Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Staramy się chronić dzieci na każdym kroku i dbamy o ich bezpieczeństwo. Dotyczy to także przemieszczania się samochodem zarówno po mieście, jak i poza nim. Dorosłych chronią pasy bezpieczeństwa. Dzieci muszą być dodatkowo chronione przez foteliki samochodowe z atestem, który będzie potwierdzał ich zgodność z wymaganiami określonymi przez prawo.

Sprawdźmy, jaki fotelik samochodowy będzie najlepszy dla naszego malucha.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Podział fotelików ze względu na kierunek jazdy
 • Podział fotelików samochodowych ze względu na wagę
 • Jaki fotelik samochodowy dla niemowlaka?
 • Fotelik dla dziecka z funkcją spania – dla kogo?
 • Czym jest fotelik samochodowy z ISOFIX?
 • Fotelik z dodatkowym systemem ochrony bocznej, czy bez?
 • Jakie są funkcje dodatkowe fotelików?
 • Wyposażenie i akcesoria fotelików
 • Dodatkowe funkcje fotelików samochodowych

Podział fotelików ze względu na kierunek jazdy

Przy wyborze należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych czynników jakimi są wiek dziecka, waga dziecka oraz to jak długo planujemy przewozić dziecko w wybranym foteliku. Poniżej podział fotelików ze względu na kierunek jazdy.

 • Foteliki samochodowe: 0-13 kg, 15-36 kg – zawsze tyłem do kierunku jazdy
 • Foteliki samochodowe: 0-18 kg, 0-23 kg, 9-18 kg, 9-25 kg, 9-36 kg – zawsze tyłem do kierunku jazd lub przodem lub tyłem w zależności od wieku dziecka i modelu fotelika

Foteliki montowane przodem do kierunku jazdy

Fotelik montowany przodem do kierunku jazdy z ISOFIX (żółty element)

Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy (RWF)

Fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy (RWF) z systemem ISOFIX (żółty element)

Podział fotelików samochodowych ze względu na wagę

Podejmując decyzję, jaki fotelik samochodowy dla dziecka wybrać, należy pamiętać, że fotelik musi bezwzględnie być dobrany do jego wagi. Foteliki dla poszczególnych grup wagowych różnią się od siebie wielkością, budową i rodzajem zabezpieczeń.

Kategorie wagowe fotelików samochodowych:

 • 0-13 kg
 • 0-18 kg
 • 0-36 kg
 • 9-18 kg
 • 9-36 kg
 • 15-36 kg

Czym cechują się foteliki samochodowe podzielone na kategorie wagowe?

6-12 miesięczne dzieci – fotelik samochodowy 0-13 kg

Dla niemowląt przeznaczone są foteliki z grupy 0-13. Są one skonstruowane dla dzieci ważących do trzynastu kilogramów, a więc mających około sześciu, do dwunastu miesięcy. Foteliki te służą do przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy.

Pamiętajmy, że niemowlę nie ma jeszcze odpowiednio wykształconych mięśni szyi. Dlatego też podczas wypadku montaż tyłem chroni je przed opadaniem główki i groźnymi urazami. Wypadek bez takiego ustawienia zabezpieczenia grozi nawet przerwaniem kręgów szyjnych.

Ułożenie dziecka w tych fotelikach dostosowane jest do naturalnej pozycji dziecka podczas leżenia. Jest ona najzdrowsza dla jego kręgosłupa.

Fotelik samochodowy 0-18 kg

Kolejna grupa to kategoria fotelików 0-18, które są przeznaczone dla dzieci do osiemnastu kilogramów. Można w nich jeździć zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy – do określonego wieku tyłem, a następnie przodem. Mimo wszystko zaleca się, by dziecko jeździło tyłem jak najdłużej – nawet do 4 roku.

Fotelik z tej kategorii może być zainstalowany z pomocą trzypunktowych pasów bądź też specjalnych złączy Isofix.

Montowany przodem fotelik samochodowy 0-36 kg

Następna jest grupa fotelików 0-36 kg. Fotele te już montowane wyłącznie przodem i jeżdżą w nich dzieci o wadze do dwudziestu trzech kilogramów. Są nieco szersze i wyższe od grupy 0-18, a przez to także wygodniejsze dla małego pasażera.

jaki fotelik samochodowy

Fotelik samochodowy 9-18 kg

Foteliki kategorii 9-18 kg także mogą być montowane pasami samochodowymi bądź też z użyciem systemu Isofix. Mogą być montowane tyłem, bądź przodem – w zależności od wieku dziecka. Pasażer jest często chroniony za pomocą pięciopunktowych pasów bezpieczeństwa. Zdarza się też, że ma specjalną osłonę tułowia. Foteliki mają regulację zagłówka i oparcia.

Fotelik samochodowy 9-36 kg

Foteliki 9-36 cechują się szerokimi możliwościami adaptacji do wagi i wieku dziecka. Posiadają m.in. regulację oparcia i wysokości zagłówka. Dziecko może jeździć przypięte fabrycznymi pasami bezpieczeństwa auta.

Jaki fotelik samochodowy dla przedszkolaka? Kategoria 15-36 kg

Fotelik dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym to kategoria 15-36. W większości przypadków dzieci zabezpieczane są pasami samochodowymi. Fotelik może być mocowany systemem Isofix. Fotelik powinien posiadać uchwyty lub prowadnice ułatwiające prawidłowe ułożenie pasów. Często zdarzają się udogodnienia w postaci wysuwanych kubeczków i schowków.

Jaki fotelik samochodowy dla niemowlaka?

Niemowlak to bardzo wymagający pasażer. Na dodatek nie toleruje żadnych niedogodności i o każdej z nich informuje nas głośnym płaczem. Dlatego też przy wyborze, jaki fotelik samochodowy dla niemowlaka będzie najlepszy, warto zadbać, aby był przede wszystkim wygodny. Musi być miękki, ergonomiczny i nie może posiadać sztucznych tkanin, które mogłyby odparzać skórę dziecka.

Fotelik samochodowy dla niemowlaka to fotelik w kategorii wagowej 0-13 kg.

Kupując więc fotelik na niemowlaka, sprawdźmy też, jak sprawdza się on poza samochodem. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest możliwość kołysania dziecka. Jeśli widzimy, że nasza pociecha zaczyna się rozbudzać, możemy praktycznie w każdym miejscu ją pokołysać. Niektórym rodzicom ta funkcja się tak podoba, że fotelika używają również w domu do usypiania dzieci.

Warto też sprawdzić, czy fotelik samochodowy dla niemowlaka posiada podnoszoną rączkę, która ułatwia jego noszenie. Nasze dziecko waży kilka dobrych kilogramów, a sam fotelik też jest dość ciężki. Sprawdźmy więc przed zakupem, na ile jest on poręczny do noszenia.

Fotelik dla dziecka z funkcją spania – dla kogo?

Jaki fotelik samochodowy do spania wybrać? Fotelik z funkcją spania to idealne rozwiązanie dla rodzin, które dużo podróżują ze swoimi dziećmi. Pamiętajmy przy tym, że nie każdy fotelik posiada funkcję spania. Nadmierne odchylenie oparcia w zwykłym foteliku sprawia, że dziecko leży w nim, zamiast na nim siedzieć. Stwarza to niebezpieczeństwo podczas ewentualnego zderzenia.

Foteliki, których producenci deklarują, że wyposażone są w funkcję spania, mają możliwość przechylenia siedziska nieco do góry, co powoduje, że dziecko trafia do czegoś w rodzaju kołyski. Jest to znacznie bezpieczniejsza pozycja niż ta osiągana poprzez odchylenie oparcia. Fotelik samochodowy z funkcją spania posiada najczęściej trzy- lub pięciopunktowe mocowanie pasów uprzęży.

Więcej w poradniku Jak działa fotelik samochodowy z funkcją spania

jaki fotelik samochodowy

Jakie pasy powinien mieć bezpieczny fotelik?

Odpowiednie zabezpieczenie pasami to sprawa niezwykle ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego dziecka. Na początku warto wyjaśnić, na czym polega różnica pomiędzy ilościami pasów, które występują w fotelikach dla dzieci.

Ilość pasów w fotelikach samochodowych:

 • foteliki samochodowe z pasami trzypunktowymi – dwa miejsca mocowania pasów znajdują się w okolicy ramion dziecka, a jeden pomiędzy jego nogami,
 • foteliki samochodowe z pasami pięciopunktowymi – pasy pięciopunktowe posiadają te same mocowania co pasy trzypunktowe, dodatkowo zwiększają bezpieczeństwo dzięki pasom przytrzymującym biodra dziecka.

Czym jest fotelik samochodowy z ISOFIX?

Mocowanie fotelika do wnętrza samochodu to sprawa kluczowa dla bezpieczeństwa przewożonego w nim dziecka. Niestety wielu rodziców, pomimo szczerych chęci, nie ma odpowiedniej wiedzy w zakresie jego montażu. Dlatego właśnie powstał system mocowania ISOFIX, który do minimum ogranicza możliwość błędu przy mocowaniu fotelika.

Zdjęcie: Lionelo, fotelik z systemem ISOFIX (żółty element)

System ISOFIX składa się z dwóch uchwytów, które znajdują się między siedziskiem, a oparciem fotela. Uchwyty te zamocowane są bezpośrednio do konstrukcji samochodu. W stosunku do standardowych pasów, ISOFIX zapewnia dużo bardziej sztywne zamocowanie, co przekłada się na wyższe bezpieczeństwo.

Trzeba pamiętać jedynie, że ISOFIX nie zabezpiecza fotelika przed ruchem obrotowym. Fotelik samochodowy z isofixem jest nieco droższy od fotelików mocowanych pasami bezpieczeństwa. Warto jednak wziąć pod uwagę taką inwestycję.

Fotelik z dodatkowym systemem ochrony bocznej, czy bez?

Uderzenie w bok naszego auta to niezwykle groźny rodzaj kolizji. Dlatego też przy określaniu, jaki fotelik samochodowy dla dziecka będzie najlepszy warto zwrócić uwagę na dodatkową ochronę przed uderzeniami bocznymi. Tego typu systemy mają różne nazwy u różnych producentów. Możemy się spotkać z takimi określeniami jak SPS, ASP, SIP, czy Safe Side.

Systemy te mają jednak jedną wspólną cechę. Są to wysunięte i wzmocnione boki, które dają głowie dziecka dodatkową ochronę. Często są one wykonane ze wzmocnionej pianki i tworzywa EPS. Pochłaniają siłę uderzeń bocznych i rozprowadzają ją z dala od ciała dziecka. Istotnie zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkich urazów głowy i kręgosłupa podczas wypadku.

jaki fotelik samochodowy

Jakie są funkcje dodatkowe fotelików?

Foteliki samochodowe oprócz bezpieczeństwa mogą oferować też komfort użytkowania oraz inne praktyczne funkcje.

 • Funkcja nosidełka – nasz fotelik wyposażony jest w specjalny pałąk, który możemy rozłożyć i dzięki któremu łatwiej jest nam go nosić.
 • Obrotowe siedzisko – umożliwia obrócenie fotelika na czas jego zapinania. Po zabezpieczeniu dziecka możemy je ponownie obrócić na właściwą pozycję.
 • Wysuwane pojemniki – takie udogodnienia przydatne są szczególnie w przypadku fotelików przeznaczonych dla starszych dzieci. Mogą one położyć w nich butelkę z piciem lub schować tam zabawki.
 • Zdejmowane obicie – zdejmowane obicie bardzo ułatwia czyszczenie. Wystarczy wrzucić je do pralki, a po wyschnięciu szybko założyć z powrotem.
 • Regulacja pasów – fotelik samochodowy z regulacją pasów pozwala dostosować ich ułożenie do wzrostu i wagi dziecka.

Wyposażenie i akcesoria fotelików

Wyposażenie i akcesoria nie mają dużego wpływu na bezpieczeństwo dziecka. Mogą jednak poprawić komfort jego podróży lub zwyczajnie mu ją uprzyjemnić.

 • Pasy bezpieczeństwa – umożliwiające łatwy montaż fotelika w samochodzie
 • Poduszka podróżna – poprawia komfort podróży naszego małego pasażera i ułatwia mu zasypianie. Często ma kształt rogalika.
 • Mata ochronna pod fotelik – podkładana pomiędzy siedzenie a fotelik. Zabezpiecza siedzenie przed zabrudzeniami.
 • Osłonka na fotelik – przeznaczona jest dla niemowląt i małych dzieci. Jest to rodzaj dużego kaptura, który chroni naszą pociechę przed słońcem i ewentualnym wiatrem, jeśli otworzymy na chwilę okno.
 • Wkładka przeciwpotna – przydatna szczególnie podczas wyjazdów wakacyjnych i w innych długich podróży. Oddychający materiał położony na oparciu fotelika będzie przeciwdziałał nadmiernemu poceniu się dziecka.

Polecane foteliki samochodowe w Komputronik.pl

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4/5 (7 głosów)

Czytaj więcej