Jaki dysk zewnętrzny wybrać?

Gdy brakuje miejsca na pliki, gdy chce się zachować kopię zapasową lub gdy trzeba przenieść dane z jednego komputera na inny – w tych sytuacjach doskonale sprawdzają się dyski zewnętrzne.

Obecna oferta dysków jest bardzo bogata, a ten poradnik może być odpowiedzią na pytanie, jaki dysk zewnętrzny wybrać.

Polecane dyski zewnętrzne

Co to jest dysk zewnętrzny?

Dyskami zewnętrznymi zwykło się nazywać te same dyski 3.5 lub 2.5 calowe, które stosowane są wewnątrz komputera czy laptopa, ale w tym wypadku umieszczone w specjalnej, osobnej obudowie. Podpinamy je do komputera dedykowanym przewodem.

Mogą być zasilane bezpośrednio ze złącza lub wymagać dodatkowego zasilacza. Od chwili podpięcia i wykrycia przez system, są dla nas widoczne tak samo, jak dysk wewnątrz komputera.

Rodzaje dysków zewnętrznych

Jeśli nie jesteśmy pewni jaki dysk zewnętrzny wybrać, warto wiedzieć, że jest dostępnych kilka jego typów. Ze względu na technologię wyróżniamy:

 • dysk zewnętrzny HDD – dysk talerzowy to najpopularniejszy rodzaj tego typu urządzeń. Jego podstawową zaletą jest atrakcyjna cena w przeliczeniu do pojemności. Minusami bywają głośniejsze działanie oraz większa podatność na uszkodzenia.
 • dysk zewnętrzny SSD – SSD, czyli inaczej dysk półprzewodnikowy. Taka pamięć jest zdecydowanie szybsza, ale równocześnie znacznie droższa. Ze względu na konstrukcję, w której nie ma części ruchomych, dysk tego typu jest bardziej odporny na wstrząsy i upadki, a do tego pracuje bezgłośnie i zbytnio się nie nagrzewa.
Dyski zewnętrzne HDD Dyski zewnętrzne SSD
jaki dysk zewnętrzny jaki dysk zewnętrzny

Ze względu na typ połączenia z komputerem można wyróżnić:

Dysk zewnętrzny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Decydując jaki dysk zewnętrzny kupić, trzeba zwrócić uwagę na jego pięć najważniejszych cech:

 • Typ dysku zewnętrznego: SSD (szybszy) czy HDD (tańszy o dużej pojemności)
 • Sposób podłączania do komputera, czyli interfejs – najbardziej uniwersalny to USB. Specyficzne dla niektórych komputerów to Thunderbolt, eSATA lub FireWire – należy wybrać model dopasowany do posiadanych urządzeń. Jeśli chcemy, aby połączenie odbywało się bezprzewodowo, można zdecydować się na dysk WiFi.
 • Pojemność – wiadomo, im większa, tym więcej plików się zmieści. Niekiedy dyski o większej pojemności są nieznacznie droższe i warto kupić pojemniejszy, już na zapas.
 • Prędkość obrotowa – w przypadku dysków HDD mamy również dwie prędkości obrotowe talerzy: 5400 oraz 7200. Pierwsze działają ciszej, drugie oferują nieco wyższą wydajność.
 • Szybkość zapisu i odczytu – istotne głównie w przypadku dysków SSD. To jaką szybkość powinien mieć dysk, zależy od jego zastosowania i typu złącza. Na przykład częste nagrywanie dużej ilości danych, lub otwieranie/edycja plików bezpośrednio z dysku zewnętrznego.

jaki dysk zewnętrzny

Zastosowanie dysków zewnętrznych

Dyski zewnętrzne mają kilka różnych zastosowań. Przede wszystkim służą do zwiększania ilości miejsca na pliki w sytuacji, gdy nie można wymienić dysku na pojemniejszy lub dodać drugiego dysku – np. w konsoli do gier lub laptopach. Podłączony do telewizora pozwala także nagrywać programy TV.

Zewnętrzna pamięć sprawdza się również przy przenoszeniu dużej ilości danych – działa jak pendrive, tyle tylko że ma znacznie większą pojemność. Dysk zewnętrzny przyda się także wtedy, gdy chcemy tworzyć kopie zapasowe plików, by zabezpieczyć je przed utratą – czy to w wyniku awarii, zagubienia lub kradzieży komputera, lub omyłkowego usunięcia czy też cyberataku, np: szyfrującego główny dysk.

Jaka pojemność dysku zewnętrznego?

Nie ma jednej najlepszej odpowiedzi na pytanie, jaka pojemność jest najlepsza. To kwestia bardzo indywidualna, ale można co nieco powiedzieć na temat tych najpopularniejszych:

 • dysk zewnętrzny 2.5” 500GB sprawdzi się jako pojemniejsza alternatywa dla pendrive. Jest lekki i nieduży, co ułatwi jego przenoszenie,
 • dysk zewnętrzny 2.5” 1 TB to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Będzie to godny uwagi dysk zewnętrzny do telewizora lub konsoli, a także na kopie zapasowe z laptopa,
 • dysk zewnętrzny 2TB (lub większy) 2.5” lub 3.5” – to polecana opcja gdy chcemy poszerzyć magazyn danych komputera stacjonarnego lub laptopa, a także tworzyć kopie zapasowe dużej ilości danych.

jaki dysk zewnętrzny

Interfejs dysku zewnętrznego – jakie są rodzaje?

Jedną z kluczowych cech dysku zewnętrznego jest jego interfejs, a więc to, w jaki sposób łączy się on z komputerem lub innym urządzeniem w celu zapisu i odczytu plików. Sporo od tego zależy, a można wyróżnić:

Dysk zewnętrzny USB 3.0 lub USB 2.0

Przenośny dysk z interfejsem USB jest najpopularniejszy i kompatybilny z większością komputerów. USB 3.0 zapewnia większą szybkość przesyłu danych, dlatego też gdy liczy się prędkość, a w naszym komputerze mamy złącze 3.0, najlepiej wybrać dysk również w tym standardzie. W przypadku starszych komputerów stosowane jest standard USB 2.0.

Dysk zewnętrzny eSATA lub FireWire

Dyski wykorzystujące interfejsy, takie jak eSATA czy FireWire, są przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów, pod konkretne zastosowania.

Dysk zewnętrzny Thunderbolt 3 / 2 / 1

Interfejs Thunderbolt – szczególnie w wersji 3 – zapewnia błyskawiczny zapis i odczyt plików. Wykorzystujące go pamięci zewnętrzne są stworzone z myślą o współpracy z komputerami stacjonarnymi i laptopami Apple.

Dysk zewnętrzny WiFi

Taki dysk umożliwia bezprzewodowe przesyłanie plików lub strumieniowanie materiałów multimedialnych. Dysk zewnętrzny WiFi jest praktyczną opcją do domu, jak i dla mobilnych profesjonalistów.

Zewnętrzny dysk sieciowy

Pełni funkcję osobistego magazynu danych. Zewnętrzny dysk sieciowy po podłączeniu do routera może być połączony z wieloma różnymi urządzeniami.

Niektóre dyski zewnętrzne formatu 3.5” (czyli te większe) wykorzystują więcej niż jeden typ połączenia.

Jaka prędkość obrotowa dysku przenośnego?

Zewnętrzna pamięć HDD to dysk talerzowy, co oznacza, że jego wydajność zależy od tego, z jaką prędkością obraca się jego talerz. Aktualnie na rynku dominują dwa warianty:

W teorii wyższa prędkość obrotowa oznacza większą szybkość odczytywania i zapisywania danych na dysku. W praktyce jednak jest to tylko jeden z kilku czynników składających się ogólną wydajność. Dobrze gdy prędkość obrotowa jest wyższa, ale nie zawsze jest to potrzebne.

jaki dysk zewnętrzny

Jaka szybkość zapisu i odczytu w dysku zewnętrznym?

Szybkość zapisu i odczytu danych jest najczęściej podawana przez producentów dysków SSD. Zasada jest prosta: im większa wartość, tym wyższa wydajność. Warto przy tym zauważyć, że maksymalna szybkość dysku dostosowana jest do przepustowości interfejsu:

 • Przy interfejsie USB 3.0 można liczyć na maksymalną szybkość przesyłania danych do 500 MB/s.
 • Nowszy USB 3.1 umożliwia przesyłanie danych już z prędkością do 1000MB/s

Jaki dysk zewnętrzny do PS4 lub Xbox One?

Gry wyglądają coraz efektowniej, co cieszy oczy, ale powoduje równocześnie, że wbudowany w konsolę dysk twardy, może pomieścić coraz mniej tytułów. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą pamięci zewnętrzne. Dysk przenośny 1TB lub większy pozwala dodać do biblioteki od kilku do nawet kilkudziesięciu pozycji. Aby mieć pewność, że dysk zewnętrzny do gier sprawdzi się w swoim zadaniu, najlepiej wybrać dedykowany dysk zewnętrzny do PS4 lub dysk zewnętrzny do Xbox One.

Dodatkowe funkcje dysków

W odpowiedzi na pytanie, jaki dysk zewnętrzny wybrać, mogą pomóc jego dodatkowe funkcjonalności.

 • dysk dedykowany do Xbox One,
 • dysk dedykowany do PlayStation 4,
 • dysk z interfejsami USB + Thunderbolt,
 • dysk o zwiększonej wytrzymałości,
 • dysk zewnętrzny z funkcją powerbanku.

Dodatkowe wyposażenie dysków zewnętrznych

 • dysk z wbudowanym WiFi,
 • dysk z czytnikiem kart SD,
 • dysk z automatycznym szyfrowaniem,
 • dysk z oprogramowaniem do backupu.
Zewnętrzne dyski sieciowe Zewnętrzne dyski z WiFi Zewnętrzne dyski SSD
jaki dysk zewnętrzny jaki dysk zewnętrzny jaki dysk zewnętrzny

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.

Jaki dysk zewnętrzny wybrać?
5 (100%) 2 głosów