Jaki czajnik elektryczny? Jak wybrać?

16.04.2018 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

W ciągu ostatnich lat czajniki elektryczne stały się tak powszechnym wyposażeniem kuchni, jak lodówki, czy kuchenki. Trudno już spotkać osoby korzystające z czajników podgrzewanych w klasyczny sposób. Czajniki stały się też nowocześniejsze – potrafią już znacznie więcej niż tylko zagotować wodę.

Zmienił się też ich design – oprócz czajników z obudową plastikową mamy też do wyboru czajniki z metalu, ceramiki, a nawet z elementami szklanymi.

Jaki czajnik elektryczny sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Jaki czajnik elektryczny – na co zwrócić uwagę?

Decydując, jaki czajnik elektryczny wybrać warto przeanalizować najistotniejsze parametry tych urządzeń, aby dopasować model do swoich potrzeb. Najważniejsze z nich to:

 • rodzaj grzałki,
 • pojemność czajnika,
 • obudowa czajnika,
 • moc czajnika,
 • wskaźnik poziomu wody,
 • rodzaje filtrów,
 • kabel,
 • zabezpieczenia,
 • dodatkowe funkcje.

Rodzaje grzałki w czajnikach

Czajniki elektryczne z grzałką spiralną – jeszcze do niedawna w ofercie dość powszechnie były czajniki z grzałkami spiralnymi. Ich wadą jest możliwość spalenia czajnika, gdy woda nie zakrywa całej powierzchni grzałki. Ponadto czajniki z grzałką spiralną można postawić na podstawie wyłącznie w jednej pozycji – nie mają one obrotowej podstawy. Z kolei zaletą tych czajników jest niska cena i niski hałas podczas podgrzewania wody. Dla wielu osób cichy czajnik elektryczny to istotny argument.

Czajniki elektryczne z grzałką płytową – już po kilku chwilach poszukiwań zorientujemy się, że na sklepowych półkach możemy obecnie znaleźć niemal wyłącznie czajniki z płaską grzałką. Jest to potoczne nazewnictwo, gdyż grzałka w rzeczywistości ukryta jest pod dnem czajnika. Czajniki z grzałką płaską są łatwiejsze w czyszczeniu i mają z reguły wyższą moc. Są też bardziej eleganckie. Ich atutem jest również obrotowa podstawa.

Zobacz czajniki z obrotową podstawą >

jaki czajnik elektryczny

Jaka pojemność czajnika?

Jaki czajnik elektryczny wybrać dla jednej osoby? Najczęściej wystarczy mały czajnik elektryczny – o pojemności około pół litra. Dla dwóch i więcej osób, warto kupić czajnik o pojemności od 1,5 l. Czasem kupno największego z możliwych czajników również może być dobrym pomysłem. Wiele zależy od tego, czy wykorzystujemy go wyłącznie do natychmiastowego zalania wrzątkiem herbaty lub kawy, czy może chcemy mieć przez cały dzień dostępną przegotowaną wodę.

Jaki czajnik elektryczny do biura sprawdzi się najlepiej? Gdy czajnik będzie używany w firmowej kuchni, przyda się urządzenie o pojemności powyżej dwóch litrów.

Obudowa czajnika, czyli jaki rodzaj materiału?

Moc i funkcje czajnika to istotne kwestie decydujące o tym, jaki czajnik elektryczny wybrać. Jednak ważny jest również materiał, z którego wykonana jest obudowa.

 • Czajniki plastikowe – najpopularniejszy rodzaj, ich zaletą jest przede wszystkim cena. Są też lekkie, co jest dość istotnym argumentem, biorąc pod uwagę, że czajnik podnosimy jedną ręką.
 • Czajnik ze stali nierdzewnej – czajniki ze stali powinny mieć odpowiedniej jakości termoizolację, dzięki czemu woda w nich pozostanie dłużej ciepła. Chcąc wybrać sprzęt odporny na korozję warto wybrać czajniki ze stali szlachetnej.
 • Czajnik elektryczny szklany – wersje szklane czajników elektryczny możemy spotkać w postaci czajników wykonanych ze szkła hartowanego lub czajników łączących szkło i stal nierdzewną.

Na rynku spotkać możemy również czajniki metalowe oraz czajniki ceramiczne. Przy czajnikach ceramicznych często wzornictwo jest w stylu retro, co nadaje im bardzo elegancki wygląd. Wadą takich czajników jest mała odporność na uszkodzenia.

Moc czajnika

Od razu warto wyjaśnić, że czajnik elektryczny energooszczędny to raczej zjawisko niespotykane. W przypadku tych urządzeń zasada jest prosta – im większa moc, tym szybciej nasz czajnik zagotuje wodę. Oczywiście taki komfort ma również swoją cenę w postaci dość wysokiego użycia energii elektrycznej. Nie ma jednak co przesadzać. Kilka groszy dziennie za komfort użytkowania to niewielka cena.

Moc dostępnych na rynku czajników zaczyna się od 700W, a kończy nawet na 3000W. W przypadku tych ostatnich warto posiadać w domu dobrej jakości instalację elektryczną.

Najtańsze są czajniki w przedziale od 700W do 2000W. W ich przypadku czas zagotowania jednego litra wody jest dość długi. Najwięcej modeli dostępnych jest w przedziale od 2000W do 2400W. Tu czas zagotowania litra wody będzie wynosił około 2,5 minuty.

Czajniki o mocy powyżej 2400W zagotują litr wody szybciej niż zdążysz przygotować akcesoria do przyrządzenia herbaty.

Wskaźnik poziomu wody – na co zwrócić uwagę?

Wskaźnik poziomu wody wydawać się może dobrym szczegółem, jednak bardzo ułatwia użytkowanie czajnika. Wskaźnik często bywa jednostronny. Ma on postać okienka w obudowie z narysowaną na nim skalą. W wielu przypadkach będziemy musieli odwrócić czajnik, aby zobaczyć, ile wody się w nim znajduje. Wygodniejszym rozwiązaniem jest duży wskaźnik dwustronny. Bardzo wygodne jest podświetlenie wskaźnika poziomu wody. Często wskaźnik poziomu wody umieszczony jest w rączce czajnika.

jaki czajnik elektryczny

Czajnik z filtrem – jaki rodzaj filtra wybrać?

Wszystkim zależy, żeby woda, którą pijemy, była możliwie jak najbardziej czysta. Dlatego warto zwrócić uwagę, jakie filtry posiada czajnik. Mogą to być:

 • filtr z siateczki nylonowej – najtańsze i najpopularniejsze rozwiązanie. Wychwytuje on większe zanieczyszczenia, takie, jak choćby cząsteczki kamienia.
 • filtr z siateczki stalowej – efektywniejszy od siatki nylonowej. Wychwyci nawet drobne zanieczyszczenia.
 • filtr węglowy – czajnik z filtrem węglowym wyeliminuje drobne zanieczyszczenia oraz nieprzyjemne zapachy.
 • dzbanek filtrujący zintegrowany z czajnikiem – w tym przypadku woda wlana do urządzenia najpierw przecieka przez filtr dzbanka filtrującego, a dopiero później trafia do czajnika. Takie rozwiązanie należy do najskuteczniejszych.

Czajnik elektryczny – z jakim kablem?

Dłuższy kabel to większy komfort użytkowania. Przy krótkim kablu czajnik będzie „przyklejony” do gniazdka. Długość powyżej jednego metra będzie już zadowalająca. Nie musimy się obawiać, że nadmiar kabla będzie leżał na blacie

Zdecydowana większość czajników z obrotową podstawą ma w tej podstawie specjalne miejsce, na które możemy nawinąć nadmiar kabla. Najwygodniejszym rozwiązaniem, które zapewnia większą mobilność czajnika elektrycznego jest możliwość chowania kabla.

jaki czajnik elektryczny

Jakie zabezpieczenia są ważne?

Warto zainteresować się zabezpieczeniami, w które wyposażony może być czajnik. Pamiętajmy, że są to urządzania o dużej mocy, w środku których często znajduje się wrzątek. Najczęściej spotykanym zabezpieczeniem jest wyłączenie po zagotowaniu wody. Posiada je praktycznie każdy czajnik dostępny na rynku. Innym istotnym zabezpieczeniem jest automatyczne wyłączenie po zdjęciu z podstawy.

Czajnik powinien też posiadać bezpiecznik termiczny. Łączy on grzałkę i wyłącznik czajnika i zapobiega wygotowaniu wody, gdy grzejemy ją wielokrotnie w krótkim czasie. Sprawdźmy też, czy pokrywka zabezpieczona jest przez przypadkowym otworzeniem, na przykład, gdy czajnik się przewróci.

Czajnik elektryczny z funkcją podtrzymywania ciepła

Podtrzymywanie ciepła to bardzo praktyczna funkcja. Dzięki niej czajnik stale utrzymuje wskazaną przez nas temperaturę. Może to być wrzątek lub niższa temperatura. Funkcja ta świetnie sprawdza się na przykład podczas przyjęć. Nasi goście nie będą musieli czekać, aż czajnik zagotuje wodę na kawę czy herbatę. Wrzątek będzie stale dostępny.

Czajniki wyposażone w funkcję podtrzymywania ciepła, posiadają specjalny programator, na którym wskazujemy, jaką temperaturę wody czajnik ma stale utrzymywać. Jest to temperatura w przedziale od 40ºC do 100ºC.

Czajnik elektryczny z funkcją podgrzewania wody

W tym przypadku funkcja umożliwia podgrzewanie wody tylko do określonej temperatury – bez doprowadzania jej do wrzenia. Czajnik elektryczny z regulacją temperatury świetnie sprawdza się w przygotowywaniu naparu pod określone typy herbat.

Na przykład w temperaturze 60ºC można już parzyć herbatę zieloną. W temperaturze 75ºC parzymy herbatę białą. W temperaturze 90ºC zaparzymy herbatę Oolong. Taki czajnik elektryczny z termometrem możemy też użyć, gdy chcemy jedynie odrobinę pogrzać wodę.

Polecane czajniki elektryczne


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 76,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł