Jaka szczoteczka elektryczna? Jak wybrać?

27.01.2020 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Promienny uśmiech przyciąga uwagę i wzbudza sympatię. Dlatego o zęby warto dbać na co dzień. Większość stomatologów poleca szczoteczki elektryczne. Są one znacznie bardziej efektywne niż ręczne szczotkowanie zębów.

Tego typu urządzenia przeznaczone są zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jaka szczoteczka elektryczna do zębów będzie najlepszym wyborem? Sprawdźmy, na co zwracać uwagę przy zakupie.

W tym poradniku znajdziesz:

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Podejmując decyzję, jaka szczoteczka elektryczna do zębów sprawdzi się najlepiej, na początek warto zapoznać się z ich wariantami. Podział tych urządzeń zależy od mechanizmu działania głowicy szczotkującej.

Zdjęcie: Szczoteczka rotacyjna – ruchy obrotowe (Oral-B), szczoteczka soniczna – ruchy pulsacyjne (Philips)

Szczoteczki rotacyjne – klasyczna szczoteczka elektryczna wyposażona jest w szybko rotującą głowicę. Wykonuje ona ruchy obrotowe z dużą prędkością, czyszcząc w ten sposób powierzchnię zębów.

Szczoteczki soniczne – szczoteczka elektryczna soniczna dodatkowo wprawiana jest w ruch pulsacyjny, emitując też ultradźwięki. W ten sposób wydajniej walczy z płytką nazębną.

Najpopularniejsze szczoteczki rotacyjne

Szczoteczka elektryczna soniczna – czy warto?

Jaka szczoteczka elektryczna do zębów jest lepsza – tradycyjna szczoteczka elektryczna czy soniczna? Szczoteczka elektryczna soniczna w pewnym sensie zastępuje już klasyczne szczoteczki wykonujące jedynie ruchy oscylacyjno-rotacyjne.

Nic dziwnego, gdyż technologia soniczna robi wrażenie. Tego typu szczoteczki z wysokiej półki cenowej potrafią osiągać aż 62 tysiące ruchów sonicznych na minutę. Trudno sobie wyobrazić taką prędkość, jednak różnica będzie świetnie widoczna na naszych zębach. Według deklaracji producentów, taki sprzęt usuwa do 100% więcej płytki nazębnej i do 100% więcej przebarwień.

Badania wykazały, że czyszczenie soniczne usuwa także płytkę nazębną znajdującą się poza zasięgiem włosia. Wykazały też, że w porównaniu do szczoteczki manualnej, szczoteczki soniczne pomagają zmniejszyć stopień zapalenia i ograniczyć krwawienie dziąseł.

Szczoteczka soniczna nie powoduje recesji dziąseł (obniżania się ich linii i odsłaniania korzeni zębów), działa też delikatniej od szczoteczki elektrycznej rotacyjnej.

Więcej w poradniku: Jaka szczoteczka soniczna? Jak wybrać?

Najczęściej kupowane szczoteczki soniczne

Rodzaj zasilania w szczoteczkach elektrycznych

Szczoteczka zasilana akumulatorem to obecnie standard. Jest to po pierwsze rozwiązanie najwygodniejsze, a po drugie bezpieczniejsze dla użytkownika. Do każdej szczoteczki dołączana jest specjalna indukcyjna podstawka ładująca. Taki sposób ładowania jest całkowicie bezpieczny, nawet gdy szczoteczka postawiona do stacji będzie mokra.

Małe szczoteczki podróżne najczęściej zasilane są na klasyczne baterie AA lub AAA. Ich niewiele wymiary pozwalają zawsze mieć przy sobie szczoteczkę na różne okoliczności lub regularne szczotkowanie po każdym posiłku, np.: w pracy, lub imprezie.

Zdjęcie: Szczoteczka rotacyjna do zębów

Czas działania i ładowania szczoteczki

Możemy założyć, że droższy model szczoteczki wyposażony w solidny akumulator powinien po pełnym naładowaniu działać około 60 minut. To wystarcza na dwa tygodnie mycia, po cztery minuty dziennie. Szczoteczki ze średniej półki cenowej działają około 30 minut, co wystarcza na tydzień mycia bez konieczności ładowania.

Ważny jest również sam czas ładowania. W przypadku większości szczoteczek jest on dość długi i wynosi zazwyczaj kilkanaście godzin. Jeśli jednak za każdym razem odstawiamy szczoteczkę do podstawki ładującej, jej akumulator będzie praktycznie cały czas naładowany.

Szczoteczki soniczne Philips

Tryby pracy szczoteczek

Nowoczesne szczoteczki elektryczne oferują znacznie więcej niż tylko klasyczne szczotkowanie. Ciekawym rodzajem pracy jest tryb dla miejsc wrażliwych (głowica pracuje nieco wolniej, a czujnik nacisku włącza się szybciej) lub tryb automatyczny (szczoteczka samodzielnie dobiera tryb pracy do założonej końcówki).

Często spotykanym trybem jest też wybielanie. Najczęściej rozumie się to przez polerowanie zębów. Z uwagi na możliwość delikatnego ścierania szkliwa, tego trybu nie zaleca się stosować na co dzień. Możemy to robić okazjonalnie, co kilka dni. Rzadziej spotykanym, ale również interesującym trybem jest masaż dziąseł.

jaka szczoteczka elektryczna

Zdjęcie: Szczoteczka elektryczna do zębów

Rodzaje obrotów, czyli jakie ruchy głowicy?

Wybór trybów szczotkowania to nie wszystko. Szczoteczki elektryczne mają też kilka rodzajów ruchów głowicy. Oczywiście podstawowy wariant to ruchy oscylacyjno-rotacyjne. Dostępne są także szczoteczki wykonujące ruchy pulsacyjne. Najprościej mówiąc, są ruchy wymiatające – włókna głowicy poruszają się w przód i w tył.

Warto wiedzieć, że najlepsza szczoteczka elektryczna może wykonywać też pełne ruchy 3D. Takie rozwiązanie cechuje się bardzo wysoką efektywnością mycia, gdyż włókna poruszają się dodatkowo też w lewo i prawo.

Rodzaje obrotów szczoteczek elektrycznych:

 • obroty aktywne
 • obroty oscylacyjne
 • obroty oscylacyjno-pulsacyjne
 • obroty oscylacyjno-rotacyjne
 • obroty pulsacyjne
 • obroty ruchy szczotkujące

Jaka szczoteczka elektryczna z irygatorem?

Szczoteczka elektryczna potrafi nie tylko szczotkować zęby. Część urządzeń jest w stanie walczyć z kamieniem nazębnym za pomocą natrysku płynu pod bardzo wysokim ciśnieniem. Taki dodatek nazywany jest irygatorem. Skutecznie pomaga on też w usuwaniu resztek jedzenia z jamy ustnej.

Pozwala też zminimalizować ilość bakterii i redukować ryzyko zapalenia dziąseł. Szczoteczka z irygatorem świetnie sprawdza się w przypadku używania aparatów ortodontycznych.

Czy warto kupić osobny irygator do zębów?

Irygatora nie powinniśmy traktować jako niepotrzebnego dodatku marketingowego. Pamiętajmy, że mocny strumień płynu w wielu przypadkach potrafi skutecznie dotrzeć do miejsc, do których włosie głowicy nie jest w stanie dosięgnąć. W pojemniku irygatora możemy też umieścić płyn antybakteryjny.

To dodatkowo zwiększy jego efektywność. Jeśli mamy problemy z zębami, irygator będzie dla nas dużą pomocą.

Najczęściej wybierane irygatory do zębów

Szczoteczka elektryczna z czujnikiem nacisku

Nie za każdym razem przykładamy uwagę do tego, jak prawidłowo myć zęby. Zdarza się, że za mocno przyciskamy szczoteczkę. Konsekwencje tego mogą być nieprzyjemne – na przykład odsłonięte szyjki zębowe.

Gdy nasza szczoteczka posiada czujnik nacisku, to w takich przypadkach zapala się specjalna dioda. Czasem też szczoteczka elektryczna z czujnikiem nacisku może na chwilę wstrzymać swoją pracę, dając nam w ten sposób sygnał, abyśmy delikatniej przyciskali głowicę do powierzchni zębów.

Czujnik nacisku powinien szczególnie być obecny w szczoteczce elektrycznej przeznaczonej dla dzieci. Najczęściej nie potrafią one jeszcze samodzielnie dostosować siły, z jaką myją zęby.

Szczoteczka elektryczna dla dzieci – co powinna mieć?

Jaka szczoteczka elektryczna do zębów dla dziecka będzie najlepsza? Oprócz wspomnianego już czujnika nacisku, szczoteczka elektryczna dla dzieci powinna posiadać też sygnalizator czasu mycia. Jest to ważne w przypadku dzieci w wieku szkolnym, które myją już zęby samodzielnie.

Szczoteczka elektryczna z sygnalizatorem czasu mycia odmierza dwie minuty, a więc czas zalecany przez dentystów.

Zdjęcie: Szczoteczka rotacyjna do zębów dla dziecka

Często czas ten podzielony jest też na trzydziestosekundowe odstępy – to okres, który nasze dziecko powinno poświęcić na jeden kwadrant zębów. Z kolei szczoteczka dla najmłodszych dzieci musi mieć wyjątkowo miękka włóka, żeby nie drażniły wrażliwych dziąseł.

Szczoteczka elektryczna dla dzieci:

 • czujnik nacisku
 • sygnalizator czasu mycia
 • wykonana z miękkiego włókna

Aparat ortodontyczny a szczoteczka elektryczna

Nie ma przeciwwskazań dla używania szczoteczek elektrycznych w przypadku stosowania aparatów ortodontycznych. Wiele modeli szczoteczek posiada tryb delikatny, który świetnie będzie się sprawdzał w takich wypadkach. Warto też pomyśleć o szczoteczce z irygatorem. Pomoże on doczyścić miejsca, do których nie dosięga głowica.

Czy szczoteczka elektryczna wybiela zęby?

Bardzo często pojawia się pytanie, czy szczoteczka elektryczna wybiela zęby. Odpowiedź brzmi: tak. Używając dobrej jakości szczoteczki elektrycznej jesteśmy w stanie w dość krótkim czasie polepszyć wygląd naszych zębów. Niektóre z modeli wyposażone są nawet w specjalne programy wybielające.

Po założeniu specjalnej końcówki i uruchomieniu takiego programu, nasze zęby są wyjątkowo intensywnie polerowane. Po jakimś czasie przełoży się to na kolor naszych zębów.

Dodatkowe funkcje i akcesoria elektrycznych szczoteczek

Kupując szczoteczkę, zwróćmy uwagę na jej wyposażenie oraz dodatkowe funkcje. Może to ułatwić podjęcie decyzji, jaka szczoteczka elektryczna do zębów sprawdzi się najlepiej dla Ciebie. Najciekawsze z nich to:

 • sanitizer UV – korzysta z promieni ultrafioletowych do dezynfekcji końcówek bez różnego rodzaju chemikaliów. Już po kilku minutach głowica szczoteczki jest idealnie czysta,
 • wskaźnik naładowania akumulatora – praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nie zaskoczy nas rozładowany akumulator,
 • baza z pojemnikiem na końcówki – szczoteczka elektryczna z wymiennymi końcówkami może być używana przez kilka osób. Wszystkie te końcówki można trzymać w specjalnym pojemniku wbudowanym w bazę do ładowania,
 • sygnalizacja wymiany główki – jak wiadomo, głowice szczoteczek ulegają zużyciu. Dzięki specjalnej sygnalizacji będziesz wiedzieć, kiedy to nastąpi,
 • końcówka do czyszczenia języka – nieprzyjemny zapach z ust może pochodzić również z miejsc innych niż zęby. Mogą go też powodować bakterie osadzające się na języku. Końcówka do czyszczenia języka błyskawicznie i delikatnie je usunie,
 • aplikacja mobilna – pozwala m.in. na wykrywanie położenia szczoteczki, by kontrolować czy każdej ze stron jamy ustnej poświęciliśmy odpowiednią ilość czasu, czy uzyskać wskazówki dotyczące prawidłowych technik szczotkowania (popularne aplikacje to: Oral-B i Philips Sonicare).
Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł