Drony do 250g – ranking 2025. Jaki dron bez uprawnień wybrać?

Zdjęcia i filmy kręcone z dużej wysokości są bardzo trakcyjne, a dzisiaj niemal każdy może robić je samodzielnie. W ciągu ostatnich lat, drony zyskały ogromną popularność wśród szerokiego grona użytkowników. To narzędzie pracy dla fotografów, filmowców, badaczy, jak również służb ratunkowych. Jednocześnie ciągle zwiększa się dostępność i różnorodność urządzeń. Od ogromnych, profesjonalnych modeli po niewielkie, przeznaczone dla początkujących.

Dziś każdy może znaleźć drona dla siebie. Podpowiadamy, czy trzeba mieć pozwolenie na drona i jakie są najlepsze drony dla amatorów. Sprawdź też nasz poradnik Jaki dron kupić, w którym szerzej opisujemy na co zwrócić uwagę, kupując drona.


Polecane drony do 250 g


Ranking: Top drony bez uprawnień 2024








Czy każdego drona trzeba rejestrować?

Nie każdego drona trzeba rejestrować. Jednak nowe przepisy mówią, że w zdecydowanej większości przypadków operator drona musi się zarejestrować. Można to zrobić za pośrednictwem tej strony internetowej. Po rejestracji otrzymasz indywidualny numer, który będzie ważny we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Masz obowiązek umieścić go w widocznym miejscu na każdym dronie, jakiego posiadasz.

Nie musisz się rejestrować, gdy masz drona ważącego mniej niż 250 g. Nie może on mieć kamery, ani żadnego innego czujnika wykrywającego dane osobowe.

Jeśli masz drona z kamerą ważącego mniej niż 250 g, ale jest on klasyfikowany jako zabawka, wtedy również nie masz obowiązku rejestrowania się.

Drony wymagające rejestracji to takie, które mają nadaną klasę przez producenta i certyfikat zdatności do lotu wydany przez Krajowy Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Warto pamiętać, że prawo obowiązujące na terenie Unii Europejskiej może różnić się od prawa obowiązującego w innych krajach. Dlatego jadąc z dronem na zagraniczne wakacje warto wcześniej zapoznać się z aktualnymi przepisami danego kraju.

Podsumowując, z rejestracji zwolnione są:

– drony o wadze poniżej 250 g, które nie mają kamer, ani innych czujników umożliwiających identyfikację danych osobowych,

– drony o wadze poniżej 250 g określane jako zabawki, nawet te z kamerą.

Jakim dronem można latać bez uprawnień?

Przepisy dotyczące dronów bez licencji nie są tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Zatem, jakie drony można używać bez uprawnień? To przede wszystkim modele z nadaną klasą C0, które mogą latać we wszystkich trzech podkategoriach kategorii otwartej. Nie trzeba odbywać żadnych szkoleń, chcąc nimi latać. Jednak należy pamiętać o kilku rzeczach:

  • rejestracja operatora drona w przypadku dronów z kamerą lub ważących więcej niż 250 g,
  • obszar lotu nie może być objęty zakazem, np. nie można puszczać drona na lotnisku lub latać nad grupą ludzi,
  • należy latać w bezpiecznej odległości od ludzi i zwierząt,
  • dron podczas lotu musi być w zasięgu wzroku,
  • można latać maksymalnie 120 metrów nad ziemią,
  • szacunek do prywatności innych osób i nie nagrywanie bez ich zgody,
  • znajomość instrukcji obsługi.

Dron bez rejestracji różni się od drona, którego można używać bez uprawnień. Przede wszystkim wagą oraz sposobem użytkowania.

Dron bez rejestracji – waży do 250 g, nie jest wykorzystywany do celów komercyjnych i nie wymaga rejestracji operatora. Oznacza to, że użytkownik nie musi rejestrować siebie ani urządzenia w systemie.
Dron bez uprawnień – może być legalnie używany bez specjalistycznych uprawnień, ale jedynie jeśli waży do 250g. W przypadku dronów cięższych niż 250g lub użytkowanych w bardziej ryzykownych warunkach (np. w obszarach zabudowanych), operator musi zdobyć uprawnienia, np. ukończyć darmowy kurs online na tej stronie i uzyskać certyfikat A1/A3.

W skrócie, dron bez rejestracji odnosi się do braku konieczności rejestracji operatora w systemie, a dron bez uprawnień do braku konieczności posiadania specjalistycznych kwalifikacji, jeśli urządzenie jest lekkie i używane amatorsko.

Jaki dron bez rejestracji?

Dron bez rejestracji powinien mieć następujące cechy:

  • waga do 250 gramów – dron musi być lekki. Dzięki temu jest za mniej niebezpieczny w momencie wypadku lub rozbicia się,
  • użytkowany rekreacyjnie – dron nie może być używany do celów komercyjnych. Drony bez konieczności rejestracji mogą być wykorzystane tylko prywatnie, amatorsko i do celów sportowych,
  • obsługiwany z zachowaniem bezpieczeństwa – konieczna jest odpowiednia odległość od osób postronnych, obszarów zabudowanych czy miejsc, w których latanie jest niedozwolone. Drony o wadze do 250 g muszą być pilotowane zgodnie z przepisami kategorii otwartej,
  • brak kamery – niestety, jeżeli chcesz latać dronem bez rejestracji, to nie może on mieć możliwości nagrywania innych osób,
  • oznaczony jako zabawka – dron uznany prawnie jako zabawka całkowicie zwalnia z obowiązku rejestracji. Nawet model wyposażony w kamerę. Jednak wciąż musi ważyć do 250 g.

Dron bez uprawnień z kamerą

Drony które nie wymagają licencji posiadają różne kamery, często rejestrujące obraz bardzo dobrej jakości. Jeżeli chcesz rozpocząć przygodę z filmowaniem możliwe, że wcale nie musisz inwestować w wyjątkowo drogi sprzęt.

W większości modeli bez problemu znajdziemy kamery 4K, które oferują wysoką jakość zdjęć i wideo. Ważna jest także wielkość i jakość matrycy. Najlepsze kamery mają szeroki kąt widzenia, który pozwala uchwycić więcej obrazu w kadrze. Niezastąpiony w fotografii krajobrazowej oraz podczas filmowania dużych obszarów miejskich. Do tego oczywiście stabilizacja obrazu oparta na 3-osiowym gimbalu, która eliminuje problem drgań. Dzięki stabilizacji otrzymasz bardziej profesjonalne i płynne filmy, które nagrasz nawet w trudniejszych warunkach pogodowych. Takie urządzenie pozwoli filmować w wysokiej jakości przepiękne widoki z wysoka, nawet podczas wiatru. Dodatkowe opcje kamery, takie jak tryby automatyczne i inteligentne funkcje, przydają się do kręcenia dynamicznych ujęć nawet bez zaawansowanych umiejętności pilotażu.

A gdzie kupić dron bez licencji? Sklepy z elektroniką często mają w swojej ofercie drony, podobnie sklepy z zabawkami. Wiele ciekawych modeli posiada w swojej ofercie również sklep Komputronik.

Czy każdego drona z kamerą trzeba rejestrować?

Większość dronów z kamerami wymaga rejestracji, jednak nie wszystkie. Zgodnie z prawem obowiązującym na terenie Polski i Unii Europejskiej, rejestracja drona zależy od jego masy i zamierzonego sposobu użytkowania.

Drony do 250 g wyposażone w kamerę i wykorzystywane wyłącznie do celów rekreacyjnych lub sportowych, nie wymagają rejestracji ani dodatkowych zezwoleń. Jednak w przypadku takiego drona konieczne jest zarejestrowanie osoby sterującej. Całkowite zwolnienie z rejestracji jest tylko wtedy, gdy taki dron nie posiada kamery, ani innych czujników mogących identyfikować dane osobowe. Jednak, jeżeli dron z kamerą oznaczony jest jako zabawka, to jesteśmy całkowicie zwolnieni z obowiązku rejestracji, zarówno urządzenia jak i pilota.

Drony zabawki z kamerami

Jeżeli dziecko ma być operatorem drona, pamiętaj o bezpieczeństwie i przestrzeganiu przepisów. Minimalny wiek operatora drona to 16 lat. Młodsi również mogą sterować dronami, jednak trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach. Dziecko może latać będąc pod opieką rodziców, albo pod nadzorem pilota, który skończył 16 lat.

Wymóg minimalnego wieku nie dotyczy dronów ważących mniej niż 250g, przeznaczonych do użytku prywatnego. Dzieci mogą również bez obaw latać tymi modelami dronów, które w rozumieniu prawa są zabawkami.

Dron bez ograniczeń wiekowych musi być skonstruowany jako zabawka. Ale czym wyróżniają się takie drony? Przede wszystkim są tańsze i mają słabsze parametry. Drony zabawki z kamerami można kupić już za około 300 zł. To świetne modele dla dzieci i do rozpoczęcia nauki jak latać dronem bez licencji. Charakteryzuje je łatwość obsługi i intuicyjne ustawienia. Będą też wyposażone w funkcje automatyczne minimalizujące ryzyko rozbicia drona, takie jak powrót do miejsca startu czy zautomatyzowane lądowanie. Warto sprawdzić, czy czas lotu jest wystarczająco długi, a także czy w zestawie znajdują się dodatkowe baterie.

W zabawkowych dronach bardzo ważne jest bezpieczeństwo nie tylko otoczenia, ale też samego urządzenia. Mały dron będzie bezpieczniejszy, jednak musi być również solidny. Wytrzymałość na upadki to podstawa. Awaryjne wyłączenie wirników drona w przypadku kolizji również jest funkcją, w którą powinno być wyposażone takie urządzenie.

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe śmigła w zestawie oraz na osłony na śmigła. Przydatne będą też powiadomienia o niskim poziomie naładowania baterii.


Mogą Cię też zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Marta Andronik
Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (1 głos)

Czytaj więcej