Jaka zamrażarka? Jak wybrać?

22.02.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Często zakupy kończą się powrotem z pełnymi torbami produktów, dlatego zapasy żywności często zamrażamy na później. W tym celu warto zaopatrzyć się w wysokiej klasy zamrażarkę, która szybko i efektywnie zamrozi przechowywaną w niej żywność.

Producenci oferują zamrażarki z coraz to ciekawszymi funkcjami i wyposażeniem dodatkowym. Zobacz poradnik i zdecyduj, jaka zamrażarka spełni wszystkie Twoje oczekiwania?

Spis treści

 • Zamrażarka wolnostojąca czy do zabudowy?
 • Zamrażarka szufladowa czy skrzyniowa?
 • Jaka klasa efektywności energetycznej?
 • Pojemność zamrażarki
 • Jaka zdolność do utrzymywania temperatury bez zasilania?
 • Dla kogo zamrażarka z małą lodówką?
 • Zamrażarka sterowana smartfonem
 • Dodatkowe wyposażenie zamrażarek
 • Funkcje nowoczesnych zamrażarek

Jaka zamrażarka – wolnostojąca czy do zabudowy?

Decyzję, jaka zamrażarka sprawdzi się najlepiej, podjąć należy na etapie remontu kuchni lub jej tworzenia od podstaw. Zarówno zamrażarka wolnostojąca, jak i zamrażarka do zabudowy mają swoje wady i zalety.

Zamrażarki wolnostojące

Znacznie większy wybór jest wśród zamrażarek wolnostojących. Możemy postawić je w dowolnym miejscu w naszym domu. Dziś stoją w kuchni, a jutro możemy je przestawić do komórki lub nawet do piwnicy. Zamrażarka wolnostojąca będzie też łatwiejsza w obsłudze przy ewentualnej awarii. Nie będziemy wtedy zmuszeni do demontażu kuchennego blatu.

Najczęściej kupowane zamrażarki wolnostojące

Zamrażarki do zabudowy

Wersja do zabudowy będzie się oczywiście idealnie komponowała z meblami kuchennymi. Będzie elegancka i dyskretna. Są to jednak modele nieco droższe i rzadziej spotykane. Pamiętajmy też, że do zabudowy nadają się wyłącznie zamrażarki szufladowe (szafkowe), a więc te, które w wyglądzie przypominają klasyczną lodówkę. Zamrażarka skrzyniowa do zabudowy niestety nie nadaje się.

Zamrażarka szufladowa czy skrzyniowa?

Kolejną ważną kwestią przy decydowaniu, jaka zamrażarka będzie najlepszym wyborem jest zwrócenie uwagi na wersje szufladowe i skrzyniowe zamrażarek.

 • Skrzyniowe – ich wieko otwiera się do góry. Zamrażarki skrzyniowe spotkać można znacznie rzadziej, jednak mają one swoje zalety. Przede wszystkim są znacznie niższe niż modele szufladowe. Można więc nad nimi umieścić jeszcze inne umeblowanie. Są też z reguły tańsze od szufladowych odpowiedników.
 • Szufladowe – są ergonomiczne i łatwo w nich porządkować poszczególne produkty. Nie wymagają schylania się i przerzucania leżących na sobie zamarzniętych opakowań – wszystko będzie ułożone na poszczególnych półkach. Również wnętrze zamrażarek szufladowych jest zazwyczaj bardzo dobrze oświetlone i nie ma kłopotu za znalezieniem poszukiwanych produktów. Lepiej komponują się one też z innymi urządzeniami AGD w kuchni.

Jaka klasa efektywności energetycznej?

Wbrew pozorom klasa efektywności energetycznej to jedna z najważniejszych kwestii przy wyborze zamrażarki. Urządzenie to pracuje non-stop i zużywa więcej energii niż lodówka. Od tego, jaką klasę energetyczną będzie miała nasza zamrażarka, zależy wysokość naszych przyszłych rachunków za energię.

W praktyce bardzo rzadko spotyka się już zamrażarki, które mają klasę energetyczną poniżej A. Będziemy mieć więc do czynienia z modelami w klasie od A+ do A+++. Wbrew pozorom różnica ta jest dość duża. Mając najwyższy model A+++ będziemy w stanie oszczędzić rocznie nawet do 200 zł na energii. A przecież zamrażarki używać będziemy przez długie lata.

jaka zamrażarka

Pojemność zamrażarki – czy jest ważna?

Duże zamrażarki o pojemności np. 300 lub 400 litrów zajmują dość dużo miejsca i zużywają znacznie więcej energii na schłodzenie swojego wnętrza. Dlatego przed wyborem, jaka zamrażarka sprawdzi się najlepiej do Twoich potrzeb, warto dokładnie przeanalizować, jaka pojemność będzie optymalnym wyborem.

W momencie kiedy w zamrażarce pozostaje niewykorzystane miejsce, urządzenie przez większość czasu swojej pracy mrozi głównie powietrze w środku komory. W ten sposób powstają dodatkowe koszty związane z poborem energii, których można uniknąć. W dobrej cenie bez kłopotu kupimy zamrażarkę o pojemności około dwustu litrów. Powinna być ona wystarczająca dla trzyosobowej rodziny.

Jaka zdolność do utrzymywania temperatury bez zasilania?

Awaria zasilania to olbrzymi kłopot w przypadku zamrażarki. Problem nie jest aż tak duży, jeśli w porę zorientujemy się, co się stało. Jeśli jednak minie zbyt dużo czasu, to w komorze zmywarki znajdziemy tylko kałużę wody i mnóstwo rozmrożonych produktów. A jak wiemy, większość żywności można zamrozić jedynie raz. Jaka zamrażarka ochroni nas przed tym problemem?

Parametr zdolności do utrzymywania temperatury bez zasilania – to nic innego, jak czas, w którym nasza zamrażarka jest w stanie utrzymać odpowiednio niską temperaturę. Im czas ten jest dłuższy, tym lepiej. Wiele modeli zamrażarek utrzyma żywność w stanie zamrożenia przez kilkanaście godzin. Produkty ze średniej półki cenowej potrafią to robić przez około dobę. Można też znaleźć zamrażarki, które będą utrzymywać niską temperaturę nawet przez dwie doby. Co ciekawe znacznie większe osiągnięcia na tym polu mają modele zamrażarek skrzyniowych.

Dla kogo zamrażarka z małą lodówką?

Jeśli większość produktów trzymasz zamrożonych, ale mimo wszystko potrzebujesz też chłodziarki, warto kupić dwa moduły w jednym urządzeniu. Zamrażarka z funkcją lodówki jest bardzo praktyczna na przykład dla osób, które często wyjeżdżają poza miejsce zamieszkania. Nie potrzeba im dużej pojemności chłodziarki na co dzień. Za to bardzo przydają im się zapasy zamrożonej żywności, z których w każdej chwili można przygotować obiad.

Zamrażarka sterowana smartfonem

Technologie mobilne bardzo szybko wkraczają do świata AGD. Znajdują one wiele ciekawych zastosowań, m.in. przy diagnozowaniu ewentualnych usterek, jakie mogą się pojawić w chłodziarko-zamrażarkach. W przypadku niektórych modeli takich urządzeń, po wystąpieniu usterki nie musimy umawiać się od razu z serwisantem. Wystarczy pobrać odpowiednią aplikację na naszego smartfona.

Aplikacja ta skomunikuje się z urządzeniem i ustali przyczynę problemu. Wtedy do serwisu możemy zadzwonić już z konkretnymi informacjami. W wielu przypadkach może się okazać, że jesteśmy w stanie samodzielnie usunąć przyczynę awarii. Taka zamrażarka sterowana elektronicznie, która komunikuje się z naszym smartfonem, pozwala nam oszczędzić mnóstwo czasu i nerwów.

Dodatkowe wyposażenie zamrażarek

Komora zamrażarki powinna być komfortowa. Dodatkowe wyposażenie najczęściej można spotkać w zamrażarkach szufladowych. Zamrażarki skrzyniowe oferują je bardzo rzadko. Dodatkowe wyposażenie to najczęściej różnego rodzaju półeczki, kosze i segregatory. Warto je mieć, gdyż ułatwiają układanie produktów i ich późniejsze odnajdywanie w komorze.

 • akumulatory zimna – wbrew pozorom nie mają nic wspólnego z elektrycznością. Utrzymują za to chłód w zamrażarce przy braku zasilania. W każdej chwili można je wyjąć i użyć w turystycznych torbach chłodzących.
 • kostkarka do lodu – gdy na zewnątrz panują afrykańskie upały, zimny napój smakuje wyśmienicie. Jednak co w przypadku, gdy nic zimnego w domu akurat nie posiadamy? Wtedy możemy błyskawicznie uzyskać kostki lodu ze specjalnej kostkarki, w którą wyposażona może być nasza zamrażarka. Wystarczy przekręcić odpowiednie pokrętło i lód wypadnie wprost do znajdującego się poniżej pojemnika. Zamrażarka z kostkarką sprawdza się znakomicie.
 • szklane półki – zdecydowanie praktyczniejsze od plastikowych. Przede wszystkim dlatego, że nie blokują światła. Zamrażarka z półkami szklanymi jest idealnie oświetlona. Warto również sprawdzić, czy urządzenie jest wyposażone w specjalne półki do przechowywania butelek lub słoików. Półki powinny być wykonane z hartowanego szkła.

Funkcje nowoczesnych zamrażarek

Do najpopularniejszych systemów w zamrażarkach należą:

 • No Frost – absolutna podstawa przy zakupie. Zamrażarka z No Frost nie wymaga odszraniania ani usuwania lodu i śniegu ze ścianek. Jest w pełni bezobsługowa i komfortowa w użytkowaniu. Jej działanie obejmuje całą lodówkę.
 • Semi No Frost – ten system swoim działaniem obejmuje tylko zamrażalkę.
 • Super Freeze – zamrażarka z systemem Super Freeze ma możliwość błyskawicznego zamrażania produktów, które po raz pierwszy włożyliśmy do zamrażarki. Często mogą to być nawet produkty ciepłe, na przykład przyniesione kilka minut wcześniej z upalnej ulicy.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł