Jaki depilator wybrać? Rodzaje, cechy i najważniejsze funkcje

Jaki depilator wybrać? Rodzaje, cechy i najważniejsze funkcje

Wśród produktów do higieny i pielęgnacji, bardzo szybko rozwija się kategoria: depilatory. Producenci prześcigają się w ofertach stosując coraz to nowocześniejsze technologie oraz innowacyjne rozwiązania.

Jak wybrać depilator, aby spełnił oczekiwania? Na jakie cechy trzeba zwrócić szczególną uwagę? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

W tym poradniku znajdziesz:

Popularne depilatory w Komputronik.pl

Rodzaje depilatorów

Na początek przeanalizujmy rodzaje dostępnych depilatorów. Na rynku dostępne są depilatory klasyczne, depilatory IPL oraz takie, które do likwidacji włosków używają lasera.

W tym poradniku skupimy się na depilatorach mechanicznych, jednak przy okazji warto poznać też inne rodzaje depilacji.

 • Depilatory klasyczne – klasyczne depilatory mogą mieć mechanizm oparty na pęsetach lub dyskach. W obu tych przypadkach elementy te są osadzone na głowicy. W czasie gdy głowica się obraca, zarówno pęsety, jak i dyski otwierają się i zamykają, dzięki czemu mogą chwytać włoski. Efektywność obu tych rozwiązań jest porównywalna, ale są one przeznaczone do nieco innego rodzaju włosków.
 • Depilatory laserowe – depilator laserowy emituje pojedynczą wiązkę światła o określonej długości fali. Energia ta wchłaniana jest przez brodawkę, czyli element włosa odpowiedziały za jego wzrost. Temperatura w tym miejscu rośnie i brodawka ulega całkowitemu zniszczeniu lub uszkodzeniu.
  O tym, jaki depilator warto wybrać, dowiesz się z poradnika: Jak wybrać depilator laserowy?
 • Depilatory IPL – depilator IPL wyposażony jest z kolei w lampę, która naświetla niewielki obszar naszej skóry. Emitowane światło to spektrum fal o różnej długości. Fale te są wchłaniane przez cebulki włosowe, co skutkuje ich uśpieniem i zahamowaniem wzrostu włosa.
  Więcej o depilatorach IPL, dowiesz się z poradnika: Jaki depilator IPL wybrać?

Jakie zasilanie depilatora wybrać?

Podejmując decyzję, jaki depilator wybrać, warto zwrócić uwagę na sposób jego zasilania. Rodzaj zasilania w dużym stopniu wpływa to na komfort użytkowania urządzenia. Wybieramy pomiędzy depilatorami bezprzewodowymi, a tymi, które musimy podłączać do gniazdka.

 • Depilatory akumulatorowe – depilator akumulatorowy oferuje nieograniczoną swobodę ruchu. Problemem jest jednak starzenie się akumulatora. Z biegiem czasu możliwość korzystania z urządzenia na jednym ładowaniu będzie coraz krótsza. Dodatkowo w niektórych modelach wraz z wyczerpywaniem się energii w akumulatorze zmniejsza się szybkości pracy depilatora. Istnieje też szansa, że depilator rozładuje się i będzie trzeba go naładować, aby dokończyć zabieg.
 • Depilatory przewodowe – depilator sieciowy gwarantuje stałą prędkość pracy, jednak swoboda ruchów ograniczona jest poprzez połączenie przewodem podłączonym do gniazdka.

jaki depilator

Rodzaje głowicy depilatora mechanicznego

Depilator z pęsetami

Doskonale radzi sobie z niewielkimi włoskami. Problem jednak w tym, że pęset na głowicy jest zazwyczaj kilkanaście, a maksymalnie kilkadziesiąt. Są więc one umiejscowione w sporych odległościach od siebie. Jeśli więc masz rzadkie włoski, to jest to doskonałe rozwiązanie. Jednak gdy włoski są dość gęste, to taka głowica może być mało dokładna.

Depilator dyskowy

W przypadku gęstych włosków, lepiej jest kupić urządzenie z głowicą wyposażoną w dyski. Tutaj trzeba jednak zwrócić uwagę na materiał, z którego dyski są zrobione. Jeśli z metalu, to może on podrażniać wrażliwą skórę. Depilator z dyskami ceramicznymi jest lepszym rozwiązaniem, gdyż są one najczęściej hipoalergiczne. Czasem też zdarzają się urządzenia, których dyski pokryte są warstwą srebra. One również nie podrażniają skóry.

Regulacja prędkości – czy jest ważna?

Jeśli jesteś osobą odporną na ból, depilator z regulacją prędkości nie jest koniecznością. Jeśli jednak masz niski próg wrażliwości na ból lub będziesz po raz pierwszy używać klasycznego depilatora, to warto zaopatrzyć się w model wyposażony w regulację prędkości pracy.

Depilator wyposażony w funkcję regulacji prędkości umożliwia bieżące dostosowywanie działania i balansowanie pomiędzy szybkością zabiegu, a jego bolesnością.

Przy pierwszych zabiegach depilator do nóg może działać na najniższej prędkości – wtedy zabieg będzie trwał dłużej, ale odczucie dyskomfortu będzie znacznie mniejsze. Gdy już przyzwyczaimy się do tego sposobu usuwania włosków, możemy przełączyć się na szybszą pracę.

Depilacja na sucho i na mokro – czy warto?

Czy warto zainwestować w depilator do golenia na mokro? Taki zabieg dla większości kobiet jest mniej bolesny. Najczęściej wykonuje się go, chłodząc nogi zimną wodą, co dodatkowo likwiduje nieprzyjemne odczucia. Innym sposobem jest użycie podczas depilacji żelu do mycia w celu poprawienia poślizgu głowicy urządzenia.

Funkcja depilacji na mokro jest też ważna z innego, praktycznego punktu widzenia. Skoro nasz depilator jest wodoodporny, to znaczy, że po użyciu nie trzeba go czyścić żadną szczoteczką tak jak depilator do golenia na sucho. Nasz wodoodporny sprzęt wystarczy wsadzić pod bieżącą wodę i dokładnie opłukać.

jaki depilator

Dla kogo depilator z nasadką chłodzącą?

Jaki depilator mechaniczny kupić, jeśli obawiasz się bolesności zabiegu depilacji? Doskonałym rozwiązaniem jest depilator z nasadką chłodzącą. Jest ona zimna w dotyku i w pewnym stopniu znieczula na moment miejsce depilacji. I ten moment jest właśnie wystarczający do usunięcia włosków z danej partii skóry. Innym rozwiązaniem stosowanym w niektórych modelach jest użycie niewielkiego wentylatora. Tworzy on powiew zimnego powietrza, które chłodzi skórę.

Jak działa depilator z elektrolizą?

Depilator z elektrolizą to nic innego jak użycie prądu elektrycznego do depilacji. Jest to niewielka energia, na tyle mała, żeby mieć pewność bezpieczeństwa i na tyle duża, aby zniszczyć mieszek włosowy. Depilator z elektrolizą ma tę zaletę nad laserowym, że nie jest zależny od ilości melaniny w mieszku. Prąd niszczy mieszek niezależnie od tego, jak duża ilość melaniny się w nim znajduje.

Pewną obawę może w nas wzbudzić wygląd końcówki do wykonywania zabiegu – przypominający igłę. Rzeczywiście w wielu takich urządzeniach trzeba nią delikatnie nakłuć skórę, ale robi się to na bardzo małą głębokość. Depilacja za pomocą elektrolizy wg. ekspertów uważana jest za skuteczniejszą nawet od zabiegów laserowych. Jednak by osiągnąć trwały efekt, należy wykonać kilka lub kilkanaście zabiegów.

Zalety i wady tradycyjnych depilatorów

Największa zaleta depilatora w porównaniu do klasycznej maszynki to przede wszystkim dłuższy czas, w którym nasze nogi pozostają gładkie. W przypadku maszynki to 2-3 dni. Po zabiegu wysokiej klasy depilatorem może to być nawet tydzień. Depilator mechaniczny nie zawsze wymaga też użycia wody i smarowania nóg różnego rodzaju piankami i kremami. Depilacja odbywać może się w dowolnym pomieszczeniu, nie musi to być łazienka.

Czy depilator mechaniczny ma wady?

Z kolei wadą depilatorów jest bolesność zabiegów. Oczywiście wiele tu zależy od naszej indywidualnej odporności na ból, ale nie da się ukryć, że nie jest to nic przyjemnego. Depilatory są też droższe od maszynek jednorazowych. Z drugiej jednak strony po jednorazowym zakupie przez kilka lat w ogóle nie ponosimy kosztów.

jaki depilator

Dodatkowe funkcje depilatorów

Decydując, jaki depilator wybrać warto zwrócić uwagę na ich dodatkowe funkcje, które mogą okazać się znaczące przy wyborze. Najciekawsze funkcje dodatkowe klasycznych depilatorów to:

 • podświetlenie miejsca depilacji – pozwala uzyskać większą dokładność zabiegu, dzięki podświetleniu specjalną lampką. Światło generują specjalnie dobrane diody, doświetlające skórę jasnym światłem,
 • ruchoma głowica – im lepiej głowica depilatora dopasuje się do kształtów naszego ciała, tym dokładniejszy będzie zabieg depilacji. Ruchoma głowica doskonale dostosuje się do wszystkich zakamarków i uchwyci każdy włosek,
 • podnoszenie włosków – bardzo często depilację utrudniają włoski leżące równolegle do skóry. Takie ułożenie powoduje, że głowica depilatora nie jest w stanie ich uchwycić. Dlatego niektóre depilatory wyposażone zostały w mechanizm, który unosi włoski tuż przed ich usunięciem.

Jakie wyposażenie dodatkowe do depilatora?

Do niektórych modeli depilatorów dołączone zostało dodatkowe wyposażenie. Poprawia ono komfort i efektywność zabiegów.

 • nasadka masująca – depilator z nasadką masującą w przyjemny sposób masuje skórę. Może to przygotować ją lepiej do zabiegu lub też zrelaksować ją już po zakończeniu depilacji,
 • golarka – depilator z golarką to połączenie skuteczności dwóch urządzeń w jednym. Depilatora możemy użyć do mniej wrażliwych miejsc – takich jak nogi, czy ręce. Golarki możemy użyć do miejsc wrażliwych, takich jak choćby skóra pod pachami,
 • nasadka do miejsc intymnych – usuwanie włosków z okolic bikini, może powodować silny ból. Depilator do miejsc intymnych wyposażony jest w specjalną nasadkę. Jest to element, który osłania część pęset. Przy zmniejszonej liczbie penset lepiej kontrolujemy przebieg depilacji wrażliwych miejsc.

Najczęściej wybierane depilatory w Komputronik.pl

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (7 głosów)

Czytaj więcej