Jaki chiński smartfon wybrać? Najlepsze chińskie telefony

Smartfony to coś, bez czego już wielu z nas nie wyobraża sobie życia. Niektórzy, nawet nieświadomie, wybierają chiński smartfon. Oczywiście nic w tym złego, ponieważ chińskie telefony to obecnie bardzo dobre urządzenia. Jeśli zastanawiacie się, czy warto kupić chiński smartfon, to nie mogliście lepiej trafić. Ten poradnik rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości. A jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o smartfonach, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł Jaki smartfon wybrać? Jeśli zależy Wam na tegorocznych flagowcach, sprawdźcie nasz Ranking smartfonów.

Spis treści:


Tanie chińskie telefony do 1000 zł


Najlepszy chiński telefon – ranking 2024

W naszym rankingu każdy znajdzie coś dla siebie. Jest w nim zarówno tani chiński smartfon, ale znajdą się także nieco droższe telefony z Chin. Dobry chiński smartfon to przede wszystkim taki, który spełni oczekiwania użytkownika, ale warto zwrócić uwagę na kluczowe parametry i wybrać te najbardziej opłacalne modele.








Czy warto kupić chiński smartfon?

Można zaryzykować stwierdzenie, że zdecydowana większość dostępnych na rynku smartfonów produkowana jest w Chinach, nawet iPhone’y. Pisząc chiński smartfon mamy raczej na myśli chińskie marki tych urządzeń, które na europejskim rynku zadomowiły się już na dobre. Któż z nas nie zna telefonów marki Xiaomi, Poco, OnePlus czy Oppo? Powszechnie wiadomo, że obecnie większość z nich w ogóle nie ustępuje modelom producentów z innych krajów, chociażby telefonom Samsung (Korea Południowa) czy wspomnianym już iPhone’om.

Zatem wybierając dobry chiński smartfon należy kierować się tym samym, co w przypadku zakupu innych modeli. Warto zwrócić uwagę chociażby na wydajność, czas pracy na baterii, wyświetlacz czy dobry aparat fotograficzny. Dodajmy jeszcze, że poruszając się w sferze chińskich smartfonów mamy do czynienia z niezwykle bogatą ofertą. Każda marka oferuje co najmniej kilka modeli z różnych półek cenowych, więc wybór jest naprawdę duży.

Jaki chiński smartfon wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze telefonu z Chin?

Już wielokrotnie wspominaliśmy, że chińskie smartfony nie odbiegają jakością od konkurencji. Jednak taką pewność mamy tylko wtedy, gdy sięgamy po sprawdzone marki, takie jak Xiaomi, Poco, OnePlus, Oppo, Huawei, realme, vivo oraz Motorola – ta ostatnia w 2014 roku została zakupiona przez chińską markę Lenovo. Przy wyborze warto kierować się między innymi dostępnymi w sieci recenzjami, testami, rankingami takimi jak nasz oraz ilością pozytywnych opinii dotyczących poszczególnych modeli.

Warto również zwracać uwagę na specyfikację techniczną poszczególnych elementów i dobrać je odpowiednio do swoich potrzeb. Jednym bardziej zależy na wysokiej wydajności, innym na długim czasie pracy na baterii, a jeszcze inni szukają najlepszego aparatu. Warto też pamiętać, że im lepszy smartfon, tym wyższa będzie jego cena.

Parametr, który zazwyczaj jako jeden z pierwszych brany jest pod uwagę to ekran. Tutaj należy wziąć pod uwagę jego wielkość (długość przekątnej), a także rozdzielczość oraz typ. Teoretycznie najlepsze są wyświetlacze typu AMOLED o rozdzielczości co najmniej QHD lub QHD+, a wielkość należy dobrać do swoich preferencji. Najlepsze chińskie smartfony charakteryzują się również adaptacyjną częstotliwością odświeżania do 120 Hz lub więcej.


Zobacz chińskie smartfony OPPO


Kolejna kwestia to wydajność. Największy wpływ ma na nią procesor oraz pamięć RAM. Wśród najwydajniejszych czipów wymienić trzeba chociażby Dimensity 9300, 9200+ czy 9200, a także Snapdragon 8 Gen 3, Snapdragon 8 Gen 2, ale to tylko kilka przykładów. Jeśli chodzi o pamięć RAM to minimalna ilość powinna wynosić 4-6 GB. Najlepsze modele mają aż 24 GB pamięci RAM.

Ważna będzie także ilość pamięci na dane. Dobry smartfon z Chin powinien jej mieć co najmniej 128 GB. Warto też pamiętać, że w przypadku niektórych modeli istnieje możliwość rozszerzenia tej pamięci za pomocą karty microSD nawet do 1 TB.

Dobry smartfon to także pojemna bateria. Absolutne minimum to 4500 – 5000 mAh. Najbardziej wydajne modele mają baterie, których pojemność wynosi 6000 mAh lub nawet więcej. Warto też wiedzieć, że większość chińskich telefonów działa pod kontrolą systemu Android lub pochodnych. Różnią się one jednak nakładką systemową. Trudno tutaj wyrokować, która z nich jest najlepsza. Każda ma swoje wady i zalety, więc warto również dobrać ją do swoich potrzeb. Najpopularniejsze to Xiaomi MIUI, Oppo ColorOS, OxygenOS, HiperOS czy Realme UI.

Dla wielu bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym aspektem może być aparat, ale więcej na ten temat przeczytacie niżej.

Chiński telefon z dobrym aparatem

Najlepsze chińskie telefony nie powstydzą się również dobrego aparatu. Dobry chiński smartfon potrafi zrobić zdjęcia oraz nagrać filmy charakteryzujące się wysoką jakością, która nie ustępuje konkurencji.

Chiński smartfon z dobrym aparatem

Najlepsze chińskie telefony mają zazwyczaj trzy aparaty umieszczone z tyłu. Aparat główny, który wyposażony jest w obiektyw o rozdzielczości od 50 do nawet 108 Mpix. Kolejny to obiektyw, który dysponuje szerokim kątem widzenia. Trzeci to zwykle tak zwany obiektyw peryskopowy z dużym, co najmniej 5-krotnym przybliżeniem lub aparat do zdjęć w trybie makro, czyli z bardzo dużym przybliżeniem.

Jednak sam obiektyw to nie wszystko. Najlepsze chińskie smartfony, ale nie tylko one, dysponują zaawansowanym oprogramowaniem, którego zadaniem jest dbałość o wysoką jakość zdjęć czy filmów. Coraz częściej wykorzystywane są także narzędzia wspierane przez sztuczną inteligencję. A skoro już o nagrywaniu mowa, to dobry chiński telefon potrafi nagrać wideo 4K przy co najmniej 60 klatkach na sekundę. Zdarza się nawet, że te smartfony potrafią rejestrować wideo w rozdzielczości 8K.


Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (7 głosów)

Czytaj więcej