Jaki aparat do filmów wybrać? Ranking

Jaki aparat dla youtubera będzie optymalny, co wybrać jeśli dopiero zaczynasz przygodę z filmowaniem, jaki aparat kompaktowy do nagrywania filmów jest teraz najlepszy na rynku, a które urządzenia powinny rozważyć osoby bez grubego portfela? W tym rankingu znajdziesz aparaty, które oferują doskonałą jakość obrazu i dźwięku, a jednocześnie są łatwe w użyciu i transporcie.

Czym powinien charakteryzować się dobry aparat do nagrywania?

Dobry aparat do filmów powinien gwarantować rejestrację obrazu w wysokiej jakości i rozdzielczości. Standard FullHD powoli odchodzi w przeszłość wypierany przez 4K (choć znajdziesz też najbardziej zaawansowane i drogie aparaty 8K).

Aparat z nagrywaniem 4K to nie wszystko. Ważną cechą dobrego aparatu do filmów jest stabilizacja obrazu, która pozwoli Ci na uzyskanie płynnych ujęć, nawet podczas ruchu. Zwróć uwagę na aparaty bezlusterkowe często oferujące lepszą stabilizację niż tradycyjne lustrzanki. Wbudowana funkcja stabilizacji w trybie filmowym to nadal jedna z przewag aparatów nad smartfonami (obok np. poszerzonych opcji manualnego ustawiania ekspozycji).

Jeżeli chcesz mieć pewność, że film nagrany z “ręki” będzie najwyższej jakości, a Twój aparat nie ma stabilizacji optycznej (lub nie działa ona przy nagrywania 4K), to zaopatrz się w gimbal czyli stabilizator.


Polecane aparaty kompaktowe


Aparat do nagrywania filmów powinien pozwolić Ci na rejestrację wyraźnych i czystych dźwięków. Pamiętaj, że lepszą kontrolę nad dźwiękiem zapewniają aparaty z mikrofonami zewnętrznymi.

Popularność zdobywają aparaty do nagrywania na YouTube. Dobry aparat do filmowania powinien mieć opcję szybkiego udostępniania nagrań w sieci – to ułatwi Ci edycję i publikację filmów.

Im bardziej zaawansowany aparat do filmowania, tym więcej ma dodatkowych funkcji. Dla początkujących to może być przytłaczające. Warto dobrze przemyśleć, do czego wykorzystasz aparat i które narzędzia będą rzeczywiście przydatne, aby nie przepłacać za urządzenie.

Jeżeli chcesz filmować na poważnie, to poszukaj aparat do nagrywania filmów “uzbrojony” w przydatne funkcje np. focus peaking (pomoc w ustawianiu ostrości w podglądzie na żywo/w wizjerze elektronicznym), zapisujące filmy w surowym formacie RAW (świetny do późniejszej edycji) czy oferujące różne profile obrazu.

Jaki jest najlepszy aparat do filmowania? To zależy w dużej mierze od Twoich wymagań i możliwości finansowych. Są też nowe trendy, np. możesz rozważyć lżejszy bezlusterkowiec do filmowania jako alternatywę dla klasycznych lustrzanek cyfrowych.


Jaki aparat do filmów wybrać? Ranking 2023Polecane lustrzanki


Może Cię też zainteresować:

Autor
Rafał Panas
Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
2.9/5 (7 głosów)

Czytaj więcej