Jaki antywirus kupić? Najlepsze płatne programy antywirusowe

Większości z nas wystarczy darmowy pakiet chroniący przed trojanami i innymi zagrożeniami czyhającymi w sieci. Fakty są jednak takie, że dobre oprogramowanie antywirusowe, które nie spowalnia komputera, pozwala cieszyć się pełną ochroną, zapewnia wsparcie i gwarancje, wymaga już wersji płatnej.

Doradzamy zatem, jaki antywirus na Windows 10, macOS czy system serwerowy wybrać, by pliki były bezpieczne, a komputer działał jak należy? Opcji jest kilka, ale zacznijmy od podstaw…

Z tego poradnika dowiesz się:

 • Antywirus – co to jest?
 • Jak działa antywirus?
 • Antywirus – ważny w domu, kluczowy w firmie
 • Jaki antywirus wybrać – płatny czy darmowy?
 • Płatny antywirus – czym się wyróżnia?
 • Antywirus, który nie spowalnia komputera
 • Polecane płatne antywirusy – TOP 5

Najpopularniejsze programy antywirusowe

Antywirus – co to jest?

Antywirus to program, mający na pozór proste zadanie: wykrywać i eliminować zagrożenia, w postaci złośliwego oprogramowania np.: takiego jak trojany.

Aktualnie coraz częściej spotykane są też obszerne pakiety zabezpieczające, które dodatkowo pełnią funkcję zapory sieciowej, filtra antyspamowego czy kontroli rodzicielskiej.

Jak działa antywirus?

Podstawą działania takiego programu są dwa moduły:

 • skaner pozwalający na „przebadanie” danego pliku, katalogu czy programu na życzenie, pod kątem infekcji,
 • monitor, który cały czas w tle sprawdza wszystkie pliki pobierane, uruchamiane w systemie aplikacje, lub pliki w określonym jego obszarze.

Dostęp do informacji o najnowszych zagrożeniach może być uzyskiwany na dwa sposoby:

 • tradycyjnie – dzięki systematycznej aktualizacji bazy wirusów,
 • nowocześnie – korzystając z zawsze aktualnej bazy w chmurze, z którą program jest cały czas połączony.

Antywirus – ważny w domu, kluczowy w firmie

Antywirus jest podstawową metodą ochrony komputera. Choć nie jest w stanie dać stuprocentowej pewności, zwiększa szansę na to, że użytkownik będzie miał dostęp do swoich plików i że te nie trafią w niepowołane ręce.

Jest to ważne dla użytkowników domowych, którzy na pewno nie chcą, by ich zdjęcia czy zapiski w niekontrolowany sposób trafiły do sieci, albo by ktoś zdobył ich hasła. Również niezwykle istotne dla firm, szczególnie w kontekście RODO. Za nieodpowiednie chronienie danych przedsiębiorcom grożą bowiem surowe kary.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w poradniku: Co to jest RODO? Wszystko co musisz wiedzieć

Jaki antywirus wybrać – płatny czy darmowy?

Cyberprzestępcy są dzisiaj aktywniejsi i bardziej kreatywni niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego ważne jest, by na komputerze mieć zainstalowane nowoczesne oprogramowanie antywirusowe – nawet to bezpłatne jest lepsze niż żadne.

Kiedy płatny antywirus jest lepszy niż darmowy?

Darmowy antywirus sprawdzi się w większości domowych komputerów, na których nie przechowujemy ważnych danych (jak np.: hasła do banku itp.) lub bardzo często robimy kopie zapasowe danych. Warto jednak postawić na płatne rozwiązanie, gdy na dysku znajdują się pliki z poufnymi informacjami albo zdjęciami czy filmami, które pod żadnym pozorem nie powinny dostać się w niepowołane ręce.

Z kolei w środowisku biznesowym, na komputerze z Windows 10 (lub starszym), płatny antywirus może być lepszym rozwiązaniem, ponieważ zarówno utrata dostępu do firmowych dokumentów, jak i zdradzenie tajemnic firmowych cyberprzestępcom, może zakończyć się poważniejszymi stratami lub przestojem w działaniu firmy.

Płatny antywirus – czym się wyróżnia?

Płatny antywirus przeważnie wykazuje się:

 • większą skutecznością, dzięki szybszej aktualizacji bazy danych o najnowszych zagrożeniach (wszelkie aktualizacje są w pierwszej kolejności dostarczane dla użytkowników płatnych licencji, dopiero potem aplikacji bezpłatnych),
 • wykorzystaniem bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych obsługiwanych bezpośrednio w chmurze, do walki z nietypowymi zagrożeniami,
 • często oferuje więcej funkcji i indywidualne wsparcie techniczne w przypadku poważnych problemów.

Antywirus, który nie spowalnia komputera

Antywirus to program, który cały czas działa w tle, a więc może i w słusznym celu, ale nieustannie ogranicza moc obliczeniową komputera. Ważne jest, by było to jak najmniej odczuwalne dla użytkownika.

