W tym poradniku znajdziesz:

 • Dla kogo czytnik e-book?
 • Rozmiar ekranu e-booka
 • Jaki typ wyświetlacza?
 • Jaki rodzaj oświetlenia najlepszy?
 • Czytnik dotykowy czy z przyciskami?
 • Jakie formaty plików do czytnika
 • Jaka łączność będzie najlepsza?
 • Pamięć wewnętrzna
 • Dodatkowe funkcje czytników
 • Akcesoria do e-booka

Jaki czytnik e-booków? Doradzamy, jak wybrać

Jeszcze kilka lat temu często pojawiały się głosy, że sztuka czytania książek zamiera i jest zastępowana przez Internet. Okazało się jednak, że książki nadal sprzedają się doskonale, a dodatkowo mnóstwo osób zainteresowały czytniki e-booków, czyli przenośne urządzenia, na które możemy ściągnąć treść niemal dowolnej książki.

Sprawiło to, że książki stały się o wiele bardziej dostępne dla wszystkich. Czytnik e-booków czyta się bardzo wygodnie – wiele osób nie widzi specjalnej różnicy pomiędzy tym urządzeniem a zwykłą książką. Zainteresowany? Sprawdźmy więc, jaki czytnik e-booków spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Dla kogo czytnik e-booków?

Jeśli wydaje Ci się, że czytnik e-book jest wyłącznie dla młodych ludzi interesujących się technicznymi ciekawostkami, to jesteś w błędzie. E-booków używają ludzie w każdym wieku. Urządzenia są tak intuicyjne w obsłudze, że nie potrzeba do nich absolutnie żadnych szczególnych zdolności.

jaki czytnik e-booków

Wytłumaczenie ich obsługi naszym rodzicom zajmie góra kilkanaście minut. A korzyści? Jest ich mnóstwo. Wyobraź sobie, że w dowolnym momencie możesz otworzyć niemal dowolną książkę, która Cię zainteresuje. Bez chodzenia po księgarniach czy po bibliotekach. Z czytnika e-book może korzystać nawet Twoje dziecko, czytając lekturę szkolną.

Jaki rozmiar ekranu e-booka?

Wybór wielkości ekranu jest dość prostą sprawą, gdyż zdecydowana większość e-booków dostępnych obecnie na sklepowych półkach ma wyświetlacz 6-calowy. Oczywiście możesz znaleźć też większe modele, ale pytanie, czy jest to konieczne.

Ekran 6-calowy to idealny kompromis pomiędzy wielkością urządzenia a ilością tekstu, który mieści się na jednej stronie. Z kolei mniejsze e-booki mogą już sprawiać pewien kłopot z ilością tekstu, który mieści się na jednej stronie.

jaki czytnik e-booków

Jaki wyświetlacz w e-booku?

Warto wiedzieć, że wyświetlacze w e-bookach najczęściej różnią się od tych wykorzystywanych choćby w tabletach. Co warto o nich wiedzieć zanim zdecydujesz się, jaki czytnik e-booków wybrać?

E-papier, czyli technologia E Ink

Wyświetlacze w e-bookach stworzone są w technologii e-papieru, zwanej popularnie E Ink. Ich kluczową zaletą jest to, że przy świetle dziennym nie generują one światła. Oznacza to, że nie męczą naszego wzroku. Oczywiście nadal możesz znaleźć czytniki z ekranami LCD, jednak zdaniem wielu użytkowników czytnik z E Ink jest najlepszy do czytania.

Zobacz czytniki e-booków z technologią E Ink >

E-book z podświetleniem

Większość czytników posiada też możliwość doświetlenia ekranu w celu umożliwienia czytania przy słabym świetle. Ekrany w e-bookach są też głównie matowe – nie odbijają światła. Wiele ebooków ma czarno-białe ekrany. W tych kolorach wyświetlane są też ewentualne ilustracje.

Jaka rozdzielczość ekranu?

Jeśli chodzi o rozdzielczość ekranu, to zwykle jest to 1024 x 758 pikseli. Można oczywiście znaleźć modele z wyższą rozdzielczością, chociażby 1448 x 1072 piksele. Czy różnica jest znacząca? Cóż, zależy jak mocno będziesz się przyglądać. Można uznać, że nie jest ona bardzo widoczna i nie wpływa mocno na wygląd tekstu. Podczas czytania liczy się też kontrast. Dobrze, jeśli będzie to wartość co najmniej 6:1.

Jaki rodzaj oświetlenia najlepszy?

Czytniki e-booków doskonale nadają się do czytania w dzień. Jednak niektórych z nich można też używać przy słabym świetle. Muszą mieć one opcję doświetlenia tekstu. Taki czytnik z podświetleniem może mieć regulowaną jasność, abyśmy mogli dostosować ją do warunków i naszych preferencji.

Zobacz czytniki e-booków z podświetleniem >

Droższe modele e-booków mają też specjalny czujnik natężenia światła. Dynamicznie potrafi on dostosowywać moc świecenia diod w taki sposób, by czytanie było jak najbardziej komfortowe, a zużycie energii jak najmniejsze.

jaki czytnik e-booków

Czytnik dotykowy czy z przyciskami?

Czytniki e-booków obsługujące dotyk coraz częściej pojawiają się na sklepowych półkach. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i w pewnym sensie nawiązuje do klasycznego sposobu przewracania stron w książkach. Mając czytnik dotykowy strony zmieniamy dotykając prawej lub lewej części ekranu lub przesuwając palec po jego powierzchni w bok. Ekran dotykowy znacznie ułatwia też obsługę menu i konfigurację czytnika.

Jednak czytnik z przyciskami też wcale nie jest złym rozwiązaniem. W tym przypadku używamy przycisków. Ostatecznie takie czynności jak konfiguracja urządzenia, robimy przeważnie tylko raz. A tego typu czytniki są przeważnie tańsze od dotykowych.

Przykładami czytników e-book bez przycisków są Kindle Paperwhite 3 oraz Kindle 8.

Formaty plików

W tym przypadku zasada jest prosta. Im większą liczbę formatów obsługuje dane urządzenie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że sprawi nam problemy przy odczytywaniu plików. Z drugiej strony możemy spokojnie założyć, że jeśli czytnik odczytuje format ePUB oraz MOBI, to zdecydowana większość książek będzie w naszym zasięgu.

Dobrze byłoby także, gdyby odczytywał też pliki PDF. Zdecydowanie rzadziej spotkamy się z plikami TXT, DOC, czy RTF – są to najczęściej dokumenty.

Jeśli jednak nasz czytnik obsługuje wyłącznie format MOBI, a nasz plik to ePUB (lub odwrotnie) możemy skonwertować jeden plik do drugiego formatu. Bez trudu znajdziemy w Internecie programy służące do takiej konwersji.

Najpopularniejsze formaty plików:

 • ePUB
 • MOBI
 • PDF
 • TXT
 • DOC
 • RTF

Jaka łączność będzie najlepsza?

Aby móc pobierać pliki bezpośrednio na czytnik, urządzenie musi dysponować łącznością bezprzewodową. Przydaje się ona też do aktualizacji oprogramowania. Dlatego też warto zdecydować się na czytnik z modułem Wi-Fi. Jeśli dodatkowo będzie on posiadał moduł Bluetooth, to zdecydowanie łatwiej będzie przesyłać pliki pomiędzy czytnikiem, a tabletem, czy smartfonem.

Niektóre modele dodatkowo mają też łączność komórkową 3G. Dzięki niej możemy korzystać z Internetu lub pobierać pliki nawet gdy jesteśmy w podróży. Dobrym przykładem jest czytnik Kindle, w którym z łączności 3G można korzystać za darmo (bez abonamentu itp.). Jedyną różnicą jest to, że urządzenia z 3G są droższe.

jaki czytnik e-booków

Pamięć wewnętrzna – czy microSD jest potrzebne?

Standardowa ilość miejsca to 4 lub 8GB. Jest to ilość, która w praktyce pomieści bardzo wiele książek – nawet kilka tysięcy. Wielu osobom taka pojemność wystarczy na cały okres używania czytnika. Czytnik z microSD przydaje się jedynie, jeśli mamy zamiar czytać duże pliki PDF lub komiksy. W przeciwnym wypadku jest to cecha niezbyt znacząca.

Dodatkowe funkcje czytników e-booków

Decydując, jaki czytnik e-booków wybrać, warto wiedzieć, że nowoczesne czytniki e-book’ów wyposażone są w wiele ciekawych funkcji poprawiających komfort czytania i korzystania z urządzenia. Najbardziej interesujące z nich to:

Konwersja tekstu do mowy

Masz zmęczone oczy, ale interesuje Cię, co będzie dalej w książce? Możesz uruchomić funkcję konwersji tekstu do mowy. Wtedy Twój e-book zamieni się w audiobooka. Prawda, że praktyczne rozwiązanie?

Automatyczne dopasowanie treści

Istotne przy plikach PDF. Tekst oraz grafiki są inteligentnie dzielone i dopasowywane do rozmiarów ekranu. Ułatwia to nie tylko czytanie ebooka, ale też nawigację po nim. Lektura ebooków w formacie PDF staje się równie łatwa i przyjemna, co standardowych formatów na czytnik.

Najlepsze akcesoria do e-booka

 • etui do czytnika /okładka – chroni ekran przed przypadkowymi uszkodzeniami. Może też automatycznie usypiać/wybudzać czytnik po zamknięciu/otwarciu okładki. Okładka do czytnika Kindle Oasis ma ponadto wbudowany akumulator, który zauważalnie wydłuża czas pracy na jednym naładowaniu
 • ładowarki – do czytnika ładowarka przydaje się niezwykle rzadko.  Dlatego do zestawu producenci często dodają tylko przewód micro USB, którym naładujemy czytnik wprost z portu USB w komputerze. Możemy też wykorzystać standardową ładowarkę od smartfona.
 • powerbanki – gdy w podróży nasz czytnik się rozładuje, nie będzie to oznaczać końca czytania. Powerbank szybko uzupełni poziom jego akumulatora.
 • lampki USB z diodami LED – jeśli nasz czytnik e-book nie posiada zintegrowanego podświetlenia, to dobrym pomysłem będzie zakup niedużej lampki z diodami LED. Doskonale oświetli nam ona tekst w ciemności. Lampka taka jest tania i zużywa bardzo mało energii. Jest też poręczna i łatwo ją schować do podróżnego bagażu.

Produkty, które polecamy w naszym sklepie:

Czytniki e-booków Akcesoria do e-booków
jaki czytnik e-booków jaki czytnik e-booków

Jaki czytnik e-booków? Doradzamy, jak wybrać
5 (100%) 3 głosów