Jaki dyktafon cyfrowy wybrać? Polecane modele

Nagrywanie nie zawsze musi się zakończyć aferą polityczną. Dyktafony cyfrowe często przydają się nie tylko profesjonalnym dziennikarzom i reporterom. Nie chcąc przegapić pierwszego słowa dziecka, można zostawić urządzenie w pokoju, a ono zarejestruje ważny dla rodzica moment. To tylko jeden przykład wykorzystania sprzętu. Używany jest przez dokumentalistów, specjalistów od realizacji dźwięku lub studentów, którym nie chce się pisać notatek podczas wykładu.

Oczywiście, w obecnych czasach każdy smartfon jest wyposażony w funkcję nagrywania. Czy zatem warto pochylać się nad kwestią zakupu cyfrowego dyktafonu? Zdecydowanie. Profesjonalny sprzęt oferuje nieporównywalnie lepszą jakość dźwięku. Podobnie jest z aparatami fotograficznymi. Ich sprzedaż ma się dobrze, a przecież w telefony komórkowe wbudowane są coraz to lepsze obiektywy. Jak wybrać najlepszy dyktafon cyfrowy? Doradzamy

Spis treści

  • Jaki mikrofon w dyktafonie?
  • Pojemność pamięci w dyktafonach
  • Redukcja szumu
  • Jaki dyktafon cyfrowy wybrać? Polecane modele

Jaki mikrofon w dyktafonie?

Zanim padną nazwy interesujących modeli, warto dowiedzieć się, czym jest tak naprawdę cyfrowy dyktafon i jakimi cechami powinien się charakteryzować, by dobrze służył przez długie lata. O funkcji nagrywania dźwięku nie trzeba przypominać, to jasne. Istotna jest jednak kwestia jakości odsłuchu, który bywa determinowany przez szereg czynników.

Bez dobrego mikrofonu ani rusz. W niektórych modelach montuje się nawet po dwie sztuki, aby uzyskać bardziej przestrzenny dźwięk, czyli efekt stereo. Cyfrowe dyktafony są wyposażone w dwa rodzaje mikrofonów:

  • Mikrofony kierunkowe – jak sama nazwa wskazuje, zbiera dźwięk z konkretnego obszaru. Aby utrwalić słowa, należy skierować mikrofon w stronę rozmówcy. To wygodne rozwiązanie dla dziennikarzy przeprowadzających indywidualne wywiady. Każda wypowiedź będzie wyraźna nawet, gdy dwie osoby są oddalone od siebie o kilka metrów.
  • Mikrofony wszechkierunkowe – są przeznaczone do rejestracji dźwięku, który jest rozproszony. Lepiej sprawdzają się podczas nagrań w pomieszczeniach. Wówczas istnieje możliwość zapisu wypowiedzi kilku osób jednocześnie. Preferują ją agencje prowadzące badania fokusowe lub psycholodzy kierujący terapią grupową.

Pojemność pamięci w dyktafonach

Jak już wykazano, mikrofon to najważniejsza część urządzenia. Poza nim, warto zainteresować się pojemnością pamięci. W tym aspekcie ujawnia się przewaga cyfrowych dyktafonów nad analogowymi odpowiednikami.

Jeszcze do niedawna, istotnym ograniczeniem była długość taśmy, na której dźwięk był rejestrowany. Dziennikarz musiał mieć w swoim przyborniku zestaw kaset. Ich wymiana była problematyczna, gdy trzeba było jej dokonać w połowie wywiadu. Rozmówca mógł przez to stracić wątek w najciekawszym momencie snucia opowieści.

Rozwój technologii pozwolił jednak udoskonalić dyktafon i zniwelować przytoczoną trudność. Karta pamięci potrafi pomieścić kilkaset godzin nagrania. Większość modeli posiada pojemność 4GB, ale zdarza się natrafić na produkty z wbudowaną pamięcią 8 lub nawet 16GB. Wydaje się to aż nadto, lecz im lepsza jakość dźwięku, tym większy jest plik z nagraniem.

Redukcja szumu

Istotną sprawą jest weryfikacja systemu redukcji szumu. Przeprowadzany na zewnątrz wywiad może paść ofiarą dźwięków płynących z otoczenia. Hałas spowodowany wzmożonym ruchem samochodów lub nagłe bicie kościelnego dzwonu to zmora każdego dziennikarza. Gdy pada ważne sformułowanie, na nagranie głosu nakładają się niepożądane dźwięki. Cyfrowe dyktafony z górnej półki są przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Wówczas udaje się zarejestrować wyłącznie to, co zostało zaplanowane. Gdy znane są już najważniejsze techniczne czynniki warunkujące decyzje zakupowe, pora przejść do prezentacji najciekawszych modeli.

Jaki dyktafon cyfrowy wybrać? Polecane modele

W tym rankingu znajdziesz:

  • Olympus VN-541PC: dyktafon do 200 zł
  • Sony ICD-PX370: dyktafon do 250 zł
  • Sony ICD-PX470: dyktafon do 350 zł
  • Olympus DM-720 i zestaw konferencyjny: najlepszy dyktafon cyfrowy

Dyktafon do 200 zł: Olympus VN-541PC

Zestawienie zaczynamy od najbardziej ekonomicznego modelu dyktafonu. Jest to sprzęt, który w wystarczającym stopniu powinien spełnić oczekiwania każdego początkującego dziennikarza lub blogera. Posiada wszelkie podstawowe funkcje, które pozwolą wykonywać służbowe obowiązki.

Na monochromatycznym wyświetlaczu o przekątnej 1,39 cala widać czas nagrania oraz stan baterii. Ekran jest czytelny i pozwala dojrzeć zawarte na nim informacje nawet przy dużym nasłonecznieniu. Świetnie komponuje się z elegancką czarną obudową. Pamięć 4GB daje szansę rejestracji 1,5 tys. godzin rozmów lub wykładów. Aby wzmocnić siłę dźwięku, do dyktafonu można podłączyć bardziej profesjonalny mikrofon za pomocą wejścia mini-jack. Użytkownicy szczególnie doceniają prostotę obsługi Olympusa VN-541PC. Wystarczy kilka kliknięć, a wszystkie parametry są odpowiednio ustawione. To szczególnie ważne, gdy sytuacja jest dynamiczna i trzeba szybko utrwalić ważny moment historii.


Dyktafon do 250 zł: Sony ICD-PX370

W produkcji dyktafonów specjalizują się Japończycy. Oprócz Olympusa, tworzy je tokijski gigant technologiczny – koncern Sony. Szeroki asortyment produktów obejmuje także rejestratory dźwięku. Sony ICD-PX370 także nie należy do najdroższych modeli. To niemal bliźniaczy odpowiednik przybliżonego przed chwilą Olympusa. Czarno-biały wyświetlacz, ciemna obudowa, wejścia słuchawkowe i mini-jack. Znaczącą różnicą jest aż dziesięciokrotnie mniejsza liczba godzin, jakie można nagrać na karcie o pojemności 4GB. Urządzenie zasilane jest dwiema bateriami AAA. To równie funkcjonalny sprzęt, który powinien zadowolić debiutantów w dziedzinie nagrywania.


Dyktafon do 350 zł: Sony ICD-PX470

Kolejny produkt tokijskiego przedsiębiorstwa. Pochodzi z tej samej rodziny cyfrowych dyktafonów. Obsługuje nośnik microSD, który pozwala przenosić z urządzenia na komputer pliki dźwiękowe. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu gniazdu USB. Standardową pamięć 4GB swobodnie rozszerza się do 32GB. Wówczas uzyska się większą liczbą godzin nagrania w najlepszej jakości. Oznaczenie nagrania w kalendarzu ułatwia odnalezienie właściwego wywiadu w gąszczu plików. Dźwięk Sony ICD-PX470  jest rejestrowany w formacie L-PCM lub MP3. Mikrofon stanowiący integralną część urządzenia jest w stanie uwiecznić nawet ciche dźwięki, w czym pomaga zastosowanie technologii Clear Voice.


Najlepszy dyktafon cyfrowy: Olympus DM-720 i zestaw konferencyjny

Powróćmy na dobre do produktów Olympusa, ponieważ pora przyjrzeć się modelom lepszej jakości. W tym dyktafonie ze srebrną obudową umieszczono 4GB pamięci. To jednak nie pojemność świadczy o przewadze nad resztą asortymentu japońskiego producenta. Zasług należy upatrywać w zastosowaniu systemu TRESMIC, który dba o właściwe wrażenia audialne.

Maksymalny czas nagrania to niemal 1000 godzin. Olympus DM-720 zasila tylko jedna bateria AAA. Pierwszy montaż materiału można wykonać już na urządzeniu, a to dzięki funkcji pominięcia momentów ciszy w nagraniu. Pozwala to zaoszczędzić czas i znacząco ułatwia pracę. Do zestawu dołączony jest także specjalny uchwyt i statyw. Model wyposażono w aż 3 mikrofony. Trudno zatem o lepszą rekomendację. Nawet najlepsze produkty muszą być udoskonalane. Wspomniany DM-720 posiada swą wersję dla prawdziwych profesjonalistów. To tzw. zestaw konferencyjny ze zintegrowaną pamięcią. Przejrzysty interfejs monochromatycznego wyświetlacza pozwala bez problemu odnaleźć najważniejsze funkcje.


Co wybrać? Podsumowanie

Trudno go podjąć. Jak udało się udowodnić, na rynku jest wiele interesujących modeli, wśród których każdy powinien znaleźć coś dopasowanego do własnych potrzeb. Na samym początku warto postawić na niedrogie modele, by oswoić się z użytkowaniem sprzętu. Wybór powinien być poprzedzony refleksją nad planowaną częstotliwością korzystania ze sprzętu. Lepsze produkty mogą wybierać osoby, dla których dyktafon jest narzędziem pracy. W każdym przypadku zwycięża jednak japońska dokładność.

Dyktafony cyfrowe w sklepie: