Jaki dysk SSD do laptopa? Polecane dyski SSD do laptopa

Dyski SSD w ostatnich latach stały się jednym z kluczowych elementów, które decydują o wydajności i szybkości pracy laptopa. W porównaniu do tradycyjnych dysków HDD, dyski SSD oferują błyskawiczny czas dostępu do danych, znacznie krótszy czas uruchamiania systemu oraz aplikacji. Dlatego, jeżeli pragniesz przyspieszyć działanie swojego sprzętu, inwestycja w dysk SSD do laptopa to doskonały wybór.

Jaki dysk SSD wybrać do laptopa? Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnej pojemności, prędkości oraz interfejsie. Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne (szybkość zapisu i odczytu), kompatybilność z Twoim laptopem oraz oczywiście na opłacalność inwestycji. W tym artykule przedstawimy ranking najlepszych dysków SSD do laptopa oraz porady, jak wybrać ten idealny dla siebie.

Spis treści:


Popularne dyski SSD do laptopa w sklepie


Dlaczego warto mieć dysk SSD w laptopie?

Jakie są plusy posiadania dysku SSD w laptopie:

  • Wyższy komfort pracy –  dysk SSD oferuje dużo wyższą wydajność od dysku HDD, co przekłada się na szybsze uruchamianie systemu, gier i aplikacji
  • Cichsza praca laptopa – nośnik SSD nie zawiera części mechanicznych, dzięki czemu jego działanie jest całkowicie bezgłośne
  • Większa wytrzymałość – laptop z takim dyskiem jest dużo mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne
  • Dłuższy czas pracy na baterii – dysk SSD pobiera mniej energii, dzięki czemu laptop może dłużej pracować bez podłączenia do gniazdka

Dyski SSD – ranking


Wydajny dysk SSD do laptopa: Samsung 980 Pro 500GB

Jeśli szukasz demona prędkości, to za takiego niewątpliwie uchodzi Samsung 980 Pro. Ten dysk w standardzie M.2 i z interfejsem PCIe 4.0 oferuje oszałamiającą szybkość sekwencyjnego zapisu do 5000MB/s i odczytu do 6900MB/s. Przy losowych zapisach i odczytach, 980 Pro osiąga nawet 1000000 IOPS. Nośnik ten posiada również bardzo dużą pamięć podręczną w ilości 512MB, co niewątpliwie ułatwi multitasking. Dodatkowo możemy cieszyć się 256-bitowym szyfrowaniem danych AES, systemem monitoringu SMART i funkcją Trim, dzięki której prędkość zapisu nie będzie spadać. Jak na dysk premium przystało, mamy tu 5-letnią gwarancję.


Tani dysk SSD do laptopa: GOODRAM CX400

GOODRAM CX400 to jeden z tych SSD, który pozwoli na tanią modernizację starszego laptopa z dyskiem HDD. Nośnik bazuje na nowoczesnych pamięciach 3D TLC NAND, wykorzystuje interfejs SATA III 6Gb/s i oferuje całkiem dobrą wydajność. Transfery sekwencyjne sięgają 550MB/s przy odczycie i do 450MB/s przy zapisie danych.

Szczególnie polecamy wersję 256 GB, która pozwoli na zainstalowanie systemu, najważniejszych programów i przechowywanie danych lub gier. Za wyborem CX400 przemawia gwarancja bez ograniczenia zapisu danych.


Niedrogi dysk SSD do laptopa: Kingston SSD A400 480GB

Bazujący na standardzie SATA III Kingston SSD A400 to dobry, budżetowy wybór o średniej pojemności – 480 GB. Dysk ten cieszy się bardzo dużą popularnością i dzieje się tak nie bez powodu. Jest on jednym z tańszych na rynku w swojej klasie, a jednocześnie dostarcza przyzwoitych osiągów. Jeśli chodzi o zapis, jest to 450MB/s, natomiast odczyt to 500MB/s. Żywotność dysku szacowana przez producenta to milion godzin, a udzielana gwarancja to 3 lata.


Tani SSD M.2: Kingston NV2 M.2 Pcie 4.0 NVMe 500GB

Dobry, tani i godny zaufania dysk SSD z zapewniającą wysoką wydajność prędkością odczytu 3500 MB/s i zapisu 2100 MB/s. To dysk dla wymagających użytkowników, który świetnie nadaje się do cieńszych laptopów, notebooków i komputerów typu SFF (waży 7 g). Dysk zapewnia szybsze uruchamianie systemu, wydajniejszą pracę z programami i plikami, a jednocześnie potrzebuje mniej energii i wydziela mniej ciepła. Żywotność tego SSD deklarowana przez producenta, to 1 500 000 godzin. Urządzenie chronione jest gwarancją przez 3 lata. Warto pamiętać, że dostępna jest też pojemność 1TB.


Szybki dysk SSD do laptopa: WD Blue SN570 M.2 PCIe NVMe 1TB

WD Blue SN570 to nośnik w standardzie M.2 z PCIe 3.0, ze 112-warstwową pamięcią BiCS5 3D NAND TLC o bardzo wysokiej prędkości odczytu do 3500MB/s i do 3000MB/s zapisu. Do tego mamy znakomity poziom losowego odczytu – 460.000 IOPS i 450.000 IOPS dla losowego zapisu. Nośnik wykorzystuje interfejs PCIe 3.0 x4 i protokół NVMe 1.4. Jego zaletą jest duża pojemność, bo 1TB, co przy swojej cenie czyni go również jednym z najlepszych w swojej klasie. Do dysku dołączono pakiet oprogramowania, w tym również program do kopii zapasowych – Acronis True Image.


Dysk NVMe SSD do laptopa do gier: Silicon Power P34A80 M.2 NVMe PCIe 1TB

Gracze są wymagający i zależy im na jak najkrótszym czasie ładowania. Silicon Power P34A80 jest w stanie je zapewnić, a wszystko dzięki odczytowi na poziomie  3400MB/s i zapisowi do 3000MB/s. Drugim istotnym aspektem, jest pojemność, która w tym przypadku wynosi 1TB, a więc pomieścimy całkiem sporo gier na naszym laptopie gamingowym. Sercem dysku jest solidny kontroler Phison E12 NVMe oraz wysokiej jakości pamięć Toshiba BICS3 64L TLC NAND Flash. Dysk cechuje się technologią Trim, która podtrzymuje wysoką szybkość zapisu, nawet przy częstym zapełnianiu dysku. Oprócz 5-letniej gwarancji, możemy też liczyć na wysoką żywotność (1665 TBW).


Dobry SSD do laptopa: Crucial MX500

Jeden z najpopularniejszych dysków SSD w naszym sklepie. Crucial MX500 oferuje bardzo dobre parametry, a przy tym jest dostępny w atrakcyjnej cenie. Szczególnie polecamy wersję o pojemności 500 GB, która pozwoli zapisać więcej danych i może być bardziej przyszłościowym rozwiązaniem. Nośnik komunikuje się za pomocą interfejsu SATA, a jego transfery sięgają 560MB/s dla odczytu i 510MB/s zapisu danych. Za wyborem MX500 przemawia też długa, 5-letnia gwarancja producenta.


 

Jaki dysk do laptopa?

Jak podłączyć dysk do laptopa?

Znalazłeś odpowiedź, jaki dysk SSD do laptopa warto wybrać, jednak przed zakupem trzeba uwzględnić jeszcze jeden ważny czynnik. Upewnij się czy dany model będzie kompatybilny z posiadanym laptopem. Jeżeli wszystko się zgadza, można przystąpić do montażu dysku. Pomocne będzie zajrzenie do instrukcji. W niektórych modelach laptopów producenci stosują specjalne klapki serwisowe ułatwiające wymianę dysku. W innych może być konieczne odkręcenie całej dolnej obudowy laptopa.

Ważne: w razie jakichkolwiek wątpliwości lub trudności polecamy skonsultować się z osobą doświadczoną lub serwisem.

Czy w każdym laptopie można wymienić dysk?

Nie wszystkie laptopy umożliwiają łatwą wymianę dysku. Niektóre mają specjalne klapki serwisowe, w innych trzeba odkręcić całą pokrywę obudowy. W niektórych laptopach możliwa jest wymiana dysku, ale jego wyjęcie jest na tyle skomplikowane, że najlepiej, jeśli przeprowadzi to fachowy serwis.

Z czym wiąże się wymiana dysku?

Należy też mieć świadomość, że wymiana dysku najczęściej wiąże się z koniecznością instalowania na nowo systemu i przenoszenia danych (można wykonać klonowanie dysku, ale będzie to proces czasochłonny i może wymagać dodatkowej płatnej aplikacji). W przypadku bardzo ważnych danych lub dokumentów, najlepiej skopiuj je na pendrive lub inny nośnik do backupu danych.

Co zrobić przed wymianą dysku?

Aby dowiedzieć się jak zamontować dysk SSD w laptopie który posiadasz, najlepiej skorzystać z dedykowanej instrukcji laptopa lub poszukać odpowiedniego filmu na youtube, wpisując nazwę swojego laptopa i hasło „wymiana dysku”. Jest duża szansa, że ktoś już to robił i nagrał do tego wideo.


Dyski zewnętrzne do laptopa


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Paweł Maziarz
Typowy sprzętowiec, który z wypiekami na twarzy śledzi przecieki o nadchodzących premierach, ale nie wierzy we wszystko, co można znaleźć w sieci. Lubi kawę, ciastka i dobre procesory.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.1/5 (14 głosów)

Czytaj więcej