Jaki antywirus kupić? Najlepsze płatne programy antywirusowe

Większości z nas wystarcza darmowy pakiet chroniący przed trojanami i innymi zagrożeniami czyhającymi w sieci. Fakty są jednak takie, że dobre oprogramowanie antywirusowe, które nie spowalnia komputera, pozwala cieszyć się pełną ochroną, zapewnia wsparcie i gwarancje, wymaga już wersji płatnej.

Doradzamy zatem, jaki antywirus kupić na Windows 11, macOS czy system serwerowy, by pliki były bezpieczne, a komputer działał jak należy? Opcji jest kilka, ale zacznijmy od podstaw…


Najpopularniejsze programy antywirusowe


Z tego poradnika dowiesz się:

Antywirus – co to jest?

Antywirus to program, mający na pozór proste zadanie: wykrywać i eliminować zagrożenia, w postaci złośliwego oprogramowania np.: takiego jak trojany.

Aktualnie coraz częściej spotykane są też obszerne pakiety zabezpieczające, które dodatkowo pełnią funkcję zapory sieciowej, filtra antyspamowego czy kontroli rodzicielskiej. Antywirus na komputer może mieć formę płatną, jak i bezpłatną. Po co Ci potrzebny antywirus? Dobry program antywirusowy może nas uchronić przed utratą ważnych danych lub kontroli nad komputerem.

Jak działa antywirus?

Podstawą działania takiego programu są dwa moduły:

  • skaner – pozwalający na „przebadanie” danego pliku, katalogu czy programu na życzenie, pod kątem infekcji,
  • monitor – który cały czas w tle sprawdza wszystkie pliki pobierane, uruchamiane w systemie aplikacje, lub pliki w określonym jego obszarze.

Najważniejsza opcja, jaką posiada każdy antywirus: skan, może być szybki lub głęboki. To pierwsze rozwiązanie przydaje się do regularnego sprawdzania infekcji komputera, natomiast to drugie warto robić co jakiś czas, gdyż jest ono wolniejsze. W momencie dokonywania takiej czynności, z reguły lepiej odpuścić korzystanie z komputera, gdyż wydłuży to proces skanu.

Jeśli chodzi o program taki jak antywirus, aktualizacja baz danych jest kluczowa do tego, aby zachować najwyższy stopień ochrony.

Dostęp do informacji o najnowszych zagrożeniach może być uzyskiwany na dwa sposoby:

  • tradycyjnie – dzięki systematycznej aktualizacji bazy wirusów,
  • nowocześnie – korzystając z zawsze aktualnej bazy w chmurze, z którą program jest cały czas połączony.

Antywirus – ważny w domu, kluczowy w firmie

Antywirus jest podstawową metodą ochrony komputera. Choć nie jest w stanie dać stuprocentowej pewności, zwiększa szansę na to, że użytkownik będzie miał dostęp do swoich plików i że te nie trafią w niepowołane ręce.

Jest to ważne dla użytkowników domowych, którzy na pewno nie chcą, by ich zdjęcia czy zapiski w niekontrolowany sposób trafiły do sieci, albo by ktoś zdobył ich hasła. Również niezwykle istotne dla firm, szczególnie w kontekście RODO. Za nieodpowiednie chronienie danych przedsiębiorcom grożą bowiem surowe kary.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w poradniku: Co to jest RODO? Wszystko co musisz wiedzieć

Antywirus do biura to absolutna podstawa gdy przechowujemy wrażliwe dane osobowe i chcemy uniknąć przestojów w działalności, np. w momencie gdy doświadczymy cyberataku.

Antywirus do domu nie musi z kolei posiadać aż tylu zaawansowanych funkcji, co jego odpowiedniki dla firm, ale jednak warto takowy posiadać, gdyż to nie tylko ogromne korporacje są celem ataku hakerów, ale też zwykli internauci.

jaki antywirus

Jaki antywirus wybrać – płatny czy darmowy?

To jaki antywirus wybrać zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Antywirus darmowy może być skuteczny w wykrywaniu i usuwaniu podstawowych zagrożeń, ale jego możliwości ochronne są zwykle ograniczone w porównaniu z płatnymi wersjami. Antywirus płatny oferuje zazwyczaj bardziej rozbudowane funkcje, takie jak ochrona przeglądania sieci, skanowanie w czasie rzeczywistym i wiele innych zaawansowanych opcji. Płatny antywirus na komputer często wiąże się z lepszym wsparciem technicznym i regularnymi aktualizacjami.

Wybierając najlepszy antywirus dla siebie, należy wziąć pod uwagę także specyfikę używanych urządzeń, systemu operacyjnego, rodzaju przeglądanych stron internetowych, a także poziom wykorzystywania internetu i korzystanie z różnego rodzaju aplikacji.

