierwszy rzut oka modele iPhone 8 i iPhone 8 Plus wyglądają mniej imponująco, ale w rzeczywistości są blisko związane z modelem iPhone X. Przede wszystkim zadebiutowały mając na pokładzie ten sam, bardzo wydajny procesor Apple A11 Bionic, co oznacza, że wspierane będą jeszcze przez około dwa lata.

iPhone 8 oferuje przy tym wyświetlacz o przekątnej 4,7 cala. Z kolei iPhone 8 Plus jest większy, ma ekran o przekątnej 5,5 cala i wyższej rozdzielczości. Jednocześnie oferuje też więcej pamięci RAM, lepszą kamerę główną i pojemniejszą baterię. Obydwa modele mogą pochwalić się obudowami ze szkła i aluminium.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej