Jaki ekran do projektora wybrać?

05.06.2018 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Ekran to element, który często pomijamy planując zakup projektora. Nie jest on stricte elementem projektora, a jedynie dodatkiem. Możemy się bez niego obejść, wszak obraz da się wyświetlić nawet na zwykłej ścianie, a nawet tablicy szkolnej. Menu projektorowe zawierają odpowiednie ustawienia dla korekty barw wyświetlanych na innych niż biała powierzchniach.

Ekrany do projektorów są dodatkami, których zastosowanie mocno podnosi jakość wyświetlanego obrazu, a często sprawia, że poprawia możliwości nawet niedrogiego projektora. Dlatego warto rozważyć zakup ekranu, ponieważ pozwoli on w pełni odczuć możliwości projektora do kina domowego. Doradzamy zatem, jaki ekran do projektora wybrać.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Dlaczego warto wybrać ekran do projektora?
 • Rodzaje ekranów do projektora
 • Sposób montażu – wymiary ekranu a instalacja
 • Co jeszcze warto wiedzieć?

Polecane ekrany do projektorów

Dlaczego warto wybrać ekran do projektora?

Dlaczego nie zwykła ściana? Jeśli jest dobrze pomalowana, na idealnie biały kolor, w czym może przeszkadzać? Owszem, zadbana powierzchnia ścienna będzie lepsza niż jakakolwiek inna. Jednak przeznaczeniem tradycyjnej ściany i stosowanych do jej pokrycia farb nie jest jak najlepsze odbijanie padającego na nią światła.

Wyświetlony przez projektor obraz na zwykłej ścianie okaże się matowy, pozbawiony spodziewanego kontrastu i nasyconych barw. To wina nieprzystosowanej do odbijania projektorowego światła powierzchni.

Ekrany dla projektorów mają specjalną warstwę, która uwypukla kolory, kontrast, a nawet ostrość obrazu.

Na ekran do projektora warto zdecydować się także ze względu na komfort. Miniaturowe pikoprojektory czy duże projektory instalacyjne mogą obyć się bez ekranu, bo taka jest filozofia ich użytkowania. Lecz większość projektorów zyska na zakupie ekranu. Łatwiej będzie nam przygotować stanowisko do projekcji, wygospodarować czy przenieść, a także ustawić prawidłowo, bez zniekształceń, obraz.

Więcej o projektorach dowiesz się z poradnika: Jaki projektor wybrać?

Rodzaje ekranów – ekran przenośny lub instalowany na stałe

Pierwsze pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć, decydując jaki ekran do projektora będzie dla Ciebie najlepszy, dotyczy sposobu instalacji ekranu. Wyróżnia się następujące rodzaje ekranów ze względu na sposób montażu:

 • ekran ścienny
 • ekran wbudowany w sufit
 • ekran na statywie
 • ekran ramowy

Przenośny elastyczny ekran projektorowy

Przenośny elastyczny ekran projektory jest w formie rozkładanego standu lub na statywie stawianym na ziemi. Taki ekran dość łatwo wprawić w wibracje, co odczują szczególnie użytkownicy projektorów ultrakrótkiego rzutu (użytkownikom innych projektorów nie będzie to przeszkadzać). Jego niezaprzeczalną zaletą jest wygoda transportu i łatwość instalacji w dowolnym miejscu w firmie, a nawet w domu.

Ekran instalowany na stałe

W przypadku instalacji stacjonarnej lepszy będzie ekran instalowany na stałe. Ten może być sztywny lub elastyczny.

 • sztywny ekran stały – w tym przypadku to instalowana na ścianie powierzchnia pokryta odpowiednim materiałem odbijającym światło. Dostępne są także ekrany samoprzylepne, przydatne na przykład w edukacji. Rolę ekranu spełni też ściana pokryta specjalną farbą, która nadaje powierzchni odpowiednie własności.
 • elastyczny ekran stały to ekran, który instalujemy pod sufitem (na ścianie) i rozwijamy w dół jak przesłaniającą okno roletę. Taki ekran może być umieszczony bardzo blisko ściany, może mieć dużo większe rozmiary (przekątna powierzchni) niż ekrany przenośne. Dostępny też w wersjach z silnikiem elektrycznym, by był samodzielnie wysuwany (lub sterowany pilotem), na przykład tuż po uruchomieniu projektora. To doskonałe rozwiązanie dla stałej instalacji w domu lub w sali wykładowej, w połączeniu z zainstalowanym na stałe podsufitowo projektorem.

Ekrany projektorowe ścienne


Ekrany o sztywnych ramach

Elastyczną powierzchnię projekcyjną mają też ekrany o sztywnych ramach. Takie ekrany przydają się najczęściej w przypadku dużych mobilnych instalacji, gdy statywowy montaż nie jest już w stanie zapewnić wystarczającej stabilności powierzchni projekcyjnej. Niemniej można też znaleźć ekrany o mniejszych rozmiarach (o przekątnej projekcyjnej rzędu 100 cali) ze sztywnymi ramami. Tego typu ekran, podobnie jak ekran statywowy, jest składany i mobilny. Jest jednak droższy.

Sposób montażu – wymiary ekranu a instalacja

Ekrany projektorowe mogą mieć różne proporcje, rozmiary powierzchni projekcyjnych oraz wymiary całkowite. Należy upewnić się czy proporcje odpowiadają parametrom naszego projektora. Zastosowanie ekranu 4:3 czy 16:10 z projektorem dającym obraz o innych proporcjach jest oczywiście możliwe, ale wtedy nie wykorzystamy całej powierzchni takiego ekranu.

Rozmiar (wysokość i szerokość) powierzchni projekcyjnej dopasowujemy do maksymalnej spodziewanej powierzchni wyświetlanego obrazu. Odpowiednie informacje o rozmiarze obrazu znajdują się w instrukcjach projektorów.

Format ekranu:

 • ekran 1:1
 • ekran 4:3
 • ekran 16:9
 • ekran 16:10

Jaki ekran do projektora wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Decydując, jaki ekran do projektora wybrać, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

 • powierzchnia projekcyjna
 • kąt widzenia
 • przejrzystość ekranu
 • czarne ramki

Powierzchnia projekcyjna

Każdy ekran jest lepszy niż jego brak. Typ powierzchni projekcyjnej w znaczący sposób wpływa na sposób w jaki odbijane jest światło, jak podbijane są kontrasty, oddawane szczegóły w cieniach i jak ekran radzi sobie ze światłem zastanym w pomieszczeniu.

Wybór ekranu ze względu na parametr gain:

 • Gdy poszukujemy uniwersalnego ekranu, wybierzmy taki, który cechuje gain około 1. Taka wartość mówi nam, że ekran zachowuje się taka samo jak referencyjna biała tablica.
 • W przypadku większych przekątnych lub w instalacjach biznesowo-edukacyjnych gain może być większy niż 1, ale nie powinien przekraczać 1,3. Światło odbijane jest bardziej kierunkowo w stronę widza, co daje efekt wzmocnienia jasności.
 • W pomieszczeniach z dużą ilością światła pobocznego lub w instalacjach kina domowego warto rozważyć instalację ekranu typu Gray (High Contrast), który poprawia czytelność ciemnych barw i szczegółowość w cieniach. W tym przypadku gain jest niższy, mniej niż 0,9. Taki ekran nie wpływa negatywnie na kolory.
 • Gdy chcemy wyświetlać obrazy 3D, rozważmy ekrany o bardzo wysokim uzysku – przy zwykłym obrazie gain powyżej 1,3 wprowadza zauważalną niejednorodność oświetlenia. Są też dostępne specjalne ekrany srebrne dostosowane do pasywnego 3D
 • W przypadku projekcji tylnej potrzebny nam będzie ekran przejrzysty wyposażony w powierzchnię projekcyjną typu Coral.

Rodzaje powierzchni projekcyjnej projektorów:

 • Matt – Grey
 • Matt – White
 • Matt – White P
 • New Coral
 • White – Ice

Kąt widzenia

To drugi z parametrów, który może być podany przez producenta. Im mniejszy kąt widzenia, tym większy gain powinien mieć ekran (będzie mniej matowy), choć nie jest wskaźnikiem jasności jakie wywiera na nas powierzchnia ekranu. Dysponując jedynie kątem widzenia możemy mieć problem z dokładnym określeniem przydatności ekranu do naszych potrzeb.

Przejrzystość ekranu

Warto zwrócić uwagę na przejrzystość ekranu. Powierzchnie projekcyjne naniesione na czarną warstwę PVC (zwykle to ten materiał jest wykorzystywany) nie przepuszczają światła zza ekranu. Jasny podkład może przepuszczać światło, co w jasnych pomieszczeniach lub przy tylnym świetle stworzy problem. Można też szukać specjalnych ekranów z mikroporami, które dostosowano do współpracy z głośnikami umieszczonymi za powierzchnią projekcyjną. Skąd biorą się różne ceny ekranów

Czarne ramki

Ekrany projektorowe dostępne są w wersjach bez ramek albo z ramkami wokół powierzchni projekcyjnej. W przypadku wysuwanych ekranów jedna z ramek (dolna w ekranach podłogowych, górna w ekranach mocowanych na ścianie, pod sufitem) jest zwykle szersza.

Brak czarnych ramek wokół powierzchni projekcyjnej utrudnia dopasowanie obrazu. Czarne ramki ukrywają ewentualne zniekształcenia. W edukacji czy biznesie to cecha akceptowalna, w instalacjach domowych lepiej by były takie ramki.

Co jeszcze warto wiedzieć o ekranach?

Co jeszcze warto wiedzieć, podejmując decyzję, jaki ekran do projektora wybrać? Ekran projektorowy można nabyć już za około 200 złotych, ceny mogą też sięgać kilku tysięcy złotych. Ekrany o tej samej powierzchni projekcyjnej mogą mieć diametralnie różne ceny, które wynikają z następujących kwestii:

 • renomy producenta
 • różnego typu mocowania i jego uniwersalności
 • zastosowania / bądź nie, silnika elektrycznego
 • klasy i typu materiału wykorzystanego do wykonania ekranu i powierzchni projekcyjnej

Czym jest Magic Screen?

Na rynku dostępne są także ekrany o oryginalnych własnościach jak Magic Screen, który zależnie od kierunku padającego nań światła reaguje inaczej. Celem takiego zachowania jest reprodukcja jak najgłębszych możliwych czerni (z czym praktycznie żaden jasny ekran projektorowy nie jest w stanie poradzić sobie idealnie), gdy mamy boczne źródła światła.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest przejrzysta powierzchnia typu DualFace, która pozwala na stosowanie projekcji zarówno przedniej, jak i tylnej.


Ekrany do projektorów rozwijane elektrycznie


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 55,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 67,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 55,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 21,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 54,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 119,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 73,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 56,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 9,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł