Jaki dron wybrać? Poradnik zakupowy

29.01.2018 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Niesamowitą popularnością wśród gadżetów cieszą się drony, które znajdują równie dużo miłośników wśród amatorów, jak i profesjonalistów. Decydując, jaki dron wybrać dla siebie warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje bezzałogowych maszyn latających, które są przystosowane do konkretnych zastosowań i lepiej sprawdzają się w tych lub innych zadaniach.

Należy zatem poznać podział dronów oraz funkcje jakich można od nich oczekiwać.

Spi treści

 • Co to jest dron?
 • Rodzaje dronów
 • Zastosowanie dronów
 • Sterowanie dronem
 • Dron z funkcją śledzenia – jak działa?
 • Jaki dron do filmowania?
 • Jak bezpiecznie latać dronem?
 • Co jeszcze jest ważne przy wyborze drona?
 • Dodatkowe funkcje dronów
 • Dron a prawo

Co to jest dron?

Dron to maszyna latająca, inaczej UAV czy (potocznie) bezzałogowiec. Najczęściej jest zdalnie sterowana, choć nowoczesne modele mogą również latać autonomicznie, czyli samodzielnie. Dronami nazywa się również bezzałogowe samoloty o dużych wymiarach, ale najczęściej (i tak jest też w tym przypadku) określenie to stosuje się dla małych, ważących od kilkuset gramów do kilku kilogramów gadżetów.

Polecane drony w Komputronik.pl

Jakie są rodzaje dronów?

Drony można podzielić według tego, w jaki sposób są skonstruowane, co ma również wpływ na to, jak mogą się poruszać. Bezzałogowce poza lataniem mogą oferować na przykład tryb jeżdżący lub pływający. Aktualnie podział jest następujący:

 • Wielowirnikowce/multikoptery – to modele latające, w zależności od budowy wyposażone w cztery i więcej śmigieł, które w tym przypadku generują siłę nośną.
 • Płatowce – inaczej samoloty bezzałogowe, w których szczególny nacisk położono na loty autonomiczne.
 • Jeżdżące/ skaczące – niewielkie modele na kołach wyposażone w kamerkę i zdolność wykonywania skoków.
 • Pływające – wbrew pozorom nie chodzi tu modele statków (choć i takie bywają nazywane dronami), a o konstrukcje hybrydowe – połączenie łodzi z multikopterem, którym, po odpięciu, można swobodnie latać.

Jaki dron wybrać

Zastosowanie dronów – dron amatorski czy profesjonalny?

Jaki dron będzie lepiej odpowiadał na Twoje wymagania? Amatorski czy profesjonalny? Drony można również podzielić według ich zastosowań. Amatorzy zaczynający swoją przygodę z tymi maszynami, mają do wyboru tanie (kosztujące kilkaset złotych) modele, które pozwalają opanować sztukę pilotażu i wyrobić sobie opinię na temat tego, czy jest to „sport” dla nich.

Następnie są drony wyposażone w kamery, lepsze systemy stabilizacyjne i akumulatory zapewniające przeważnie kilkanaście minut zabawy. Takie modele kosztują już od 1000 do kilku tysięcy złotych, ale zapewniają za to nie tylko przyjemniejsze loty, ale też ładne nagrania. Wybierają je operatorzy, którzy mają już jakieś doświadczenie.

Wreszcie są też drony kosztujące kilkanaście albo i więcej tysięcy, które mają profesjonalne kamery i systemy pokładowe, dzięki czemu znajdują zastosowanie w branży filmowej, jak i w przemyśle.

Sterowanie dronem – smartfonem czy dedykowanym urządzeniem?

Aktualnie standardem jest bezprzewodowy kontroler, przypominający pada do konsoli – w przypadku tańszych modeli – lub pełnoprawny sterownik. Największą zaletą tego rozwiązania jest lepsza współpraca z samym urządzeniem, co pozwala na przykład na bardziej precyzyjne pilotowanie, ale też na większy zasięg.

Drony sterowane dedykowanym urządzeniem >

Niektóre kontrolery mają własne wyświetlacze, inne wymagają podłączenia swojego smartfona lub tabletu – w obu przypadkach jest to dron z podglądem na żywo. Zdarzają się też wreszcie sytuacje, w których producent dostarcza jedynie aplikację do zainstalowania na własnym urządzeniu mobilnym.

Dron sterowany smartfonem to rozwiązanie, które może być dla wielu użytkowników bardziej intuicyjne.

Jaki dron wybrać

Dron z funkcją śledzenia – jak działa?

Dron z funkcją śledzenia to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą na przykład uwiecznić swoje przygody na wideo, ale potrzebują do tego wolnych rąk. Bezzałogowiec z taką opcją jest w stanie śledzić ustalony wcześniej obiekt i podążać za nim tak, by utrzymywać go w kadrze.

Najczęściej spotykany jest dron z follow me lub active track. W tej pierwszej opcji podstawą jest GPS – dron podąża za urządzeniem-nadajnikiem, na przykład smartfonem użytkownika. W drugiej zaś wykorzystywane jest oprogramowanie do rozpoznawania obiektów na obrazie.

Więcej o dronach z follow me, dowiesz się z artykułu: Jak działa dron z funkcją śledzenia?

Jaki dron do filmowania?

Dron do filmowania to może być bezzałogowiec z uchwytem – na własną kamerkę np. GoPro – lub dron z kamerą HD, Full HD, albo nawet 4K. Osoby, które mają dobrą kamerę, mogą zdecydować się na pierwsze, często tańsze rozwiązanie, ale drugie jest z kolei gwarancją dobrej współpracy między jednym i drugim sprzętem.

Trzeba również wiedzieć, że oprócz rozdzielczości ważna jest płynność. Naprawdę dobry, nowoczesny dron rejestruje wideo w 4K z szybkością 30 kl./s i Full HD z 60 lub nawet 120 kl./s.

Jaki dron wybrać

Dobra kamera to jedno, ale wysokiej klasy dron jest również wyposażony w stabilizator (gimbal), eliminujący drgania i przechyły, dzięki czemu materiał wideo jest stabilny. Jako że filmowanie z powietrza nie należy do najłatwiejszych czynności, warto też postawić na bezzałogowca, który oferuje tryby autonomiczne, w których dron podąża wcześniej wytyczoną ścieżką lub za danym obiektem.

Najczęściej kupowane drony z kamerą

Jak bezpiecznie latać dronem?

Choć drony to dla wielu osób zwykłe zabawki, są to urządzenia, które mogą być groźne. Dlatego warto pamiętać o kilku żelaznych zasadach:

 • Przed rozpoczęciem korzystania z drona koniecznie przeczytaj jego instrukcje obsługi.
 • Przed każdym startem dokładnie sprawdź swój pojazd – czy śmigła są właściwie założone, czy nic ich nie blokuje, czy akumulator jest sprawny, czy kompas został właściwie skalibrowany i czy system GPS znalazł odpowiednią liczbę satelitów.
 • Nie lataj nad głowami ludzi, w miastach, w pobliżu lotnisk i słupów wysokiego napięcia. Dużo lepszymi lokalizacjami są otwarte przestrzenie.
 • Pamiętaj, że wiele czynników może zakłócić komunikację z dronem.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze drona?

Przy wyborze drona ważne jest też, na jak długo wystarcza jedno naładowanie jego akumulatora. Małe, tanie urządzenia wytrzymują jedynie kilka minut, ale „wyższe” modele mogą pozostawać w powietrzu kilkanaście minut, ponad 20 minut, albo nawet pół godziny.

Pewność podczas pilotażu zapewnia dron z żyroskopem i stabilizacją, a dron z czujnikiem wysokości pozwala mieć pełną kontrolę nad lotem. Jeśli lubi się ekstremalną zabawę, warto też zwrócić uwagę na maksymalną prędkość, która w nowszych modelach może przekraczać nawet 50 km/h.

Jaki dron wybrać

Dron a prawo – co wolno, a czego nie?

Na terenie naszego kraju, bez specjalnego zezwolenia rekreacyjnie bądź sportowo można latać dronem o wadze całkowitej (wraz z wyposażeniem) nieprzekraczającej 25 kg, pozostając z nim w stałym kontakcie wzrokowym, wyłącznie w niekontrolowanej przestrzeni powietrznej (strefy lotnicze wyłączone z ruchu znajdziesz na odpowiedniej mapie).

Miej jednak na uwadze, że nie jest ona pełna. Bezwzględnie zakazane jest odbywanie lotów nad lotniskami bądź w ich pobliżu, a także nad miastami. Nie wolno też przekraczać wysokości 150 metrów.

Komercyjne wykorzystanie drona

Jeśli zaś marzy ci się komercyjne wykorzystanie drona do robienia profesjonalnych zdjęć bądź filmów, pamiętaj, że musisz posiadać specjalne świadectwo kwalifikacji UAVO. By je zdobyć, konieczne jest przejście badań lekarskich, wykupienie ubezpieczenie OC i zdanie egzaminu. Szczegółowe informacje o prawie dot. dronów można znaleźć na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Produkty, które polecamy w naszym sklepie:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP No. 652 kolor
Cena od 71,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 39,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 9,90zł
HP No. 652 czarny
Cena od 73,90zł
Samsung 860 Evo 500GB
Cena od 299,00zł
HP No. 650 czarny
Cena od 62,90zł
Woreczek do prania Fassino Veneto 2szt.
Cena od 4,99zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 224,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 59,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 9,90zł
Accura Yorba ACC-M1203
Cena od 29,90zł
Accura VGA
Cena od 19,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 14,90zł
McAfee Anti-Virus Plus ESD PL 1 - device - licencja na rok
Cena od 69,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 4,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 34,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 1,00zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 14,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 9,90zł
Fartuszek kuchenny Fassino Pelago 67x71
Cena od 5,00zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP No. 650 kolor
Cena od 55,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 129,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 49,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 24,90zł
Rękawice do mycia Fassino Pelago (komplet)
Cena od 5,00zł
GOODRAM CX400 512GB
Cena od 259,00zł
Fartuszek kuchenny Fassino Rufina 89x60
Cena od 5,00zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 39,90zł
Hozelock OO-HOZ2177 Przyłącze do kranu 24mm
Cena od 29,90zł
Razer Goliathus Control Fissure Small
Cena od 9,90zł
HP No. 301 czarny
Cena od 84,90zł
Accura Accucharge Triple 17W AccuQuick
Cena od 59,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 59,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Accucharge Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 19,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 19,90zł