Jaki alkomat kupić? Polecane alkomaty

W ostatnich latach na popularności zyskały alkomaty osobiste. Jazda samochodem lub innym pojazdem po alkoholu może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Przepisy prawa w tym obszarze w ostatnich latach ulegały zaostrzeniu. Już 0,2 promila alkoholu wykazane w badaniu policyjnym, narazi nas na duże kłopoty.

Alkomaty mają różną jakość i funkcjonalność. Bardzo ważne jest, aby pomiar alkoholu był możliwie jak najbliższy ewentualnemu pomiarowi wykonanemu przez policję. Sprawdźmy więc, jaki alkomat może wzbudzić nasze zaufanie.

W tym artykule piszemy o:

  • Jakie są rodzaje i jak działają alkomaty?
  • Jaki alkomat wybrać? Na co zwrócić uwagę?
  • Funkcje dodatkowe alkomatów

Polecane alkomaty w Komputronik.pl

Jakie są rodzaje alkomatów i jak działają?

Zanim jednak przejdziemy do wskazywania cech, które dobry alkomat powinien posiadać, zapoznajmy się najpierw ze sposobem jego działania. Jak to właściwie się dzieje, że to niewielkie urządzenie potrafi wykryć alkohol w wydychanym przez nas powietrzu? Zasada ta jest dość skomplikowana i zależy od rodzaju alkomatu.

Rodzaje alkomatów:

Alkomat jednorazowy

Jeśli rzadko chcemy dokonywać pomiaru alkoholu, rozwiązaniem może też być alkomat jednorazowy. Alkomat do 100 zł zapewne będzie właśnie takiego rodzaju. Nie jest on bardzo dokładny, ale da nam podstawowe informacje, na podstawie których będziemy mogli zdecydować, czy możemy prowadzić samochód, czy lepiej jeszcze się z tym wstrzymać.

jaki alkomat

Alkomat półprzewodnikowy

Tańsze alkomaty do wykrywania alkoholu stosują czujnik półprzewodnikowy. Przykładowo alkomat do 200 zł będzie zapewne wyposażony właśnie w taką technologię. To nic innego jak specjalna elektroda, której powierzchnia utlenia się po zetknięciu z cząsteczkami alkoholu. Takie zjawisko jest sygnalizowane jako zawartość alkoholu i odpowiednio skalowane.

Alkomaty półprzewodnikowe są stosunkowo tanie, ale mają też wady. Najważniejsza z nich to czynniki, które mogą wpłynąć na zafałszowanie pomiaru. Może się tak stać na przykład, gdy przed pomiarem wypalimy papierosa, co przecież jest bardzo częstym zjawiskiem na różnego rodzaju imprezach czy przyjęciach. Pomiar może być też niedokładny, jeśli jesteśmy w trakcie przyjmowania określonych leków.

Zobacz alkomaty półprzewodnikowe >

Alkomat elektrochemiczny

Jaki alkomat będzie najdokładniejszy? Bardziej dokładne, ale też wymagające większego budżetu alkomaty mają zainstalowany czujnik elektrochemiczny. Takie urządzenia nie są już wrażliwe na dym papierosowy i znacznie trudniej zafałszować ich wskazania. W przypadku takich urządzeń używane są specjalistyczne związki chemiczne, które odpowiednio reagują z cząsteczkami alkoholu. Pomiar w alkomatach elektrochemicznych jest dokładny i bardzo wiarygodny.

Zobacz alkomaty elektrochemiczne >

Jaki alkomat wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Podejmując decyzję, jaki alkomat wybrać, warto zwrócić uwagę na jego najważniejsze cechy. Dobry alkomat w warunkach domowych szybko i bardzo precyzyjnie określi nam, czy możemy wsiąść „za kółko”, czy też nie powinniśmy tego robić.

Alkomat zgodny z normą  EN 15964

W przypadku alkomatu bardzo ważna jest precyzja pomiaru i zgodność wyniku z badaniem przeprowadzonym przy pomocy policyjnego sprzętu. Dlatego też warto zwiększyć budżet i kupić alkomat z atestem, który potwierdzi jego zgodność z odpowiednimi normami.

Mowa tu przede wszystkim o normie EN 15964, która stworzona została między innymi na użytek służb mundurowych. Inne ważne oznaczenie to znak CE potwierdzający spełnienie wymagań dyrektywy Unii Europejskiej dla tego typu urządzeń.

Dopuszczalny błąd pomiaru alkomatu

Mówiąc o precyzji pomiaru, trzeba też koniecznie wspomnieć o dopuszczalnym zakresie błędu, który określony został przez producenta alkomatu. Błąd ten nie powinien przekraczać 0,1 promila.

Niektóre modele alkomatów weryfikują też ilość powietrza, które przeszło przez urządzenie. Jest to uzasadnione, gdyż w celu osiągnięcia odpowiedniej dokładności pomiaru, konieczna jest określona ilość powietrza. Gdy jest ona niewystarczająca, alkomat z taką funkcją poprosi nas o powtórzenie pomiaru.

Alkomat z czytelnym wyświetlaczem

Wyniki pomiaru powinny być możliwie jak najbardziej czytelne i zrozumiałe. Dlatego też wart zaopatrzyć się w alkomat z wyświetlaczem. Samo wskazanie za pomocą diod świetlnych niekiedy jest mało precyzyjne.

jaki alkomat
AlcoSense Excel

Maksymalna ilość badań alkomatem

Pamiętajmy też, że alkomaty raz na jakiś czas wymagają kalibrowania i regulacji. Takie czynności często wiążą się też z koniecznością wymiany niektórych podzespołów urządzenia. Przed zakupem sprawdźmy więc ile badań możemy wykonać, zanim będziemy musieli oddać alkomat do serwisu. Zdarzają się też modele, w których wybrane podzespoły możemy wymienić samodzielnie, co pozwala nam na zaoszczędzeniu na kosztach serwisowania.

Alkomaty z możliwością kalibracji >

Ustniki w alkomacie

Większość alkomatów wymaga ustnika do każdego pomiaru. Warto więc zwrócić uwagę, ile takich ustników otrzymamy w komplecie z urządzeniem. Sprawdźmy też, jaka jest cena ustników, bo zapewne za jakiś czas będziemy musieli je dokupić osobno. Zorientujmy się też, jaka jest dostępność ustników na polskim rynku.

Alkomaty z wymaganym ustnikiem >

Funkcje dodatkowe alkomatów

Skoro już mamy wiedzę na temat najważniejszych cech alkomatów, warto dowiedzieć się więcej na temat ich funkcji dodatkowych. Niektóre z nich okazują się być naprawdę ciekawe, dlatego warto je poznać zanim zdecydujemy, jaki alkomat wybrać.

  • Pamięć ostatnich pomiarów – urządzenie może zapamiętać nasze ostatnie wyniki. Taka funkcja może nam się przydać nawet w kontaktach z policją, czy innymi organami ścigania.
  • Wskaźnik poziomu naładowania akumulatora – nawet najlepszy alkomat na nic nam się nie przyda, jeśli wyczerpie mu się akumulator. Wyraźny wskaźnik poziomu naładowania akumulatora ostrzeże nas w odpowiedniej chwili i przed wyjściem z domu będziemy go mogli szybko podładować.
  • Pasywny tryb pracy – jeśli nasz alkomat posiada taką funkcję, nie musimy używać ustnika i dmuchać do jego wnętrza. Wystarczy, że przyłożymy go w pobliże ust. Po kilku chwilach pomiar zostanie dokonany.
  • Pokrowiec – nie jest to funkcja, lecz element wyposażenia, ale warto o nim wspomnieć. Alkomat to dość delikatne urządzenie, a większość z nas będzie go zapewne trzymać w samochodzie, gdzie narażony będzie na uszkodzenie. Odpowiedni pokrowiec właściwie go zabezpieczy.
Alkomaty Akcesoria dla zmotoryzowanych
jaki alkomat jaki alkomat

Jaki alkomat kupić? Polecane alkomaty
5 (100%) 2 głosów