Nie można zapominać o urządzeniach mobilnych, antywirus na Androida oprócz ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i różnego typu podatnościami systemu, posiada także opcje antykradzieżowe oraz system blokowania niechcianych połączeń.

Jaki antywirus wybrać?Podsumowując, jeśli komputer lub urządzenia mobilne są używane do wykonywania bardziej zaawansowanych działań lub przechowywania ważnych danych, warto zainwestować w płatny antywirus, który zapewni pełniejszą ochronę. Jeśli natomiast otrzebujemy podstawowego poziomu ochrony, darmowe antywirusy mogą być wystarczające.

Kiedy płatny antywirus jest lepszy niż darmowy?

Darmowy antywirus sprawdzi się w większości domowych komputerów, na których nie przechowujemy ważnych danych (jak np.: hasła do banku itp.) lub bardzo często robimy kopie zapasowe danych. Warto jednak postawić na płatne rozwiązanie, gdy na dysku znajdują się pliki z poufnymi informacjami albo zdjęciami czy filmami, które pod żadnym pozorem nie powinny dostać się w niepowołane ręce.

Z kolei w środowisku biznesowym, na komputerze z Windows 11 (lub starszym), płatny antywirus może być lepszym rozwiązaniem, ponieważ zarówno utrata dostępu do firmowych dokumentów, jak i zdradzenie tajemnic firmowych cyberprzestępcom, może zakończyć się poważniejszymi stratami lub przestojem w działaniu firmy.

Płatny antywirus – czym się wyróżnia?

Płatny antywirus przeważnie wykazuje się:

  • większą skutecznością, dzięki szybszej aktualizacji bazy danych o najnowszych zagrożeniach (wszelkie aktualizacje są w pierwszej kolejności dostarczane dla użytkowników płatnych licencji, dopiero potem aplikacji bezpłatnych),
  • wykorzystaniem bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych obsługiwanych bezpośrednio w chmurze, do walki z nietypowymi zagrożeniami,
  • często oferuje więcej funkcji i indywidualne wsparcie techniczne w przypadku poważnych problemów.

Antywirus, który nie spowalnia komputera

Antywirus to program, który cały czas działa w tle, a więc może i w słusznym celu, ale nieustannie ogranicza moc obliczeniową komputera. Ważne jest, by było to jak najmniej odczuwalne dla użytkownika.

Darmowe antywirusy często mogą zawierać kod umożliwiający twórcom testowanie jak działa oprogramowanie, weryfikowanie nowych funkcji przed ich wdrożeniem do wersji płatnych, zbieraniem danych jak z aplikacji korzysta użytkownik lub system (dane „telemetryczne”), wysyłać takie informacje do twórców. To może nieco spowalniać pracę systemu i komputera.

Poza tym nie ma jednego powodu, dla którego jeden antywirus mniej obciąża system, a inny bardziej. Są jednak organizacje, które testują rozwiązania zabezpieczające między innymi pod tym kątem. Tworząc nasze zestawienie, wzięliśmy pod uwagę wyniki takich eksperymentów. Zatem jaki antywirus płatny sprawdzi się najlepiej?

Jaki antywirus kupić – ranking 2024

W poniższym rankingu doradzamy, jaki antywirus płatny warto wybrać.


Czy warto kupować antywirusa?

Tak, warto kupować antywirus na Windows 10/11, ponieważ jest to ważne narzędzie w zapewnieniu bezpieczeństwa komputerowego. Antywirus chroni przed wirusami, które mogą uszkodzić system operacyjny, zniszczyć lub ukraść prywatne dane, a nawet zainfekować inne urządzenia w sieci. Bez antywirusa komputer jest narażony na ataki, a użytkownik może stracić ważne pliki, dokumenty lub informacje. Tak samo w przypadku urządzeń mobilnych, antywirus na telefon może okazać się nieoceniony. Antywirusy skanują system w poszukiwaniu zagrożeń, blokują podejrzane pliki i ostrzegają przed niebezpiecznymi stronami internetowymi. Chociaż nie zapewniają one 100% ochrony, to stanowią ważny element w dbaniu o bezpieczeństwo danych w sieci. Warto więc zainwestować w antywirusa, aby chronić swoje urządzenia i uniknąć ryzyka utraty danych czy ataków hakerskich. Nawet w przypadku teoretycznie bezpieczniejszych systemów operacyjnych, antywirus na Linux jest niezbędnym narzędziem w obliczu coraz bardziej wyrafinowanych metod hakowania.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.2/5 (39 głosów)

Czytaj więcej