Jaki dyktafon cyfrowy wybrać? Polecane modele

04.03.2021 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Nagrywanie nie zawsze musi się zakończyć aferą polityczną. Dyktafony cyfrowe często przydają się nie tylko profesjonalnym dziennikarzom i reporterom. Nie chcąc przegapić pierwszego słowa dziecka, można zostawić urządzenie w pokoju, a ono zarejestruje ważny dla rodzica moment.

To tylko jeden przykład wykorzystania sprzętu. Używany jest przez dokumentalistów, specjalistów od realizacji dźwięku lub studentów, którym nie chce się pisać notatek podczas wykładu.

Oczywiście, w obecnych czasach każdy smartfon jest wyposażony w funkcję nagrywania. Czy zatem warto pochylać się nad kwestią zakupu cyfrowego dyktafonu? Zdecydowanie. Profesjonalny sprzęt oferuje nieporównywalnie lepszą jakość dźwięku.

Podobnie jest z aparatami fotograficznymi. Ich sprzedaż ma się dobrze, a przecież w telefony komórkowe wbudowane są coraz to lepsze obiektywy. Jak wybrać najlepszy dyktafon cyfrowy? Doradzamy

Spis treści

Jaki mikrofon w dyktafonie?

Zanim padną nazwy interesujących modeli, warto dowiedzieć się, czym jest tak naprawdę cyfrowy dyktafon i jakimi cechami powinien się charakteryzować, by dobrze służył przez długie lata. O funkcji nagrywania dźwięku nie trzeba przypominać, to jasne. Istotna jest jednak kwestia jakości odsłuchu, który bywa determinowany przez szereg czynników.

Bez dobrego mikrofonu ani rusz. W niektórych modelach montuje się nawet po dwie sztuki, aby uzyskać bardziej przestrzenny dźwięk, czyli efekt stereo. Cyfrowe dyktafony są wyposażone w dwa rodzaje mikrofonów:

  • Mikrofony kierunkowe – jak sama nazwa wskazuje, zbiera dźwięk z konkretnego obszaru. Aby utrwalić słowa, należy skierować mikrofon w stronę rozmówcy. To wygodne rozwiązanie dla dziennikarzy przeprowadzających indywidualne wywiady. Każda wypowiedź będzie wyraźna nawet, gdy dwie osoby są oddalone od siebie o kilka metrów.
  • Mikrofony wszechkierunkowe – są przeznaczone do rejestracji dźwięku, który jest rozproszony. Lepiej sprawdzają się podczas nagrań w pomieszczeniach. Wówczas istnieje możliwość zapisu wypowiedzi kilku osób jednocześnie. Preferują ją agencje prowadzące badania fokusowe lub psycholodzy kierujący terapią grupową.

Pojemność pamięci w dyktafonach

Jak już wykazano, mikrofon to najważniejsza część urządzenia. Poza nim, warto zainteresować się pojemnością pamięci. W tym aspekcie ujawnia się przewaga cyfrowych dyktafonów nad analogowymi odpowiednikami.

Jeszcze do niedawna, istotnym ograniczeniem była długość taśmy, na której dźwięk był rejestrowany. Dziennikarz musiał mieć w swoim przyborniku zestaw kaset. Ich wymiana była problematyczna, gdy trzeba było jej dokonać w połowie wywiadu. Rozmówca mógł przez to stracić wątek w najciekawszym momencie snucia opowieści.

Rozwój technologii pozwolił jednak udoskonalić dyktafon i zniwelować przytoczoną trudność. Karta pamięci potrafi pomieścić kilkaset godzin nagrania. Większość modeli posiada pojemność 4GB, ale zdarza się natrafić na produkty z wbudowaną pamięcią 8 lub nawet 16GB. Wydaje się to aż nadto, lecz im lepsza jakość dźwięku, tym większy jest plik z nagraniem.

Redukcja szumu

Istotną sprawą jest weryfikacja systemu redukcji szumu. Przeprowadzany na zewnątrz wywiad może paść ofiarą dźwięków płynących z otoczenia. Hałas spowodowany wzmożonym ruchem samochodów lub nagłe bicie kościelnego dzwonu to zmora każdego dziennikarza. Gdy pada ważne sformułowanie, na nagranie głosu nakładają się niepożądane dźwięki.

Cyfrowe dyktafony z górnej półki są przystosowane do pracy w trudnych warunkach. Wówczas udaje się zarejestrować wyłącznie to, co zostało zaplanowane. Gdy znane są już najważniejsze techniczne czynniki warunkujące decyzje zakupowe, pora przejść do prezentacji najciekawszych modeli.

Jaki dyktafon cyfrowy wybrać? Polecane modele

W tym rankingu znajdziesz:

  • Philips DVT1150 4GB: dyktafon do 200 zł
  • Sony ICD-PX370: dyktafon do 250 zł
  • Sony ICD-PX470: dyktafon do 350 złCo wybrać? Podsumowanie

Trudno go podjąć. Jak udało się udowodnić, na rynku jest wiele interesujących modeli, wśród których każdy powinien znaleźć coś dopasowanego do własnych potrzeb. Na samym początku warto postawić na niedrogie modele, by oswoić się z użytkowaniem sprzętu. Wybór powinien być poprzedzony refleksją nad planowaną częstotliwością korzystania ze sprzętu. Lepsze produkty mogą wybierać osoby, dla których dyktafon jest narzędziem pracy. W każdym przypadku zwycięża jednak japońska dokładność.

Dyktafony cyfrowe w sklepie:


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł