
Zmywarki to nowoczesny sprzęt AGD, który raz kupiony w zdecydowanej większości przypadków pozostaje w domu już na stałe. Daje on nam tak duży komfort w codziennym życiu, że mało kto decyduje się z niego zrezygnować. Urządzenia te mają mnóstwo parametrów i funkcji, które mogą być dla nas niezrozumiałe. Postaramy się więc objaśnić, na co zwracać uwagę, kupując zmywarkę.
W tym artykule znajdziesz:
- Rodzaje zmywarek – wolnostojąca, czy do zabudowy?
- Jaka zmywarka? Szerokość i pojemność
- Rodzaj i klasa suszenia
- Jakie są dodatkowe funkcje w zmywarkach?
- Jakie są programy zmywarek?
- Jakie są zabezpieczenia w nowoczesnych zmywarkach?
Rodzaje zmywarek – wolnostojąca czy do zabudowy?
Na początek zastanówmy się, które zmywarki nas interesują:
- zmywarki wolnostojące
- zmywarki do zabudowy
Podstawową zaletą zmywarek wolnostojących jest to, że w przypadku awarii lub zalania nie będziemy musieli zdejmować kuchennego blatu, by dostać się do źródła awarii. Taką zmywarkę łatwiej też zainstalować w naszej kuchni. Z kolei zmywarka pod zabudowę zdecydowanie lepiej komponuje się z naszymi meblami kuchennymi. Po umieszczeniu na niej meblowego frontu wygląda identycznie jak reszta szafek.
Zmywarki wolnostojące
Zmywarki do zabudowy mamy dostępne w dwóch wariantach: ze schowanym panelem sterującym lub z odkrytym. W pierwszym przypadku panel widoczny jest dopiero po otwarciu drzwiczek. Za tym rozwiązaniem przemawia głównie jego elegancja.
W drugim przypadku panel nie zostaje zabudowany i jest widoczny przez cały czas. Jest to dość wygodne rozwiązanie i pozwala na bieżąco śledzić wszystkie parametry pracy zmywarki. Tak więc jaka zmywarka do zabudowy będzie dla nas lepsza, zależy w dużym stopniu od naszej koncepcji kuchni.
Zmywarki do zabudowy
Zmywarka 45 cm czy 60 cm? Rozmiary zmywarek
Po podjęciu decyzji o rodzaju zmywarki, czas sprawdzić, ile właściwie mamy dla niej miejsca w kuchni. Na rynku mamy kilka rodzajów zmywarek, a dokładnie ich wymiarów:
- zmywarka 45 cm
- zmywarka 60 cm
W przypadku standardowej zmywarki zdecydowana większość producentów daje nam wybór zmywarek do zabudowy od 45 cm do 60 cm szerokości. Wąska zmywarka do zabudowy 45 cm to kuszące rozwiązanie, ale zanim ulegniemy pokusie jej kupna, pomyślmy, czy nie będziemy musieli włączać jej dwa razy dziennie, szczególnie jeśli mamy dużą rodzinę
Zmywarka do zabudowy 60 cm bez problemu powinna wystarczyć na potrzeby czteroosobowego gospodarstwa domowego.
Jaka zmywarka do małego mieszkania?
Jeśli mieszkamy sami lub mamy wyjątkowo mało miejsca w kuchni, możemy też zdecydować się na kompaktową zmywarkę – czym cechuje się zmywarka slim? Zmywarka kompaktowa ma szerokość do 45 cm. Ich efektywność jest taka sama, jak w przypadku klasycznych zmywarek, ale z racji niewielkiej ilości miejsca w komorze, mieszczą niedużą ilość naczyń.
Jaka pojemność zmywarki?
Oceniając zmywarki, nasze zdziwienie może zbudzić deklarowana pojemność zmywarki. Większość producentów nie określa jej w litrach, czy centymetrach sześciennych, tylko w kompletach naczyń. Od razu więc rodzi się pytanie, a co to właściwie jest ten komplet naczyń i jaka zmywarka pomieści go najwięcej?
Otóż standardowy komplet to trzy talerze, szklanka oraz kilka sztućców. Warto zauważyć, że garnki, patelnie i tego rodzaju naczynia nie są tutaj brane pod uwagę. Używajmy więc tego parametru do porównania poszczególnych modeli zmywarek, a nie do szacowania dokładnej ilości miejsca wewnątrz komory.
Rodzaj i klasa efektywności suszenia
Zwróćmy szczególną uwagę zarówno na klasę suszenia, jaką deklaruje producent, jak i technologię, która została zastosowana. Część urządzeń stosuje suszenie kondensacyjne. W takim wariancie para wodna skrapla się na tylnej ścianie komory, która pełni jednocześnie rolę wymiennika ciepła. Inne zmywarki w celu wysuszenia naczyń podnoszą temperaturę wewnątrz komory. Z nagrzanych w ten sposób naczyń, odparowuje woda.
Jeśli zdecydujemy się na droższy model zmywarki, to bardzo prawdopodobne, że jest on wyposażony w wewnętrzny wentylator. Taka zmywarka z funkcją suszenia wymusza ruch ciepłego powietrza w komorze. Dzięki temu proces suszenia naczyń jest dużo szybszy.
Godną uwagi nowością jest wykorzystanie w niektórych modelach minerału o nazwie zeolit. Pochłania on wilgoć, emitując jednocześnie ciepło, które pomaga suszyć naczynia.
Pamiętajmy też, że każda zmywarka ma określoną klasę suszenia naczyń. Klasa efektywności suszenia jest oznaczana literami od A do G. Najlepszy stopień wysuszenia zapewniają zmywarki o klasie efektywności suszenia A.
Nowoczesne zmywarki oprócz podstawowych funkcji, posiadają też szereg dodatkowych, ciekawych funkcji poprawiających efektywność zmywania i zwiększających oszczędność wody i energii. Należą do nich:
- czujnik wielkości załadunku
- strefy dla naczyń mocno i słabo zabrudzonych
- czujnik ułatwiający oszczędzanie
- funkcja opóźnionego startu
- funkcja wyparzania.
Czujnik wielkości załadunku
Przykładem bardzo interesującej funkcji jest czujnik wielkości załadunku. Wyposażone w niego zmywarki potrafią sprawdzić, ile naczyń znajduje się w komorze. Dzięki temu, po uruchomieniu konkretnego programu, bardzo precyzyjnie dopasowują ilość potrzebnej wody oraz energii. Są też w stanie oszacować czas, który potrzebny będzie na cały cykl zmywania. Daje nam to realne oszczędności.
Strefy dla naczyń mocno i słabo zabrudzonych
W niektórych nowoczesnych zmywarkach spotkamy też bardzo praktyczną funkcję wyznaczania specjalnych stref dla naczyń mocno i słabo zabrudzonych. Naczynia, które umieścimy w strefie bardziej zabrudzonej, myte są znacznie intensywniej. Zmywarka zużywa tam większą ilość wody. Jej strumień jest też znacznie mocniejszy. Naczynia mniej zabrudzone w drugiej strefie myte są przy zużyciu mniejszej ilości wody.
Czujnik ułatwiający oszczędzanie
Innym, wartym uwagi rozwiązaniem, które również da nam znaczne oszczędności, jest wykorzystanie wiązki światła do oceny ilości tłuszczu i detergentów w wodzie, która pozostała po spłukaniu naczyń. Gdy specjalny czujnik wykryje, że w wodzie są tylko śladowe ilości tych substancji, skończy cykl płukania. Jeśli jednak detergent i tłuszcz nadal są obecne, cykl płukania będzie kontynuowany do czasu, gdy odprowadzana woda będzie czysta. Będzie to znaczyć, że naczynia wypłukane są bardzo dokładnie.
Funkcja opóźnionego startu
Osoby, które już zaznajomiły się z funkcjonowaniem zmywarki, wiedzą, że po zakończeniu cyklu mycia naczyń warto szybko otworzyć drzwi urządzenia. Pozostawienie zamkniętej zmywarki powoduje często, ze w jej wnętrzu powstaje dość nieprzyjemny zapach. A przecież często uruchamiamy zmywarkę, kładąc się spać, czy wychodząc rano do pracy.
W takich przypadkach bardzo przydaje się funkcja opóźnionego startu. Możemy wtedy włączyć zmywarkę przed wyjściem do pracy, ale ustawić czas rozpoczęcia mycia na przykład na trzy godziny przed naszym powrotem. Wtedy po powrocie do domu będziemy mogli wyjąć naczynia tuż po ich umyciu.
Funkcja wyparzania
Bardzo profesjonalnym rozwiązaniem jest też zmywarka z funkcją wyparzania. Taka zmywarka może być stosowana nawet w małej gastronomii. Zmywarka z wyparzarką umożliwia wysterylizowanie mytych naczyń w temperaturze 80-90°C, która skutecznie niszczy wszelkie mikroorganizmy.
Bardzo praktycznym elementem wyposażenia zmywarki jest koszyk na sztućce, bądź szuflada na sztućce. Zmywarka z szufladą na sztućce pozwala dokładnie je posegregować i ułożyć tak, aby nie rozsypywały się po komorze w trakcie mycia.
Jakie są programy zmywarek?
W naszej zmywarce na co dzień będziemy najprawdopodobniej wykorzystywać jeden lub dwa podstawowe programy. Jednak czasem przychodzi taka okazja, że potrzebujemy skorzystać z programów specjalnych lub też dedykowanych do konkretnych rodzajów naczyń. Sprawdźmy, jakie programy mogą posiadać nowoczesne zmywarki.
- Program eco – tego programu możesz używać do wszystkich zabrudzeń. Często trwa on jednak bardzo długo. Zaletą jest obniżone zużycie wody i prądu. Zmywarka z programem eco jest doskonała dla wszystkich, którym ochrona środowiska nie jest tematem obojętnym.
- Program szybki – przeznaczony do mycia naczyń świeżo po ich zabrudzeniu, na przykład tuż po obiedzie. Zmywarka z szybkim programem nie musi radzić sobie z zaschniętymi zabrudzeniami, więc mycie trwa jedynie około pół godziny.
- Połowa wkładu – nie zawsze mamy górę naczyń do mycia. Czasem jest ich niewiele, ale musimy je szybko umyć. Do tego właśnie celu jest przeznaczona opcja mycia połowy załadunku. Zmywarka z ½ wsadu zużywa wtedy proporcjonalnie mniej wody i detergentu.
- Program delikatny – przeznaczony do mycia delikatnego szkła i porcelany. Mycie odbywa się w obniżonej temperaturze około 40 stopni Celsjusza. Delikatniejszy i dłuższy jest proces suszenia. Po zakończeniu mycia, na szkle nie powinny być widoczne zacieki.
- Mycie wstępne – program do naczyń bardzo zabrudzonych. Trwa około 15 minut, podczas których naczynia nawilżane są wodą. Idealny m.in. do zabrudzeń z przypalonego tłuszczu.
- Program cichy – zmywarka pracuje znacznie ciszej niż w programie standardowy. Idealny program do uruchomienia na noc.
- Program do szkła – przeznaczony do delikatnego mycia i suszenia naczyń szklanych.
Jakie są zabezpieczenia w nowoczesnych zmywarkach?
Zmywarka nie jest oczywiście niebezpieczna dla użytkownika. Jednak w przypadku awarii może spowodować duże straty materialne spowodowane przede wszystkim zalaniem. Warto więc przy zakupie zadbać, aby posiadała ona odpowiednie zabezpieczenia.
Elektrozawór – Waterblock lub Aquastop
Podstawowym zabezpieczeniem, jakie powinna mieć nasza zmywarka, jest elektrozawór, zwany inaczej zaworem bezpieczeństwa. Jego nazwy u różnych producentów mogą się różnić – na przykład może to być Waterblock, czy Aquastop. Przeważnie chodzi jednak o to samo – w przypadku wycieku wody z komory zmywarki, elektrozawór odcina jej dopływ z sieci wodociągowej.
Wyciek może być też spowodowany przez przypadkowe otworzenie drzwi zmywarki podczas jej pracy. Starsze modele tych urządzeń mają mechaniczne zabezpieczenie przez takim zdarzeniem. Te bardziej nowoczesne posiadają specjalny czujnik wykrywający otwarcie drzwi. Gdy tak się stanie, zmywarka natychmiast się wyłącza.
Polecane zmywarki w Komputronik.pl
Mogą Cię zainteresować:


Najnowsze


Jak działa system Mac OS? Poradnik dla początkujących


Porównywarka kart graficznych – pomagamy wybrać najlepszą kartę graficzną


Jaki laptop z dyskiem SSD będzie najlepszy? Polecane modele


Jaka karta graficzna? Rodzaje kart graficznych


Trawnik po zimie – 6 czynności, które musisz wykonać


Kalkulator odległości od TV. Jak dobrać rozmiar TV?


Kalkulator mocy zasilacza. Jak dobrać zasilacz do komputera?


Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?

