Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Ranking dysków zewnętrznych

24.08.2022 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Gdy brakuje miejsca na pliki, gdy chce się zachować kopię zapasową lub gdy trzeba przenieść dane z jednego komputera na inny – w tych sytuacjach doskonale sprawdzają się dyski zewnętrzne.

Obecna oferta dysków jest bardzo bogata, a ten poradnik może być odpowiedzią na pytanie, jaki dysk zewnętrzny wybrać.

Spis treści:

Ranking dysków zewnętrznych


Co to jest dysk zewnętrzny?

Dyskami zewnętrznymi zwykło się nazywać te same dyski 3.5 lub 2.5 calowe, które stosowane są wewnątrz komputera czy laptopa, ale w tym wypadku umieszczone w specjalnej, osobnej obudowie. Podpinamy je do komputera dedykowanym przewodem – najczęściej USB.

Mogą być zasilane bezpośrednio ze złącza lub wymagać dodatkowego zasilacza. Od chwili podpięcia i wykrycia przez system, są dla nas widoczne tak samo, jak dysk wewnątrz komputera.

Zastosowanie dysków zewnętrznych

 • zwiększenie ilości miejsca na pliki – w sytuacji, gdy nie można wymienić dysku na pojemniejszy lub dodać drugiego dysku – np. w konsoli do gier lub laptopach
 • przenoszenie dużych ilości danych – dysk zewnętrzny ma zazwyczaj większą pojemność niż pendrive, więc łatwiej przenieść za jego pomocą duże pliki – np. filmy 4K, czy zdjęcia w wysokiej jakości
 • kopie zapasowe – by zabezpieczyć dane przed utratą – czy to w wyniku awarii, zagubienia lub kradzieży komputera lub omyłkowego usunięcia czy też cyberataku, np: szyfrującego główny dysk
 • nagrywanie programów TV – po podłączeniu do telewizora dysk zewnętrzny może służyć do zapisywania wybranych audycji, seriali, filmów

Rodzaje dysków zewnętrznych

Jeśli nie jesteśmy pewni jaki dysk zewnętrzny wybrać, warto wiedzieć, że jest dostępnych kilka jego typów. Ze względu na technologię wyróżniamy:

 • dysk zewnętrzny HDD – dysk talerzowy to najpopularniejszy rodzaj tego typu urządzeń. Jego podstawową zaletą jest atrakcyjna cena w przeliczeniu do pojemności. Minusami bywają głośniejsze działanie oraz większa podatność na uszkodzenia.
 • dysk zewnętrzny SSD – SSD, czyli inaczej dysk półprzewodnikowy. Taka pamięć jest zdecydowanie szybsza, ale równocześnie znacznie droższa. Ze względu na konstrukcję, w której nie ma części ruchomych, dysk tego typu jest bardziej odporny na wstrząsy i upadki, a do tego pracuje bezgłośnie i zbytnio się nie nagrzewa.

Ze względu na typ połączenia z komputerem można wyróżnić:

 • dysk zewnętrzny USB 3.0 lub dysk USB 3.1
 • dysk zewnętrzny USB 3.1 typ C
 • dysk zewnętrzny eSATA lub dysk FireWire
 • dysk zewnętrzny Thunderbolt 3
 • dysk zewnętrzny WiFi (bezprzewodowy)
 • zewnętrzny dysk sieciowy ze złączem Ethernet RJ45

Polecane dyski zewnętrzne w Komputronik.pl

Dysk zewnętrzny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Decydując jaki dysk zewnętrzny kupić, trzeba zwrócić uwagę na jego pięć najważniejszych cech:

 • Typ dysku zewnętrznego: SSD (szybszy) czy HDD (tańszy o dużej pojemności)
 • Sposób podłączania do komputera, czyli interfejs – najbardziej uniwersalny to USB. Specyficzne dla niektórych komputerów to Thunderbolt, eSATA lub FireWire – należy wybrać model dopasowany do posiadanych urządzeń. Jeśli chcemy, aby połączenie odbywało się bezprzewodowo, można zdecydować się na dysk WiFi.
 • Pojemność – wiadomo, im większa, tym więcej plików się zmieści. Niekiedy dyski o większej pojemności są nieznacznie droższe i warto kupić pojemniejszy, już na zapas.
 • Prędkość obrotowa – w przypadku dysków HDD mamy również dwie prędkości obrotowe talerzy: 5400 oraz 7200. Pierwsze działają ciszej, drugie oferują nieco wyższą wydajność.
 • Szybkość zapisu i odczytu – istotne głównie w przypadku dysków SSD. To jaką szybkość powinien mieć dysk, zależy od jego zastosowania i typu złącza. Na przykład częste nagrywanie dużej ilości danych, lub otwieranie/edycja plików bezpośrednio z dysku zewnętrznego.

jaki dysk zewnętrzny

Jaka pojemność dysku zewnętrznego?

Nie ma jednej najlepszej odpowiedzi na pytanie, jaka pojemność jest najlepsza. To kwestia bardzo indywidualna, ale można co nieco powiedzieć na temat tych najpopularniejszych:

 • dysk zewnętrzny 500 GB – sprawdzi się jako pojemniejsza alternatywa dla pendrive. Jest lekki i nieduży, co ułatwi jego przenoszenie. Obecnie pojemność 500 GB spotykana jest wyłącznie w dyskach zewnętrznych SSD.
 • dysk zewnętrzny 1 TB lub 2 TB – to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Będzie to godny uwagi dysk zewnętrzny do telewizora lub konsoli, a także na kopie zapasowe z laptopa
 • dysk zewnętrzny 4TB (lub większy) 2.5″ lub 3.5″ – to polecana opcja gdy chcemy poszerzyć magazyn danych komputera stacjonarnego lub laptopa, a także tworzyć kopie zapasowe dużej ilości danych.

jaki dysk zewnętrzny

Interfejs dysku zewnętrznego – jakie są rodzaje?

Jedną z kluczowych cech dysku zewnętrznego jest jego interfejs, a więc to, w jaki sposób łączy się on z komputerem lub innym urządzeniem w celu zapisu i odczytu plików. Sporo od tego zależy, a można wyróżnić:

Dysk zewnętrzny USB 3.0 lub USB 2.0

Przenośny dysk z interfejsem USB jest najpopularniejszy i kompatybilny z większością komputerów. USB 3.0 zapewnia większą szybkość przesyłu danych, dlatego też gdy liczy się prędkość, a w naszym komputerze mamy złącze 3.0, najlepiej wybrać dysk również w tym standardzie. W przypadku starszych komputerów stosowane jest standard USB 2.0.

Dysk zewnętrzny eSATA lub FireWire

Dyski wykorzystujące interfejsy, takie jak eSATA czy FireWire, są przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów, pod konkretne zastosowania.

Dysk zewnętrzny Thunderbolt 3 / 2 / 1

Interfejs Thunderbolt – szczególnie w wersji 3 – zapewnia błyskawiczny zapis i odczyt plików. Wykorzystujące go pamięci zewnętrzne są stworzone z myślą o współpracy z komputerami stacjonarnymi i laptopami Apple.

Dysk zewnętrzny WiFi

Taki dysk umożliwia bezprzewodowe przesyłanie plików lub strumieniowanie materiałów multimedialnych. Dysk zewnętrzny WiFi jest praktyczną opcją do domu, jak i dla mobilnych profesjonalistów.

Zewnętrzny dysk sieciowy

Pełni funkcję osobistego magazynu danych. Zewnętrzny dysk sieciowy po podłączeniu do routera może być połączony z wieloma różnymi urządzeniami.

Niektóre dyski zewnętrzne formatu 3.5″ (czyli te większe) wykorzystują więcej niż jeden typ połączenia.

Jaka prędkość obrotowa dysku przenośnego?

Zewnętrzna pamięć HDD to dysk talerzowy, co oznacza, że jego wydajność zależy od tego, z jaką prędkością obraca się jego talerz. Aktualnie na rynku dominują dwa warianty:

 • 5400 obr./min – jego największym atutem jest cicha praca
 • 7200 obr./min – oferuje nieco wyższą wydajność.

W teorii wyższa prędkość obrotowa oznacza większą szybkość odczytywania i zapisywania danych na dysku. W praktyce jednak jest to tylko jeden z kilku czynników składających się ogólną wydajność. Dobrze gdy prędkość obrotowa jest wyższa, ale nie zawsze jest to potrzebne.

jaki dysk zewnętrzny

Jaka szybkość zapisu i odczytu w dysku zewnętrznym?

Szybkość zapisu i odczytu danych jest najczęściej podawana przez producentów dysków SSD. Zasada jest prosta: im większa wartość, tym wyższa wydajność. Warto przy tym zauważyć, że maksymalna szybkość dysku dostosowana jest do przepustowości interfejsu:

 • Przy interfejsie USB 3.0 można liczyć na maksymalną szybkość przesyłania danych do 500 MB/s.
 • Nowszy USB 3.1 umożliwia przesyłanie danych już z prędkością do 1000MB/s
 • USB 3.2 – przesył danych nawet do 2000 MB/s

Jaki dysk zewnętrzny do PS4 lub Xbox One?

Gry wyglądają coraz efektowniej, co cieszy oczy, ale powoduje równocześnie, że wbudowany w konsolę dysk twardy, może pomieścić coraz mniej tytułów. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą pamięci zewnętrzne. Dysk przenośny 1 TB lub większy pozwala dodać do biblioteki od kilku do nawet kilkudziesięciu pozycji.

Aby mieć pewność, że dysk zewnętrzny do gier sprawdzi się w swoim zadaniu, najlepiej wybrać dedykowany dysk zewnętrzny do PS4 lub dysk zewnętrzny do Xbox One.


Najlepsze dyski zewnętrzne

W tym zestawieniu zebraliśmy polecane dyski przenośne z różnych półek cenowych. Większość modeli dostępnych jest w wielu wariantach różniących się pojemnością. W rankingu umieściliśmy zarówno klasyczne dyski zewnętrzne HDD, jak i znacznie szybsze i wydajne zewnętrzne dyski SSD cechujące się kilkukrotnie wyższym transferem danych.

Tani dysk zewnętrzny: WD Elements Portable

Jeśli szukasz niedrogiego dysku zewnętrznego do przenoszenia i przechowywania danych, to poszukiwania możesz rozpocząć od WD Elements Portable. W atrakcyjnej cenie otrzymasz bowiem niezawodny, szybki dysk obsługujący standard USB 3.0. Najmniejszy z dysków ma pojemność 1 TB i kosztuje nieco ponad 200 zł, więc jest dostępny na każdą kieszeń.

Oczywiście są także dostępne wersje o większej pojemności. Jeśli więc potrzebujesz więcej miejsca na dane to wybierze WD Elements 2 TB lub 4 TB.


Zewnętrzny dysk HDD o dużej pojemności: Seagate Expansion Desktop

Ciekawą propozycją jest także dysk Seagate Expansion Desktop. W zależności od potrzeb można wybrać wariant o pojemności od 4 do nawet 18 TB, co pozwala na przechowywanie obszernych kolekcji danych, zdjęć, filmów czy gier. Również w tym przypadku nie zabrakło wsparcia dla interfejsu USB 3.0 gwarantującego dużą szybkość transferu danych. Seagate Expansion Desktop kompatybilny jest z systemami z rodziny Windows – od Windows 7 wzwyż.


Dysk zewnętrzny SSD – WD My Passport SSD

Warto też zwrócić uwagę na WD My Passport SSD. Ten zewnętrzny dysk SSD doskonale sprawdzi się zarówno w domowych zastosowaniach, jak i do przenoszenia i przechowywania danych firmowych. Cechuje się szybkim odczytem i zapisem danych, a dodatkowo jest zabezpieczony 256-bitowym szyfrowaniem sprzętowym AES. Aby dodatkowo zabezpieczyć dane, można jeszcze skonfigurować automatyczne tworzenie kopii zapasowych na dysku lub w chmurze Dropbox. Zaletą WD My Passport SSD jest także jakość wykonania – obudowa tego dyski zewnętrznego jest niewielka, lekka, a przy tym wytrzymała.


Klasyczny dysk zewnętrzny 2.5″: WD My Passport od 1TB do 4TB

Firma WD oferuje w serii WD My Passport cztery wersje pojemności – od 1TB do 5TB, można zatem wybrać model dopasowany do potrzeb i budżetu. Dysk zewnętrzny 1TB ma najniższą cenę, ale modele o wyższej pojemności oferują lepszy współczynnik ceny za 1 GB. Dodatkowo urozmaiceniem jest bogata paleta kolorów obudowy – czarna, czerwona, biała, pomarańczowa, niebieska, a nawet żółta.

Dysk nie musi być więc nudnym sprzętem komputerowym, ale atrakcyjnym gadżetem. WD My Passport oferuje dobre bezpieczeństwo przechowywanych danych. Zapewnia je między innymi 256-bitowe szyfrowanie sprzętowe AES, a także oprogramowanie WD Security. Z kolei WD Backup umożliwia zautomatyzowanie procesu tworzenia kopii wybranych plików zapisanych w systemie – są one tworzone zgodnie z naszymi wymaganiami.


Szybki dysk zewnętrzny SSD: Samsung Portable SSD T7

Kolejnym dyskiem SSD, który warto polecić, jest Samsung Portable SSD T7. Zapewnia on bardzo szybki transfer danych (wykorzystuje technologię PCIe NVMe) – nawet do 5 razy szybszy niż w przypadku klasycznych dysków HDD. Jeśli więc potrzebujesz dysku do wygodnego przenoszenia dużych plików (np. filmów, czy zdjęć) wybór zewnętrznego dysku SSD jest jedyną słuszną decyzją. Dysk można zabezpieczyć hasłem szyfrowanym za pomocą AES 256-bit.

Zaletą Samsung Portable SSD T7 są także jego niewielkie rozmiary i waga zaledwie 58 gramów oraz wzmocniona obudowa chroniąca dysk przed wstrząsami i upadkiem z wysokości do 2 metrów. Dysk jest kompatybilny zarówno z systemem Windows jak i Mac OS i wykorzystuje złącze USB-C (przejściówka na standardowe złącze USB jest w zestawie).


Lekki dysk zewnętrzny SSD: Crucial Portable SSD X6

Szybki i wytrzymały dysk zewnętrzny SSD. Model ten działa w oparciu o interfejs USB 3.2 typ C. Prędkość odczytu i zapisu danych osiąga nawet 540MB/s. Dysk jest niezwykle lekki – waży zaledwie 40 gramów. Ma podwyższoną odporność na wstrząsy i upadki, jest też odporny na pył i wodę – spełnia wymagania normy IP68. Dysk jest kompatybilny z systemami Windows, Mac OS i konsolami Xbox i PlayStation. Nie bez znaczenia jest też bardzo atrakcyjny wygląd obudowy dysku i niewielkie rozmiary.


Przenośny dysk zewnętrzny SSD: Kingston SSD XS2000

To jeden z najmniejszych dysków zewnętrznych, jakie można kupić. Kingston SSD XS2000 zmieści się bez problemu w kieszeni spodni, czy koszuli. Kompaktowa obudowa to tylko jeden z jego atutów. Ten zewnętrzny dysk SSD korzysta z interfejsu USB 3.2 Gen 2×2 i oferuje szybkość zapisu i odczytu na poziomie nawet 2000 MB/s. Tak błyskawiczny transfer danych pozwala na wygodne kopiowanie i przenoszenie każdego rodzaju plików, nawet filmów 8K. Obudowa Kingston SSD XS2000 spełnia normy IP55, czyli jest odporna na wnikanie wody i pyłu.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.6/5 - (9 głosów)

Czytaj więcej