
Warto zauważyć, że obecnie czajniki elektryczne są lepiej dopasowane do potrzeb użytkowników – potrafią już znacznie więcej niż tylko zagotować wodę. Możemy wybrać funkcję podtrzymywania ciepła lub regulację temperatury. Zmienił się też ich design – oprócz czajników z obudową plastikową mamy też do wyboru czajniki z metalu, ceramiki, a elementami szklanymi np. popularny czajnik przezroczysty, a nawet czajniki z podświetleniem. Jaki czajnik elektryczny sprawdzi się najlepiej? Jak wybrać energooszczędny czajnik elektryczny? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Jaki czajnik elektryczny – na co zwrócić uwagę?
Decydując, jaki czajnik elektryczny wybrać warto przeanalizować najistotniejsze parametry tych urządzeń, aby dopasować model do swoich potrzeb. Najważniejsze opisujemy w tym poradniku.
Spis treści:
- Pojemność czajnika
- Moc czajnika – czy warto kupować energooszczędny czajnik?
- Rodzaj grzałki
- Obudowa czajnika, wskaźnik poziomu wody i kabel
- Rodzaje filtrów
- Jakie zabezpieczenia w czajniku są niezbędne?
- Czajnik elektryczny z funkcją podtrzymywania ciepła
- Czajnik elektryczny z regulacją temperatury – dla kogo?
Zobacz także ranking: Wybieramy czajnik elektryczny do 200 złotych
Jaka pojemność czajnika?
Na pojemność czajnika szczególnie warto zwrócić uwagę w przypadku użytku wieloosobowego lub przeznaczenia biurowego.
Czajnik elektryczny dla dwóch lub więcej osób
Dla dwóch i więcej osób, warto kupić czajnik o pojemności od 1,5 l. Czasem kupno największego z możliwych czajników również może być dobrym pomysłem. Wiele zależy od tego, czy wykorzystujemy go wyłącznie do natychmiastowego zalania wrzątkiem herbaty lub kawy, czy może chcemy mieć przez cały dzień dostępną przegotowaną wodę.
Czajnik elektryczny do biura
Jaki czajnik elektryczny do biura sprawdzi się najlepiej? Gdy czajnik będzie używany w firmowej kuchni, przyda się czajnik elektryczny o pojemności powyżej 2 litrów.
Popularne czajniki elektryczne
Mały czajnik dla jednej osoby
Jaki czajnik elektryczny wybrać dla jednej osoby? Najczęściej wystarczy mały czajnik elektryczny – o pojemności około pół litra. Jeśli jednak zakładasz częste wizyty gości to weź pod uwagę czajniki elektryczne o pojemności 1 litra.
Małe czajniki elektryczne o pojemności 0,5 l
Moc czajnika – czy warto kupować energooszczędny czajnik?
Wadą czajników elektrycznych jest fakt, że zużywają dużo energii. W przypadku tych urządzeń zasada jest prosta – im większa moc, tym szybciej nasz czajnik zagotuje wodę. Oczywiście taki komfort ma również swoją cenę w postaci dość wysokiego użycia energii elektrycznej.
Warto jednak wziąć pod uwagę energooszczędny czajnik elektryczny, które ograniczą pobór prądu i pozwolą nam zaoszczędzić. Przy wyborze takiego modelu musimy zwrócić uwagę na czas potrzebny do zagotowania wody. Tutaj znaczenie ma moc i jakość grzałki (jeśli będzie się osadzał na niej kamień, czas zagotowania się wydłuży).
Energooszczędne czajniki elektryczne
Moc dostępnych na rynku czajników zaczyna się od 700W, a kończy nawet na 3000W. W przypadku tych ostatnich warto posiadać w domu dobrej jakości instalację elektryczną.
- Najtańsze są czajniki w przedziale od 700W do 2000W. W ich przypadku czas zagotowania jednego litra wody jest dość długi.
- Najwięcej modeli dostępnych jest w przedziale od 2000W do 2400W. Tu czas zagotowania litra wody będzie wynosił około 2,5 minuty.
