Ciśnienie krwi to dla naszego organizmu fundamentalny parametr. Jego nieodpowiedni poziom może świadczyć o różnych schorzeniach, a nawet chorobach oraz może stanowić niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Regularne pomiary ciśnienia pomogą kontrolować odchylenia, a także zapobiegać w porę rozwijaniu się choroby. Warto więc w domu posiadać odpowiedni sprzęt do pomiaru ciśnienia. Ciśnieniomierze są dostępne dla każdego z nas, warto tylko dobrze zorientować się przy ich wyborze. Przeczytaj jaki ciśnieniomierz najlepiej wybrać – naramienny czy nadgarstkowy, a także poznaj ranking polecanych ciśnieniomierzy.
- Ranking ciśnieniomierzy
- Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
- Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy – który wybrać?
- Jakie jeszcze urządzenia do mierzenia ciśnienia?
Najczęściej wybierane ciśnieniomierze
Ranking ciśnieniomierzy
- Bardzo dobry ciśnieniomierz naramienny – Omron M7 Intelli IT AFib
- Dobry ciśnieniomierz dla seniora i nie tylko – Omron M4 Intelli IT
- Najlepszy ciśnieniomierz nadgarstkowy – Beurer BC 87 BT
- Dobry ciśnieniomierz nadgarstkowy – Beurer BC 54
- Ciśnieniomierz naramienny z pamięcią pomiarów – Beurer BM 45
- Dobry, polski ciśnieniomierz naramienny – TECH-MED TMA-500PRO
- Polski, tani ciśnieniomierz naramienny – Oromed Oro-bp Smart
Bardzo dobry ciśnieniomierz naramienny: Omron M7 Intelli IT AFib
Nasz ranking ciśnieniomierzy otwiera Omron M7 Intelli IT AFib – japoński, solidnie wykonany, automatyczny model naramienny, wykrywający migotanie przedsionków już w jednym pomiarze. Urządzenie zatwierdzono klinicznie, również u pacjentów z cukrzycą typu II oraz ciążą ze stanem przedrzucawkowym lub bez niego. Spoglądając na jego liczne funkcjonalności, warto dostrzec w szczególności: wykrywanie nieregularnego bicia serca, wskaźnik ciśnienia rozkurczowego, ciśnienia skurczowego i pulsu. Sprzęt jest intuicyjny w obsłudze. Posiada czytelny wyświetlacz LCD z dużymi cyframi oraz wskaźnik zużycia baterii, a w jego dedykowanej aplikacji na telefon gromadzone i prezentowane są dane z poczynionych pomiarów. Dużym ułatwieniem dla użytkownika są zastosowane w modelu pamięć dwóch użytkowników, tryb gościa oraz łączność Bluetooth.
Dobry ciśnieniomierz dla seniora i nie tylko: Omron M4 Intelli IT
Stając w obliczu dylematu, jaki jest najlepszy ciśnieniomierz do użytku domowego, warto poświęcić chwilę uwagi automatycznemu modelowi Omron M4 Intelli IT. Ten elektroniczny ciśnieniomierz naramienny odpowie na potrzeby całego przekroju społeczeństwa, w szczególności seniorów, kobiet w ciąży i osób chorujących na cukrzycę. Zawdzięcza to m.in. mankietowi o szerokim zakresie regulacji (22-42cm) oraz pamięci dwóch użytkowników, przechowywanej w dedykowanej aplikacji. Sprzęt zapamiętuje do 120 wyników (2×60), pozwalając na zestawianie ich ze sobą na przestrzeni czasu. Mierzy puls, ciśnienie skurczowe i rozkurczowe oraz wykrywa nieregularne bicie serca. Kontroluje prawidłowość założenia mankietu i wykrywa niepożądany ruch ciała, mogący zaburzyć wyniki. Charakteryzuje się też niewielkimi rozmiarami i wagą, wobec czego może stać się Waszym nieodłącznym akcesorium podczas podróży i przebywania poza domem.
Najlepszy ciśnieniomierz nadgarstkowy: Beurer BC 87 BT
Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy? – Jeśli pytanie to zaprząta również Waszą głowę, model Beurer BC 87 BT ma kilka argumentów na rzecz tego drugiego wyboru. To w pierwszej kolejności poręczność i mobilność, bez uszczerbku dla przejrzystości odczytu oraz multifunkcyjność – sprzęt sprawdzi się bowiem również w charakterze stylowego zegarka, wskazującego datę i godzinę. Wśród jego funkcjonalności znajdziecie m.in. wskaźnik ryzyka, informujący w formie kolorowej skali czy wynik ciśnienia krwi mieści się w normie oraz wykrywanie arytmii, wyświetlające ostrzeżenie o ewentualnych zaburzeniach, wymagających natychmiastowej reakcji. Urządzenie wyposażono w łączność Bluetooth oraz zintegrowaną z nim, dedykowaną aplikację, agregującą wyniki na przestrzeni czasu. Posiada ono dwie pamięci użytkownika, z których każda gromadzi do 120 zapisów pomiarów.
Dobry ciśnieniomierz nadgarstkowy: Beurer BC 54
Kolejna propozycja od niemieckiej marki Beurer – model BC 54 – to automatyczny ciśnieniomierz nadgarstkowy zaprojektowany z myślą o potrzebach seniorów oraz osób w grupie ryzyka. Pozwala on na zachowanie regularności pomiarów ciśnienia rozkurczowego, skurczowego i pulsu oraz dostrzeżenie prawideł w dłuższym okresie monitorowania swojego stanu zdrowia. Interpretację wyników ułatwia zastosowana w modelu kolorowa skala. Czas odczytu skraca zaś rozpoczęcie pomiaru już w chwili pompowania mankietu. Ten ostatni charakteryzuje się uniwersalnym rozmiarem, który można swobodnie dostosowywać, poruszając się na skali od 13,5 do 21,5 cm. Dzięki temu Beurer BC 54 sprawdzi się dobrze jako ciśnieniomierz dla dzieci i dorosłych. Urządzenie zostało wyposażone w dwie pamięci użytkownika, z których każda może przechowywać do 60 pomiarów. Zintegrowano je również z dedykowaną aplikacją, przechowującą wyniki badań.
Ciśnieniomierz naramienny z pamięcią pomiarów: Beurer BM 45
Alternatywą dla powyższych produktów marki Beurer jest naramienny, automatyczny model BM 45, z pomocą którego zmierzycie ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi oraz puls. Model wyposażono w dwa niezwykle przydatne tryby: wskaźnik ryzyka, klasyfikujący pomiary za pomocą intuicyjnej, kolorowej skali oraz funkcję wykrycia arytmii, informującą o zaburzonym rytmie serca, wymagającym kontaktu z lekarzem. Sprzęt sprawdzi się świetnie u wszystkich, którym nie po drodze z regularnym prowadzeniem dziennika pomiarów. Dysponuje bowiem wbudowaną pamięcią do przechowywania wyników dla dwóch niezależnych użytkowników. Oblicza również średnią wartość zapisanych pomiarów oraz poranne i wieczorne ciśnienie krwi z ostatniego tygodnia. Duże ułatwienie podczas jego obsługi stanowią czytelny, duży wyświetlacz oraz podświetlany przycisk START / STOP.
Dobry, polski ciśnieniomierz naramienny: TECH-MED TMA-500PRO
Jeśli jesteście ukierunkowani na sprzęt polskiej produkcji, oto jaki ciśnieniomierz kupić. TECH-MED TMA-500PRO charakteryzuje się naramienną konstrukcją, pełną automatyzacją, a nade wszystko – wysoką dokładnością pomiaru, potwierdzoną badaniami klinicznymi. Z jego pomocą wykryjecie ewentualne objawy arytmii, zmierzycie swoje ciśnienie skurczowe, rozkurczowe, a także puls, przy czym możecie to zrobić z poziomu jednego przycisku, a wyniki odczytać na podświetlanym, czytelnym ekranie. Rozwiązanie to sprawdzi się więc dobrze u nieco mniej zaawansowanych technologicznie użytkowników, w szczególności seniorów. Urządzenie dysponuje pamięcią mieszczącą 2×120 wyników pomiaru. Jest niewielkich rozmiarów, wobec czego możecie korzystać z niego również w podróży. Zostało wyposażone w uniwersalny mankiet 22-42 cm.
Polski, tani ciśnieniomierz nadgarstkowy: Oromed Oro-bp Smart
Oromed Oro-bp Smart to polski ciśnieniomierz poniżej 100 zł o konstrukcji nadgarstkowej, posiadający wskaźniki ciśnienia rozkurczowego, ciśnienia skurczowego oraz pulsu. Wyposażono go w mechanizm automatycznego pompowania, dostosowujący się do indywidualnego ciśnienia skurczowego pacjenta oraz wiele przydatnych funkcjonalności, takich jak: wykrywanie objawów arytmii serca, uśrednianie trzech ostatnich pomiarów, skala klasyfikacji pomiaru zgodna z WHO, czas i data pomiaru oraz pamięć dwóch użytkowników (niezwykle przydatna w przypadku chęci współdzielenia sprzętu). Pomiar ciśnienia jest niezwykle istotny, gdyż pomaga diagnozować m.in. nadciśnienie, które jest przyczyną chorób wieńcowych. Ciśnienie krwi pozwala również ustalić, czy grozi nam zawał serca lub wylew. Ponadto niepożądane wartości odczytów ciśnienia często współtowarzyszą wielu innym przypadłościom, w tym chorobie nerek, cukrzycy czy bezdechowi sennemu.
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
Aby uzyskać poprawny odczyt ciśnienia, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Bądź na czczo i z opróżnionym pęcherzem minimum 30 minut przed pomiarem
- Usiądź w wygodnej pozycji, z opartymi plecami przynajmniej 5 minut przed odczytem
- Miej wyprostowane nogi, a rękę połóż na stole na wysokości klatki piersiowej
- Zapnij porządnie rękaw do ciśnieniomierza, ale nie nazbyt ciasno – powinien on być nałożony na gołą rękę, a nie ubranie
- Nie rozmawiaj w trakcie pomiaru
Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy – który wybrać?
Ciśnieniomierz nadgarstkowy wyróżnia się przenośnością i małymi gabarytami, a z tego powodu stanowi atrakcyjny wybór. Tego typu urządzenie jest przydatne jeśli masz bardzo duże ramiona lub miałeś wycięte węzły chłonne pachowe. Natomiast ciśnieniomierz naramienny jest większy i składa się z dwóch elementów: manometru oraz rękawa (mankietu). Jest on uznawany za standard, a medyczne normy są ustalane właśnie pod ten rodzaj urządzenia.
Ostatecznie rzecz biorąc, każdy typ ciśnieniomierza ma swoje zalety, ale naramienny gwarantuje dokładniejsze pomiary. W przypadku nadgarstkowego pomiary dokonywane w domu mogą wskazywać wyższe wyniki niż w rzeczywistości.
Jakie jeszcze urządzenia do mierzenia ciśnienia?
Nie tylko ciśnieniomierz umożliwia pomiar ciśnienia. Do tej czynności mogą nam również posłużyć smartwatche z ciśnieniomierzem. Tego typu urządzenia posługują się zestawem czujników optycznych, które analizują, kiedy naczynia krwionośne zwężają się, a kiedy rozszerzają. Następnie algorytm łączy te informacje wraz z pomiarem tętna, aby oszacować w przybliżeniu ciśnienie.
Zegarek z ciśnieniomierzem może także mierzyć inne parametry, jak np. saturację krwi, a nawet wykonywać EKG. Minus takiego rozwiązania jest taki, że odczyty ze smartwatcha są nieco mniej dokładne, niż np. w przypadku dedykowanego ciśnieniomierza.
Może Cię zainteresować: