Jaki aparat cyfrowy? Jak wybrać? Poradnik zakupowy

19.05.2022 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 9 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Już od kilku lat dla wielu osób, głównym aparatem fotograficznym jest ten w smartfonie. Mimo to tradycyjne aparaty cyfrowe to nadal urządzenia, których możliwości dalece wyprzedzają te oferowane przez smartfony. To urządzenia, których wybór musi być poprzedzony dokładnym rozeznaniem własnych oczekiwań.

Sprawdź Jaki aparat cyfrowy na wakacje 2022? Poradnik zakupowy

Ich znajomość jest nie mniej ważna, niż specyfikacja aparatu. Nawet najlepsza jakość zdjęć nie zda się na wiele, jeśli okaże się, że aparat, który wybraliśmy obsługuje się niekomfortowo.

Spis treści:

Aparat kompaktowy, czyli czy zakup kompaktu ma jeszcze sens?

W chwili, gdy zewsząd jesteśmy atakowani przez teksty chwalące (niebezpodstawnie zresztą) jakość zdjęć z aparatów w smartfonach, rodzą się wątpliwości, czy kompakt ma jeszcze sens. Odpowiedź jest nadal twierdząca, jednak pod pewnymi warunkami.

Przeczytaj również Czym różnią się aparaty cyfrowe?

Zakup prostego aparatu kompaktowego (czyli z matrycą typu 1/2,3″) należy rozważyć, gdy nie dysponujemy dużym budżetem, a kluczowa dla nas jest przede wszystkim możliwość wykonywania zbliżeń, a nie jakość zdjęć znacząco wyższa niż ta oferowana przez smartfon. Zoom optyczny to coś czego smartfony nadal nie potrafią. Nawet jeśli kompakt ma zoom tylko kilkukrotny, to pozwoli on wykonać zdjęcia portretowe bez przerysowań perspektywy.

Gdy najważniejsza jest niska cena zakupu, prosty kompakt staje się świetnym wyborem. W momencie jednak, gdy oczekujemy najwyższej jakości zdjęć, konieczny jest większy wydatek.

Ma ją za to kompakt zaawansowany (zwykle to kategoria urządzeń z sensorem typu 1″, ale też i większymi, nawet klasy lustrzankowej). Gwarantuje on nie tylko dużo lepszą niż prosty kompakt jakość zdjęć, ale też funkcjonalność podobną jak w aparatach systemowych (z tym wyjątkiem, że mamy jeden obiektyw).

Gdy nie chcemy bawić się w tak zwany system, to zakup zaawansowanego kompaktu będzie dobrą decyzją.

Aparaty kompaktowe w Komputronik.pl

Zobacz aparaty kompaktowe >

Superzoomy i ultrazoomy, czyli zalety aparatów kompaktowych

Kategoria sprzętu foto, w której współczynnik cena/funkcjonalność jest nie do przebicia, to aparaty typu ultrazoom, superzoom. Oferują one spory zakres ogniskowych, który w krotności zoomu wyraża się liczbą 30x, 50x, a nawet 60x i więcej. Oznacza to, że jeden aparat może mieć ogniskową zmienną w zakresie od 24 mm do nawet 2000 mm.

Kompakt nie oferuje co prawda tak dobrej jakości zdjęć jak aparat systemowy, lecz koszt zakupu lustrzanki i odpowiedniego zestawu obiektywów w porównaniu z takim kompaktem jest zaporowy.

Superzoomy i ultrazoomy dostępne są w różnych wariantach. Jako niewielkie, prawie kieszonkowe konstrukcje idealne dla podróżujących, którzy nie chcą przeciążać się sprzętem fotograficznym. Jako aparaty typu bridge (zwykle są to ultrazoomy), które doskonale nadadzą się do podglądania odległych obiektów, przyrody czy Księżyca.

jaki aparat cyfrowy

I w końcu jako superzoomy klasy premium, z sensorami klasy 1″, które maja mniejszy zakres zoomu niż aparaty z matrycami 1/2,3″, ale są w stanie zaspokoić potrzeby wymagających pod względem jakości użytkowników, którzy chcą mieć jeden kompletny aparat.

Czy megapiksele w aparacie są jeszcze ważne?

Wyścig na megapiksele nie skończył się i nie wątpimy, że nadal będziemy świadkami premier aparatów z coraz wyższej rozdzielczości matrycami. Jednak dla większości zastosowań wcale nie musimy sięgać po aparaty z sensorami 50 Mpix. Już dziś większość popularnych aparatów ma matryce 12 – 24 Mpix i to rozdzielczości w pełni wystarczające dla uzyskania profesjonalnych rezultatów fotograficznych. A im więcej megapikseli tym większe pliki i tym trudniejsza ich obróbka i przechowywanie zdjęć.

Jeśli myślimy o kadrowaniu zdjęć, to więcej Mpix się przyda, ale jeśli wybrany aparat ma obiektyw zoom, to nim nadrobimy więcej niż poprzez przycinanie zdjęć.

Wysoka rozdzielczość matrycy ma sens przede wszystkim w przypadku aparatów systemowych z matrycami typu 4/3, APS-C czy FF (pełna klatka). W kompakcie nie jest to tak istotne.

Dużo większą uwagę należy zwrócić na zakres dostępnych wartości ISO i zastosowane układy przetwarzania obrazu. Naszą uwagę powinny zwrócić modele z nowymi procesorami obrazu, bo to oznacza poprawę takich parametrów jak – czułość ISO, szybkość w trybie seryjnym, ogólna responsywność aparatu.

Kompakt, który robi zdjęcia jak z lustrzanki – czy warto?

Kompakty to szeroka klasa produktów. Są wśród nich również takie z sensorami typu 4/3, APS-C a nawet pełnoklatkowymi. Jeśli celujesz w konkretnym typie fotografii, zależy ci na wysokiej jakości zdjęć, ale nie myślisz o wymiennej optyce, to może taki kompakt będzie dla ciebie idealny.

jaki aparat cyfrowy

Lustrzanka lub bezlusterkowiec – co lepsze?

Lustrzanka czy bezlusterkowiec z dużym sensorem to nie tylko dużo lepsza jakość zdjęć niż w kompakcie (szczególnie w słabym oświetleniu) oraz wymienna optyka (dużo lepszej jakości niż ta w kompaktach). To również dużo większa wygoda fotografowania. Aparaty tego typu są lepiej dostosowane do potrzeb ambitnego fotografa.

Lustrzanki

Lustrzanki to dobry wybór gdy lubimy fotografować z pomocą wizjera optycznego, lubimy wygodny uchwyt i fotografujemy bardzo dużo – pod względem wydajności akumulatorów, te aparaty nadal nie mają sobie równych. Gdy chcemy wejść w pełnoklatkowy system, to lustrzanka będzie mniej kosztowna niż bezlusterkowiec.

Zobacz lustrzanki >

Bezlusterkowce

Bezlusterkowce, czyli aparaty z wymienną optyką sprawdzą się przy fotografii w trybie podglądu na żywo. Ten realizowany jest przez ekran podglądu, co docenią filmujący, albo przez wizjer elektroniczny. Dziś wizjery tego typu w lustrzankach i bezlusterkowcach oferują świetną jakość poglądu (rozdzielczość powinna być wyższa niż 2,36 mln punktów), która może konkurować w wizjerem optycznym.

Bezlusterkowiec to również aparat dyskretniejszy niż lustrzanka, a zarazem podobnie funkcjonalny.

Przeczytaj również: Co to jest bezlusterkowiec? Jaki bezlusterkowiec wybrać?

Bezlusterkowce w Komputronik.pl

Zobacz bezlusterkowce >

Wygląd aparatu – na co zwrócić uwagę?

Wygląd aparatu to nie tylko kwestia estetyki. Ponieważ jest to urządzenie, które użytkujemy trzymając zazwyczaj w dłoniach (a przynajmniej korzystając z dłoni) bardzo ważna jest wygoda uchwytu i dostęp do potrzebnych nam funkcji za pomocą przycisków i pokręteł.

Dlatego jeśli nie możemy udać się do sklepu i potrzymać aparatów w rękach, warto przyjrzeć się przynajmniej zdjęciom sprzętu. Rozmieszczenie elementów kontrolnych u każdego producenta jest nieco inne. Podobna jakość obrazowania w aparatach z wysokiej półki cenowej sprawia, że to właśnie te drobne różnice mogą zadecydować o tym, że wybierzemy aparat tej, a nie innej marki.

Autofokus w aparacie cyfrowym – co warto wiedzieć?

Wydajność układu automatycznego ustawiania ostrości to cecha, która decyduje nie tylko o komforcie, ale i jakości zdjęć. Szczególnie gdy lubimy fotografię dynamiczną lub reportaż. Oprócz szybkości warto zwrócić uwagę na liczbę punktów AF i ich rozmieszczenie w kadrze.

Im więcej punktów tym wygodniejsze śledzenie ostrości ruchomego motywu. Im większą cześć sensora pokrywają, tym wygodniej ustawiać ostrość gdy motyw znajduje się blisko brzegu kadru.

Na rynku nadal mamy dwa typy AF, detekcję fazy i kontrastu, ale coraz więcej aparatów dysponuje technologią hybrydową, która łączy zalety obu trybów. Specjalne piksele umieszczone na sensorze, działają podobnie szybko jak dedykowany AF fazowy w lustrzance.

Aparat z takim AF będzie sprawniej ustawiał ostrość podczas filmowania (należy upewnić się, że tak faktycznie jest) lub w trybie Live View.

jaki aparat cyfrowy

Tryb detekcji kontrastu zwykle jest mniej wydajny niż detekcja fazy, ale są od tego odstępstwa. Panasonic stosuje technologię DFD detekcji kontrastu, która jest bardzo wydajna. Znajdziemy ją dziś nie tylko w bezlusterkowcach, ale także podróżnych kompaktach.

Czy tani aparat jest zawsze gorszy?

To hasło często się sprawdza również w przypadku aparatów. Drogość zaawansowanych konstrukcji wynika często z przystosowania ich do intensywnej eksploatacji w trudnych warunkach (tutaj istotne są między innymi uszczelnienia). Wiele funkcji, rozbudowane menu służą dostosowaniu obsługi aparatu do niestandardowych sytuacji, ale nie wpływają wprost na jakość zdjęć.

Jeśli zależy nam na dobrym sensorze, wydajnym układzie AF porównajmy specyfikację modeli danego producenta. Czasem te technologie są identyczne niezależnie od tego jaką półkę cenową zajmuje aparat.

Poza tym im nowszy aparat z danej serii tym większe szanse, że producent wykorzystał sensor czy AF stosowany wcześniej w droższych modelach, albo dał jeszcze lepszy.

Zobacz Ranking aparatów cyfrowych do 500 zł

APS-C czy pełna klatka

Kiedyś gdy pełnoklatkowe sensory były domeną jedynie profesjonalnych lustrzanek, utarło się przekonanie, że to naturalny postęp w porównaniu z sensorami APS-C. I owszem, pełnoklatkowe sensory pozwalają wyciągnąć więcej ze zdjęć, lecz wymaga to również sporych umiejętności, a także wyższych nakładów na optykę jeśli aparat jest systemowy.

Dlatego nie stawiajmy pomiędzy tymi sensorami znaku <, a raczej <=. Najnowsze matryce APS-C stosowane w lustrzankach i bezlusterkowcach zapewnią również bardzo wysoką jakość obrazu. Poza tym łatwiej w nich uzyskać większy zakres ogniskowych, a także lepsze pokrycie punktami AF (lustrzanki).

Najlepsze lustrzanki APS-C są droższe niż podstawowe modele lustrzanek pełnoklatkowych i jest to w pełni uzasadnione. Znajdziemy w nich funkcje zaczerpnięte z topowych pełnoklatkowych aparatów, które mogą być ważniejsze niż rozmiar sensora.

Jaki wyświetlacz w aparacie cyfrowym?

Monitor w aparacie cyfrowym służy do podglądu kadru, przeglądania zdjęć i wyboru opcji z menu. Od jego jakości zależy komfort pracy z aparatem i możliwość oceny ostrości obrazu. Wybierz aparat z wyświetlaczem o dużej przekątnej i rozdzielczości. Warto, by monitor pokryty był powłokami przeciwodblaskowymi i umożliwiał regulację jasności.

Jeśli zależy ci na swobodzie kadrowania i chcesz wygodnie fotografować w różnych pozycjach, kup model z uchylnym lub uchylno-obrotowym monitorem.

W sprzedaży są również aparaty z dotykowymi ekranami. Ich zaletą jest możliwość dotykowego wybrania opcji w menu, albo wskazania palcem na ekranie, gdzie ma być ustawiona ostrość. Pamiętaj jednak, że taki wyświetlacz szybko się brudzi i zmniejsza widoczność obrazu w przypadku ostrego słońca.

jaki aparat cyfrowy

Producenci coraz częściej decydują się wprowadzać połączenie tych wszystkich rozwiązań w lustrzankach (w bezlusterkowcach to praktycznie standard), również tych z wyższej półki cenowej.

Dodatkowy ekran LCD – dla kogo?

Dodatkowy ekran pomocniczy LCD służy wyświetlaniu najpotrzebniejszych informacji związanych z ustawieniami ekspozycji i statusem aparatu. Przyda się przede wszystkim zaawansowanym użytkownikom, gdy korzystamy tylko z wizjera optycznego, choć nawet gdy aparat nie ma takiego ekranu, to ustawienia można wyświetlić na ekranie podglądu lub sprawdzić w wizjerze.

W tańszych lustrzankach i bezlusterkowcach brak dodatkowego ekranu pozwala na oszczędność miejsca i miniaturyzację korpusu. Dostępne są również aparaty, które różnią się jedynie tym elementem, wewnątrz oferując te same komponenty.

Aparat cyfrowy z 4K – jak wybrać?

Filmowanie aparatami nadal najczęściej realizowane jest w trybie Full HD. Wydajność 50/60 klatek na sekundę nie jest już rzadkością. Dostępne są już aparaty, które oferują jeszcze wyższy klatkarz -od 120 poprzez 240 do nawet prawie 1000 kl/s zależnie od wybranej rozdzielczości. Gdy chcemy filmować dynamiczne sceny pomyślmy o takim aparacie.

Rozdzielczość 4K również jest coraz popularniejsza, znajdziemy ją nawet we flagowcach. Lecz zanim kupimy aparat ze względu na tę rozdzielczość upewnijmy się jaką część sensora wykorzystuje ten tryb i jakie są dodatkowe ograniczenia.

Niektóre lustrzanki i bezlusterkowce pracują przy 4K jedynie w trybie wycinania obrazu środka kadru, a to oznacza, że efektywna ogniskowa jest dużo większa niż w przypadku zdjęć.

jaki aparat cyfrowy

Tryb 4K (a nawet 6K) może być też synonimem funkcji fotograficznych. Takich które pozwalają ustawić ostrość po wykonaniu zdjęcia lub fotografować bardzo szybkimi seriami – wtedy rozdzielczość kadru jest ograniczona do 8 Mpix.

Funkcje Wi-Fi i Bluetooth

Mimo postępu nadal nie każdy aparat dysponuje funkcjami Wi-Fi czy Bluetooth. Za ich pomocą wygodnie przejrzymy zdalnie zdjęcia na ekranie smartfona czy tabletu, a także będziemy sterować działaniem aparatu.

Dlatego jeśli planujemy w ten sposób pokazywać zdjęcia, sprawdźmy czy na pewno aparat ma wbudowaną łączność bezprzewodową. Alternatywą są bezprzewodowe karty pamięci lub zewnętrzne akcesoria Wi-Fi (lecz aparat musi te rozwiązania wspierać).

Jaki aparat z trybami użytkownika?

Jaki aparat cyfrowy zapewni efektowne ujęcia wymagające większej kontroli nad ustawieniami? Każdy oferujący regulację przysłony, czasu naświetlania, czyli innymi słowy wyposażony w tryb manualny fotografowania. Oprócz trybu M (całkowicie ręcznego) dostępne są łatwiejsze w obsłudze tryby priorytetów:

  • migawki (oznaczone na obudowie piktogramami S lub Tv) lub
  • przysłony (A lub Av)

Jeśli jesteśmy entuzjastami fotografii zwróćmy uwagę również na tryby użytkownika. To tryby, które możemy samodzielnie zaprogramować na podstawie aktualnej konfiguracji aparatu. Takich niezależnych trybów może być nawet kilka. Dostępnych poprzez menu albo pokrętło trybów.

Różnice pomiędzy aparatami z podobnej półki produktowej

Gdy przyglądamy się specyfikacji aparatów i widzimy podobną rozdzielczość oraz rozmiar sensora, podobne tryby fotografowania i wymiary, zadajemy sobie pytanie, to w czym tkwi różnica.

Menu i przyciski

Różne będzie menu użytkownika, inaczej rozmieszczone elementy kontrolne, inna ich liczba, podobnie jak liczba programowalnych przycisków. W przypadku kompaktów różnice dotyczą parametrów zintegrowanego obiektywu. Najlepiej wybierać te aparaty, które mają optykę o jasności w przedziale od f/1,8 do 2,8, ale im większy zoom, tym trudniej będzie znaleźć aparat, który ma obiektyw o dużej jasności przy maksymalnej ogniskowej.

Czas pracy na akumulatorze

Inny może być także czas pracy na akumulatorze (baterie typu AA lub dedykowany akumulator litowo-jonowy). Najlepiej wypadają tu lustrzanki, potem bezlusterkowce i w końcu kompakty. Im droższy aparat tym lepiej gospodaruje energią.

Liczba funkcji i trybów foto oraz filmowych również będzie odróżniać sprzęty o teoretycznie podobnej jakości obrazowania.

Złącza, sloty

Warto też zwrócić uwagę na dostępne złącza i sloty na karty pamięci. Gdy planujemy wykorzystać zewnętrzny mikrofon aparat powinien mieć odpowiedni port. Gdy chcemy zgrywać materiał nieskompresowany, powinno być stosowne złącze HDMI. Część aparatów z portami USB można ładować nawet z powerbanku.

Zastosowane technologie

Różnice mogą wiązać się też z zastosowaniem oryginalnych technologii przetwarzania obrazu lub konstrukcji. Ta ostatnia może być uszczelniona lub dodatkowo wzmocniona. Sensor może być wyposażony w zintegrowany układ stabilizacji (wtedy nie musimy stosować stabilizowanych obiektywów), dysponować funkcją sprzętowej symulacji filtra AA czy poprawy rozdzielczości przestrzennej (rozmiar w megapikselach) lub barwnej (wymaga to statycznych scen).

Może Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej