Jaki dysk zewnętrzny 2TB? Ranking dysków przenośnych

Dysk zewnętrzny to prosty i bezproblemowy sposób na zwiększenie ilości miejsca na pliki. Pojemność 2TB z kolei powinna okazać się wystarczająca w większości przypadków: przestrzeni wystarczy nawet na bardzo obszerną bibliotekę zdjęć, filmów czy gier.

W tym zestawieniu podpowiadamy, jaki dysk zewnętrzny 2TB jest obecnie najbardziej opłacalny i na co zwracać uwagę przy wyborze tego konkretnego modelu dla siebie.

Najważniejsze cechy dysków zewnętrznych

Zanim przejdziemy do poszczególnych modeli, odpowiedzmy sobie na pytanie o to, jakie są najważniejsze cechy dysków zewnętrznych:

 • typ: HDD to najpopularniejsza opcja, a jej podstawowym atutem jest niska cena. Za SSD trzeba zapłacić dużo więcej, ale można liczyć na większą wytrzymałość, cichsze działanie i szybsze transfery danych,
 • interfejs: dziś już nie warto stawiać na USB 2.0 ze względu na ograniczoną prędkość i kompatybilność. Wybór odbywa się między klasycznym USB 3.0 a symetrycznym USB typu C (trzeba dostosować do posiadanego komputera),
 • prędkości: najnowsze interfejsy pozwalają na osiąganie szybkości do 5Gb/s (czyli około 600MB/s) w przypadku odczytu i odrobinę mniej dla zapisu. Za takimi modelami właśnie warto się rozglądać,
 • wzmocniona obudowa: coraz więcej modeli ma obudowy zwiększające odporność na wstrząsy, upadki czy zachlapania – to szczególnie ważne w przypadku dysków, z których chce się korzystać w podróży,
 • szyfrowanie: to kolejna cecha, którą warto się kierować przy wyborze modelu dla siebie. Dzięki szyfrowaniu znacząco maleje ryzyko, że nasze dane trafią w niepowołane ręce w przypadku zgubienia dysku,
 • inne cechy: w przypadku modeli mobilnych istotna może być waga, a gdy dysk ma być przeznaczony do backupu, na funkcjonalność oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych.

Najpopularniejsze dyski zewnętrzne 2TB w sklepie

Najlepszy dysk zewnętrzny 2TB – ranking:

 • Przenośny dysk do 300 zł: Toshiba Canvio Basics 2TB
 • Uniwersalny dysk zewnętrzny: WD My Passport 2TB
 • Dysk przenośny do 400 zł: Seagate Backup Plus Ultra Touch 2TB
 • Dysk zewnętrzny HDD: WD Elements Desktop 2TB
 • Szybki dysk zewnętrzny SSD: SanDisk Extreme Portable SSD 2TB

Przenośny dysk do 300 zł: Toshiba Canvio Basics 2TB

Ceny nośników pamięci są dziś dużo niższe niż jeszcze kilka lat temu. W efekcie przenośny, 2-terbajtowy dysk do 300 zł nie jest niczym niezwykłym. Tę grupę godnie reprezentuje między innymi Toshiba Canvio Basics z interfejsem USB 3.0, pozwalającym osiągać prędkości dochodzące do 600MB/s. Dobre transfery to jednak nie wszystko, czym może pochwalić się ten model. Przykuwa też uwagę smukłą konstrukcją i stylowym, matowym wykończeniem. Do tego waży niewiele, więc bez obaw można go spakować do plecaka i zabrać ze sobą właściwie wszędzie.


Uniwersalny dysk zewnętrzny: WD My Passport 2TB

WD My Passport jest jedną z najlepiej ocenianych i najczęściej wybieranych rodzin dysków zewnętrznych, a model o pojemności 2TB to wyjątkowo atrakcyjny wariant. Oprócz dużej pojemności i szybkich transferów, można liczyć także na wysoką trwałość i niezawodność, łatwą obsługę oraz funkcje zabezpieczające.

Te ostatnie to przede wszystkim automatyczne kopie zapasowe – według ustalonego harmonogramu, oraz dodatkowe, 256-bitowe szyfrowanie sprzętowe AES – chroniące przed dostępem osób nieuprawnionych. To też dobry dysk zewnętrzny do PS4.


Pozostałe warianty dysku WD My Passport


Dysk przenośny do 400 zł: Seagate Backup Plus Ultra Touch 2TB

Gdy zakupowym celem jest przenośny dysk do 400zł, na horyzoncie pojawia się Seagate Backup Plus Ultra Touch 2TB. Jego pokryta tkaniną obudowa może się podobać, ale ważniejsze jest to, co ma on do zaoferowania. Przede wszystkim dysk cechuje się kompatybilnością zarówno z komputerami z klasycznym portem USB 3.0, jak i z coraz częściej wykorzystywanym USB typu C.

Z kolei wygodne konfigurowanie folderów do synchronizacji plików oraz sprzętowe szyfrowanie AES to następne atuty na liście tego modelu.


Pozostałe wersje dysku Seagate Backup Plus Ultra Toch


Dysk zewnętrzny HDD: WD Elements Desktop 2TB

Nasza kolejna propozycja to model, który nie jest mobilny, ale za to cechuje go szybki transfer i niezawodność. Przeznaczony do pracy w trybie stacjonarnym WD Elements Desktop 2TB to godny polecenia dysk zewnętrzny do komputera, skutecznie zwiększający dostępną przestrzeń na pliki, bez konieczności instalowania nośnika wewnątrz obudowy.

Jedną z największych zalet tego modelu jest jakość wykonania, a w przypadku sprzętu, któremu powierzamy swoje dane, to nie jest bez znaczenia.


Inne warianty dysku WD Elements Desktop


Szybki dysk zewnętrzny SSD: SanDisk Extreme Portable SSD 2TB

Ranking zamyka SanDisk Extreme Portable SSD 2TB. To nie tylko superszybki, ale też wytrzymały dysk zewnętrzny typu SSD. Osiąga bardzo wysokie prędkości transferu danych, wstrząsy nie robią na nim żadnego wrażenia, a kultura pracy jest pierwszorzędna.

Przy wadze poniżej 80 gramów i grubości niespełna 9mm, jest też bardzo mobilny, a otwór w rogu pozwala przypiąć go do szlufki czy plecaka. To bardzo dobry wybór, gdy priorytetami są: wydajność, niezawodność i mobilność, a budżet nie jest ograniczony.


Pozostałe warianty dysku SanDisk Extreme Portable SSD


Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.