Jaki dron z kamerą kupić? Ranking

Drony to urządzenia, które w ostatnich latach błyskawicznie zyskują na popularności. Drony mogą służyć zarówno do zabawy, jak i do profesjonalnych zastosowań. W obu tych przypadkach mały dron z kamerą świetnie sprawdzi się do kręcenia filmów. Amatorzy mogą kręcić nimi filmy dla rodziny i znajomych, a profesjonaliści doskonałe ujęcia na potrzeby choćby reklam czy programów telewizyjnych.

Jaki dron z kamerą na początek przygody z filmowaniem wybrać, a jaki model kupić dla osób z doświadczeniem? Odpowiadamy w tym artykule! Zachęcamy także do przeczytania naszego poradnika Jaki dron wybrać, w którym szerzej pochylamy się również nad innymi kwestiami, nie tylko tymi dotyczącymi kamer w dronach.


Polecane drony z kamerą w sklepie


Drony z kamerą – ranking 2024

Jaki dron z kamerą?

Półki w wirtualnych i fizycznych sklepach uginają się od najróżniejszych modeli dronów. Wybór nie jest łatwy. Na jakie parametry zwrócić uwagę, zanim wyjmiesz kartę płatniczą, aby zapłacić za bezzałogowca? Kluczowa jest:

  • jakość obrazu – znajdziesz tańsze drony z kamerą HD (niezły pomysł dla np. dzieci), jednak zalecana rozdzielczość to minimum Full HD (1920x1080p), ale jeżeli chcesz robić zdjęcie lub filmy lepszej jakości, bogate w szczegóły, to lepiej wybrać 4K (3840x2160p, więcej na ten temat przeczytasz niżej). Im więcej fps (liczba klatek na sekundę), tym lepiej, bo obraz będzie bardziej płynny (30 fps to minimum, zalecamy 60 fps lub więcej). Ważna jest stabilizacja obrazu, bo zapewni Ci nagrania bez drgań, przede wszystkim podczas lotu z niską prędkością,
  • czas lotu i zasięg – te parametry określają, jak długo dron może działać na jednym ładowaniu (minimum 20 minut, optymalnie 30-40 minut) oraz odległość, na jaką bezzałogowiec może się od nas oddalić (minimum 500 metrów, zasięg 2-3 km da Ci większą swobodę),
  • funkcje – tryby autonomiczne, które ułatwiają lot i filmowanie (np. automatyczne podążanie za obiektem, lot po wyznaczonej trasie), dodatkowe kamery o różnych ogniskowych (szerokokątne, zoom), GPS (ułatwi nawigację i powrót do punktu startu), śledzenie obiektu (ActiveTrack), system wykrywania kolizji, tryb sportowy, możliwość montażu akcesoriów, tryb autonomiczny do programowania lotu, nagrywanie na żywo, tryb “wróć do domu”,
  • łatwość obsługi – pilot powinien był intuicyjny i łatwy w obsłudze, najlepiej, aby miał wyświetlacz z podglądem obrazu z kamery, przydatna będzie aplikacja mobilna, która pozwoli Ci sterować bezzałogowcem i edytować nagrania z poziomu smartfona lub tabletu,
  • waga – lżejsze modele łatwiej złożyć i transportować,
  • czas ładowania – oczywiście im krótszy, tym lepiej, większość dronów naładujesz w pełni w 30-90 minut,
  • prędkość lotu – 50-60 km/godz. to już dobry wynik,
  • cena – tu wszystko zależy od Twojego budżetu i oczekiwań, najtańsze drony z kamerą kosztują kilkaset złotych, jeżeli chcesz na poważnie zająć się nagrywaniem z powietrza, to możesz wydać na bezzałogowca kilka, kilkanaście tysięcy złotych.

Przygodę z dronami warto zacząć od modeli dla początkujących, które będą dobre do nauki, a następnie przejść do bardziej zaawansowanych bezzałogowców z lepszą jakością obrazu, dłuższym czasem lotu i bardziej rozbudowanymi funkcjami. Najlepsze drony z kamerami mają wiele opcji i możliwości, których mniej zaawansowana osoba nie będzie w stanie wykorzystać.

Rozważ, do czego będziesz używać drona. Marzysz o nagrywaniu zapierających dech w piersiach filmach z wakacji czy robieniu zdjęć krajobrazów, a może planujesz profesjonalnie wykorzystać bezzałogowca?

Pamiętaj, że nie każdy może obsługiwać dowolnego drona. Do sterowania najcięższymi modelami potrzebne jest posiadanie stosownych uprawnień. Prezentowane przez nas drony należą do kategorii “otwartej”, podkategorii A1, klasy C0 czyli o wadze poniżej 250 g i C1 o wadze poniżej 900 g.

Dron z kamerą 4K czy Full HD – który sprawdzi się lepiej?

Zasada jest prosta: im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość, ostrzejszy obraz i więcej szczegółów. Nie ma jednak darmowych obiadów, jeżeli chcesz mieć dron z kamerą o możliwie wysokiej rozdzielczości, to musisz liczyć się z wyższą ceną. Jak zatem dobrze wybrać, 4K czy Full HD? Dla początkujących i amatorów Full HD może być wystarczające, ale do profesjonalnych zastosowań zaleca się 4K lub wyższą (w naszym zestawieniu znajdziesz bezzałogowca nagrywającego w 5K). Filmy w wysokiej rozdzielczości łatwiej edytować bez utraty jakości. Inaczej mówiąc, jeżeli potrzebujesz np. pamiątek z wakacji w niezłej jakości, a masz ograniczony budżet, to wybierz kamerę Full HD, ale bardziej przyszłościową technologią jest z pewnością 4K.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (6 głosów)

Czytaj więcej