Darmowe antywirusy często mogą zawierać kod umożliwiający twórcom testowanie jak działa oprogramowanie, weryfikowanie nowych funkcji przed ich wdrożeniem do wersji płatnych, zbieraniem danych jak z aplikacji korzysta użytkownik lub system (dane „telemetryczne”), wysyłać takie informacje do twórców. To może nieco spowalniać pracę systemu i komputera.

Poza tym, nie ma jednego powodu, dla którego jeden antywirus mniej obciąża system, a inny bardziej. Są jednak organizacje, które testują rozwiązania zabezpieczające między innymi pod tym kątem. Tworząc nasze zestawienie, wzięliśmy pod uwagę wyniki takich eksperymentów. Zatem jaki antywirus płatny sprawdzi się najlepiej?

Najlepsze płatne antywirusy – TOP 5

W poniższym rankingu doradzamy, jaki antywirus płatny warto wybrać.

 • Domowy antywirus na Windows 10: ESET NOD32 Antivirus
 • Antywirus na maca i peceta: Norton Security
 • Skuteczny antywirus do firmy: ESET Endpoint Antivirus Suite
 • Uniwersalny antywirus na wiele urządzeń: Kaspersky Internet Security
 • Antywirus na Android (na smartfon lub na tablet): ESET Mobile Security

Domowy antywirus na Windows 10: ESET NOD32 Antivirus

jaki antywirus

ESET NOD32 to antywirus, który najmniej obciąża system, zapewniając przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa. Jest kierowany do użytkowników domowych. Chroni komputery (z Windows 10, 8.1, 7 lub Vista) przed wirusami, programami szpiegującymi czy szkodnikami typu ransomware (żądającymi okupu w zamian za odblokowanie dostępu do zaszyfrowanych wcześniej plików).

Choć potrafi szybko wykryć intruza próbującego rozgościć się na dysku. NOD32 jest praktycznie niezauważalny podczas pracy, a w trakcie grania przełącza się w jeszcze bardziej dyskretny tryb. To właśnie dlatego jest aż tak popularny i ceniony.


Antywirus na maca i peceta: Norton Security

jaki antywirus

Interesujący jest też Norton Security. Jest to skuteczny program antywirusowy kompatybilny z popularnymi rodzinami systemów operacyjnych, tak macOS, jak i Windows. Chroni przed każdego rodzaju zagrożeniami z sieci, zabezpieczając prywatne i finansowe informacje. Choć szkodniki wykrywa szybko, działa tak, że można o nim zapomnieć.

Pakiet jest dostępny w kilku wariantach: Standard (1 urządzenie), Deluxe (5 urządzeń i dostęp do portalu internetowego ułatwiającego zarządzanie) oraz Premium (10 urządzeń, portal oraz funkcje bezpieczeństwa rodzinnego i kopii zapasowych).


Skuteczny antywirus do firmy: ESET Endpoint Antivirus Suite

jaki antywirus

ESET Endpoint Security Suite to z kolei godny polecenia program antywirusowy do firmy. Skutecznie chroni komputery w biurach, serwery oraz firmowe urządzenia mobilne. Nie tylko przed wirusami i programami szpiegującymi, ale też botnetami czy niebezpiecznymi wiadomościami e-mail. W skład pakietu wchodzi również dwukierunkowy firewall oraz system kontroli dostępu do stron WWW.

Program pozwala też na skanowanie dysku z wykorzystaniem chmury – to wydajne i skuteczne rozwiązanie. Nawet wielokrotnie spakowane lub zaszyfrowane zagrożenia są wykrywane.

Atrakcyjna jest również jego cena – szczególnie przy zakupie większej ilości licencji jednocześnie.


Uniwersalny antywirus na wiele urządzeń: Kaspersky Internet Security

jaki antywirus

Chcesz bezpiecznie korzystać z sieci? Zainstaluj na komputerze Kaspersky Internet Security. Jest to pakiet, który chroni użytkownika przed rozmaitymi zagrożeniami czyhającymi w zakamarkach Internetu. Program zabezpiecza przed cyberatakami, likwiduje trojany i ransomware, a do tego oferuje ochronę tożsamości i transakcji finansowych.

Przy tym wszystkim cechuje go wydajna praca i prosta obsługa. Istotna jest także kompatybilność z urządzeniami różnego rodzaju, wykorzystującymi różne systemy operacyjne: od komputerów z Windows 10, po smartfony z Androidem.


Antywirus na Android (na smartfon lub na tablet): ESET Mobile Security

jaki antywirus

Jeżeli celem twoich poszukiwań jest typowy antywirus na Android, który ma chronić smartfona lub tablet, weź pod uwagę ESET Mobile Security. Aplikacja jest dostępna za darmo i oferuje ochronę antywirusową, skanowanie w czasie rzeczywistym i zdalną blokadę urządzenia.

W wersji płatnej jest jednak znacznie bardziej rozbudowany. Do dyspozycji użytkownika oddaje na przykład filtr połączeń i wiadomości SMS oraz narzędzia antykradzieżowe. Jeżeli więc smartfon zastępuje ci komputer i służy na przykład do korzystania z bankowości internetowej, warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.