Jaki depilator IPL wybrać? Co musisz wiedzieć, zanim go kupisz?

13.05.2021 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Depilatory IPL to obecnie bardzo popularne urządzenia do depilacji, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Mimo że użytkowniczki zachwalają długotrwałe efekty depilacji światłem, nieznajomość tej technologii może budzić obawy. Dodatkowo są to urządzenia z wyższej półki cenowej, więc decyzja o zakupie powinna być dokładnie przemyślana.

Na czym polega depilacja światłem, czym różni się od depilacji laserowej i kiedy taki depilator nie zadziała? Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć od depilacji IPL.

Spis treści:

Popularne depilatory IPL w Komputronik.pl

Jak działa depilator IPL?

Depilatory IPL generują impulsy światła skierowane wprost do cebulek włosów. W wyniku takiego impulsu włoski albo wypadają. Cebulki włosów są uśpione, dzięki czemu w uzyskujemy efekt gładkich nóg.

 1. Przez okienko depilatora wypuszczany jest impuls światła.
 2. Cebulki włosów pochłaniają światło, mieszek włosowy przechodzi w stan uśpienia.
 3. Włoski wypadają, a ich dalszy wzrost zostaje wstrzymany.

Jak działa IPL

Depilatory IPL – opinie, mity, testy

Sprawdziłam na własnej skórze, czy rzeczywiście taki zabieg jest skuteczny, bezpieczny i bezbolesny. 10 mitów związanych z depilacją IPL znajdziesz na kanale Jak w domu.

IPL i laser to dwie zupełnie inne metody depilacji

Depilacja IPL często mylona z depilacją laserową, która trwale niszczy włoski. Zasady działania i efekty depilacji światłem są jednak zupełnie inne. W skrócie IPL usypia włoski, ale nie usuwa ich na stałe. To jedyna przewaga, którą zyskuje depilator laserowy. Z kolei depilatory światłem są znacznie tańsze niż zabiegi laserowe i co najważniejsze – bezbolesne.  Z tych właśnie powodów są częściej kupowane niż depilatory laserowe.    

Więcej w poradniku: Depilacja laserowa a IPL – czym się różnią?

IPL a laser

Różnica w sposobie depilacji – IPL a laserowa

Efekty zabiegów depilacji światłem są tymczasowe i trzeba będzie je powtarzać. Jednak ostatecznie dochodzi się do momentu, gdzie zabieg będzie potrzebny jedynie raz na pół roku, czy nawet rok.

Uwaga! Depilator nie zadziała na każdym kolorze włosków lub skóry

Depilator IPL nie zadziała na każdym odcieniu włosków oraz kolorze karnacji.

Nie kupuj urządzenia, jeśli masz włoski blond, rude, siwe lub białe.

Urządzenie nie zadziała także na ciemnych odcieniach karnacji.

Na opakowaniach produktu znajdziecie grafiki przedstawiające odpowiednie odcienie skóry i włosów osób dla osób mogących korzystać z depilacji IPL.

dla kogo depilator IPL

Źródło: depilator IPL Philips Lumea

!!! Zanim kupisz depilator, koniecznie przeczytaj wszystkie przeciwskazania do stosowania urządzenia. Listy są całkiem spore, znajdziesz na nich np. epilepsje z wrażliwością na światło błyskowe.

Jak dobrać siłę impulsu do koloru włosków i karnacji?

Pamiętajmy jednak, że kobiety mają bardzo różne odcienie skóry i różny kolor włosków. Do tych parametrów musimy dostosować natężenie generowanego impulsu świetlnego.

 • Zbyt słaby impuls światła – bardzo mała efektywność zabiegu.
 • Zbyt silny impuls światła – zabieg może być bolesny.

Na depilatorach IPL wybierać można poziom intensywności światła. Przykładowo na zdjęciu poniżej depilator posiada 5 poziomów intensywności błysków. Nie oznacza to jednak, że im wyższy poziom, tym większa skuteczność. Może się okazać, że wybór najwyższego poziomu będzie dla Ciebie bardzo bolesny podczas zabiegu. Dlatego poziom intensywności błysków trzeba dobrać do karnacji użytkowniczki.

Czy depilacja IPL boli?

!!! Depilacja światłem nie powinna boleć. Jeśli odczuwasz ból, oznacza to, że musisz zmniejszyć intensywność światła.

Niektóre depilatory IPL posiadają czujnik koloru skóry, który automatycznie dobierze idealne natężenie światła do karnacji użytkowniczki.

!!! Pamiętajmy też, aby nie naświetlać skóry w miejscach, gdzie mamy piegi lub pieprzyki.

Jaki depilator IPL z nasadkami i filtrami?

Inną istotną kwestią wpływającą na bezpieczeństwo stosowania jest jakość i odpowiedni dobór nasadek do naszego depilatora.

Końcówki (np. do twarzy, ciała, bikini) różnią się od siebie rozmiarem okienek, przez które emitowane jest światło, ich kształtem oraz filtrami.

Kształt i rozmiar okienek pozwalają dopasować używaną nasadkę do konkretnego obszaru ciała, który depilujemy. Jeśli usuwamy włoski z twarzy, to końcówka powinna być wąska i precyzyjna. Inna końcówka przeznaczona jest do okolic bikini.

depilator IPL filtry

Bardzo istotne są też filtry. Musimy wiedzieć, że depilatory wykorzystujące do depilacji impulsy świetlne wyposażone są zawsze w lampę błyskową, która emituje promieniowanie UV. Są to zielone, żółte, niebieskie, pomarańczowe i podczerwone wiązki światła.

Są one emitowane podczas jednego rozbłysku, ale jedynie światło pomarańczowe, podczerwone i czerwone jest w stanie wniknąć w skórę tak głęboko, by skutecznie zahamować odrost włosa. Pozostałe wiązki światła są wchłaniane przez płytsze warstwy skóry i mogą powodować efekty uboczne.

Dlatego też nowoczesne depilatory IPL posiadają pomarańczowe i czerwone filtry, które absorbują wiązki UV niebieskie, zielone i żółte, przepuszczając tylko skuteczne i bezpieczne wiązki światła.

Depilator IPL przewodowy czy bezprzewodowy?

Na początek sprawdźmy rzecz podstawową – czy wybrany depilator IPL jest bezprzewodowy, czy też wymaga zasilania z gniazdka. Oczywiście jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Najczęściej kupowane są depilatory IPL przewodowe. Kabel nie sprawia dużego problemu podczas depilacji. Jedynym minusem jest wymóg depilacji w miejscu, gdzie znajduje się bliski dostęp do zasilania. Zdecydowanym plusem jest znacznie niższa cena niż w przypadku bezprzewodowych modeli.

Przewodowy depilator IPL

Za kupnem modelu bezprzewodowego przemawia przede wszystkim wygoda jego użytkowania. Sam zabieg co prawda wykonujemy rzadko, ale z urządzeniem bezprzewodowym możemy wykonać go w każdym, wybranym przez nas miejscu. Za minus można uznać fakt, że trzeba pamiętać o tym, aby przed wykonaniem zabiegu akumulator był naładowany.

Jak szybko wykonasz zabieg depilacji IPL?

Kolejna istotna sprawa, to szybkość działania naszego depilatora IPL. Szybkość ta jest wprost powiązana z wielkością obszaru pokrywanego podczas pojedynczego naświetlenia. Im jest on większy, tym depilacja będzie szybsza. A trzeba przyznać, że co prawda jest to jedna z najskuteczniejszych metod depilacji, jednak przeciętny czas jej trwania jest dłuższy niż klasyczne golenie maszynką jednorazową (np. średnio 10 min jedna noga).

Jak długo trwa zabieg IPL?

W przypadku urządzeń z niższej półki zabieg może trwać nawet do pół godziny. Trzeba bowiem naświetlać skórę bardzo precyzyjnie, miejsce przy miejscu. Dlatego zwiększenie powierzchni naświetlania nawet o kilka centymetrów kwadratowych, daje na końcu oszczędność sporej ilości czasu.

Drugą istotną kwestią wpływającą na czas, jaki musisz poświęcić na zabieg IPL, jest szybkość generowanych impulsów. Do wyboru masz dwie metody generowania impulsów:

 • samodzielne wykonywanie błysków,
 • tryb przesuwania depilatora, który automatycznie wykonuje błyski (przy tej metodzie każde urządzenie generuje kolejne błyski z inną szybkością).

Ile trwa depilacja IPL?

Dlaczego depilatory IPL mają różne nasadki?

Na komfort i skuteczność działania depilatora bardzo duży wpływ mają nasadki dołączone do niego. W zależności od ceny danego modelu może to być jedna nasadka lub nawet trzy lub cztery.

Pamiętajmy, że każda z części ciała ma nieco inny rodzaj włosków i inną wrażliwość na ból. Dlatego też, aby dobrze wykonać zabieg depilacji, powinnyśmy inaczej potraktować uda, łydki, pachy, czy okolice bikini.

Nasadka do twarzy

Naturalnie pracę depilatora IPL możemy odpowiednio ustawiać za pomocą regulacji natężenia światła – jeśli tylko nasz sprzęt posiada taką opcję. Ale dodatkowo warto użyć dedykowanej nasadki. Jaki nasadki oferuje nowoczesny depilator IPL?

Nasadki do depilatorów IPL:

 • do okolic bikini – włoski, które tam się znajdują są u większości kobiet grubsze i mocniejsze niż na nogach.
 • do twarzy – tu ważny jest odpowiedni filtr światła. Mając go, możemy w pełni bezpiecznie wykorzystywać depilator IPL do depilacji okolic nad górną wargą i na podbródku.
 • skóry pod pachami – tutaj skóra jest bardzo wrażliwa na wszelkie bodźce.
 • do klatki piersiowej (w przypadku depilatora IPL dla mężczyzn)

Jakie zabezpieczenia powinien mieć depilator IPL

O ile niewłaściwe użytkowanie klasycznego depilatora może skończyć się co najwyżej podrażnieniami skóry, o tyle nieodpowiednie użycie depilatora IPL może skończyć się koniecznością odwiedzin u dermatologa. Jaki depilator będzie posiadał odpowiednie zabezpieczenia?

Warto więc zadbać o to, by nasz sprzęt miał przynajmniej podstawowy zestaw zabezpieczeń chroniących nas przez błędami podczas jego używania. Jaki depilator IPL posiada odpowiednie badania? Podstawowym rodzajem zabezpieczenia jest:

 • zintegrowana osłona przed promieniowaniem UV – chroni ona przede wszystkim nasze oczy.
 • możliwość wyboru kilku intensywności światła – aby dopasować odpowiednio do karnacji użytkowniczki lub czujnik rodzaju skóry – rozpoznaje on jej typ i automatycznie dostosowuje natężenie światła i czas naświetlania do  karnacji.
 • nakładka dedykowana do konkretnej części ciała.

Wyposażenie dodatkowe depilatorów IPL

Gdy już wybrałyśmy wszystkie najważniejsze cechy i funkcje naszego depilatora, czas skupić się na wyposażeniu dodatkowym, które możemy otrzymać wraz z produktem. Producenci na różne sposoby zachęcają nas do zakupu właśnie ich depilatora. Często dołączają urządzenia, których wartość może być naprawdę wysoka. Warto zwrócić szczególną uwagę na następujące dodatki:

 • Szczoteczki do twarzy – urządzenia, które na rynku pojawiły się dopiero w ostatnich latach. Bardzo efektywnie pomagają nam w usuwaniu makijażu, przygotowaniu skóry do nałożenia kremu i często też w samym nakładaniu kremu. Wyposażone są w szybko obracającą się głowicę, która efektywnie oczyszcza skórę. Wybierając depilator IPL ze szczoteczką zapewnić można sobie kompleksową pielęgnację skóry w domowym zaciszu.
 • Urządzenia do peelingu – złuszczanie martwego naskórka to ważna czynność, która pomaga utrzymać jędrność i zdrowy wygląd skóry. Można to robić oczywiście ręcznie, ale wymaga to sporo czasu i wysiłku. Znacznie szybciej zrobimy to z pomocą specjalnej maszynki do peelingu. Możemy ją otrzymać za darmo przy okazji zakupu depilatora.
 • Dodatkowa nasadka odmładzająca – zabieg z taką nasadką stymuluje odbudowę kolagenu, a to poprawia jędrność i elastyczność skóry.

Depilatory IPL dodatki

Zdjęcie: Depilator ETA IPL Fenité, nasadka odmładzająca

Niektórzy producenci dołączają do zestawów jednorazowe maszynki.

!!! Przed wykonaniem zabiegu depilatorem IPL należy wcześniej dokładnie ogolić skórę.

Design i budowa depilatora IPL – na co zwrócić uwagę?

Producenci nowoczesnych depilatorów IPL robią wszystko, aby urządzenia te precyzyjnie trafiały w kobiece gusta. Depilatory dostępne aktualnie na rynku w większości przypadków mają opływowe kształty. Jeśli chodzi o kolory, to w tym obszarze również mamy spory wybór. Dominują kolory jasne, z białym na czele, ale też znajdziemy całą gamę kolorów pastelowych.

Na koniec zwróćmy uwagę na rączkę urządzenia, którą posiada depilator IPL. Często będziemy je trzymać w dłoni nawet pół godziny, warto więc, aby była ona ergonomiczna. Dobrze, jeśli jest pokryta antypoślizgowym materiałem.

Urządzenie IPL z badaniami klinicznymi

Kolejna ważna sprawa to testy i badania przeprowadzane przez producentów depilatorów IPL. Szybko zorientujemy się, że część firm przeprowadza badania dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa stosowania sprzętu danej marki. Warto wybierać urządzenia, które takie badania posiadają. Oznacza to, że producent troszczy się o swoje klientki i testuje sprzęt przed wypuszczeniem go na rynek. Tego typu depilatory mogą być nieco droższe, ale potraktujmy to jako inwestycję we własny komfort i bezpieczeństwo.

Ile lat depilator IPL będzie działał?

Przed kupnem depilatora tego typu, sprawdźmy, jak wygląda kwestia ewentualnego zużywania się jego poszczególnych elementów. W szczególności zapytajmy o lampę, gdyż jest to część, która zużywać się będzie najszybciej. Najlepsze depilatory na rynku wyposażone są w lampy, które bez problemu wystarczają nawet na dwadzieścia lat użytkowania. Sprawdźmy jednak, ile taka nowa lampa będzie nas kosztować w przypadku konieczności wymiany. Sprawdźmy również ich dostępność.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 49,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 61,90zł
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!