Jaka wyciskarka do soku? Jak wybrać?

Jaka wyciskarka do soku? Jak wybrać?

Zastanawiasz się, jak dostarczyć organizmowi dzienną dawkę wszystkich witamin i minerałów? Jednym z najlepszych sposobów jest wydobycie esencji z owoców i warzyw w postaci pysznego i wartościowego soku. Pomogą nam w tym wyciskarki do soków. Podpowiadamy zatem, na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz jaka wyciskarka do soku najlepiej spełni swoją rolę.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Wyciskarka a sokowirówka – czym się różnią?
 • Czym jest wyciskarka wolnoobrotowa?
 • Rodzaje wyciskarek do soków
 • Jaka moc wyciskarki?
 • Obudowa wyciskarki– metalowa czy plastikowa?
 • Sitko w wyciskarce – jakie najlepsze?
 • Najlepsze funkcje wyciskarek do soków

Popularne wyciskarki do soków w Komputronik.pl

Wyciskarka a sokowirówka – czym się różnią?

Zanim jednak zapoznamy się z zaletami wyciskarek, porównajmy to urządzenie do dobrze znanej nam sokowirówki.

Sokowirówka

Sokowirówka przede wszystkim pracuje znacznie szybciej. Momentalnie ściera wrzucane do niej owoce i warzywa. Jest trochę mniej efektywna przy robieniu soku, ale nie są to duże różnice. Miąższ, który zostaje po pracy przeciętnej sokowirówki, jest trochę bardziej wilgotny niż ten, który zostaje po pracy wyciskarki. Mechanizm działania sokowirówki, to jest on dość prosty. Jest ona wyposażona w wysokoobrotowy silnik. Rozpędza on specjalne sitko służące do ścierania owoców i warzyw i wprawia je w ruch wirowy.

Więcej o sokowirówkach dowiesz się z poradnika: Jaka sokowirówka? Jak wybrać

jaka wyciskarka do soku

Wyciskarka

Wyciskarka do soku to sprzęt działający dużo wolniej od sokowirówki. Jest ona jednak dokładniejsza. Pozwala na uzyskanie bardzo dużej ilości soku z partii owoców i warzyw. Silnik wyciskarki wprawia w ruch specjalną spiralę, która z dużą siłą miażdży znajdujące się w komorze owoce i warzywa. Pulpa oddzielana jest w ten sposób od soku. Istotną zaletą wyciskarki jest przede wszystkim to, że tak zrobiony sok zachowuje dużo więcej witamin i substancji odżywczych. Wyciskarka pracuje też znacznie ciszej od sokowirówki.

Wyciskarka do soku – zalety:

 • wysoka wartość odżywcza soku
 • sok z wyciskarki utrzymuje dłużej świeżość niż z sokowirówki
 • bardziej poręczna, zajmująca mniej miejsca obudowa
 • możliwość wyciskania soków do koktajli i smoothie (liście, zioła)
 • automatyczne pobieranie owoców z tłoka (w przypadku wyciskarki wolnoobrotowej).

Więcej informacji w temacie Co wybrać? Sokowirówka czy wyciskarka do soku? znajdziesz w naszym poradniku.

Czym jest wyciskarka wolnoobrotowa?

Wyciskarka do soków wolnoobrotowa wyposażona jest silnik zupełnie innego typu niż sokowirówka. Wyciskarka z silnikiem wolnoobrotowym używana jest do pozyskiwania soku z większą zawartością witamin, minerałów i innych składników odżywczych – między innymi błonnika.

Dzieje się tak dlatego, że w przypadku sokowirówki wartości te są niszczone przez wysoką temperaturę, która wytwarza się przez chwilę w momencie zetknięcia się produktu z wirującym z olbrzymią prędkością sitem. Wyciskarka takiego efektu nie wywołuje, gdyż wyciska sok poprzez powolne miażdżenie owoców i warzyw.

Różnica w silnikach wyciskarki i sokowirówki uwidacznia się też w hałasie, jaki generują oba urządzenia. Silnik sokowirówki, pracujący na wysokich obrotach wydaje hałas. Silnik wyciskarki pracujący równo i na niskich obrotach pracuje cicho. Wiele osób docenia tę różnicę i z tego właśnie powodu wybiera wyciskarki.

Zobacz wyciskarki wolnoobrotowe >

Wyciskarka do soku – opcja pracy ciągłej

Często odwiedzają Cię grupy znajomych? Twoje dziecko zaprasza duże grono znajomych? Zadbaj, aby Twoja wyciskarka mogła pracować w sposób ciągły. Zapewnia to specjalna konstrukcja wyciskarki, która usuwa odpady do zewnętrznego pojemnika. Dzięki temu nie musisz jej zatrzymywać, by opróżnić pojemnik. Wystarczy jedynie, że spod otworu wylotowego zabierzesz pełny pojemnik i wstawisz na jego miejsce pusty.

Jaka wyciskarka do soku? Rodzaje wyciskarek

Przeglądając oferty wyciskarek, szybko zorientujesz się, że poszczególne modele różnią się od siebie pod kątem konstrukcji. Warto więc wiedzieć, że urządzenia te dzielą się na dwa rodzaje, których nazwy wskazują na mechanizmu miażdżącego produkty.

 • wyciskarki jednoślimakowe – posiadają pojedynczy wał ślimakowy, który miażdży owoce i warzywa.
 • wyciskarka dwuślimakowe – posiadają dwa wały, które ściskają produkty między sobą. Mechanizm ten umożliwia większą efektywność, a co za tym idzie uzyskanie większej ilości soku z porcji produktów. Minusem w ich przypadku jest większa ilość części, czyli więcej elementów do umycia.

Kolejny podział wyciskarek to urządzenia ze ślimakiem ustawionym w pionie lub poziomie. Można uznać, że oba modele wyciskają sok z podobną efektywnością. Ale wyciskarki poziome mają mniej skomplikowaną konstrukcję. A to oznacza mniej pracy przy składaniu i rozkładaniu sprzętu oraz łatwiejsze mycie całego zestawu. Z kolei zaletą wyciskarek pionowych jest to, że zajmują mniej miejsca na kuchennym blacie.

Jaka moc wyciskarki?

Decydując, jaka wyciskarka do soku będzie najlepsza, jednym z najważniejszych parametrów od którego zależy skuteczność wyciskania soku jest moc urządzenia. Większa moc oznacza też dłuższą możliwość ciągłej pracy. Dlatego kierujmy się zasadą, że im moc jest większa, tym lepiej. Zwróćmy więc uwagę na modele, których silnik ma moc powyżej 200W. Wyciskarka wolnoobrotowa z takim silnikiem bez kłopotu poradzi sobie z tak twardymi produktami, jak marchewka, burak czy seler. Dobrze poradzą sobie też w wyciskaniem soku z ziół.

Zobacz wyciskarki o mocy powyżej 200 W >

Jeśli jednak planujesz wyciskać sok wyłącznie z miękkich produktów, takich jak pomidory, pomarańcze czy jagody, spokojnie możesz kupić model posiadający słabszy silnik. Z takimi produktami poradzi sobie każda wyciskarka obecna na rynku.

jaka wyciskarka do soku

Obudowa wyciskarki– metalowa czy plastikowa?

Zastanawiasz się, jaka wyciskarka do soku będzie lepsza? Tańsza wyciskarka z obudową plastikową, czy wyciskarka metalowa, która wymaga nieco większej inwestycji?

 • wyciskarki metalowe – jeśli zależy nam na wyglądzie urządzenia, to bez wątpienia metalowe wyciskarki są bardziej eleganckie. Najczęściej wykonane są ze szczotkowanej stali nierdzewnej. Pod kątem trwałości kolejny plus dla modeli z obudową metalową. Nawet gdy upadnie nam na podłogę, jest spora szansa, że wyjdzie z tego bez szwanku.
 • wyciskarki z plastikową obudową – oprócz niższej ceny może się jednak pochwalić mniejszą wagą. Jest też bardziej poręczna, np.: w myciu.

Sitko w wyciskarce – jakie najlepsze?

W tańszym modelach wyciskarek znajdziesz najczęściej tylko sito podstawowe. Jeśli jednak kupisz nieco droższy model wyciskarki, to zorientujesz się, że w zestawie otrzymałeś większą ilość sit. Każdy z nich pełni funkcję filtra do soku. Im mniejsze ma otwory, tym bardziej klarowny będzie sok. Im otwory większe, tym sok będzie bardziej gęsty. Może zawierać kawałki miąższu lub nawet kawałki owoców.

Na rynku znajdziesz nawet sita specjalistyczne, na przykład dedykowane pod wytwarzanie ketchupu z pomidorów takie jak Sito przecierowe Gotie GSJ-A400. Tak więc rodzaj sita dobieraj pod swoje preferencje.

jaka wyciskarka do soku

Najlepsze funkcje wyciskarek do soków

Wyciskarka do cytrusów i warzyw to bardzo innowacyjne urządzenie, które oprócz swoich podstawowych cech i funkcji, wyposażone jest też w szereg funkcji dodatkowych. Zanim zdecydujesz, jaka wyciskarka do soku sprawdzi się najlepiej, warto poznać najciekawsze ich funkcje:

 • mycie wstępne – wystarczy wlać do komory szklankę wody, a wyciskarka sama wypłucze pozostałości owoców i warzyw. Po uruchomieniu tej funkcji tworzy się tzw. wodny wir, który usuwa zabrudzenia. Dzięki czemu dalsze mycie będzie już mniej kłopotliwe.
 • bieg wsteczny – to nowoczesna funkcja, która sprawdza się w awaryjnych sytuacjach. Czasem w owocach i warzywach są twarde elementy, takie jak pestki. Mogą one zatrzymać pracę wyciskarki. Jeśli nie będzie możliwości włączenia biegu wstecznego, to pozostanie nam tylko przerwać pracę, otworzyć komorę i wyciągnąć całość pulpy na zewnątrz.
 • blokada kapania – zdarza się, ze po wyłączeniu wyciskarki z otworu wylotowego nadal kapie sok. Na ten problem odpowiadają wyciskarki z funkcją blokady kapania. Dzięki temu nasz blat pozostanie czysty.
 • bezpieczne zamknięcie – niektóre modele wyciskarek posiadają tak zwane bezpieczne zamknięcie. Urządzenie nie uruchomi się, dopóki specjalne czujniki nie zasygnalizują, że pokrywa jest szczelnie zamknięta.

Produkty, które polecamy w sklepie:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej