Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Ranking dysków zewnętrznych

Gdy brakuje miejsca na pliki, gdy chce się zachować kopię zapasową lub gdy trzeba przenieść dane z jednego komputera na inny – w tych sytuacjach doskonale sprawdzają się dyski zewnętrzne.

Obecna oferta dysków jest bardzo bogata, a ten poradnik może być odpowiedzią na pytanie, jaki dysk zewnętrzny wybrać.

Spis treści:

 • Co to jest dysk zewnętrzny?
 • Rodzaje dysków zewnętrznych
 • Dysk zewnętrzny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
 • Jaka pojemność dysku zewnętrznego?
 • Interfejs dysku zewnętrznego – jakie są rodzaje?
 • Jaka prędkość obrotowa dysku przenośnego?
 • Jaka szybkość zapisu i odczytu w dysku zewnętrznym?
 • Jaki dysk zewnętrzny do PS4 lub Xbox One?
 • Dodatkowe funkcje dysków
 • Ranking dysków zewnętrznych

Polecane dyski zewnętrzne

Co to jest dysk zewnętrzny?

Dyskami zewnętrznymi zwykło się nazywać te same dyski 3.5 lub 2.5 calowe, które stosowane są wewnątrz komputera czy laptopa, ale w tym wypadku umieszczone w specjalnej, osobnej obudowie. Podpinamy je do komputera dedykowanym przewodem – najczęściej USB.

Mogą być zasilane bezpośrednio ze złącza lub wymagać dodatkowego zasilacza. Od chwili podpięcia i wykrycia przez system, są dla nas widoczne tak samo, jak dysk wewnątrz komputera.

Zastosowanie dysków zewnętrznych

 • zwiększenie ilości miejsca na pliki – w sytuacji, gdy nie można wymienić dysku na pojemniejszy lub dodać drugiego dysku – np. w konsoli do gier lub laptopach
 • przenoszenie dużych ilości danych – dysk zewnętrzny ma zazwyczaj większą pojemność niż pendrive, więc łatwiej przenieść za jego pomocą duże pliki – np. filmy 4K, czy zdjęcia w wysokiej jakości
 • kopie zapasowe – by zabezpieczyć dane przed utratą – czy to w wyniku awarii, zagubienia lub kradzieży komputera lub omyłkowego usunięcia czy też cyberataku, np: szyfrującego główny dysk
 • nagrywanie programów TV – po podłączeniu do telewizora dysk zewnętrzny może służyć do zapisywania wybranych audycji, seriali, filmów

Rodzaje dysków zewnętrznych

Jeśli nie jesteśmy pewni jaki dysk zewnętrzny wybrać, warto wiedzieć, że jest dostępnych kilka jego typów. Ze względu na technologię wyróżniamy:

 • dysk zewnętrzny HDD – dysk talerzowy to najpopularniejszy rodzaj tego typu urządzeń. Jego podstawową zaletą jest atrakcyjna cena w przeliczeniu do pojemności. Minusami bywają głośniejsze działanie oraz większa podatność na uszkodzenia.
 • dysk zewnętrzny SSD – SSD, czyli inaczej dysk półprzewodnikowy. Taka pamięć jest zdecydowanie szybsza, ale równocześnie znacznie droższa. Ze względu na konstrukcję, w której nie ma części ruchomych, dysk tego typu jest bardziej odporny na wstrząsy i upadki, a do tego pracuje bezgłośnie i zbytnio się nie nagrzewa.
Dyski zewnętrzne HDD Dyski zewnętrzne SSD
jaki dysk zewnętrzny jaki dysk zewnętrzny

Ze względu na typ połączenia z komputerem można wyróżnić:

Dysk zewnętrzny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Decydując jaki dysk zewnętrzny kupić, trzeba zwrócić uwagę na jego pięć najważniejszych cech:

 • Typ dysku zewnętrznego: SSD (szybszy) czy HDD (tańszy o dużej pojemności)
 • Sposób podłączania do komputera, czyli interfejs – najbardziej uniwersalny to USB. Specyficzne dla niektórych komputerów to Thunderbolt, eSATA lub FireWire – należy wybrać model dopasowany do posiadanych urządzeń. Jeśli chcemy, aby połączenie odbywało się bezprzewodowo, można zdecydować się na dysk WiFi.
 • Pojemność – wiadomo, im większa, tym więcej plików się zmieści. Niekiedy dyski o większej pojemności są nieznacznie droższe i warto kupić pojemniejszy, już na zapas.
 • Prędkość obrotowa – w przypadku dysków HDD mamy również dwie prędkości obrotowe talerzy: 5400 oraz 7200. Pierwsze działają ciszej, drugie oferują nieco wyższą wydajność.
 • Szybkość zapisu i odczytu – istotne głównie w przypadku dysków SSD. To jaką szybkość powinien mieć dysk, zależy od jego zastosowania i typu złącza. Na przykład częste nagrywanie dużej ilości danych, lub otwieranie/edycja plików bezpośrednio z dysku zewnętrznego.

jaki dysk zewnętrzny

Jaka pojemność dysku zewnętrznego?

Nie ma jednej najlepszej odpowiedzi na pytanie, jaka pojemność jest najlepsza. To kwestia bardzo indywidualna, ale można co nieco powiedzieć na temat tych najpopularniejszych:

 • dysk zewnętrzny 500 GB – sprawdzi się jako pojemniejsza alternatywa dla pendrive. Jest lekki i nieduży, co ułatwi jego przenoszenie. Obecnie pojemność 500 GB spotykana jest wyłącznie w dyskach zewnętrznych SSD.
 • dysk zewnętrzny 1 TB lub 2 TB – to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Będzie to godny uwagi dysk zewnętrzny do telewizora lub konsoli, a także na kopie zapasowe z laptopa
 • dysk zewnętrzny 4TB (lub większy) 2.5” lub 3.5” – to polecana opcja gdy chcemy poszerzyć magazyn danych komputera stacjonarnego lub laptopa, a także tworzyć kopie zapasowe dużej ilości danych.

jaki dysk zewnętrzny

Interfejs dysku zewnętrznego – jakie są rodzaje?

Jedną z kluczowych cech dysku zewnętrznego jest jego interfejs, a więc to, w jaki sposób łączy się on z komputerem lub innym urządzeniem w celu zapisu i odczytu plików. Sporo od tego zależy, a można wyróżnić:

Dysk zewnętrzny USB 3.0 lub USB 2.0

Przenośny dysk z interfejsem USB jest najpopularniejszy i kompatybilny z większością komputerów. USB 3.0 zapewnia większą szybkość przesyłu danych, dlatego też gdy liczy się prędkość, a w naszym komputerze mamy złącze 3.0, najlepiej wybrać dysk również w tym standardzie. W przypadku starszych komputerów stosowane jest standard USB 2.0.

Dysk zewnętrzny eSATA lub FireWire

Dyski wykorzystujące interfejsy, takie jak eSATA czy FireWire, są przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów, pod konkretne zastosowania.

Dysk zewnętrzny Thunderbolt 3 / 2 / 1

Interfejs Thunderbolt – szczególnie w wersji 3 – zapewnia błyskawiczny zapis i odczyt plików. Wykorzystujące go pamięci zewnętrzne są stworzone z myślą o współpracy z komputerami stacjonarnymi i laptopami Apple.

Dysk zewnętrzny WiFi

Taki dysk umożliwia bezprzewodowe przesyłanie plików lub strumieniowanie materiałów multimedialnych. Dysk zewnętrzny WiFi jest praktyczną opcją do domu, jak i dla mobilnych profesjonalistów.

Zewnętrzny dysk sieciowy

Pełni funkcję osobistego magazynu danych. Zewnętrzny dysk sieciowy po podłączeniu do routera może być połączony z wieloma różnymi urządzeniami.

Niektóre dyski zewnętrzne formatu 3.5” (czyli te większe) wykorzystują więcej niż jeden typ połączenia.

Jaka prędkość obrotowa dysku przenośnego?

Zewnętrzna pamięć HDD to dysk talerzowy, co oznacza, że jego wydajność zależy od tego, z jaką prędkością obraca się jego talerz. Aktualnie na rynku dominują dwa warianty:

 • 5400 obr./min – jego największym atutem jest cicha praca
 • 7200 obr./min – oferuje nieco wyższą wydajność.

W teorii wyższa prędkość obrotowa oznacza większą szybkość odczytywania i zapisywania danych na dysku. W praktyce jednak jest to tylko jeden z kilku czynników składających się ogólną wydajność. Dobrze gdy prędkość obrotowa jest wyższa, ale nie zawsze jest to potrzebne.

jaki dysk zewnętrzny

Jaka szybkość zapisu i odczytu w dysku zewnętrznym?

Szybkość zapisu i odczytu danych jest najczęściej podawana przez producentów dysków SSD. Zasada jest prosta: im większa wartość, tym wyższa wydajność. Warto przy tym zauważyć, że maksymalna szybkość dysku dostosowana jest do przepustowości interfejsu:

 • Przy interfejsie USB 3.0 można liczyć na maksymalną szybkość przesyłania danych do 500 MB/s.
 • Nowszy USB 3.1 umożliwia przesyłanie danych już z prędkością do 1000MB/s

Jaki dysk zewnętrzny do PS4 lub Xbox One?

Gry wyglądają coraz efektowniej, co cieszy oczy, ale powoduje równocześnie, że wbudowany w konsolę dysk twardy, może pomieścić coraz mniej tytułów. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą pamięci zewnętrzne. Dysk przenośny 1 TB lub większy pozwala dodać do biblioteki od kilku do nawet kilkudziesięciu pozycji.

Aby mieć pewność, że dysk zewnętrzny do gier sprawdzi się w swoim zadaniu, najlepiej wybrać dedykowany dysk zewnętrzny do PS4 lub dysk zewnętrzny do Xbox One.


Sprawdź również ranking Jaki dysk do PS4?


Ranking dysków zewnętrznych

W tym rankingu znajdziesz:

 • WD Elements Portable: tani dysk zewnętrzny
 • Dysk zewnętrzny 4 TB: Seagate Backup Plus Hub Desk 4 TB
 • Dysk kompatybilny z systemami Windows: Seagate Expansion Desktop 4 TB
 • Dysk zewnętrzny 2.5”: WD My Passport od 1TB do 4TB
 • Dysk zewnętrzny SSD: Adata SD700 256 GB, 512 GB lub 1 TB
 • Dysk zewnętrzny 2TB: WD Elements Desktop 2 TB

Tani dysk zewnętrzny: WD Elements Portable

Jeśli szukasz niedrogiego dysku zewnętrznego do przenoszenia i przechowywania danych, to poszukiwania możesz rozpocząć od WD Elements Portable. W atrakcyjnej cenie otrzymasz bowiem niezawodny, szybki dysk obsługujący standard USB 3.0. Najmniejszy z dysków ma pojemność 1 TB i kosztuje nieco ponad 200 zł, więc jest dostępny na każdą kieszeń.

Oczywiście są także dostępne wersje o większej pojemności. Jeśli więc potrzebujesz więcej miejsca na dane to wybierze WD Elements 2 TB lub 4 TB – jego cena nieznacznie przekracza 500 zł.Dysk zewnętrzny 4TB: Seagate Backup Plus Hub Desk

Dobrym wyborem będzie także dysk do 500 zł Seagate Backup Plus Hub Desk 4 TB. Jest to przystępny cenowo i popularny dysk zewnętrzny, którego użytkownicy cenią przede wszystkim za świetną relację ceny do możliwości. Oferuje całkiem sporo, ponieważ 4 TB przestrzeni na dane i charakteryzuje się przy tym wsparciem dla szybkiego interfejsu USB 3.0.

Producent przewidział tutaj oprogramowanie do automatycznego tworzenia kopii zapasowych, a także opcje związane z bezpieczeństwem danych, takie jak szyfrowanie czy ochrona hasłem. Podobać może się przy tym minimalistyczna, miła dla oka obudowa.

Seagate Backup Plus Hub Desk dostępny jest także w innych wersjach o większej pojemności. W cenie do 800 zł można kupić wariant o pojemności 8 TB.Dysk kompatybilny z systemami Windows: Seagate Expansion Desktop 6 TB

dysk zewnętrzny do 800 zł

Ciekawą propozycją jest także dysk Seagate Expansion Desktop 6 TB. Jak wskazuje nazwa, liczyć można tu na podobną pojemność 6 TB, co pozwala na przechowywanie obszernych kolekcji danych, zdjęć, filmów czy gier. Również w tym przypadku nie zabrakło wsparcia dla interfejsu USB 3.0 gwarantującego dużą szybkość transferu danych.

Seagate Expansion Desktop 6 TB kompatybilny jest z systemami z rodziny Windows – od Windows 7 wzwyż.Dysk zewnętrzny 2.5”: WD My Passport od 1TB do 4TB

dysk zewnętrzny do 800 zł

Firma WD oferuje w serii WD My Passport cztery wersje pojemności – od 1TB do 4TB, można zatem wybrać model dopasowany do potrzeb i budżetu. Dysk zewnętrzny 1TB ma najniższą cenę, ale modele o wyższej pojemności oferują lepszy współczynnik ceny za 1 GB. Dodatkowo urozmaiceniem jest bogata paleta kolorów obudowy – czarna, czerwona, biała, pomarańczowa, niebieska, a nawet żółta.

Dysk nie musi być więc nudnym sprzętem komputerowym, ale atrakcyjnym gadżetem. WD My Passport oferuje dobre bezpieczeństwo przechowywanych danych. Zapewnia je między innymi 256-bitowe szyfrowanie sprzętowe AES, a także oprogramowanie WD Security. Z kolei WD Backup umożliwia zautomatyzowanie procesu tworzenia kopii wybranych plików zapisanych w systemie – są one tworzone zgodnie z naszymi wymaganiami.


Dysk zewnętrzny SSD: Adata SD700 256 – 1000 GB

dysk zewnętrzny do 800 zł

Szybki i wytrzymały dysk zewnętrzny SSD. Model ten działa w oparciu o interfejs USB 3.1. Prędkość odczytu i zapisu danych osiąga nawet 430MB/s. Dysk jest niezwykle lekki – waży zaledwie 75 gramów. Ma podwyższoną odporność na wstrząsy i upadki, jest też odporny na pył i wodę – spełnia wymagania normy IP68. Dysk jest kompatybilny z systemami Windows, Mac OS, Linux i Android. Możemy go więc używać jako dodatkowego dysku dla smartfonów czy tabletów z USB OTG. Nie bez znaczenia jest też bardzo atrakcyjny wygląd obudowy dysku.

Niższą cenę ma wersja 256 GB, jednak w przeliczeniu ceny za 1 GB, o wiele korzystniej wypadnie dysk zewnętrzny 512 GB.


Dysk zewnętrzny SSD Samsung: Samsung Portable SSD T5

jaki dysk zewnętrzny

Kolejnym dyskiem SSD, który warto polecić, jest Samsung Portable SSD T5. Zapewnia on bardzo szybki transfer danych – nawet do 5 razy szybszy niż w przypadku klasycznych dysków HDD. Jeśli więc potrzebujesz dysku do wygodnego przenoszenia dużych plików (np. filmów, czy zdjęć) wybór zewnętrznego dysku SSD jest jedyną słuszną decyzją.

Zaletą Samsung Portable SSD T5 są także jego niewielkie rozmiary i waga zaledwie 51 gramów oraz wzmocniona obudowa chroniąca dysk przed wstrząsami i upadkiem z wysokości do 2 metrów.

Dysk jest kompatybilny zarówno z systemem Windows jak i Mac OS i wykorzystuje złącze USB-C (przejściówka na standardowe złącze USB jest w zestawie).


Zewnętrzne dyski sieciowe Zewnętrzne dyski z WiFi Zewnętrzne dyski SSD
jaki dysk zewnętrzny jaki dysk zewnętrzny jaki dysk zewnętrzny

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.