Jaka suszarka do bielizny? Jak wybrać suszarkę bębnową?

03.09.2018 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Nowoczesne sprzęty AGD z roku na rok coraz bardziej ułatwiają nam życie. Część z nich dopiero zyskuje na popularności. Doskonałym tego przykładem są suszarki do bielizny. Większość z nas jest przyzwyczajona do tego, że po wyciągnięciu z pralki rzeczy należy je rozwiesić i poczekać aż wyschną. Mając suszarkę, nie musisz tego robić. Urządzenie to błyskawicznie osusza wyprane rzeczy, a w wielu przypadkach nawet je wygładza. Jak działa tego typu sprzęt i jaka suszarka do bielizny najlepiej sprawdzi się w naszym domu?

W tym poradniku znajdziesz:

 • Rodzaje suszarek do bielizny
 • Co to jest suszarka kondensacyjna?
 • Jak działa suszarka z pompą ciepła?
 • Jaka suszarka do bielizny? Jaka pojemność bębna?
 • Suszenie prania w suszarce bębnowej – o czym pamiętać?
 • Dodatkowe funkcje suszarek na bieliznę
 • Rodzaje programów w suszarkach
 • A może pralko suszarka?

Rodzaje suszarek do bielizny

Na rynku istnieją dwa rodzaje suszarek do zastosowań domowych, różniące się przede wszystkim budową i sposobem odprowadzania wilgoci. Nie licząc suszarek wywiewowych, które ciężko jest już znaleźć na sklepowych półkach, mamy do czynienia z suszarkami kondensacyjnymi oraz suszarkami z pompą ciepła.

 • Suszarka kondensacyjna – urządzenie o mało skomplikowanej budowie, w którym wilgoć pochodząca z ubrań jest skraplana w specjalnym pojemniku, bądź też odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji.
 • Suszarka z pompą ciepła – nowocześniejsze urządzenie wyposażone w specjalną sprężarkę, która odpowiada za przepompowanie czynnika chłodzącego. Jest to wariant sprawniejszy i bardziej energooszczędny.
 • Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła

Najczęściej wybierane suszarki w Komputronik.pl

Co to jest suszarka kondensacyjna?

W klasycznej suszarce kondensacyjnej źródłem wysokiej temperatury niezbędnej do osuszenia ubrań jest grzałka elektryczna. Podgrzane dzięki niej powietrze cyrkuluje wewnątrz, a powietrze w obiegu zewnętrznym (chłodne, pochodzące z zewnątrz urządzenia) cyrkuluje poprzez skraplacz. Po schłodzeniu ciepłego powietrza następuje kondensacja (skroplenie) wilgoci. Następnie woda przepompowywana jest do pojemnika lub bezpośrednio do kanalizacji poprzez wąż odpływowy.

Taka budowa suszarki kondensacyjnej sprawia, że podczas jej pracy w pewnym stopniu nagrzewane jest też powietrze w pomieszczeniu, w którym pracuje urządzenie. Warto też wiedzieć, że w pomieszczeniu, w którym ma pracować suszarka bębnowa kondensacyjna, nie może panować zbyt wysoka temperatura. Może to bowiem powodować problemy ze skraplaniem się wilgoci.

Zaletami suszarek kondensacyjnych są przede wszystkim ich przystępna cena oraz mało skomplikowana budowa. Awarie zdarzają się rzadko, a jeśli nawet się zdarzą, to są łatwe do usunięcia.

Najczęściej wybierane suszarki kondensacyjne

Jak działa suszarka z pompą ciepła?

Suszarka z pompą ciepła jest urządzeniem nowocześniejszym, o nieco bardziej złożonej budowie. W jej przypadku ciepło wytwarzane jest w skraplaczu pompy, a pobierane w parowniku umieszczonym w kondensatorze. Za przepompowanie czynnika chłodzącego odpowiada sprężarka. Co ważne w tego typu urządzeniach pompa cieplna używa gorącego powietrza do ogrzania zimnego w następnych fazach cyklu suszenia.

Taki mechanizm działania sprawia, że suszarka kondensacyjna z pompą ciepła jest bardzo energooszczędna. W zależności od modelu oszczędności mogą sięgać nawet 75% w porównaniu do analogicznych modeli bez pompy ciepła.

Warto też wiedzieć, że w suszarkach z pompą ciepłą nie ma potrzeby czyszczenia kondensatora. Dzieje się to automatycznie z użyciem wody pochodzącej z kondensacji. W suszarkach bez pompy ciepła kondensatory szybko pokrywają się kłaczkami z ubrań i wymagają częstego i regularnego płukania ręcznego.

Ważną zaletą suszarek z pompą ciepła jest fakt, że potrafią one wysuszyć ubrania w temperaturze niższej niż wymagają tego suszarki bez pompy ciepła. To przekłada się na lepszą żywotność ubrań.

Polecane suszarki z pompą ciepła

Jaka suszarka do bielizny? Jaka pojemność bębna?

Zapewne ucieszy Cię fakt, że pojemność bębna suszarki nie wpływa znacząco na cenę. W niskim przedziale cenowym bez problemu znajdziesz modele, do których bez problemu zmieścisz nawet 9 kilogramów ubrań. Jeśli masz mniej miejsca w łazience, to możesz zdecydować się na urządzenie o pojemności 7 kilogramów.

Istotną kwestią jest, aby suszarka na pranie posiadała możliwość pracy z połową wkładu. Nie zawsze przecież robimy pranie dla całej rodziny.

Suszenie prania w suszarce bębnowej – o czym pamiętać?

 • Solidnie odwirowane pranie – aby zaoszczędzić czas i energię, postarajmy się, by pranie, które trafi do suszarki, było już wstępnie odsączone z wody. Najlepiej zrobić to poprzez solidne odwirowanie w pralce.
 • Odkrycie wlotu powietrza – wlot chłodnego powietrza musi być zawsze odkryty. W innym przypadku wystąpią problemy z chłodzeniem wymiennika ciepła.
 • Opróżnianie pojemnika na wodę – jeśli nasza suszarka elektryczna nie ma odprowadzenia bezpośrednio do kanalizacji, to koniecznie pamiętajmy o regularnym wyróżnianiu pojemnika na wodę.
 • Zapewnienie wentylacji – gdy suszarka zakończy pracę, dajmy jej odpowiednio ostygnąć. Zostawmy na jakiś czas uchylone drzwiczki. To sprawi, że jej wnętrze szybciej wyschnie.
 • Przygotowanie ubrań – przed włożeniem ubrań zapnijmy zamki błyskawiczne, upewnijmy się, że nic nie ma w kieszeniach, w poszewkach zapnijmy guziki.
 • Czytajmy metki – nie każde ubranie czy tkanina, nadaje się do suszenia w suszarce bębnowej. Informacje o tym umieszczone są na metce. Warto je czytać, by nie zniszczyć sobie ubrań lub tkaniny.
 • Pilnujmy limitu wagi – niby rzecz oczywista, ale czasem wpycha się do suszarek zdecydowanie za dużo rzeczy jednocześnie. Przeładowanie urządzenia może prowadzić do awarii, włącznie z uszkodzeniem silnika.
 • Czyszczenie kondensatora i filtra – w przypadku suszarek bez pompy ciepła, na kondensatorze szybko osiadają kłaczki z ubrań. Aby zachować jego pełną efektywność, należy regularnie płukać go pod bieżącą wodą. Jeśli nasza suszarka wyposażona jest w filtr, jego również należy regularnie czyścić.

Dodatkowe funkcje suszarek na bieliznę

 1. Sterowanie smartfonem – coraz więcej urządzeń ma opcję sterowania ich pracą za pomocą urządzeń mobilnych. Również suszarki do ubrań. Dzięki temu nie wychodząc z salonu możesz wybrać odpowiedni program i uruchomić suszarkę.
 2. Wyświetlacz elektroniczny – informuje o wszystkich najważniejszych parametrach pracy urządzenia.
 3. Opóźniony start – suszarka do ubrań może skończyć suszyć ubrania tuż przed naszym powrotem do domu. Wystarczy jedynie użyć funkcji opóźnionego startu i odpowiednio ją zaprogramować.
 4. Wskaźnik postępu programu – bardzo przydatna opcja, dzięki której na bieżąco będziemy informowani, ile jeszcze czasu pozostało do zakończenia cyklu suszenia.
 5. Sterowanie elektroniczne – nowoczesne i wygodne. Żadnych przycisków i pokręteł. Wszystkim sterujemy z poziomu eleganckiego panelu dotykowego.
 6. Ochrona przed zagnieceniami – uruchom tę funkcję, jeśli chcesz, aby ubrania były mniej pogniecione. Po zakończeniu cyklu do bębna wdmuchane zostanie zimne powietrze, które pomoże wygładzić zagniecenia. W pewnych przypadkach suszarka do prania może też wykorzystać gorącą parę wodną.

Rodzaje programów w suszarkach

Suszarka elektryczna do prania oprócz programu podstawowego może mieć jeszcze szereg innych, bardziej specjalistycznych programów:

 • Program odświeżania – nie każde ubranie wymaga prania. Czasem wystarczy je jedynie odświeżyć, na przykład po długim zamknięciu w szafie.
 • Program szybki – niektóre rzeczy są jedynie wilgotne i nie wymagają pełnego cyklu suszenia. Wtedy warto skorzystać z programu szybkiego.
 • Program do tkanin syntetycznych – materiały syntetyczne, jakie jak elastan, poliester czy akryl wymagają nieco innych parametrów suszenia.
 • Program do wełny – wełna lub kaszmir wymagają szczególnie delikatnego traktowania. W innym przypadku mogą się zmechacić lub skurczyć. Stąd niektóre z urządzeń posiadają programy dedykowane dla wełny.
 • Program sport – przeznaczony do suszenia odzieży sportowej.
 • Funkcja nadmuchu pary – suszarka kondensacyjna z funkcją pary umożliwia głębokie odświeżenie włókien tkaniny i skuteczne usunięcie zagnieceń.

A może pralko suszarka?

Jeśli w Twojej łazience nie ma miejsca na dodatkowe urządzenie AGD, zapewne zastanawiasz się czy nie kupić pralko-suszarki. Urządzenia te może nie są aż tak efektywne jak samodzielne suszarki, ale mimo wszystko zapewniają całkiem niezły stopień wysuszenia ubrań. Wkładamy do nich brudne ubrania, a wyjmujemy czyste i suche. W przypadku droższych modeli mogą być nawet pozbawione zagnieceń.

Tego typu urządzenie możesz też znaleźć w wersji do zabudowy. Suszarka do zabudowy połączona z pralką doskonale komponuje się z zabudową meblową pomieszczenia.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 49,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł