Jaka suszarka do włosów? Jak wybrać?

13.12.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Wydawać się może, że suszarka do włosów spełnia tylko jedną prostą funkcję – suszenie włosów. Jednak to właśnie od suszarki do włosów zależy między innymi wygląd i kondycja naszych włosów. Producenci oferują coraz to więcej możliwości ochrony włosów i ich odżywiania podczas suszenia włosów.

Warto więc poznać wszelkie cechy i funkcje suszarek przed podjęciem decyzji, jaka suszarka do włosów spełni najlepiej nasze oczekiwania.

Spis treści

 • Rodzaje suszarek do włosów
 • Jak wybrać suszarkę? Jakie funkcje powinna posiadać?
 • Jakie jest dodatkowe wyposażenie suszarek?
 • Jakie są dodatkowe funkcje suszarek?
 • Jaka suszarka będzie najwygodniejsza?

Najpopularniejsze suszarki do włosów w Komputronik.pl

Rodzaje suszarek do włosów

Na sklepowych półkach znaleźć można zarówno suszarki do użytku domowego, jak i suszarki do zastosowania w salonach fryzjerskich.

Rodzaj suszarki do włosów uzależniony jest od Twoich potrzeb. Jeśli z suszarki korzystać będzie tylko kilka osób, to suszarki domowe będą nam niezawodnie służyły przez wiele lat.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, kupna do użytku domowego suszarki profesjonalne. Taki sprzęt posiada wiele zalet, jednak ma oczywiście wyższą cenę. Przede wszystkim są one wyposażone w inne silniki niż zwykłe suszarki do domowych zastosowań.

Silniki te muszą wytrzymać pracę przez kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Salonowe suszarki mają też mocniejsze obudowy. Są one wykonane z wytrzymałych tworzyw.

Jak wybrać suszarkę? Jakie funkcje powinna posiadać?

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaka suszarka sprawdzi się najlepiej, warto przeanalizować, które z funkcji rzeczywiście są nam potrzebne.

Jonizacja

To funkcja istotnie wpływająca na wygląd naszych włosów, dlatego coraz więcej suszarek posiada wbudowany jonizator wydmuchiwanego powietrza.

Naładowane ujemnie jony działają antystatycznie, a więc zapobiegają elektryzowaniu się włosów. Dodatkowo wygładzają ich łuski, dzięki czemu stają się one gładkie i pełne blasku.

Dzięki tej funkcji, układanie włosów staje się znacznie łatwiejsze. Funkcja jonizacji nie wymaga włączania. Suszarka do włosów z jonizacją włącza ją automatycznie.

Polecane suszarki do włosów z jonizacją

Dyfuzor

Jest to rodzaj nakładki zakładanej na otwór wylotowy suszarki do włosów. Ma on dość dużą średnicę i wiele wypustków służących do modelowania włosów. Podczas suszenia wkładamy je pomiędzy włosy.

Dyfuzor jest niezastąpiony przede wszystkim w kręceniu włosów i układaniu ich w fale. Jest też przydatny w nadawaniu włosom objętości i unoszeniu ich u nasady.

W tych celach najlepiej sprawdzają się dyfuzory z długimi wypustkami. Jeśli chcemy osiągnąć efekt drobnych loków, lepszy będzie dyfuzor z krótkimi wypustkami.

Sprawność dyfuzora zależy głównie od mocy suszarki, dlatego warto wybrać model o mocy przynajmniej 1000 W.

Zobacz suszarki z dyfuzorem >

jaka suszarka

Regulacja temperatury

Kolejną cechą, która jest w suszarkach do włosów bardzo ważna jest możliwość regulacji temperatury. Dzięki temu dostosujemy jej parametry pracy do sytuacji i naszych wymagań. Modele dostępne obecnie na rynku mają najczęściej od dwóch, do nawet sześciu wariantów temperatury nawiewu.

Zobacz suszarki z regulacją temperatury >

Siła nadmuchu i zimny nawiew

Do tego dochodzą warianty siły nadmuchu. Tu też powinnyśmy mieć wybór, gdyż w przypadku stylizacji niektórych fryzur wręcz wskazany jest jedynie delikatny nawiew ciepłego powietrza. Przy tej okazji sprawdźmy też, czy model który chcemy wybrać, ma nawiew zimny. On również przydaje się do układania włosów.

Zobacz suszarki z nawiewem zimnego powietrza >

Czujnik nawilżenia włosów

Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań, które pojawiło się w ostatnich latach w suszarkach, jest czujnik nawilżenia włosów. Jak wiadomo, największą sztuką jest odpowiednio wysuszyć włosy, ale jednocześnie ich nie przesuszyć. Czasem trudno jednak zorientować się, kiedy nastał już odpowiedni moment na wyłączenie suszarki. Jeśli zrobimy to za wcześnie, włosy pozostaną wilgotne. Jeśli za późno, będą przesuszone.

Moc

Moc suszarki do włosów dobrać należy pod kątem długości i gęstości włosów. Dla długich i gęstych włosów, które chcemy szybko wysuszyć polecane są suszarki o mocy powyżej 2000 W. W innym przypadku bez kłopotu wystarczy nam suszarka o mocy około 1500 W. Pamiętajmy przy tym, że zbyt gorący i mocny strumień powietrza może negatywnie wpływać na włosy.

Profesjonalny silnik

Silnik to serce każdej suszarki i od jego typu i działania zależy jej jakość i efektywność. Jeśli zależy Tobie, żeby suszarka działała długo i niezawodnie, powinnaś wybrać urządzenie z profesjonalnym silnikiem. Do wyboru masz silnik typu AC, bądź też silnik bezszczotkowy.

 • Silniki AC – są bardzo wytrzymałe i zasila je prąd zmienny. Wytwarzają duże ciśnienie powietrza i nie psują się przez bardzo długie lata. Silniki te często wykorzystywane są w salonach fryzjerskich.
 • Silniki bezszczotkowe – jest to najnowsza generacja silników, które mają nawet o 50% wyższą wydajność niż klasyczne silniki do suszarek. Ich żywotność jest znacznie dłuższa nawet od silników AC. Są też bardzo lekkie i generują niezwykle dużą siłę nawiewu.

Wygląd

Kwestia wyglądu nie jest przy tego rodzaju urządzeniu najważniejsza, jednak producenci oferują bardzo ciekawe również wizualnie modele suszarek. Na rynku dominują modele, których obudowy utrzymane są w ciemnych kolorach – czarnym, szarym, czy bordowym. Ale bez kłopotu znajdziemy też modele w kolorze kremowym, czy nawet złotym. Do tego dochodzą różnego rodzaju zdobienia, najczęściej w formie wzorów, czy grafik.

jaka suszarka

Jakie jest dodatkowe wyposażenie suszarek?

Skoro jesteśmy przy temacie stylizacji włosów, warto zastanowić się nad dodatkowym wyposażeniem, które dołączane jest do wielu modeli suszarek do włosów.

 • Koncentrator powietrza
 • Końcówka Spin curl
 • Filtry do suszarki

Koncentrator powietrza

Innym ciekawym przykładem dodatkowego wyposażenia naszej suszarki jest koncentrator. Jest to bardzo wąska końcówka, która skupia ciepłe powietrze na niewielkim obszarze włosów, powodując, że obszar ten bardzo szybko wysycha. Dodatkowym efektem tego zjawiska jest prostowanie włosów w takim punkcie. Wiele kobiet używa więc koncentratora do delikatnego prostowania włosów w miejscach, w których nie ma konieczności używania prostownicy.

Zobacz suszarki z koncentratorem powietrza >

Końcówka Spin curl

Jeśli jednak Oprócz powyższych nakładek na rynku spotkamy się też z innymi, nieco mniej popularnymi, ale równie ciekawymi. Wspomnieć należy tu o końcówce spin curl. Jest to propozycja przede wszystkim dla pań mających proste włosy i chcących je zakręcić.

Z tą okrągłą nakładką nie ma potrzeby używać suszarko-lokówki czy lokówki. Końcówka ta nie tylko doskonale podkręca włosy, jednocześnie je susząc. Jeśli jesteśmy w odwrotnej sytuacji i chcemy wyprostować nasze pofalowane włosy, to zwróćmy uwagę na nakładkę prostującą, która dołączona jest do niektórych modeli suszarek do włosów.

Nakładka ta to po prostu płytka ceramiczna z małymi wypustkami. Świetnie prostuje włosy dbając jednocześnie o ich kondycję.

jaka suszarka

Filtry do suszarki

Ostatnim przykładem dodatku do suszarki jest filtr zakładany na otwór wlotowy powietrza. Chroni on go przed dostaniem się do silnika różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak włosy, elementy biżuterii, czy pozostałości po kosmetykach do stylizacji włosów. Takie zanieczyszczenia w przypadku ich nagromadzenia są niebezpieczne dla silnika i mogą doprowadzić do jego uszkodzenia.

Jakie są dodatkowe funkcje suszarek?

Większość klasycznych suszarek do włosów posiada zwykłe, plastikowe osłony otworu wylotowego. Jednak część nowoczesnych suszarek ma otwory wylotowe powleczone specjalnymi powłokami pielęgnującymi włosy.

 • Suszarka z powłoką ceramiczną – powłoka ceramiczna zapewnia równomierne rozłożenie temperatury powietrza w trakcie suszenia włosów. Dzięki temu nie są one punktowo przegrzewane
 • Suszarka z powłoką turmalinową – powłoka turmalinowa jest źródłem jonów ujemnych. Dzięki nim łuski włosów szybciej się zamykają, a włosy są mniej naelektryzowane
 • Suszarka z powłoką keratynową – aby osiągnąć efekt odżywionych włosów producenci suszarek nasączyli ich otwory wylotowe specjalnymi substancjami, które mają wpływ na zdrowie włosów. Mowa tu przede wszystkim o kreatynie, która jest naturalnym budulcem naszych włosów. Według zapewnień producentów suszarek do włosów, podczas suszenia kreatyna wnika w strukturę włosów, wzmacniając je i nadając im blask i zdrowy wygląd
 • Czujnik nawilżenia włosów – gdy nasza suszarka posiada zintegrowany czujnik podczerwieni, będzie on przez cały czas skanował stopień nawilżenia naszych włosów i automatycznie regulował temperaturę powietrza. Suszarka do włosów z czujnikiem wilgotności wysuszy je szybko, zachowując wysoki stopień nawilżenia włosów.

jaka suszarka

Jaka suszarka będzie najwygodniejsza?

Bardzo ważne są również sprawy czysto techniczne związane z suszarkami do włosów. Materiał z którego jest wykonany jest uchwyt suszarki oraz długość kabla mają duże znaczenie przy użytkowaniu urządzenia, które docelowo kupujemy na kilka lat użytkowania. Jaka suszarka do włosów sprawdzi się najlepiej?

Długość kabla

Zacznijmy od długości kabla w naszej suszarce. Zbyt krótki kabel suszarki utrudni manewrowanie urządzeniem, co zdecydowanie wpłynie na wygodę użytkowania. Na rynku dominują urządzenia mające kabel długości półtora metra. Ale bez kłopotu odnajdziemy też modele mające dwumetrowe kable. Po dłuższym poszukiwaniu znajdziemy też suszarki do włosów z trzymetrowym kablem. Wtedy mamy możliwość nawet wyjść z łazienki i zajrzeć do sąsiedniego pokoju.

Obrotowe podłączenie przewodu

Ułatwia korzystanie z suszarki poprzez utrzymywanie stałej pozycji przewodu. Zmniejsza też ryzyko jego przypadkowego uszkodzenia.

Składany antypoślizgowy uchwyt

Kolejna kwestia techniczna to opcjonalny, składany uchwyt. Świetne rozwiązanie, jeśli dużo podróżujemy, bo znacznie łatwiej zmieścić naszą suszarkę do walizki. Ale też przy okazji codziennego przechowywania w łazience, taki składany uchwyt okazuje się bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Skoro zastanawiamy się nad rodzajem uchwytu, zwróćmy też uwagę na materiał, którym uchwyt ten został pokryty. Ważne, żeby był on antypoślizgowy. W łazience często mamy mokre dłonie, a suszarka to dość kruche urządzenie i spotkanie z łazienkową podłogą może okazać się dla niej niszczące.

Ostatnia sprawa to ergonomia samego uchwytu. Musi on po prostu dobrze leżeć nam w dłoni, a trzymanie suszarki do włosów nie powinno nam sprawiać problemu nawet przy długim suszeniu włosów.


Suszarki do włosów, które polecamy w naszym sklepie:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej