Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Który model tanio ogrzeje dom?

Jaki grzejnik elektryczny wybrać?

Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu? Jaki grzejnik elektryczny do pokoju będzie najlepszy, a jaki sprawdzi się w łazience? To pytania, jakie zadaje sobie wiele osób planujący zakup takich urządzeń. Szukanie sposobu na to, żeby skutecznie, a przy tym bez dużych wydatków ogrzać pomieszczenia to priorytet niejednego właściciela domu. Grzejniki elektryczne nadają się do tego bardzo dobrze, ponieważ efektywnie uzupełniają główne źródło ciepła, a do tego wiele modeli jest mobilnych, więc można je przenosić i umieszczać tam, gdzie potrzeba w danej chwili.

Spis treści:


Popularne grzejniki elektryczne


Ranking grzejników pokojowych

Jeśli chcemy się dowiedzieć, jaki grzejnik elektryczny wybrać, warto zdać się na recenzje tego typu produktów oraz rekomendacje ekspertów. Poniżej przygotowaliśmy ranking grzejników elektrycznych. Znalazły się w nim najlepsze modele, jeśli chodzi o grzejniki olejowe, konwekcyjne i konwektorowe.










Jaki grzejnik elektryczny do pokoju wybrać?

Wiemy już, jakie są polecane modele grzejników olejowych, konwektorowych i konwekcyjnych. Co, jednak jeśli nadal nie wiemy, jaki grzejnik elektryczny kupić? W podjęciu decyzji pomoże analiza kryteriów, takich jak: rodzaj, wymiary i waga grzejnika. Warto zwrócić uwagę również na: termostat, poziom emitowanego hałasu, dodatkowe zabezpieczenia, w jakie wyposażono grzejnik elektryczny oraz długość kabla.

Rodzaj grzejnika

Najpopularniejsze rodzaje grzejników elektrycznych to grzejniki olejowe oraz grzejniki konwektorowe i grzejniki konwekcyjne. Pierwsze z wymienionych, czyli grzejniki elektryczne olejowe nagrzewają się zwykle wolniej, ale za to wyróżnia je zdolność do utrzymania ciepła długo po wyłączeniu. Ich działanie polega na nagrzewaniu oleju, który następnie przepływa przez elementy grzewcze (żebra grzejnika) i oddaje ciepło do powietrza. Grzejniki olejowe mają zwykle prostą i solidną obudowę, ich minusem może być mniejsza mobilność, ze względu na dość duże wymiary i masę. Na rynku można jednak znaleźć i takie urządzenia, które są smukłe, eleganckie, minimalistyczne i dość łatwe w przenoszeniu do innych pomieszczeń.

Grzejnik do pokoju - jak wybrać?

Grzejniki konwektorowe oraz grzejniki konwekcyjne działają na zasadzie konwekcji cieplnej, czyli zjawiska polegającego na naturalnym przemieszczaniu się ciepłego powietrza w górę. Składają się one z metalowej obudowy z elementem grzejnym umieszczonym wewnątrz. Niektóre modele grzejników konwektorowych mogą mieć jeszcze dodatkowo wbudowane wentylatory, co pozwala na jeszcze szybsze rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu. W odróżnieniu od grzejników olejowych grzejniki konwektorowe i konwekcyjne przestają nagrzewać pomieszczenie praktycznie od razu po odłączeniu od źródła zasilania. Zwykle są one również mniejsze i lżejsze, przez co są bardziej mobilne.

Termostat

W przypadku, gdy grzejnik elektryczny łazienkowy lub do pokoju został wyposażony w termostat, regulacja temperatury w pomieszczeniu jest znacznie uproszczona. Warto zwrócić uwagę na to kryterium, gdy mamy jakieś szczególne preferencje związane z komfortem cieplnym.

Poziom emitowanego hałasu

Poziom hałasu to kryterium, które jest bardzo ważne, jeśli zależy nam na grzejniku do pokoju dziecięcego. Warto wybierać urządzenia, które mają cichy tryb pracy, dzięki temu maluch będzie spokojnie spać w nagrzewanym pomieszczeniu.

Dodatkowe zabezpieczenia

W podjęciu decyzji odnośnie tego, jaki grzejnik olejowy wybrać/kupić lub który grzejnik konwektorowy/konwekcyjny będzie najlepszym wyborem, pomoże zorientowanie się, w jakie dodatkowe zabezpieczenia wyposażono urządzenie. Przykładowe z nich to:

  • Automatyczne wyłączanie w przypadku przegrzania
  • Czujnik przechylenia, który wyłącza sprzęt po wykryciu przypadkowego przewrócenia
  • Obudowa zaprojektowana tak, aby do środka nie dało się wsadzić palców

Długość kabla

Często pomijanym kryterium podczas podejmowania decyzji, jaki grzejnik olejowy na prąd lub konwekcyjny kupić, jest długość przewodów. Tymczasem kabla powinno wystarczyć na tyle, aby móc podłączyć grzejnik do gniazdka elektrycznego w wybranym pomieszczeniu. Mile widzianym rozwiązaniem jest również przemyślane i wygodne przechowywanie przewodów, np. w specjalnie przeznaczonej do tego wnęce obudowy.

Parametry grzejników pokojowych — jak wybrać grzejnik?

W wyborze najlepszego grzejnika do pokoju pomoże także analiza takich parametrów, jak:

  • Rodzaj i wielkość pomieszczenia, w którym ma pracować urządzenie
  • Wydajność oraz energooszczędność urządzenia

Jaki grzejnik pokojowy wybrać w zależności od pomieszczenia?

Jeśli rozważamy, jaki grzejnik olejowy na prąd lub też konwektorowy/konwekcyjny kupić, zastanówmy się, w którym pomieszczeniu będziemy korzystać z tego sprzętu. Najprostszym rozwiązaniem jest grzejnik podłogowy, który po prostu umieszcza się na podłodze, jednak takie urządzenie może zajmować dużo miejsca. W sytuacji, gdy ze względu na ograniczoną przestrzeń preferujemy montaż grzejnika na ścianie, dany model powinien zapewniać taką możliwość.

W pomieszczeniach o dużej wilgotności (np. łazienkach) warto wybrać grzejniki, których obudowa jest odporna na korozję. Mile widziany jest także wysoki stopień wodoszczelności, co pozwala na bezpieczne użytkowanie.

Jaki grzejnik elektryczny wybrać?

Wielkość pomieszczenia, w którym planujemy korzystać z grzejnika ma znaczenie również w kontekście mocy urządzenia. Jaki grzejnik elektryczny do pokoju 25 m² kupić? Przyjmuje się na każdy metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia potrzeba 100 W, aby utrzymać temperaturę na poziomie komfortu. Zatem przy pomieszczeniu do 25 m² potrzebny będzie sprzęt o mocy wynoszącej: 25 m² x 100 W/m² = 2500 W.

Powyższe obliczenia są mocno uogólnione. Jeśli zależy nam na dokładniejszych wyliczeniach, warto wziąć pod uwagę także izolację pomieszczenia oraz temperaturę, jaka panuje na zewnątrz w danym miesiącu.

Dlaczego warto postawić na grzejnik elektryczny energooszczędny?

Wydajność to istotny parametr w przypadku urządzeń służących do nagrzewania pomieszczeń. Nawet wśród tanich grzejników do pokoju znajdziemy modele z trybem pracy 2000 W, który pozwala na skuteczne rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniach o powierzchni 22 m². Trzeba jednak mieć świadomość drugiej strony modelu — wydajne i szybko nagrzewające się urządzenia będą pobierać więcej energii i co za tym idzie, koszty ich eksploatacji będą wyższe.

Ile prądu zużywa grzejnik olejowy, konwektorowy lub konwekcyjny? Wykorzystaną przez urządzenie energię możemy obliczyć według następującego wzoru:

Energia (kWh) = Moc (W) x Czas (h) / 1000

Zatem w przypadku, gdy grzejnik pokojowy pracuje przez 4 godziny dziennie z mocą wynoszącą 2000 W, zużycie prądu wynosi: 2000 W x 4 h / 1000 = 8 kWh.

Koszty eksploatacji możemy znacznie zmniejszyć, jeśli zainwestujemy w grzejnik elektryczny energooszczędny. Wtedy możemy liczyć na rozwiązania, takie jak np.: programator czasowy, możliwość aktywacji trybu dzień/noc czy też specjalny czujnik, który rejestruje nagły spadek temperatury w pomieszczeniu (np. w czasie wietrzenia pomieszczenia). Dzięki nim można zoptymalizować pracę urządzenia i zmniejszyć zużycie wykorzystywanej przez nie energii.

Jaki grzejnik pokojowy wybrać?

Osoby, które zastanawiają się, jaki grzejnik elektryczny wybrać, powinny zwrócić uwagę na szereg różnych parametrów tego typu urządzeń i dobrać je pod kątem własnych potrzeb oraz przyszłego zastosowania. Inny sprzęt będzie miał zastosowanie w salonie z aneksem kuchennym czy też pokoju służącym do pracy, inny wybierzemy do dziecięcej sypialni, a jeszcze inny sprawdzi się w wilgotnych pomieszczeniach o niewielkim metrażu, takich jak np. łazienka. Przed zakupem zdecydowanie warto sprawdzić recenzje danych modeli oraz ich porównania w rankingach. Dzięki temu będzie nam łatwiej podjąć decyzję co do tego, jaki grzejnik pokojowy będzie najlepszy w danym przypadku.


Wszystkie grzejniki elektryczne


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Alicja Hudzik
Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej