Jaki dron wybrać? Poradnik zakupowy

Niesamowitą popularnością wśród gadżetów cieszą się drony, które znajdują równie dużo miłośników wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Decydując, jaki dron wybrać dla siebie warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje bezzałogowych maszyn latających. Są one przystosowane do konkretnych zastosowań i lepiej sprawdzają się w określonych zadaniach.

Należy zatem poznać podział dronów oraz funkcje jakich można od nich oczekiwać. Dowiedz się przy okazji, jakie zastosowanie mają drony we współczesnym świecie.

Spis treści

Co to jest dron?

Dron to bezzałogowa maszyna latająca, inaczej UAV czy (potocznie) bezzałogowiec. Najczęściej jest zdalnie sterowana, choć nowoczesne modele mogą również latać autonomicznie, czyli samodzielnie. Dronami nazywa się również bezzałogowe samoloty o dużych wymiarach. Najczęściej jednak określenie to stosuje się dla małych, ważących od kilkuset gramów do kilku kilogramów gadżetów.

Jakie są rodzaje dronów?

Drony można podzielić na kilka różnych kategorii, podkreślając ich charakterystykę lub przeznaczenie:

 • drony wielowirnikowe i płatowce – te pierwsze przypominają konstrukcją helikoptery i są zdecydowanie popularniejsze od płatowców podobnych do klasycznych samolotów,
 • drony amatorskie i drony profesjonalne – te pierwsze służą do zabawy i nauki pilotażu (to też np. dron dla dzieci), drugie zaś mogą być z powodzeniem wykorzystane do monitoringu czy też przez filmowców,
 • drony wyścigowe i rekreacyjne – te pierwsze rozwijają znacznie większą prędkość i są bardzo zwinne – są wykorzystywane w zawodach, polegających na jak najszybszym pokonywaniu torów przeszkód,
 • drony autonomiczne i sterowane – te pierwsze mogą poruszać się samodzielnie, pokonując określoną trasę lub docierając do ustalonego celu, często też automatycznie omijając przeszkody na drodze.

Jaki dron wybrać

Dron amatorski czy profesjonalny? Ile kosztuje dron?

Jaki dron będzie lepiej odpowiadał na Twoje wymagania? Amatorski czy profesjonalny? Drony można również podzielić według ich zastosowań.

Tanie drony

Amatorzy zaczynający swoją przygodę z tymi maszynami, mają do wyboru tanie (kosztujące kilkaset złotych) modele. Dron do 500 zł pozwala opanować sztukę pilotażu i wyrobić sobie opinię na temat tego, czy jest to „sport” dla nich.

Drony z kamerami

Następnie są drony wyposażone w kamery, lepsze systemy stabilizacyjne i akumulatory zapewniające przeważnie kilkanaście (a czasem i ponad 20) minut zabawy. Takie modele kosztują już około 1000 złotych, ale zapewniają za to nie tylko przyjemniejsze loty, ale też ładne nagrania. Wybierają je operatorzy, którzy mają już jakieś doświadczenie.

Drony profesjonalne

Wreszcie są też drony kosztujące kilka, kilkanaście albo i kilkadziesiąt tysięcy. Mają profesjonalne kamery i systemy pokładowe, dzięki czemu znajdują zastosowanie w branży filmowej, jak i w przemyśle. Są to maszyny kupują raczej przedsiębiorstwa niż prywatni użytkownicy.

Drony półprofesjonalne

Można też wyszczególnić kategorię dronów półprofesjonalnych – niekoniecznie kierowanych do biznesu, ale wyposażonych na tyle dobrze, by można było je wykorzystać w swojej działalności komercyjnej. W tym przypadku mówimy o cenach na poziomie 3-8 tysięcy złotych.

Jak wybrać drona – na co zwrócić uwagę?

Zostawmy już podział na kategorie i przejdźmy do konkretnych cech dronów, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu:

 • maksymalny czas lotu (w najprostszych modelach wynosi około 10 minut, w profesjonalnych przekracza pół godziny) – jeśli na przykład chcesz nagrywać dłuższe sekwencje filmowe, zadbaj o ten parametr,
 • prędkość maksymalna – im jest wyższa, tym lepiej (chyba, że jesteś zupełnym amatorem, wtedy nie musisz przywiązywać do tego aż takiej wagi, a nawet lepiej, gdy dron będzie wolniejszy),
 • prędkość wznoszenia i opadania – podobnie jak wyżej,
 • wbudowany GPS otwiera drzwi do bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak lot autonomiczny czy automatyczny powrót do miejsca startu – dobrze więc, gdy taki moduł jest na pokładzie,
 • kamera – aby w pełni wykorzystać drona, musi on mieć kamerę. Dzięki niej możesz obserwować świat z lotu ptaka, zrobić zdjęcie z drona i nagrywać niezwykłe filmy wideo. Dobierz taką, która będzie odpowiadać twoim wymaganiom,
 • rozdzielczość wideo – w tańszym modelu wystarczy HD, ale jeśli chcesz nagrywać świetne wyglądające i pełne detali filmy, to Full HD to minimum, a najlepiej postawić na kamerę 4K,
 • gimbal zapewnia odpowiednią stabilizację. W przypadku lotów rekreacyjnych i nagrań wideo najlepiej sprawdzi się 3-osiowy, a w przypadku dronów wyścigowych – 1-osiowy,
 • maksymalna prędkość wiatru – amatorskie drony nie są szczególnie odporne na wiatr, dlatego lepiej latać nimi przy ładnej pogodzie. Od profesjonalnych dronów wymagaj czegoś więcej,
 • sposób sterowania – smartfon może być wygodniejszy dla amatorów, ale profesjonaliści powinni rozejrzeć się za dronem z dedykowanym sterownikiem, zapewniającym większą kontrolę nad lotem,
 • funkcje dodatkowe, które mogą cię zainteresować to: automatyczny start i lądowanie (bo to najtrudniejsze etapy lotu), automatyczny powrót (polegający na tym, że dron samodzielnie wraca do miejsca startu), czujniki ciśnienia, temperatury i wysokości (bo monitorowanie tych parametrów może być istotne w zastosowaniach profesjonalnych), oświetlenie LED (ułatwiające lokalizację drona na niebie), sterowanie pozycją kamery (niezależnie od pozycji maszyny) czy śledzenie obiektu (a więc tryb, w którym dron samodzielnie utrzymuje w kadrze określony obiekt),
 • waga drona – zależy od niej to, gdzie i na jakich zasadach można latać. Więcej na ten temat znajdziesz w rozdziale: Dron a prawo – jak latać legalnie dronem w 2021 roku?

Jaki dron wybrać

Sterowanie dronem – smartfonem czy dedykowanym urządzeniem?

Aktualnie standardem jest bezprzewodowy kontroler, przypominający pada do konsoli – w przypadku tańszych modeli – lub pełnoprawny sterownik. Największą zaletą tego rozwiązania jest lepsza współpraca z samym urządzeniem. Pozwala to m.in. na bardziej precyzyjne pilotowanie, ale też na większy zasięg.

Niektóre kontrolery mają własne wyświetlacze, inne wymagają podłączenia swojego smartfona lub tabletu – w obu przypadkach jest to dron z podglądem na żywo. Zdarzają się też wreszcie sytuacje, w których producent dostarcza jedynie aplikację do zainstalowania na własnym urządzeniu mobilnym.

Dron sterowany smartfonem to rozwiązanie, które może być dla wielu użytkowników bardziej intuicyjne. Trzeba się jednak liczyć z mniejszą precyzją i mniejszą kontrolą nad lotem niż oferuje dron na pilota.

Jaki dron wybrać

Dron z funkcją śledzenia – jak działa?

Dron z funkcją śledzenia to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą na przykład uwiecznić swoje przygody na wideo, ale potrzebują do tego wolnych rąk. Bezzałogowiec z taką opcją jest w stanie śledzić ustalony wcześniej obiekt i podążać za nim tak, by utrzymywać go w kadrze.

Wybrać można drona z jedną z dwóch funkcji: dron z follow me lub active track. W tej pierwszej opcji podstawą jest GPS – dron podąża za urządzeniem-nadajnikiem, na przykład smartfonem użytkownika. W drugiej zaś wykorzystywane jest oprogramowanie do rozpoznawania obiektów na obrazie.

Więcej o dronach z follow me, dowiesz się z artykułu: Jak działa dron z funkcją śledzenia?

Jaki dron do filmowania?

Dron do filmowania to może być bezzałogowiec z uchwytem – na własną kamerkę np. GoPro – lub dron z kamerą HD, Full HD, albo nawet 4K. Osoby, które mają dobrą kamerę, mogą zdecydować się na pierwsze rozwiązanie. Druga opcja jest z kolei gwarancją dobrej współpracy między jednym i drugim sprzętem.

Trzeba również wiedzieć, że oprócz rozdzielczości ważna jest płynność. Naprawdę dobry, nowoczesny dron rejestruje wideo w 4K z szybkością 60 kl./s i Full HD 120 kl./s.

Jaki dron wybrać

Dobra kamera to jedno, ale wysokiej klasy dron jest również wyposażony w stabilizator (gimbal). Eliminuje on drgania i przechyły, dzięki czemu materiał wideo jest stabilny. Jako że filmowanie z powietrza nie należy do najłatwiejszych czynności, warto też postawić na bezzałogowca, który oferuje tryby autonomiczne, w których dron podąża wcześniej wytyczoną ścieżką lub za danym obiektem.

Najczęściej kupowane drony z kamerą

Jak bezpiecznie latać dronem?

Choć drony to dla wielu osób zwykłe zabawki, są to urządzenia, które mogą być groźne. Dlatego warto pamiętać o kilku żelaznych zasadach:

 • Przed rozpoczęciem korzystania z drona koniecznie przeczytaj jego instrukcje obsługi.
 • Przed każdym startem dokładnie sprawdź swój pojazd – czy śmigła są właściwie założone, czy nic ich nie blokuje, czy akumulator jest sprawny, czy kompas został właściwie skalibrowany i czy system GPS znalazł odpowiednią liczbę satelitów.
 • Nie lataj nad głowami ludzi, w miastach, w pobliżu lotnisk i słupów wysokiego napięcia. Dużo lepszymi lokalizacjami są otwarte przestrzenie.
 • Pamiętaj, że wiele czynników może zakłócić komunikację z dronem.

Dron a prawo – jak latać legalnie dronem w 2021 roku?

Prawdopodobnie potrzebna jest ci licencja na drona. Zacznijmy jednak od tego, że przepisy obowiązujące od 31 grudnia 2020 roku dzielą drony na pięć kategorii wagowych:

 • do 250 gramów
 • do 500 gramów
 • do 2 kilogramów
 • do 25 kilogramów
 • powyżej 25 kilogramów

Gdy waga drona przekracza 250 gramów, chcąc bezproblemowo latać dronem należy zarejestrować się jako operator na stronie ULC (Urzędu Lotnictwa Cywilnego) oraz przejść darmowe szkolenie online. Jest ono zakończone egzaminem z 40 pytaniami wielokrotnego wyboru. Należy uzyskać minimum 75% poprawnych odpowiedzi (ale test można powtarzać do skutku).

Trzeba ponadto umieścić na dronie numer identyfikacyjny, a każdy lot musi być zgłoszony w aplikacji DroneRadar. W przypadku pilotowania dronów o wadze powyżej 500 gramów konieczne jest również zaliczenie egzaminu nadzorowanego. Jego koszt zazwyczaj wynosi kilkadziesiąt złotych.

drona a prawo

Dronami do 500 gramów można bez większych ograniczeń latać nad osobami (ale nie nad zgromadzeniami osób). W przypadku dronów do 2 kilogramów trzeba utrzymać odległość poziomą od osób nie mniejszą niż 30 metrów. Jeśli dron jest wyposażony w funkcję ograniczenia prędkości odległość ta wynosi 5 metrów. Z kolei dronami między 2 a 25 kg nie można zbliżać się poziomo do osób i zabudowań na odległość poniżej 150 metrów.

Należy również pamiętać o innych zasadach dotyczących lotu dronami na terenie Polski:

 • pilot musi przez cały czas utrzymywać drona w zasięgu wzroku (swojego lub obserwatora, z którym ma stały kontakt),
 • pilot musi dbać o bezpieczeństwo lotu i nie zbliżać się dronem do osób ani przedmiotów,
 • pilot musi utrzymywać odległość drona od punktu na ziemi na poziomie nie większym niż 120 m,
 • pilot nie może korzystać z drona do transportu (i zrzutu) niebezpiecznych materiałów.

Komercyjne wykorzystanie drona

Jeśli zaś marzy ci się komercyjne wykorzystanie drona do robienia profesjonalnych zdjęć bądź filmów, pamiętaj, że musisz posiadać specjalne świadectwo kwalifikacji UAVO. By je zdobyć, konieczne jest przejście badań lekarskich, wykupienie ubezpieczenie OC i zdanie egzaminu. Szczegółowe informacje o prawie dot. dronów można znaleźć na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Polecane drony w Komputronik.pl

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 (6 głosów)

Czytaj więcej