Jaki ciśnieniomierz kupić? Naramienny czy nadgarstkowy?

Prawidłowe ciśnienie krwi to rzecz dla naszego organizmu wręcz fundamentalna. Regularne pomiary mogą ostrzec nas w porę przed wieloma niepożądanymi przypadłościami. Warto więc w domu posiadać odpowiedni sprzęt. Ten tekst odpowie na pytanie, jaki ciśnieniomierz wybrać.

Ranking ciśnieniomierzy

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Pomiar ciśnienia jest niezwykle istotny, gdyż pomaga diagnozować m.in. nadciśnienie, które jest przyczyną chorób wieńcowych. Ciśnienie krwi pozwala również ustalić, czy grozi nam zawał serca lub wylew. Ponadto niepożądane wartości odczytów ciśnienia często współtowarzyszą wielu innym przypadłościom, w tym chorobie nerek, cukrzycy czy bezdechowi sennemu.

Stały monitoring ciśnienia krwi jest więc ważnym wskaźnikiem stanu naszego zdrowia.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Aby uzyskać poprawny odczyt ciśnienia, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Bądź na czczo i z opróżnionym pęcherzem minimum 30 minut przed pomiarem
  • Usiądź w wygodnej pozycji, z opartymi plecami przynajmniej 5 minut przed odczytem
  • Miej wyprostowane nogi, a rękę połóż na stole na wysokości klatki piersiowej
  • Zapnij porządnie rękaw do ciśnieniomierza, ale nie nazbyt ciasno – powinien on być nałożony na gołą rękę, a nie ubranie
  • Nie rozmawiaj w trakcie pomiaru

jaki ciśnieniomierz

Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy – który wybrać?

Ciśnieniomierz nadgarstkowy wyróżnia się przenośnością i małymi gabarytami, a z tego powodu stanowi atrakcyjny wybór. Tego typu urządzenie jest przydatne jeśli masz bardzo duże ramiona lub miałeś wycięte węzły chłonne pachowe.

Natomiast ciśnieniomierz naramienny jest większy i składa się z dwóch elementów: manometru oraz rękawa (mankietu). Jest on uznawany za standard, a medyczne normy są ustalane właśnie pod ten rodzaj urządzenia.

Ostatecznie rzecz biorąc, każdy typ ciśnieniomierza ma swoje zalety, ale naramienny gwarantuje dokładniejsze pomiary. W przypadku nadgarstkowego pomiary dokonywane w domu mogą wskazywać wyższe wyniki niż w rzeczywistości.

ranking ciśnieniomierzy

Polecane ciśnieniomierze

W naszym zestawieniu znajdują się ciśnieniomierze z różnych półek cenowych, a także modele naramienne i nadgarstkowe.Jakie jeszcze urządzenia do mierzenia ciśnienia?

Nie tylko ciśnieniomierz umożliwia pomiar ciśnienia. Do tej czynności może nam również posłużyć smartwatch z ciśnieniomierzem. Tego typu urządzenie posługuje się zestawem czujników optycznych, które analizują, kiedy naczynia krwionośne zwężają się, a kiedy rozszerzają. Następnie algorytm łączy te informacje wraz z pomiarem tętna, aby oszacować w przybliżeniu ciśnienie.

Zegarek z ciśnieniomierzem może także mierzyć inne parametry, jak np. saturację krwi, a nawet wykonywać EKG. Minus takiego rozwiązania jest taki, że odczyty ze smartwatcha są nieco mniej dokładne, niż np. w przypadku dedykowanego ciśnieniomierza.

Najczęściej wybierane ciśnieniomierze

Może Cię zainteresować:

Autor
Jakub Krawczyński
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 (2 głosy)

Czytaj więcej