Jaki depilator IPL wybrać? Porady, które ułatwią zakup

01.03.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeszcze kilkanaście lat temu jedynym sposobem na gładkość nóg było golenie ich maszynką. Później na rynku pojawiły się klasyczne depilatory, których użycie wiązało się niestety z bólem. Obecnie możemy korzystać z jeszcze bardziej innowacyjnego rozwiązania, jakim jest depilacja światłem.

Służą do tego depilatory działające w technologii IPL. Stojąc przed wyborem, jaki depilator IPL wybrać, warto dowiedzieć się, jakie funkcje może i powinien on posiadać.

Spis treści:

 • Jak depilator IPL i czym się cechuje?
 • Jak dobrać depilator IPL do koloru włosków?
 • Urządzenie z badaniami klinicznymi
 • Jaki depilator IPL z nasadkami i filtrami?
 • Depilacja światłem – przewodowo, czy bezprzewodowo?
 • Jaki obszar naświetlania?
 • Jaki depilator IPL z łatwym dostępem do zużywających się elementów?
 • Jakie zabezpieczenia?
 • Wyposażenie dodatkowe depilatorów IPL
 • Stylowy depilator – jakie wzornictwo?
 • Koszt fotodepilacji

Popularne depilatory IPL w Komputronik.pl

Jak działa depilator IPL?

Depilatory IPL generują impulsy światła skierowane wprost do cebulek włosów. W wyniku takiego impulsu włoski albo wypadają, albo zahamowany zostaje proces ich odrastania.

Różnica w sposobie depilacji – IPL a laserowa

Więcej w poradniku: Depilacja laserowa a IPL – czym się różnią?

Jak dobrać depilator IPL do koloru włosków?

Pamiętajmy jednak, że kobiety mają bardzo różne odcienie skóry i różny kolor włosków. Do tych parametrów musimy dostosować natężenie generowanego impulsu świetlnego. Jeśli będzie on zbyt słaby, to efekt zabiegu będzie niewidoczny. Jeśli impuls będzie zbyt silny, to zabieg może być bolesny.

Dlatego też, dbając o swoje bezpieczeństwo, powinnyśmy wybierać depilatory IPL, które posiadają czujnik koloru skóry. Czujnik ten pomoże nam dobrać idealne natężenie światła. Pamiętajmy też, aby nie naświetlać skóry w miejscach, gdzie mamy piegi lub pieprzyki. Jeśli nasz depilator IPL będzie posiadał dodatkowo możliwość manualnej regulacji natężenia światła, będziemy mogły według własnego uznania skorygować ustawienia wynikające ze wskazań czujnika.

Typ skóry 1

 • Cechy skóry i oczu: blada biała skóra, często piegi, niebieskie, zielone, piwne oczy, włosy blond/rude
 • Reakcja skóry na słońce: zawsze ulega oparzeniom, trudno się opala

Typ skóry 2

 • Cechy skóry i oczu: blada skóra, niebieskie/ zielone oczy
 • Reakcja skóry na słońce: zawsze ulega oparzeniom, trudno się opala

Typ skóry 3

 • Cechy skóry i oczu: ciemniejsza biała skóra
 • Reakcja skóry na słońce: opala się po początkowym oparzeniu

Typ skóry 4

 • Cechy skóry i oczu: jasna brązowa skóra
 • Reakcja skóry na słońce: poparzenia minimalne, opala się łatwo

Typ skóry 5

 • Cechy skóry i oczu: brązowa skóra
 • Reakcja skóry na słońce: rzadko ulega oparzeniom, łatwo i mocno się opala

Typ skóry 6

 • Cechy skóry i oczu: ciemnobrązowa/ czarna skóra
 • Reakcja skóry na słońce: nigdy nie ulega oparzeniom, zawsze się mocno opala

Oraz grafika przedstawiająca odpowiednie odcienie skóry i włosów osób dla osób mogących korzystać z depilacji IPL.

depilator IPL depilator IPL

Źródło: Philips (widok dla depilatorów IPL Philips Lumea)

Urządzenie IPL z badaniami klinicznymi

Kolejna ważna sprawa to testy i badania przeprowadzane przez producentów depilatorów IPL. Szybko zorientujemy się, że część firm przeprowadza badania dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa stosowania sprzętu danej marki. Warto wybierać urządzenia, które takie badania posiadają. Oznacza to, że producent troszczy się o swoje klientki i testuje sprzęt przed wypuszczeniem go na rynek. Tego typu depilatory mogą być nieco droższe, ale potraktujmy to jako inwestycję we własny komfort i bezpieczeństwo.

Jaki depilator IPL z nasadkami i filtrami?

Inną istotną kwestią wpływającą na bezpieczeństwo stosowania jest jakość i odpowiedni dobór nasadek do naszego depilatora.

Końcówki różnią się od siebie rozmiarem okienek, przez które emitowane jest światło, ich kształtem oraz filtrami.

Kształt i rozmiar okienek pozwalają dopasować używaną nasadkę do konkretnego obszaru ciała, który depilujemy. Jeśli usuwamy włoski z twarzy, to końcówka powinna być wąska i precyzyjna. Inna końcówka przeznaczona jest do okolic bikini.

depilator IPL

Bardzo istotne są też filtry. Musimy wiedzieć, że depilatory wykorzystujące do depilacji impulsy świetlne wyposażone są zawsze w lampę błyskową, która emituje promieniowanie UV. Są to zielone, żółte, niebieskie, pomarańczowe i podczerwone wiązki światła.

Są one emitowane podczas jednego rozbłysku, ale jedynie światło pomarańczowe, podczerwone i czerwone jest w stanie wniknąć w skórę tak głęboko, by skutecznie zahamować odrost włosa. Pozostałe wiązki światła są wchłaniane przez płytsze warstwy skóry i mogą powodować efekty uboczne.

Dlatego też nowoczesne depilatory IPL posiadają pomarańczowe i czerwone filtry, które absorbują wiązki UV niebieskie, zielone i żółte, przepuszczając tylko skuteczne i bezpieczne wiązki światła.

Depilator IPL – przewodowy, czy bezprzewodowy?

Na początek sprawdźmy rzecz podstawową – czy nasz depilator IPL jest bezprzewodowy, czy też wymaga zasilania z gniazdka. Oczywiście jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Za kupnem modelu bezprzewodowego przemawia przede wszystkim wygoda jego użytkowania. Pamiętajmy, że sam zabieg co prawda wykonujemy rzadko, ale za to możemy wykonać go w każdym, wybranym przez nas miejscu, np. na kanapie. Sam zabieg depilatorem bezprzewodowym jest więc niezwykle wygodny. Z drugiej strony, jak wiadomo, każdy akumulator musi się kiedyś rozładować. Może się to stać akurat w połowie Twojego zabiegu. Jedna noga jest więc naświetlona, na drugą zabrakło energii. Trzeba przyznać, że jest to mocny powód do irytacji.

Ideałem są więc depilatory mające opcję zarówno pracy bezprzewodowej jak w pracy po podłączeniu do gniazdka.

Jaki obszar naświetlania?

Kolejna istotna sprawa, to szybkość działania naszego depilatora IPL. Szybkość ta jest wprost powiązana z wielkością obszaru pokrywanego podczas pojedynczego naświetlenia. Im jest on większy, tym depilacja będzie szybsza. A trzeba przyznać, że co prawda jest to jedna z najskuteczniejszych metod depilacji, to przeciętny czas jej trwania jest dość długi.

depilator IPL

W przypadku urządzeń z niższej półki zabieg może trwać nawet do pół godziny. Trzeba bowiem naświetlać skórę bardzo precyzyjnie, miejsce przy miejscu. Dlatego zwiększenie powierzchni naświetlania nawet o kilka centymetrów kwadratowych, daje na końcu oszczędność sporej ilości czasu. Tym bardziej, że u większości producentów jeden zabieg na łydkę trwa około 10-15 minut.

Wyposażenie dodatkowe, czyli jakie nasadki?

Na komfort i skuteczność działania depilatora bardzo duży wpływ mają nasadki dołączone do niego. W zależności od ceny danego modelu może to być jedna nasadka lub nawet trzy, czy cztery. Pamiętajmy, że każda z części ciała ma nieco inny rodzaj włosków i inną wrażliwość na ból. Dlatego też, aby dobrze wykonać zabieg depilacji, powinnyśmy inaczej potraktować uda, łydki, pachy, czy okolice bikini.
Naturalnie pracę depilatora IPL możemy odpowiednio ustawiać za pomocą regulacji natężenia światła – jeśli tylko nasz sprzęt posiada taką opcję. Ale dodatkowo warto użyć dedykowanej nasadki. Jaki nasadki oferuje nowoczesny depilator IPL?

 • końcówka do okolic bikini – włoski, które tam się znajdują są u większości kobiet grubsze i mocniejsze niż na nogach
 • końcówka do twarzy – tu ważny jest odpowiedni filtr światła. Mając go, możemy w pełni bezpiecznie wykorzystywać depilator IPL do depilacji okolic nad górną wargą i na podbródku. Na rynku znajdziemy też końcówki do skóry pod pachami. Pamiętajmy, że jest ona bardzo wrażliwa na wszelkie bodźce
 • końcówka do zabiegów precyzyjnych

depilator IPL

Jaki depilator IPL z łatwym dostępem do zużywających się elementów?

Niektóre z części depilatora w naturalny sposób zużywają się w trakcie jego użytkowania i po pewnym czasie muszą być wymieniane na nowe. Zaskoczenie? W przypadku depilatorów do fotodepilacji zużywają się najczęściej lampy. Nie jest to jednak reguła, gdyż na rynku są modele, które dzięki swojej przemyślanej konstrukcji, nie wymagają dokupywania niczego podczas eksploatacji. W pozostałych przypadkach sprawdźmy koniecznie, ile kosztują lampy do danego modelu i jaki jest przewidywany czas użytkowania jednej sztuki.

Jakie zabezpieczenia powinien mieć depilator IPL

O ile niewłaściwe użytkowanie klasycznego depilatora może skończyć się co najwyżej podrażnieniami skóry, o tyle nieodpowiednie użycie depilatora IPL może skończyć się koniecznością odwiedzin u dermatologa. Jaki depilator będzie posiadał odpowiednie zabezpieczenia?

Warto więc zadbać o to, by nasz sprzęt miał przynajmniej podstawowy zestaw zabezpieczeń chroniących nas przez błędami podczas jego używania. Jaki depilator IPL posiada odpowiednie badania?
Podstawowym rodzajem zabezpieczenia jest:

 • zintegrowana osłona przed promieniowaniem UV. Chroni ona przede wszystkim nasze oczy. Innym, ciekawym przykładem zabezpieczenia jest specjalny, dwufunkcyjny czujnik rodzaju skóry. Rozpoznaje on jej typ i automatycznie dostosowuje natężenie światła i czas naświetlania do naszej karnacji.
 • nakładka dedykowana do konkretnej części ciała. Używając depilatora IPL trzeba też pamiętać, że nie powinno się używać go do naturalnie ciemnych typów skóry i wyjątkowo jasnych lub siwych włosów.

depilator IPL

Wyposażenie dodatkowe depilatorów IPL

Gdy już wybrałyśmy wszystkie najważniejsze cechy i funkcje naszego depilatora, czas skupić się na wyposażeniu dodatkowym, które możemy otrzymać wraz z produktem. Producenci na różne sposoby zachęcają nas do zakupu właśnie ich depilatora. Często dołączają urządzenia, których wartość może być naprawdę wysoka. Warto zwrócić szczególną uwagę na następujące dodatki:

 • Szczoteczki do twarzy – urządzenia, które na rynku pojawiły się dopiero w ostatnich latach. Bardzo efektywnie pomagają nam w usuwaniu makijażu, przygotowaniu skóry do nałożenia kremu i często też w samym nakładaniu kremu. Wyposażone są w szybko obracającą się głowicę, która efektywnie oczyszcza skórę. Wybierając depilator IPL ze szczoteczką zapewnić można sobie kompleksową pielęgnację skóry w domowym zaciszu.
 • Urządzenia do peelingu – złuszczanie martwego naskórka to ważna czynność, która pomaga utrzymać jędrność i zdrowy wygląd skóry. Można to robić oczywiście ręcznie, ale wymaga to sporo czasu i wysiłku. Znacznie szybciej zrobimy to z pomocą specjalnej maszynki do peelingu. Możemy ją otrzymać za darmo przy okazji zakupu depilatora.

Stylowy depilator do fotodepilacji – jakie wzornictwo?

Producenci nowoczesnych depilatorów IPL robią wszystko, aby urządzenia te precyzyjnie trafiały w kobiece gusta. Depilatory dostępne aktualnie na rynku w większości przypadków mają opływowe kształty.

Jeśli chodzi o kolory, to w tym obszarze również mamy spory wybór. Oczywiście dominują kolory jasne, z białym na czele, ale też znajdziemy całą gamę kolorów pastelowych. Po dłuższym poszukiwaniu natrafimy też na ciemne kolory depilatorów – stalowe, czy bordowe.

Bardzo efektownie wyglądają różnego rodzaju podświetlenia poszczególnych elementów. Można uznać to za gadżet, ale mimo wszystko cieszy on oko. Na koniec zwróćmy uwagę na rączkę urządzenia, którą posiada depilator IPL. Często będziemy je trzymać w dłoni nawet pół godziny, warto więc, aby była ona ergonomiczna. Dobrze, jeśli jest pokryta antypoślizgowym materiałem.

Jakie są koszty fotodepilacji?

Przed kupnem depilatora tego typu, sprawdźmy, jak wygląda kwestia ewentualnego zużywania się jego poszczególnych elementów. W szczególności zapytajmy o lampę, gdyż jest to część, która zużywać się będzie najszybciej. Najlepsze depilatory na rynku wyposażone są w lampy, które bez problemu wystarczają nawet na dwadzieścia lat użytkowania. Sprawdźmy jednak, ile taka nowa lampa będzie nas kosztować w przypadku konieczności wymiany. Sprawdźmy również ich dostępność.

Zdjęcia: Philips

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP No. 652 kolor
Cena od 57,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 39,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 29,90zł
HP No. 652 czarny
Cena od 74,90zł
Samsung 860 Evo 500GB
Cena od 299,00zł
HP No. 650 czarny
Cena od 58,90zł
Woreczek do prania Fassino Veneto 2szt.
Cena od 9,99zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 259,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 39,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 49,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 19,90zł
Accura Yorba ACC-M1203
Cena od 29,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 59,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 5,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 5,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 34,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 49,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 30,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Fartuszek kuchenny Fassino Pelago 67x71
Cena od 19,99zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 39,90zł
HP No. 650 kolor
Cena od 51,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 119,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 49,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Rękawice do mycia Fassino Pelago (komplet)
Cena od 19,90zł
GOODRAM CX400 512GB
Cena od 259,00zł
Fartuszek kuchenny Fassino Rufina 89x60
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
Razer Goliathus Control Fissure Small
Cena od 49,00zł
HP No. 301 czarny
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 49,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 66,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 19,90zł