Jaki dysk SSD do laptopa? Polecane dyski SSD do laptopa

Jak poprawić sprawność działania laptopa? Kluczowe znaczenie może mieć wybór odpowiedniego dysku – SSHD lub SSD. Przy obecnych trendach najlepiej sięgnąć już po wersje SSD. Oferuje on wysoką wydajność, co przekłada się na lepszy komfort użytkowania komputera.

Dylematem może być wybór nośnika i to jaki dysk SSD do laptopa będzie dla nas najlepszy. W związku z tym przygotowaliśmy poradnik „dysk SSD – ranking” dla osób planujących zakup. Znajdziesz tu polecane dyski SSD do laptopa z różnych segmentów cenowych.

Dyski SSD w Komputronik.pl

Co daje dysk SSD w laptopie?

Jeżeli jeszcze masz wątpliwości co jest lepsze, dysk SSD czy HDD, mamy kilka argumentów za wyborem tego pierwszego:

 • lepszy komfort pracy – SSD oferuje dużo wyższą wydajność od dysku HDD, co przekłada się na szybsze uruchamianie systemu, gier i aplikacji
 • cichsza praca laptopa – dysk SSD nie zawiera części mechanicznych, więc jego działanie jest całkowicie bezgłośne
 • większa wytrzymałość – laptop z dyskiem SSD jest dużo mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne
 • dłuższy czas pracy na baterii – dysk SSD pobiera mniej energii, dzięki czemu laptop może nieco łużej pracować bez podłączenia do gniazdka

Tani dysk SSD do laptopa: GOODRAM CX400

GOODRAM CX400 to jeden z tych SSD, który pozwoli na tanią modernizację starszego laptopa z dyskiem HDD. Nośnik bazuje na nowoczesnych pamięciach 3D TLC NAND, wykorzystuje interfejs SATA III 6Gb/s i oferuje całkiem dobrą wydajność. Transfery sekwencyjne sięgają 550MB/s przy odczycie i do 450MB/s przy zapisie danych.

Szczególnie polecamy wersję 256 GB, która pozwoli na zainstalowanie systemu, najważniejszych programów i przechowywanie danych lub gier. Za wyborem CX400 przemawia gwarancja bez ograniczenia zapisu danych.


Tani dysk SSD M.2: Adata Ultimate SU800 M.2

Dobry i niedrogi dysk dla nowoczesnych laptopów. Polecamy Adata Ultimate SU800 w wersji M.2. Taki nośnik jest mniejszy i lżejszy od tradycyjnych modeli 2,5 cala, więc będzie idealną propozycją dla kompaktowych ultrabooków. Zbudowany jest z pamięci 3D TLC NAND, wspomaganych przez szybki bufor SLC NAND.

Deklarowane osiągi sięgają do 560 i 520MB/s – odpowiednio odczyt i zapis. Zależnie od potrzeb dostępne są pojemności 256GB lub 512GB. Ten pierwszy nada się do większości zastosowań, a przy tym jest dostępna w niewygórowanej cenie.


Tani dysk SSD 500 GB: Crucial MX500

Jeden z najpopularniejszych dysków SSD w naszym sklepie. Crucial MX500 oferuje bardzo dobre parametry, a przy tym jest dostępny w atrakcyjnej cenie. Szczególnie polecamy wersję o pojemności 500 GB, która pozwoli zapisać więcej danych i może być bardziej przyszłościowym rozwiązaniem.

Nośnik komunikuje się za pomocą interfejsu SATA, a jego transfery sięgają 560MB/s dla odczytu i 510MB/s zapisu danych. Za wyborem MX500 przemawia też długa, 5-letnia gwarancja producenta.


Dysk twardy SSD do laptopa do gier: Kingston A2000 M.2 Pci-e NVMe

Kingston A2000 to propozycja dla nowoczesnych laptopów, które pozwalają na montaż dysku SSD w standardzie M.2 NVMe. Nośnik wykorzystuje interfejs PCIe3.0 x4, a jego osiągi są dużo wyższe od zwykłych modeli typu SATA. Szybkość odczytu dochodzi nawet do 2200MB/s, a zapis do 2000MB/s.

Takie parametry powinny zainteresować tych użytkowników, którzy wymagają super szybkiego dostępu do plików. Propozycja Kingstona wyróżnia się dobrym stosunkiem wydajności do ceny. Szczególnie warto zainteresować się modelem o pojemności 500GB.


Szybki dysk SSD do laptopa: Samsung 970 Evo M.2 500GB

Na koniec najwydajniejszy dysk do laptopa. SSD Samsung 970 Evo M.2 będzie najlepszym wyborem dla twórców treści, montażystów i grafików. Producent zastosował w pełni autorską konstrukcję, która osiąga transfery do 3400MB/s przy odczycie i 2400MB/s przy zapisie plików.

Co więcej, całość wspomaga technologia System Dynamic Thermal Guard. Automatycznie monitoruje temperaturę dysku i utrzymuje ją na optymalnym poziomie ograniczając spadki wydajności. Polecamy model Samsung 970 Evo M.2 500GB.


Jak podłączyć dysk twardy do laptopa?

Przed zakupem dysku należy upewnić się czy dany model będzie kompatybilny z posiadanym laptopem. Jeżeli wszystko się zgadza, można przystąpić do montażu dysku. Pomocne będzie zajrzenie do instrukcji. W niektórych modelach laptopów producenci stosują specjalne klapki serwisowe ułatwiające wymianę dysku. W innych może być konieczne odkręcenie całej dolnej obudowy laptopa.

Ważne: w razie jakichkolwiek wątpliwości lub trudności polecamy skonsultować się z osobą doświadczoną lub serwisem.

Czy w każdym laptopie można wymienić dysk?

Nie wszystkie laptopy umożliwiają łatwą wymianę dysku. Niektóre mają specjalne klapki serwisowe, w innych trzeba odkręcić całą pokrywę obudowy. W niektórych laptopach możliwa jest wymiana dysku, ale jego wyjęcie jest na tyle skomplikowane, że najlepiej, jeśli przeprowadzi to fachowy serwis.

Z czym wiąże się wymiana dysku?

Należy też mieć świadomość, że wymiana dysku najczęściej wiąże się z koniecznością instalowania na nowo systemu i przenoszenia danych (można wykonać klonowanie dysku, ale będzie to proces czasochłonny i może wymagać dodatkowej płatnej aplikacji). W przypadku bardzo ważnych danych lub dokumentów, najlepiej skopiuj je na pendrive lub inny nośnik do backupu danych.

Co zrobić przed wymianą dysku?

Aby dowiedzieć się jak zamontować dysk SSD w laptopie który posiadasz, najlepiej skorzystać z dedykowanej instrukcji laptopa lub poszukać odpowiedniego filmu na youtube, wpisując nazwę swojego laptopa i hasło „wymiana dysku”. Jest duża szansa, że ktoś już to robił i nagrał do tego wideo.

Wymiana dysku w laptopie krok po kroku

Podajemy uniwersalny opis, jak można to zrobić w laptopie, który ma specjalną klapkę serwisową lub odkręcaną dolną obudowę:

 • odłącz laptopa od zasilacza, upewnij się, że laptop jest wyłączony a system zamknięty (nie może być w stanie hibernacji/uśpienia),
 • obróć pokrywą ekranu do dołu i jeśli to możliwe, wyjmij akumulator z laptopa, (nie wszystkie laptopy umożliwiają wypięcie baterii)

dysk SSD do laptopa

 • zlokalizuj klapkę dysku i odkręcić ją. Jeśli takiej nie ma, sprawdź czy jest możliwość odkręcenia całej dolnej pokrywy obudowy.
  * (W przypadku jakichkolwiek trudności lub wątpliwości wstrzymaj się i najlepiej zleć tę czynność w serwisie)

dysk SSD do laptopa

 • wyjmij stary dysk – może wymagać odkręcenia śrubki (lub kilku śrubek) i ewentualne odpięcie przewodu,

dysk SSD do laptopa

 • jeśli dysk jest w specjalnej ramce, wyjmij stary dysk z ramki i zainstaluj w niej nowy dysk SSD (jeśli nowy dysk SSD jest cieńszy, może wymagać dodania dystansu – z reguły jest dołączany),
 • zamontuj ramkę z dyskiem w laptopie (przykręć śrubki i podepnij przewód, jeśli jest),
 • zamknij klapkę dysku, zainstaluj akumulator, obróć laptopa i podłącz zasilacz,
 • możesz już uruchomić laptopa.

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.