Jaki alkomat kupić? Ranking alkomatów 2024

Jaki alkomat wybrać?

Alkomaty to naprawdę przydatne urządzenia. Warto zawsze mieć jeden przy sobie, chociażby taki jednorazowy. Nigdy nie wiadomo, kiedy będzie trzeba upewnić się co do czyjejś trzeźwości. Nie trzeba chyba przypominać o konsekwencjach prowadzenia auta po alkoholu. Jeżeli jesteś kierowcą, to alkomat jest niezbędny. W ten prosty sposób upewnisz się, że jesteś już trzeźwy i możesz bezpiecznie prowadzić samochód. Zobacz nasz ranking alkomatów i poznaj ich rodzaje.  A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych urządzeń, sprawdź nasz poradnik Jaki alkomat wybrać.

Spis treści:


Wszystkie alkomaty w sklepie


Ranking alkomatów









Rodzaje alkomatów

Przeglądając oferty sklepów, napotkamy różne rodzaje alkomatów. Zastanów się, jaki alkomat wybrać dla siebie.

  • Alkomaty jednorazowe to proste przyrządy zmieniające kolor w reakcji z alkoholem w wydychanym powietrzu. Niewątpliwą zaletą takich urządzeń jest bardzo niska cena i mały rozmiar. Idealnie sprawdzają się do jednorazowych zastosowań. Jednak sporą wadą jest niska precyzja i brak możliwości powtórnego użycia. Nie dla każdego nadają się alkomaty jednorazowe – czy warto w nie inwestować? Tylko, jeżeli rzadko potrzebujesz takiego urządzenia. Do częstszego używania lepiej sprawdzą się wielorazowe alkomaty.
  • Alkomaty półprzewodnikowe posiadają sensor wykrywający obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Zaletą jest niska cena i łatwa obsługa urządzenia. Jednak ten rodzaj również ma kilka wad. Przede wszystkim pomiary nie są bardzo precyzyjne i wpływ na wynik mogą mieć substancje inne niż alkohol, np. dym papierosowy, soki owocowe, a nawet wilgotność powietrza. Co więcej, takie urządzenie trzeba dość często kalibrować.
  • Alkomaty elektrochemiczne są wyposażone w sensor, który mierzy reakcję elektrochemiczną między alkoholem a substancją w sensorze. To pozwala na znacznie dokładniejsze wyniki niż te oferowane przez tanie alkomaty. Wadą takiego urządzenia jest wyższa cena. Jednak to najlepszy wybór dla osób, które często korzystają z alkomatu i zależy im na precyzyjnych pomiarach.
  • Alkomaty spektrofotometryczne to urządzenia do zastosowań profesjonalnych. Wykorzystują promieniowanie podczerwone do analizy składu chemicznego wydychanego powietrza. Ich niewątpliwą zaletą jest wysoka precyzja i niezawodność pomiarów. To najdokładniejsze urządzenia do mierzenia ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Mimo że to najlepsze alkomaty to używają ich najczęściej służby. Duże rozmiary i bardzo wysoka cena sprawiają, że osoby prywatne rzadko korzystają z takich urządzeń.

Popularne alkomaty elektrochemiczne


Jaki alkomat wybrać?

Wybór odpowiedniego alkomatu zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Do sporadycznego korzystania zdecydowanie wystarczą tanie alkomaty jednorazowe lub półprzewodnikowe. Jeżeli chcesz używać alkomatu często lub potrzebujesz go do zastosowań profesjonalnych, najlepszym wyborem będą alkomaty elektrochemiczne lub spektrofotometryczne. Szukając urządzenia dającego precyzyjne pomiary, upewnij się, że kupisz alkomat zgodny z normą EN 15964. Ta norma została stworzona przede wszystkim na użytek służb. Określa wymagania dotyczące sposobu działania urządzenia. Takie alkomaty muszą być niezawodne, precyzyjne i bezpieczne w używaniu. Alkomat z atestem to dobry wybór do firmy.

Jaki alkomat kupić?

Chcąc tani alkomat, warto poszukać modelu gwarantującego jak najmniejszy błąd pomiaru. Nie powinien przekraczać 0,1 promila. Jeżeli kupujesz urządzenie zgodne z normą EN 15964, to masz pewność, że błąd pomiaru jest niewielki, zgodny z przepisami. Przydatne również będą ostatnie pomiary, ułatwiające śledzenie i analizowanie wyników, a także pokazujące nawyki użytkownika. Można również wybrać model łączący alkomat z aplikacją mobilną, która pomoże w przechowywaniu danych i tworzeniu statystyk.

Zastanów się, czy chcesz alkomat z ustnikiem, czy bez. Urządzenie niewymagające ustnika jest prostsze w obsłudze. Dodatkowe ustniki trzeba mieć przy sobie, a w razie potrzeby dokupić nowe. Dlatego upewnij się, że w zestawie otrzymasz potrzebny komplet ustników. Należy również zwrócić uwagę na czytelny, podświetlany wyświetlacz. Niewątpliwie ułatwia on korzystanie z alkomatu i odczytanie wyniku. Podświetlenie przydaje się w nocy, a także osobom z gorszym wzrokiem. Dobry alkomat na pewno będzie wyposażony w porządnej jakości ekran. Często wyświetla się na nim również poziom naładowania baterii. Niektóre modele wydają sygnały dźwiękowe ostrzegające o niskim poziomie baterii.

Najlepszy alkomat powinien mieć możliwość przeprowadzenia dużej ilości badań. Pozwala to na zaplanowanie serwisowania urządzenia. Pamiętaj, że wielorazowe alkomaty wymagają regularnego kalibrowania.

Ranking alkomatów

Czy warto kupić alkomat?

Zastanawiasz się, czy warto mieć alkomat na użytek własny? Zdecydowanie tak. Będąc odpowiedzialnym kierowcą opłaca się kupić chociaż najprostszy alkomat, nawet jeżeli samemu nie pije się zbyt często. Alkomat może przydać się nie tylko po imprezie, ale również na wakacjach. Czasem warto przebadać kolegę, który chce odwieźć wszystkich samochodem. Może okazać się, że nadal ma w organizmie alkohol, nawet jeżeli pił poprzedniego dnia. Nie lekceważ takich sytuacji, a dzięki ostrożności i rozsądkowi możesz nawet uratować komuś życie.

Jazda na kacu wiąże się w licznymi zagrożeniami. Koncentracja jest wtedy mniejsza, czas reakcji opóźniony, a zmęczenie i ból głowy też robią swoje. Lepiej upewnić się, że kierowca jest absolutnie trzeźwy, niż narażać się na wypadek i przykre konsekwencje z nim związane. Pamiętaj również, że jazda pod wpływem alkoholu grozi wysoką grzywną, punktami karnymi, zakazem prowadzenia samochodu, a nawet pozbawieniem wolności.


Wszystkie alkomaty w sklepie


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Marta Andronik
Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (1 głos)

Czytaj więcej