Jaki ekspres do kawy wybrać? Doradzamy przed zakupem

29.12.2017 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Jaki powinien być idealny ekspres do kawy? Z pewnością trwały i funkcjonalny. Nie możemy jednak zapominać o tym, że urządzenie to ma nam służyć przez wiele lat, a im lepiej dopasujemy je do swych potrzeb i preferencji, tym lepiej dla nas.

Jaki ekspres do kawy wybrać? Czym warto kierować się przy wyborze ekspresu do kawy? Oto kilka porad dla tych, którzy zamierzają zainwestować w takie urządzenie.

Rodzaje ekspresów do kawy

Jeśli wcześniej nie interesowaliśmy się tematami związanymi z ekspresami do kawy, to wizyta w sklepie stacjonarnym, bądź internetowym może wprawić nas w spore zakłopotanie, chociażby dlatego, że urządzeń do wyboru jest mnóstwo. Dodatkowo są one podzielone na różnorakie kategorie, sposoby działania, tryby przygotowania kawy itp.

Ekspresy do kawy ciśnieniowe kolbowe i automatyczne

Zacznijmy od ekspresów ciśnieniowych, które podzielone są dodatkowo na ekspresy kolbowe i automatyczne. W ekspresie ciśnieniowym kawa parzona jest w wyniku kontaktu mielonej kawy z gorącą wodą pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dlaczego ciśnienie musi być wysokie? Przede wszystkim w celu maksymalnego skrócenia kontaktu kawy z wodą. Im krócej ma ona taki kontakt, tym mniej w kawie znajduje się gorzkich aromatów.

Ekspresy do kawy na kapsułki

Jeszcze inaczej funkcjonują ekspresy do kawy na kapsułki. Z roku na rok stają się one coraz bardziej modne. W przypadku tych urządzeń nie posługujemy się kawą mieloną, tylko specjalnymi kapsułkami, które już zawierają w sobie kompozycję różnego rodzaju kaw, a często też i takie dodatki jak cukier, czy mleko.

Nasza rola sprowadza się więc tylko do włożenia kapsułki i naciśnięcia przycisku. Bez wątpienia jest to najprostszy w obsłudze rodzaj ekspresu. Smak tego typu kawy każdy musi ocenić we własnym zakresie.

Ekspresy do kawy przelewowe

Na innej zasadzie działają ekspresy przelewowe w przypadku których woda zalewana jest wrzącą wodą pod zwykłym ciśnieniem. Jednak zanim trafi ona do dzbanka, przechodzi przez specjalny filtr, który wykonany jest z papieru bądź ma stałą formę. Zaletą tego typu ekspresu jest możliwość przygotowania dużej ilości kawy za jednym razem – nawet do 2 litrów.

Sprawdź również: Rodzaje ekspresów do kawy

Ekspres wolnostojący czy do zabudowy?

Choć dla wielu podział na ekspresy wolnostojące i te do zabudowy jest kwestią mało istotną, warto i jej poświęcić odrobinę uwagi.

Ekspresy do kawy do zabudowy – są jeszcze dość rzadkim rozwiązaniem w polskich mieszkaniach, na co wpływa m.in. wyższa cena. Niemniej jednak osoby, które stawiają na zabudowany sprzęt AGD, mogą postawić i na taką opcję.

Ekspresy do kawy wolnostojące – są najczęściej wybierane, można ustawiać według bieżących potrzeb. Większy wybór, szerszy przedział cenowy – oto kolejne zalety.

Ekspres do kawy do zabudowy nie zajmuje miejsca na blacie, a kabel łączący go z gniazdkiem nie psuje nam kompozycji naszej kuchni. Wysokiej jakości ekspres do zabudowy to koszt od 2000 zł w górę. Dobrej jakości ekspres wolnostojący ekspres do kawy kupimy już za kwotę około 500 zł.

Jak wybrać ekspres do kawy?

Decydując, jaki ekspres do kawy wybrać, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na poniżej opisane cechy, takich urządzeń.

