Jaki inhalator wybrać? Jak działa i kiedy go stosować?

Inhalatory stosowane są dość powszechnie zarówno w leczeniu szpitalnym, jak i w warunkach domowych. Zaostrzenie objawów chorób dróg oddechowych niejednokrotnie wymusza zastosowanie tego rodzaju terapii, dlatego warto wiedzieć, jaki inhalator wybrać, aby mieć dostęp do jak najlepszej metody leczenia.

Dowiedz się jak działa inhalator, jaki inhalator dla dzieci będzie najlepszy a jaki dla dorosłych oraz jaki rodzaj schorzeń jest leczony w ten właśnie sposób.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Dobry inhalator dla dzieci i dorosłych – jak działa?
 • Inhalator a nebulizator
 • Kiedy używać inhalatora?
 • Jaki inhalator wybrać? Rodzaje inhalatorów
 • Jak wybrać inhalator? Na zwrócić uwagę?
 • Akcesoria do inhalatorów

Dobry inhalator dla dzieci i dorosłych – jak działa?

Po pierwsze, zanim zdecydujesz, jaki inhalator wybrać, warto dowiedzieć się, jak działa i czym dokładnie jest tego rodzaju urządzenie. Są różne rodzaje inhalatorów, ale ich działanie sprowadza się ogólnie do tego samego – generowania leczniczego środka.

Inhalator to urządzenie, które umożliwia podanie leku w formie aerozolu, co pozwala na bezpośrednie wprowadzenie go do dróg oddechowych.

jaki inhalator wybrac

Zdjęcie: NOVAMA

Leczenie przy pomocy inhalatora ma ten plus, że minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia miejscowych i układowych skutków ubocznych stosowania leku, co często ma miejsce przy tradycyjnych metodach aplikacji środków leczniczych. Użycie inhalatora zależne jest od rodzaju – może być to inhalator kieszonkowy, membranowy lub inhalator ultradźwiękowy.

Przyjmowanie leku z wdychanym powietrzem wymaga ścisłego trzymania się instrukcji producenta danego urządzenia.

Najczęściej wybierane inhalatory

Inhalator a nebulizator

Pojęcie inhalatora odnosi się do urządzenia, które ma za zadanie rozpylać lek w powietrzu, natomiast nebulizator to urządzenie, do którego wprowadzana jest lecznicza substancja i w którym uzyskuje się jej pożądane stężenie.

Nebulizacja jest metodą leczniczą, w której wdychanie zalecanego preparatu nie pokrywa się z koniecznością synchronizacji z oddechem.

!!! Warto wiedzieć, że niektóre rodzaje nebulizatorów są przeciwwskazane dla noworodków i małych dzieci.

Kiedy używać inhalatora?

Inhalator wskazany jest w przewlekłych chorobach dróg oddechowych. Najczęściej występującymi są:

 • różnego rodzaju alergie wziewne
 • astma
 • katar wywołany alergią
 • przewlekłe i często powtarzające się zapalenia zatok
 • przeziębienia
 • zapalenia płuc i oskrzeli
 • przewlekłe choroby nieżytowe krtani, nosa, gardła
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc
 • mukowiscydoza

Zalecane jest również profilaktyczne używanie inhalatorów, zwłaszcza jeśli pracujemy w trudnych warunkach. Inhalatory to urządzenia łatwe w obsłudze, a ich zasługi dla naszego zdrowia są nie do przecenienia. Duży wybór dostępnych modeli pozwoli na wybranie czegoś odpowiedniego do potrzeb.

!!! Przeciwwskazaniem do zastosowania urządzenia (poza alergią na związki występujące w parze wodnej) mogą być np. niewydolność serca, gruźlica, nowotwory, wysoka gorączka czy krwotoki z dróg oddechowych.

Jaki inhalator wybrać? Rodzaje inhalatorów

Dostępnych jest wiele rodzajów inhalatorów, z których można wymienić między innymi: ultradźwiękowy, siateczkowy, tłokowy, membranowy, kompresorowy.

Zanim sięgnie się po takie urządzenie – obojętnie, czy będzie to inhalator dla dziecka czy na zatoki u osoby dorosłej – należy poznać jego właściwości. ​ ​Wybierając inhalator dla niemowlaka warto zainwestować w urządzenie z odpowiednią maseczką​ .​ Dzięki temu nie powinno być kłopotów z zabiegami.

Jak wiadomo niemowlaki często cierpią z powodu alergii i przeziębień, więc posiadanie takiego urządzenia jest bardzo praktyczne. Większość modeli inhalatorów posiada maski dla dorosłych i dzieci.

jaki inhalator wybrać

Zdjęcie: Medel

Inhalator ultradźwiękowy

Wytwarza aerozol dzięki ultradźwiękom tworzonym za pomocą generatora. Jest bardzo cichy. Nie nadaje się do wszystkich rodzajów leków, ponieważ może zmieniać strukturę niektórych preparatów przez podwyższoną temperaturę podczas nebulizacji. Większość urządzeń tego typu można stosować do inhalacji z solą fizjologiczną, hipertoniczną, niektórymi antybiotykami (np. Tech-Med. Tm- Med. Micro).

Inhalator membranowy – siateczkowy

Nie powoduje nagrzewania, dzięki czemu nie zmienia struktury stosowanego leku. Dzięki membranie siateczkowej jest urządzeniem bardzo higienicznym i nie dopuszcza do zapychania się. Jego zaletami są również cicha praca i niewielkie gabaryty. Inhalator siateczkowy posiada funkcję odwrotnej nebulizacji, dzięki czemu jest niezwykle higieniczny.

Inhalator tłokowy (pneumatyczny)

To urządzenie, które również nie wymaga koordynacji z wdechem wraz z naciśnięciem. Składa się ze sprężarki i pojemnika na lek. Stosowany przeważnie w przypadku astmy, ale także i innych schorzeń (np.Flaem 4Neb, Novama Familino).

Inhalator kompresorowy

Bardzo popularny i łatwy w użyciu, nadaje się do rozpylania wszystkich rodzajów leczniczych substancji. Jego wadą może być to, że pracuje głośniej, niż inne rodzaje urządzeń. Jest to jeden z najczęściej wybieranych typów inhalatora.

Jak wybrać inhalator? Na co zwrócić uwagę?

Na co powinno się zwracać uwagę przy kupnie inhalatora? Odpowiedni do potrzeb inhalator powinien mieć właściwe parametry.

 • wielkość cząsteczek na jakie rozbijany jest lek – od tego uzależniony będzie proces wchłaniania substancji leczniczej, dlatego jest to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru urządzenia.
 • czas nebulizacji – dobrze, jeśli inhalator ma zmienne tempo zabiegu. Jest to ważne szczególnie w przypadku dzieci.
 • głośność – im cichsza praca tym lepiej, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci.

Wygląd inhalatora jest mniej ważnym kryterium, liczy się działanie i skuteczność, ale urządzenia tworzone z myślą o dzieciach z pewnością zachęcają do używania. Wybierając inhalator dla dorosłych raczej nie skupiamy się na wizualnej stronie urządzenia, tylko jego funkcjonalności.

jaki inhalator

Akcesoria do inhalatorów

Inhalatora z pewnością ułatwi życie starszym i młodszym, dlatego warto dobrze przemyśleć zakup odpowiedniego urządzenia. Wybierając odpowiedni inhalator należy też zwrócić uwagę na akcesoria w zestawie, np. czy dane urządzenie posiada maski dla dzieci i dorosłych, ustniki, przewody powietrzne, filtry itp.

W zależności od sposobu zasilania inhalatora w zestawie powinny się znaleźć baterie lub odpowiedni zasilacz. Do niektórych inhalatorów dołączane jest również praktyczne etui.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.7/5 (7 głosów)

Czytaj więcej