Czajniki o mocy powyżej 2400W zagotują litr wody szybciej niż zdążysz przygotować akcesoria do przyrządzenia herbaty.
Rodzaje grzałki w czajnikach
Czajniki elektryczne z grzałką spiralną – jeszcze do niedawna w ofercie dość powszechnie były czajniki z grzałkami spiralnymi. Ich wadą jest możliwość spalenia czajnika, gdy woda nie zakrywa całej powierzchni grzałki. Ponadto czajniki z grzałką spiralną można postawić na podstawie wyłącznie w jednej pozycji – nie mają one obrotowej podstawy. Z kolei zaletą tych czajników jest niska cena i niski hałas podczas podgrzewania wody. Dla wielu osób cichy czajnik elektryczny to istotny argument.
Czajniki elektryczne z grzałką płytową – już po kilku chwilach poszukiwań zorientujemy się, że na sklepowych półkach możemy obecnie znaleźć niemal wyłącznie czajniki z płaską grzałką. Jest to potoczne nazewnictwo, gdyż grzałka w rzeczywistości ukryta jest pod dnem czajnika. Czajniki z grzałką płaską są łatwiejsze w czyszczeniu i mają z reguły wyższą moc. Są też bardziej eleganckie. Ich atutem jest również obrotowa podstawa.
Obudowa czajnika, czyli jaki rodzaj materiału?
Moc i funkcje czajnika to istotne kwestie decydujące o tym, jaki czajnik elektryczny wybrać. Jednak ważny jest również materiał, z którego wykonana jest obudowa.
- Czajniki plastikowe – najpopularniejszy rodzaj, ich zaletą jest przede wszystkim cena. Są też lekkie, co jest dość istotnym argumentem, biorąc pod uwagę, że czajnik podnosimy jedną ręką.
- Czajnik ze stali nierdzewnej – czajniki ze stali powinny mieć odpowiedniej jakości termoizolację, dzięki czemu woda w nich pozostanie dłużej ciepła. Chcąc wybrać sprzęt odporny na korozję warto wybrać czajniki ze stali szlachetnej.
- Czajnik elektryczny szklany – wersje szklane czajników elektryczny możemy spotkać w postaci czajników wykonanych ze szkła hartowanego lub czajników łączących szkło i stal nierdzewną.
Na rynku spotkać możemy również czajniki metalowe oraz czajniki ceramiczne. Przy czajnikach ceramicznych często wzornictwo jest w stylu retro, co nadaje im bardzo elegancki wygląd. Wadą takich czajników jest mała odporność na uszkodzenia.
Warto również zwrócić uwagę na czajniki elektryczne z podświetleniem. Prezentują się one bardzo efektownie, szczególnie w wersji przezroczystej.
Wskaźnik poziomu wody – na co zwrócić uwagę?
Wskaźnik poziomu wody wydawać się może dobrym szczegółem, jednak bardzo ułatwia użytkowanie czajnika. Wskaźnik często bywa jednostronny. Ma on postać okienka w obudowie z narysowaną na nim skalą. W wielu przypadkach będziemy musieli odwrócić czajnik, aby zobaczyć, ile wody się w nim znajduje. Wygodniejszym rozwiązaniem jest duży wskaźnik dwustronny. Bardzo wygodne jest podświetlenie wskaźnika poziomu wody. Często wskaźnik poziomu wody umieszczony jest w rączce czajnika.
Czajnik elektryczny – z jakim kablem?
Dłuższy kabel to większy komfort użytkowania. Przy krótkim kablu czajnik będzie „przyklejony” do gniazdka. Długość powyżej jednego metra będzie już zadowalająca. Nie musimy się obawiać, że nadmiar kabla będzie leżał na blacie
Zdecydowana większość czajników z obrotową podstawą ma w tej podstawie specjalne miejsce, na które możemy nawinąć nadmiar kabla. Najwygodniejszym rozwiązaniem, które zapewnia większą mobilność czajnika elektrycznego jest możliwość chowania kabla.

Czajnik z filtrem – jaki rodzaj filtra wybrać?
Wszystkim zależy, żeby woda, którą pijemy, była możliwie jak najbardziej czysta. Dlatego warto zwrócić uwagę, jakie filtry posiada czajnik. Mogą to być:
- filtr z siateczki nylonowej – najtańsze i najpopularniejsze rozwiązanie. Wychwytuje on większe zanieczyszczenia, takie, jak choćby cząsteczki kamienia.
- filtr z siateczki stalowej – efektywniejszy od siatki nylonowej. Wychwyci nawet drobne zanieczyszczenia.
- filtr węglowy – czajnik z filtrem węglowym wyeliminuje drobne zanieczyszczenia oraz nieprzyjemne zapachy.
- dzbanek filtrujący zintegrowany z czajnikiem – w tym przypadku woda wlana do urządzenia najpierw przecieka przez filtr dzbanka filtrującego, a dopiero później trafia do czajnika. Takie rozwiązanie należy do najskuteczniejszych.
Jakie zabezpieczenia w czajniku są ważne?
Warto zainteresować się zabezpieczeniami, w które wyposażony może być czajnik. Pamiętajmy, że są to urządzania o dużej mocy, w środku których często znajduje się wrzątek.
- Najczęściej spotykanym zabezpieczeniem jest wyłączenie po zagotowaniu wody. Posiada je praktycznie każdy czajnik dostępny na rynku.
- Innym istotnym zabezpieczeniem jest automatyczne wyłączenie po zdjęciu z podstawy.
- Czajnik powinien też posiadać bezpiecznik termiczny. Łączy on grzałkę i wyłącznik czajnika i zapobiega wygotowaniu wody, gdy grzejemy ją wielokrotnie w krótkim czasie.
- Sprawdźmy też, czy pokrywka zabezpieczona jest przez przypadkowym otworzeniem, na przykład, gdy czajnik się przewróci.
Czajnik elektryczny z funkcją podtrzymywania ciepła
Podtrzymywanie ciepła to bardzo praktyczna funkcja. Dzięki niej czajnik stale utrzymuje wskazaną przez nas temperaturę.
Może to być wrzątek lub niższa temperatura. Funkcja ta świetnie sprawdza się na przykład podczas przyjęć. Nasi goście nie będą musieli czekać, aż czajnik zagotuje wodę na kawę czy herbatę. Wrzątek będzie stale dostępny.
Czajniki wyposażone w funkcję podtrzymywania ciepła, posiadają specjalny programator, na którym wskazujemy, jaką temperaturę wody czajnik ma stale utrzymywać. Jest to temperatura w przedziale od 40ºC do 100ºC.
Czajnik elektryczny z regulacją temperatury
W tym przypadku funkcja umożliwia podgrzewanie wody tylko do określonej temperatury – bez doprowadzania jej do wrzenia. Czajnik elektryczny z regulacją temperatury świetnie sprawdza się w przygotowywaniu naparu pod określone typy herbat.
Na przykład w temperaturze 60ºC można już parzyć herbatę zieloną. W temperaturze 75ºC parzymy herbatę białą. W temperaturze 90ºC zaparzymy herbatę Oolong. Taki czajnik elektryczny z termometrem możemy też użyć, gdy chcemy jedynie odrobinę pogrzać wodę.
Mogą Cię zainteresować:


Najnowsze


Jaki odkurzacz do sierści zwierząt? Poradnik


Jak działa system Mac OS? Poradnik dla początkujących


Porównywarka kart graficznych – pomagamy wybrać najlepszą kartę graficzną


Jaki laptop z dyskiem SSD będzie najlepszy? Polecane modele


Jaka karta graficzna? Rodzaje kart graficznych


Trawnik po zimie – 6 czynności, które musisz wykonać


Kalkulator odległości od TV. Jak dobrać rozmiar TV?


Kalkulator mocy zasilacza. Jak dobrać zasilacz do komputera?