 • wzornictwo
 • moc
 • szybkość i pojemność
 • ciśnienie
 • wybór kaw
 • wbudowany młynek
 • system spieniania mleka
 • automatyczne czyszczenie
 • energooszczędność
 • dodatkowe funkcje

Elegancki wygląd, czyli ciekawe wzornictwo

Wyeksponowany sprzęt AGD powinien dobrze się prezentować, nic więc dziwnego, że elegancki wygląd i oryginalne wzornictwo są kolejnymi kwestiami, którym poświęcamy sporo uwagi w trakcie zakupów. Nowatorskie wzornictwo, ciekawa kolorystyka – oto kwestie, którym poświęca się sporo uwagi. Eleganckim wyglądem mogą się pochwalić zarówno ekspresy kolbowe, jak i ekspresy automatyczne.

Najciekawszym wzornictwem mogą się jednak pochwalić ekspresy na kapsułki. Kompaktowe urządzenia, które nie muszą posiadać pojemnika na ziarna kawy, spieniacza do mleka oraz zintegrowanego młynka, mogą pozwolić sobie na zabawę kształtami i kolorami.

W oczach miłośników niebanalnego wzornictwa, wielką popularnością cieszy się NESCAFÉ Dolce Gusto Piccolo KP1006. Ciekawy kształt, intrygująca kolorystyka oraz wiele możliwości to cechy, którymi może się pochwalić ten właśnie model.

Ciekawą ozdobą każdego wnętrza ma szansę stać się również tak ciekawy ekspres na kapsułki, jakim jest De’Longhi EN 166.CW lub Bosch Tassimo Suny TAS3203.

jaki ekspres do kawy

Moc ekspresu – dlaczego jest tak ważna?

W przypadku ekspresów do kawy, kwestią bardzo ważną jest ich moc. To od niej zależy, jak długo będziemy musieli czekać na pierwszą filiżankę kawy. Niestety – nie zawsze zwracamy na to uwagę, co z czasem może się okazać przyczyną wielkiego rozczarowania. Jaki ekspres do kawy będzie posiadał najlepszą moc? Zasada, o której warto pamiętać, głosi:

Im niższa moc, tym dłuższy czas przygotowania urządzenia do pracy.

1000W to zdecydowanie zbyt niska moc dla tych, którzy starają się oszczędzać czas. Dla tych zabieganych opcją najlepszą będą te ekspresy, w przypadku których minimalna moc to 1500W.

Wśród ekspresów automatycznych na wyróżnienie zasługuje Saeco Incanto HD8917/09, którego moc to 1850W. Dla osób stawiających na szybkie działanie, dobrym ekspresem będzie też kolbowy ekspres Zelmer 13Z014/ZCM2052R. Jego moc to 1250W, co w połączeniu z wysokim ciśnieniem (15 bar) pozwala na szybką i efektowną pracę.

Szybkość i pojemność – jednorazowa ilość filiżanek kawy

Ile filiżanek kawy będziemy mogli zaparzyć jednorazowo? Jak długo będziemy musieli czekać na pierwszą filiżankę tego aromatycznego napoju? Odpowiedź na to pytanie będzie sprawą bardzo ważną dla tych, którzy mają sporą rodzinę lub często goszczą w swym domu innych miłośników kawy.

W przypadku ekspresów przelewowych warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę oraz kawę, w przypadku ekspresów ciśnieniowych – na to, ile porcji można przygotować jednocześnie w takim urządzeniu.

Pytanie o pojemność staje się wyjątkowo ważne w przypadku ekspresów przelewowych, w których proces parzenia kawy zajmuje nieco więcej czasu niż w ekspresach ciśnieniowych automatycznych i kolbowych.

Popularne przelewówki mogą mieć pojemność od około 0,5 litra do 2 litrów. Większość urządzeń tego typu może się jednak pochwalić pojemnością wynoszącą od 1,2 do 1,5 litra.

jaki ekspres do kawy

Ciśnienie, czyli ile barów w ekspresie ciśnieniowym?

Osoby, które postanowiły zainwestować w ekspres ciśnieniowy, powinny zwrócić uwagę na tak ważną sprawę, jaką jest moc pompy wytwarzającej ciśnienie. Siłę ciśnienia określa się w barach:

Im wyższa liczba barów, tym silniejsze ciśnienie

Od wysokości ciśnienia zależy sporo, m.in. to, jaką kawę będzie można w danym urządzeniu przygotować. Wprawdzie do przygotowania espresso wystarczy 9 barów, jednak urządzenia o takiej sile pompy uchodzą za niezbyt wydajne i przestarzałe.

Jaka liczba barów będzie zatem najlepsza? Zdaniem specjalistów rozwiązaniem najlepszym jest ekspres ciśnieniowy, którego pompa wytwarza ciśnienie o wartości 12-15 barów.

Jak wybrać ekspres – rodzaj kawy

Jeśli lubimy eksperymentować z napojami kawowymi, powinniśmy się w porę zorientować, jakie kawy i napoje kawowe można zaparzyć za pomocą danego urządzenia. Możliwości poszczególnych ekspresów są dość zróżnicowane.

 • Ekspres ciśnieniowy na kapsułki – tutaj jedynym ograniczeniem jest dla nas asortyment takich kapsułek,
 • Ekspres przelewowy – to rozwiązanie dobre dla tych, którzy stawiają na zwykłą, czarną kawę,
 • Ekspres ciśnieniowy kolbowy – pozwala już cieszyć się smakiem tych kaw, w których ważną rolę odgrywa spienione mleko lub kremowa pianka,
 • Ekspres ciśnieniowy automatyczny – daje najwięcej możliwości można przyrządzić i espresso, i latte, i wiele innych specjałów, w których kawa i mleko są podstawowymi składnikami.

Zobacz również: Jaki ekspres do espresso, a jaki do latte?

Jaki ekspres do kawy z wbudowanym młynkiem?

Jeśli chcesz przeznaczyć na zakup ekspresu kwotę powyżej 1000 zł to pod uwagę możesz brać też ekspresy automatyczne. Sama nazwa może być nieco myląca, gdyż większość ekspresów jest w pełni automatyczna. Jednak tym określeniem nazywane są ekspresy posiadające wbudowany młynek do kawy, który mieli ją tuż przed zaparzeniem.

Znawcy kawy twierdzą, że różnica pomiędzy świeżo zmieloną kawą, a mieloną kawą z torebki jest olbrzymia. Jeśli wybierzemy ekspres z wbudowanym młynkiem musimy też pomyśleć, jaki ten młynek powinien być. Najczęściej spotykamy młynki udarowe bądź żarnowe.

 • młynek udarowy – ma prostą konstrukcję i przypomina nieco końcówkę blendera ręcznego – wirujące ostrze ze stali rozbija i mieli ziarna kawy. Taki młynek działa błyskawicznie, jednak podczas tego rodzaju mielenia wytwarza się bardzo wysoka temperatura. To z kolei wpływa na końcowy smak kawy – dla niektórych osób ma ona lekko gorzki posmak.
 • młynek żarnowy – mieli kawę za pomocą dwóch walców z metalu, które ustawione są bardzo blisko siebie. Ziarna nie są rozbijane, tylko miażdżone, co ma pozytywny wpływ na smak kawy. Nie ma jednak ideałów – młynki żarnowe są uważane za bardziej awaryjne w porównaniu do swoich udarowych odpowiedników. Aby zminimalizować ryzyko awarii, odległość pomiędzy żarnami regulujmy wyłącznie wtedy, gdy ekspres jest wyłączony.

System spieniania mleka

Kolejną kwestią do rozważenia jest system spieniania mleka, jaki znajdzie się w naszym ekspresie. Większość urządzeń z niższej półki wyposażonych jest w zwykłą dmuchawę powietrza spieniającą mleko. Jeśli jednak wybierzemy nieco droższy ekspres, to możemy już liczyć na system, który sprawi, że spienione mleko trafi do naszej filiżanki bezpośrednio z ekspresu.

Spieniacz do mleka można również dokupić, jako osobne urządzenie. O tym, jak wybrać spieniacz do mleka przeczytasz w artykule:

Jaki spieniacz do mleka wybrać?

Czyszczenie ekspresu do kawy

By ekspres mógł nam służyć możliwie jak najdłużej, musimy utrzymywać go w czystości. Im łatwiejsza walka z brudem oraz kamieniem, tym dłuższa żywotność ekspresu do kawy. Warto zatem zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas ekspres będzie sprzętem łatwym w czyszczeniu.

Jeśli stawiamy na proste urządzenia, sprawdźmy w porę, czy demontaż systemu do spieniana mleka nie jest zbyt skomplikowany oraz czy będziemy w stanie bez problemów wyjąć z ekspresu blok zaparzający.

W najnowszych urządzeniach można korzystać z opcji automatycznego czyszczenia i odkamieniania. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla zabieganych oraz dla tych, którzy nie są w stanie kontrolować liczby parzonych kaw.

Dla nich cennym wsparciem będzie funkcja, która wyśle odpowiedni komunikat w chwili, gdy czyszczenie ekspresu stanie się niezbędne. Funkcje automatycznego czyszczenia ułatwią też sam proces czyszczenia ekspresu oraz systemu spieniania mleka.

Takie rozwiązanie, wygodne i praktyczne, pojawia się już w większości ciśnieniowych ekspresów automatycznych. Całkowicie wyjmowany blok zaparzający, filtry AquaClean oraz automatyczny cykl czyszczenia jest m.in. jedną z większych zalet ekspresu Saeco Incanto HD8917/09.

O tym jak czyścić ekspres do kawy dowiesz się z poradnika:

Czym czyścić ekspres do kawy

Energooszczędność – w trosce o środowisko oraz domowy budżet

Urządzenia, które pozwalają nam zaoszczędzić nieco energii, bez wątpienia są dobrą inwestycją. W trosce o środowisko i domowy budżet, chętniej inwestujemy w te sprzęty, które mogą się pochwalić mianem energooszczędnych. Warto zatem zwrócić uwagę nie tylko na moc urządzenia, ale i na taką funkcję, jaką jest automatyczne wyłączanie się urządzenia tuż po zakończeniu pracy. Obecnie posiada ją coraz więcej ekspresów.

Ekspres do kawy to spora inwestycja – nawet jeśli zdecydujemy się na jeden z najtańszych modeli. Warto zatem określić swe potrzeby oraz preferencje, a następnie wybrać taki ekspres, który będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Ekspres zintegrowany z lodówką

Jeszcze ciekawszym pomysłem jest ekspres zintegrowany z lodówką w wersji mini, w której przechowywane jest mleko w kartonie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – przeczytasz o nim w artykule:

Jak wybrać chłodziarkę do mleka?

Przede wszystkim unikamy pojemnika na mleko, który należy raz na jakiś czas czyścić. Nie musimy też pamiętać o jego uzupełnianiu. Nie musimy go też opróżniać, gdy mleko w nim nie nadaje się już do użytku. Nasza rola ogranicza się jedynie do wstawienia kartonu bądź butelki z mlekiem i umieszczeniu w ich wnętrzu końcówki rurki, przez którą ekspres będzie pobierał mleko.

jaki ekspres do kawy

Ekspres do kawy sterowany smartfonem

Ekspres do kawy sterowany smartfonem to nowoczesne rozwiązanie pozwalające cieszyć się świeżo zaparzoną kawą w sytuacji, gdy nie przebywamy bezpośrednio przy ekspresie. Funkcja pozwala zaparzyć kawę z drugiego pokoju zanim wstaniemy z łóżka.Taki ekspres posiada moduł Bluetooth oraz dedykowaną aplikacją umożliwiającą połączenie z ekspresem. Po zainstalowaniu aplikacji smartfon bardzo szybko połączy się z ekspresem. Przy kolejnym uruchomieniu oprogramowania nawiąże ono już połączenie bez naszego udziału.

Więcej o tej funkcjonalności: Jak działa ekspres do kawy sterowany smartfonem?

Akcesoria do ekspresów do kawy

Decydując się na ekspres do kawy nie musimy ograniczać swojego wyboru jedynie do urządzeń posiadających komplet akcesorów. Takie urządzenia jak młynek do kawy, czy spieniacz do mleka można zakupić osobno.

Ekspresy do kawy, które polecamy w sklepie:


Polecane ekspresy do kawy na kapsułki


Polecane ekspresy do kawy ciśnieniowe automatyczne


Polecane ekspresy do kawy ciśnieniowe kolbowe


Polecane ekspresy do kawy przelewowe


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł