Bez większej przesady blendery można nazwać następcami mikserów kuchennych. Są bardzo praktyczne, wszechstronne i służą nam nieocenioną pomocą w kuchni. Możemy ich użyć do przygotowania sałatek, mas do ciast, kremów, koktajli, musów, smoothie, deserów, drinków i wielu innych dań i napojów.
Większość blenderów ma w zestawie kilka interesujących przystawek, dzięki którym możliwości zastosowania urządzenia znacznie się poszerzają. Podpowiadamy, jaki blender wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Spis treści:
- Jaki blender – ręczny czy kielichowy?
- Jaka moc blendera?
- Zasilanie blendera
- Noże w blenderze
- Obudowa – plastikowa czy metalowa?
- Jak działa blender sportowy?
- Blender do smoothie i koktajli – co powinien mieć?
- Dodatkowe funkcje blenderów
- Wyposażenie dodatkowe – co jest ważne?
Jaki blender – ręczny czy kielichowy?
Decydując, jaki blender kupić, do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje blenderów – ręczne i kielichowe. Są to urządzenia o zupełnie różnej budowie i zastosowaniach. Blendery ręczne są bardzo lekkie, wygodne w użyciu i podczas przyrządzania posiłku operuje się nimi, trzymając je w dłoni. Blendery stojące, zwane też czasem kielichowymi, są dużo większe. W tym przypadku produkty wrzuca się do wnętrza kielicha, gdzie są miksowane.
Blender kielichowy
Blendery kielichowe przeznaczone są do przygotowywania większych porcji posiłków i napojów. Zrobimy w nich koktajl owocowy dla całej rodziny. Przygotujemy składniki na zupę lub sos. Za jednym razem zmiksujemy też drinka dla wielu osób. Silniki blenderów stojących są mocniejsze niż ręcznych. Mogą mieć one nawet 2000W. Większe są również pojemniki, w których przygotowywane są dania. Blender do koktajli i zup może mieć pojemnik o pojemności nawet dwóch litrów.
Blender ręczny
Jest mniejszy i dzięki temu bardziej poręczny. Używa się ich najczęściej do szybkich czynności. Można w nim błyskawicznie zmiksować zupkę dla dziecka, posiekać orzechy do ciasta, czy zmiksować owoce do deseru. Silniki blenderów ręcznych są słabsze i nie są przeznaczone do długotrwałej pracy. W tej kategorii urządzeń znajdziemy też blender bezprzewodowy. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż zapewnia nam dużą swobodę pracy.
Jaka moc blendera?
Im większa moc blendera, tym z cięższymi zadaniami będzie sobie radził. Będzie też mógł pracować dłużej. Zasada ta dotyczy obu rodzajów urządzeń.
Blendery kielichowe o mocy powyżej 1200W – za mocne blendery kielichowe możemy uznać wszystkie modele posiadające silnik o mocy powyżej 1200W. Takie urządzenia będą sobie przede wszystkim świetnie radziły z siekaniem twardych produktów. Dobrze poradzą sobie też z miksowaniem bardzo gęstych mas. Blender z funkcją turbo pozwala na chwilowe podkręcenie obrotów silnika.
Blendery ręczne o mocy powyżej 700W – z kolei za mocne blendery ręczne możemy uznać modele mające powyżej 700W. Będą one mogły pracować długo i poradzą sobie z wymagającymi zadaniami.
Zasilanie blendera
W przypadku blenderów kielichowych zasilanie bezprzewodowe to duża rzadkość. Zupełnie inaczej jest w przypadku blenderów ręcznych. Tu bardzo wiele modeli wyposażonych jest w akumulator. Tego typu urządzenia są nieco cięższe, ale za to dają nam dużą swobodę. Blender zasilany bezprzewodowo może pracować od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Po tym czasie musimy go podłączyć do ładowania. Samo ładowanie trwa najczęściej kilka godzin.
Ponieważ akumulator zajmuje trochę miejsca, rozmiary urządzenia są nieco większe. Trzeba też wiedzieć, że blendery zasilane bezprzewodowo generalnie mają niższą moc niż ich odpowiedniki zasilane sieciowo. To dlatego, że silniki o dużej mocy wymagają stałego źródła prądu.
Noże w blenderze
Od kształtu, ostrości i wytrzymałości noża w blenderze zależy bardzo wiele. Wpływa on na efektywność siekania i rozdrabniania potraw. Tańszy blender kuchenny wyposażony jest najczęściej w pojedynczy nóż. W modelach droższych zdarzają się dwa noże. Taki mechanizm znacznie poprawia i przyśpiesza proces rozdrabniania i siekania twardych składników.
Innowacyjnym rozwiązaniem są noże siekające w dwóch kierunkach jednocześnie. Tną one zarówno w pionie, jak i w poziomie. Istotnie przyśpiesza to proces rozdrabniania i miksowania składników. W sklepach znajdziemy też blendery, w których istnieje możliwość zmiany noża. Wtedy każdy z noży dedykowany jest do konkretnych zadań.
Obudowa – plastikowa czy metalowa?
Jaki blender wybrać – z plastikową czy metalową obudową? Oczywiście większość z nas od razu odpowie, że lepszy jest blender z metalową obudową. Jest on przede wszystkim bardziej wytrzymały na uszkodzenia. Można w nim też miksować gorące posiłki – gotujące się sosy czy zupy. Kłopot jedynie w tym, że obudowa z metalu jest cięższa. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku blenderów ręcznych, które przecież przez wiele minut musimy trzymać w dłoni.
Z kolei blendery w plastikową obudową są lekkie i poręczne. Są też tańsze od swoich metalowych odpowiedników. Wielu ekspertów zwraca jednak uwagę, że plastik ma tendencję do przebarwiania się. Po pewnym czasie na naszym białym blenderze mogą pojawiać się plamy po zupach czy sosach.
Jak działa blender sportowy?
A jaki blender jest najlepszy dla osób aktywnych? Podstawową cechą odróżniającą blender sportowy od zwykłych blenderów kielichowych jest to, że w tym przypadku naczynie, w którym miksujemy, jest jednocześnie butelką, którą możemy wziąć ze sobą na jogging czy na rower. Wystarczy zdjąć pojemnik z bazy blendera i zatkać go za pomocą specjalnej zakrętki. Proste i bardzo praktyczne rozwiązanie.
Blender do smoothie i koktajli – co powinien mieć?
Smoothie i koktajle to pyszne i orzeźwiające napoje. Mogą być bezalkoholowe bądź mieć dodatek alkoholu i występować w formie drinków. Oczywiście w każdym z blenderów możemy przygotować sobie samodzielnie smaczny koktajl. Jednak niektóre z urządzeń mają automatyczne programy dedykowane pod konkretne napoje. Wtedy nie musimy nawet znać dokładnego przepisu. Wystarczy do niego wrzucić składniki, a urządzenie samo dobierze prędkości obrotów na każdym etapie pracy.
Blender do smoothie powinien mieć też funkcję kruszenia lodu. Blender do kruszenia lodu powinien mieć odpowiednio wysoką moc i mocny nóż, który będzie w stanie pokruszyć lód.
Dodatkowe funkcje blenderów
Współczesne blendery to bardzo nowoczesne urządzenia wyposażone w szereg funkcji dodatkowych. Warto zwrócić uwagę na niektóre z nich, ponieważ ostatecznie mogą wpłynąć na decyzję, jaki blender będzie najlepszy dla Ciebie.
- regulacja prędkości pracy w rączce – nowoczesne blendery ręczne mają możliwość regulacji pracy poprzez nacisk dłoni na przycisk w rączce. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, gdyż pomaga nam intuicyjnie zwiększać i zmniejszać prędkość silnika.
- funkcja gotowania – ta funkcja dostępna jest wyłącznie w blenderach kielichowych. Baza, na której ustawiony jest kielich, jest jednocześnie płytą grzewczą. Po przygotowaniu produktów na przykład na zupę wystarczy ustawić żądaną temperaturę i poczekać, aż nasze danie zacznie się gotować.
- tryb pulsacyjny – blender z regulacją prędkości może też posiadać pulsacyjny tryb pracy. W tym trybie ostrze blendera na przemian przyśpiesza i zwalnia. Pomaga to dokładnie mieszać poszczególne składniki. Blender z trybem pulsacyjnym to bardzo praktyczne rozwiązanie.
Wyposażenie dodatkowe – co jest ważne?
Blendery posiadają na swoim wyposażeniu bardzo różnorodne końcówki i inne ciekawe elementy.
- szatkownica – doskonale nadaje się do cięcia w plastry warzyw i owoców. Przy jej pomocy możemy też rozdrabniać twarde produkty takie jak orzechy. W niektórych rodzajach szatkownic możemy także mielić mięso.
- malakser – blender stojący może być wyposażony w niewielki moduł malaksera. Pomoże on szybko posiekać składniki na sałatkę lub na zupę warzywną.
- trzepaczka – świetna propozycja dla miłośników deserów. Z jej pomocą można ubić pianę. Możemy też tworzyć kremy i przetwarzać śmietanę.
Najpopularniejsze blendery w Komputronik.pl
Mogą Cię zainteresować: