Jaki iPhone wybrać? Najlepsze telefony Apple w 2023

20.01.2023 | autor: Grzegorz Świątek | Przeczytasz w 9 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Smartfony Apple iPhone cieszą się na świecie ogromną popularnością. Dostępnych modeli jest coraz więcej, więc można zastanawiać się, który iPhone jest najlepszy.

W każdym przypadku liczyć można na doskonałą jakość wykonania, wydajne podzespoły, świetnie zoptymalizowany system iOS (z gwarancją aktualizacji przez wiele lat), które pozwalają na komfortową, niczym niezakłóconą pracę.

Oczywiście poszczególne modele różnią się od siebie wieloma elementami. Zastanawiasz się, który iPhone wybrać? Wskazujemy na najbardziej godne uwagi modele sugerując, jakiego iPhone wybrać, by najlepiej dopasować go do swoich potrzeb.

W tym rankingu znajdziesz:

Tani iPhone: iPhone SE (2022)

W marcu 2022 roku firma Apple zaprezentowała trzecią już generację swojego najtańszego smartfona. Nowy iPhone SE wygląda tak samo jak jego poprzednik. Co więcej, do jego wykonania wykorzystano konstrukcję znaną ze starszych modeli, na przykład iPhone 6s, iPhone 7 oraz iPhone 8. Smartfon posiada zatem niewielki, w porównaniu do obecnych standardów ekran, przycisk Home z czytnikiem linii papilarnych Touch ID oraz dość szerokie ramki wokół ekranu. Ten sam wygląd kryje jednak znacznie lepsze możliwości.

W nowym SE wykorzystano układ A15 Bionic, dokładnie ten sam, który znajduje się w modelach serii 13. iPhone SE działać będzie więc płynnie i bez zacięć, a wydajny procesor umożliwi aktualizację systemu operacyjnego przez kilka następnych lat. Prawdopodobne jest, że nowe systemy operacyjne będzie można na nim instalować jeszcze przez około cztery lata. Obudowa iPhone SE wykonana została z lotniczego aluminium i jest wodoodporna (standard IP67), wytrzyma zanurzenie na jeden metr przez 30 minut.

Smartfon wyposażony jest w aparat z obiektywem szerokokątnym o rozdzielczości 12MP z przysłoną f/1,8. Wykorzystuje on między innymi technologię Smart HDR 4 oraz optyczną stabilizację obrazu, co zapewnia bardzo dobrą jakość zdjęć i wideo.

iPhone SE (2022) dostępny jest w trzech kolorach: białym, czarnym i czerwonym (z którego część dochodu przeznaczona jest na cele charytatywne) i trzech wersjach różniących się pojemnością (64 GB, 128 GB, 256 GB). Ceny zaczynają się od 2749 zł. Warto dodać, że w porównaniu do telefonów z systemem Android, cena nowego SE nie jest niska, ale ten smartfon z pewnością zadowoli mniej wymagających użytkowników, a nawet przewyższy ich oczekiwania. Sprawdzi się na przykład wśród dzieci, seniorów albo osób, które po prostu chcą mieć niezawodny smartfon do podstawowych zadań. Jego największym minusem jest design, ale to przecież nie jest najważniejsze.


Najnowsza seria iPhone 14

W tym roku firma Apple wprowadziła dość istotną zmianę, o której mówiło się już od dłuższego czasu. Zrezygnowano z modelu mini, a zamiast niego w ofercie znalazł się iPhone 14 Plus, czyli większy odpowiednik podstawowego wariantu.

Specyfikacje iPhone’a 14 i 14 Plus są niemal takie same. Różnicą jest pojemność baterii, a co za tym idzie – jej żywotność oraz wielkość ekranu. Standardowy model ma wyświetlacz o przekątnej 6,1 cala, a w przypadku Plusa jej długość wynosi 6,7 cala, czyli tyle samo co w modelach Pro Max. W obu przypadkach mamy do czynienia z wyświetlaczem Super Retina XDR z technologią HDR, TrueTone, szeroką gamą kolorów P3 oraz jasnością szczytową wynoszącą 1200 nitów.

Bateria w iPhone 14 Plus jest zdecydowanie lepsza niż w mniejszym modelu, a w niektórych aspektach zapewnia dłuższą pracę niż w przypadku iPhone’ów serii Pro Max. Warto też dodać, że obudowy obu modeli są odporne na zachlapania, wodę oraz pył, zgodnie z klasą IP68 normy IEC 60529.

W tym roku Apple po raz pierwszy zdecydowało się na zastosowanie dwóch różnych procesorów w iPhone’ach tej samej generacji. 14 i 14 Plus wyposażone zostały w układ Apple A15 Bionic, który poprzednio stosowany był w 13 Pro i 13 Pro Max. Posiada on 5-rdzeniowy procesor graficzny i 6-rdzeniowe CPU. Jednak to, że najnowsze iPhone’y mają ubiegłoroczne procesory nie oznacza, iż ich wydajność jest niska. Czipy stosowane obecnie w najlepszych smartfonach z Androidem jeszcze długo nie dorównają układowi A15.

Dużą zmianę przeszedł także aparat w iPhone 14. Z tyłu znajdują się dwa obiektywy. Szerokokątny o rozdzielczości 12 MP z przysłona f/1,5, optyczną stabilizacją obrazu i automatyczną stabilizacją matrycy oraz ultraszerokokątny o takiej samej rozdzielczości z przysłoną f/2,4 i polem widzenia wynoszącym 120 stopni. Trzeba także wspomnieć o Photonic Engine, czyli procesorze do przetwarzania obrazu, dzięki któremu jakość zdjęć ma być znacznie lepsza niż w przypadku poprzednich modeli iPhone’ów. Poprawa dotyczyć ma szczególnie fotografii w trudnych warunkach oświetleniowych.

Ulepszono też przedni obiektyw. Posiada autofokus oraz większą przesłonę, a jego rozdzielczość to także 12 MP. W tym przypadku także zdecydowanie lepsze mają być zdjęcia w słabym świetle.

Podstawowy iPhone 14 2022

iPhone 14 Plus

Warto jeszcze zwrócić uwagę na Tryb akcji, czyli super stabilizację obrazu podczas nagrywania wideo o maksymalnej rozdzielczości 2,8K przy 60 kl./s. Działa to naprawdę dobrze.

Jest jeszcze jedna funkcja, którą podczas prezentacji chwaliła się firma Apple. To wykrywanie wypadków. Nowe iPhone’y wykorzystują do tego między innymi akcelerometr dużych przyspieszeń, żyroskop z szerokim zakresem dynamicznym, mikrofon, barometr i moduł GPS. Po wykryciu takiego zdarzenia, smartfon powiadomi służby ratunkowe działające w danym kraju oraz kontakty alarmowe i przekaże informację o miejscu, w którym wydarzył się wypadek.

iPhone’y 14 i 14 Plus dostępne są w pięciu kolorach – czarnym, fioletowym, białym, czerwonym i niebieskim, a ich ceny rozpoczynają się odpowiednio od 5199 złotych oraz 5899 złotych. Tyle zapłacić trzeba za modele z pamięcią 128 GB.

Najlepszy iPhone 2022 – iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max

Specyfikacja iPhone 14 serii Pro robi wrażenie. To obecnie najlepsze smartfony marki Apple i choć z zewnątrz nie różnią się wiele od swoich poprzedników, to nowości jest dużo i są one zdecydowanie bardziej znaczące niż w przypadku podstawowych modeli.

Po pierwsze, rezygnacja z notcha. W jego miejscu pojawiło się interaktywne pole o nazwie Dynamic Island. Jego rozmiar oraz kształt zmieniają się w zależności od funkcji czy aplikacji, którą właśnie obsługuje. W odróżnieniu od notcha, wyspa wyświetla różne informacje, więc jest zdecydowanie bardziej użyteczna. Co więcej, za jej pomocą można na przykład sterować odtwarzaniem muzyki i innymi aplikacjami bez opuszczania ekranu głównego.

Po drugie, niegasnący wyświetlacz, czyli znana między innymi z zegarków Apple Watch funkcja always-on. Po zablokowaniu ekranu, jego jasność i częstotliwość odświeżania zmniejszają się, co pozwala jednocześnie mieć wszystko pod kontrolą oraz pozytywnie wpływa na żywotność baterii. Nie byłoby to możliwe bez ProMotion, czyli adaptacyjnego odświeżania ekranu w zakresie od 1 do 120 Hz. Dodajmy też, że szczytowa jasność ekranu wynosi aż 2000 nitów.

Po trzecie, zupełnie nowy układ Apple A16 Bionic, który posiada 6-rdzeniowe CPU i 5-rdzeniowe GPU.

Po czwarte, znacznie ulepszone aparaty, a szczególnie obiektyw główny z optyczną stabilizacją obrazu i automatyczną stabilizacją matrycy, którego rozdzielczość wynosi aż 48 MP. Tym obiektywem można zrobić zdjęcie w formacie RAW o rozdzielczości 48 MP.

Jest także 12-megapikselowa, ultraszerokokątna soczewka oraz teleobiektyw z trzykrotnym przybliżeniem optycznym o tej samej rozdzielczości. Poza tym aparat główny pełni także rolę teleobiektywu z dwukrotnym przybliżeniem. To całkowita nowość i praktycznie czwarty obiektyw, którego fizycznie nie widać.

Są także inne funkcje, które wymienione zostały wyżej, między innymi Photonic Engine, Tryb akcji oraz wykrywanie wypadków.

iPhone’y 14 Pro i 14 Pro Max dostępne są w czterech kolorach – głęboka purpura, złoty, srebrny oraz gwiezdna czerń. Za podstawową wersję mniejszego modelu zapłacić trzeba 6499 zł (128 GB), a iPhone 14 Pro Max to wydatek co najmniej 7199 zł.


Seria iPhone 13

Najnowsze modele iPhone’ów z serii 13 są pod każdym względem lepsze od poprzedników, ale ich wygląd wiele się nie zmienił. Warto zwrócić uwagę na mniejsze wcięcie przy górnej części ekranu, czyli tak zwany notch. Podczas prezentacji tych urządzeń najwięcej uwagi poświęcono nowym funkcjom związanym z fotografią i nagrywaniem wideo.

Apple zaprezentowało dwie nowe funkcje: style fotograficzne i tryb filmowy. Pierwsza pozwala na edycję kolorów fotografowanego otoczenia bez wpływu na odcień skóry w przypadku, gdy na zdjęciu znajduje się człowiek. Dzięki drugiej, podczas nagrywania wideo automatycznie utrzymywana jest ostrość wybranego obiektu, a tło jest rozmyte. Obiekt znajdujący się w centrum uwagi zmienia się w zależności od kadru, co tworzy niesamowity efekt.

iPhone 13 posiadają wspomniany już układ A15. Ma on 6-rdzeniowy CPU i 4-rdzeniowy procesory graficzny – w przypadku modeli 13 mini i 13. W modelach serii Pro wykorzystano ten sam układ, ale ma on znacznie wydajniejszy, 5-rdzeniowy procesor graficzny, czyli ten sam, który zastosowano w podstawowych modelach serii 14.

Modele 13 mini i 13 wyposażono w wyświetlacz typu OLED, który jest znacznie jaśniejszy niż w przypadku poprzednich modeli. W serii 13 Pro zastosowano po raz pierwszy technologię Pro Motion, czyli adaptacyjne odświeżanie ekranu. W celu zapewnienia najlepszej jakości obrazu i efektywnego zarządzania energią, częstotliwości odświeżania zmienia się w zakresie od 10 do 120 razy na sekundę.

Na uwagę zasługuje także znaczna poprawa czasu pracy na baterii. iPhone’y 13 charakteryzują się zdecydowanie dłuższym czasem pracy na baterii niż ich poprzednicy. Dwukrotnie zwiększono pojemność pamięci wewnętrznej w przypadku podstawowego wariantu. Wynosi ona 128 GB.

Podstawowy iPhone 13 2022

Mały iPhone 13 mini

Modele 13 mini i 13 wyposażone są w dwa obiektywy: szerokokątny i ultraszerokokątny. Zmieniono jednak ich położenie, dzięki czemu możliwe było zastosowanie większych matryc, co znacznie wpłynęło na polepszenie jakości zdjęć. Obiektywy są ułożone po przekątnej, a nie jeden pod drugim.

iPhone 13 mini i 13 dostępne są w sześciu wariantach kolorystycznych: różowym, niebieskim, północ (odcień czarnego), księżycowa poświata (odcień białego), czerwonym oraz zielonym Ceny rozpoczynają się odpowiednio od 3999 oraz 4499 złotych.

Warto dodać, że iPhone 13 mini to prawdopodobnie ostatni smartfon marki Apple z tak niewielkim ekranem. To urządzenie dla osób, które przywiązały się do starszych modeli, wyposażonych w niewielkie ekrany, np. iPhone 4, 4s czy 5. Model mini ma niemal taką samą specyfikację, jak jego większy odpowiednik. Różnicą jest jedynie krótszy czas pracy na baterii w przypadku mini.

iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max

iPhone 13 serii Pro wyposażone są w trzy obiektywy: szerokokątny i ultraszerokokątny i teleobiektyw. Smartfony te umożliwiają między innymi wykonywanie zdjęć w trybie makro. iPhone’y serii 13 Pro dostępne są w czterech wariantach kolorystycznych: górski błękit, srebrny, złoty oraz mocny grafit. Ceny rozpoczynają się od 5299 złotych dla wersji Pro, a 5899 złotych dla wersji Pro Max.

iPhone 14 czy iPhone 13? Ubiegłoroczne modele Pro i Pro Max różnią się nieco od najnowszych modeli tych serii. Główne różnice i przewaga na korzyść tegorocznych smartfonów to przede wszystkim Dynamic Island zamiast notcha, wyświetlacz always-on oraz znacznie lepsze aparaty i Photonic Engine.


Seria iPhone 12

Z oficjalnej oferty firmy Apple zniknęły modele 12 Pro i 12 Pro Max, ale iPhone 12 wciąż można kupić m.in. w sklepach Komputronik. Całe szczęście, gdyż seria iPhone 12 to nadal bardzo atrakcyjne urządzenia, które dla wielu okażą się najbardziej trafnym wyborem. Kupić może je każdy, komu zależy na dobrym (chociaż nie najlepszym) aparacie oraz bardzo długim czasie pracy na baterii.

iPhone 12 to pierwszy smartfon niepochodzący z serii Pro, który wyposażony został w ekran typu OLED. Jego przewaga nad tradycyjnym IPS jest widoczna w kontraście, jakości kolorów i mniejszym zużyciu energii. Parametry tych wyświetlaczy są nieco gorsze niż w przypadku najnowszych modeli, ale obraz jest bardzo dobrej jakości. Różnicą jest przede wszystkim jasność. Ekran najnowszych modeli jest dużo jaśniejszy, co z pewnością będzie widoczne, szczególnie w warunkach mocnego oświetlenia, na przykład w ostrym słońcu.

Smartfony te wyposażone są w układ A14 Bionic, którego wydajność jest nadal wyższa niż w przypadku większości konkurencyjnych urządzeń. Można więc mieć pewność, że wszystko działać będzie płynnie i tak pozostanie przez długi czas. Na tych smartfonach będzie można instalować nowe systemy operacyjne co najmniej przez kolejne kilka lat.

W obu modelach wykorzystano warstwę Ceramic Shield, która zwiększa ochronę przed upadkiem nawet czterokrotnie. Urządzenia te mają charakterystyczne wcięcie w ekranie, czyli tak zwany notch. Umieszczono tam moduł Face ID służący do rozpoznawania twarzy. Warto zwrócić uwagę, że wcięcie jest nieco większe niż w przypadku serii 13 i 14.

iPhone 12 obsługuje sieć 5G, więc mamy pewność, że kupując go będziemy korzystać z najnowszych standardów łączności przez najbliższe lata.

Jeśli chodzi o aparaty, to smartfony te wyposażone są w dwa obiektywy – szerokokątny i ultraszerokokątny. Jest również tryb nocny, który włącza się automatycznie przy słabym oświetleniu. Z kolei technologia Deep Fusion poprawia widoczność detali przy rożnych warunkach oświetleniowych. Usprawniono również nagrywanie wideo, dzięki czemu można nagrywać filmy HDR w jakości 4K i w formacie Dolby Vision.

iPhone 12 dostępny jest w sześciu kolorach: fioletowym, niebieskim, zielonym, białym, czarnym i czerwonym oraz w trzech wariantach pojemności pamięci – 64, 128 oraz 256 GB. Ceny rozpoczynają się od 3899 złotych.


Najtańszy iPhone: Apple iPhone 11

Poza wymienionymi modelami, w ofercie Apple jest jeszcze iPhone 11. To obecnie najtańszy model z wąskimi ramkami wokół ekranu, wyposażony w technologię Face ID do rozpoznawania twarzy. Krawędzie jego obudowy są bardziej zaokrąglone niż w przypadku serii 12 i 13, ale laik raczej nie odróżni tych modeli.

iPhone 11 wyposażony jest w układ A13 Bionic. Smartfon posiada wyświetlacz, który Apple szumnie nazywa Liquid Retina HD, ale jest to po prostu ekran LCD wykonany w technologii IPS. Jest to już przestarzała technologia, ale osoby, które nie mają porównania z najnowszymi wyświetlaczami typu OLED będą zadowolone z jakości obrazu.

iPhone 11 ma moduł aparatów, na który składają się dwa obiektywy: szerokokątny i ultraszerokokątny, wspierane przez nowoczesne rozwiązania: tryb nocny, tryb portretowy oraz optyczną stabilizację obrazu. Jakość zdjęć stoi więc na naprawdę wysokim poziomie, w każdych warunkach oświetleniowych.

iPhone 11 dostępny jest w sześciu kolorach: fioletowym, zielonym, białym, czarnym, żółtym i czerwonym oraz w dwóch wariantach pojemności pamięci – 64 i 128 GB. Ceny rozpoczynają się od 2549 złotych.

iPhone 11 to obecnie najstarszy model smartfona marki Apple, który bez trudu kupić można w większość sklepów, w tym w sklepie Komputronik. Starsze urządzenia, takie jak iPhone X, XR, 8 oraz 8 Plus to nadal niezłe smartfony, ale są one już niemal niedostępne. Nie polecamy zakupu urządzeń tak zwanych odnowionych, refurbished czy powystawowych. Nie kosztują mało, a może okazać się, że wykorzystano w nich nieoryginalne części, co negatywnie wpływa na ich żywotność oraz komfort użytkowania.

Jaki iPhone wybrać w 2023 roku?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ smartfon powinien być dopasowany do potrzeb i budżetu przyszłego użytkownika. Pewne jest jednak to, że jakość i wydajność, którą oferują wszystkie opisane wyżej modele iPhone’ów (nawet te starsze) zapewniają, że posłużą one przez długi czas, a odpowiedni model zaspokoi potrzeby każdego użytkownika.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Grzegorz Świątek
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Ze urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 - (8 głosów)

Czytaj więcej